Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC 3.

Unitatea de învăţământ:
Profesor:
Clasa: a VII – a
Data: 03.04.2019
Disciplina: Geografie
Unitatea de învățare: AMERICA
Lecţia: Statele Unite ale Americii
Tipul de lecţie: Mixtă
Locul de desfăşurare: Cabinet de geografie

COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea și explicarea realității geografice;
2. Utilizarea corectă a numelor proprii și a termenilor în limbi stărine;
3. Transferarea unor elemente din matematică, științe și tehnologie în studierea mediului
terestru;
4. Raportarea realității geografice la un suport cartografic și grafic;

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Recunoașterea termenilor geografici în texte diferite;
1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază;
2.1. Poziționarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice;
3.3. Prezentarea structurată a componentelor geografice ale continentelor extraeuropene, a
regiunilor și țărilor acestora;
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale și socio-economice reprezentate pe hărți
ale continentelor extraeuropene;
4.3. Poziționarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale
continentelor extraeuropene;

COMPETENȚE DERIVATE:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
C1. Precizeze poziția geografică și limitele S.U.A. utilizând Harta fizică a Americii de
Nord;
C2. Identifice cel puțin patru aspecte specifice cadrului natural al S.U.A. (relief, climă,
hidrografie, vegetație);
C3. Expună informații generale privitoare la populația și așezările omenești din S.U.A.
utilizând imaginile și hărțile din manual;
C4. Prezinte caracteristici generale privind economia S.U.A.
C5. Completeze corespunzător itemii fișei de evaluare;
C6. Manifeste interes față de studiul geografiei;

STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată, cognitivă, euristică;


FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
METODE: Problematizarea, Conversația, Rebusul geografic, Metoda Cubului, Eseul de 5
min, Explozia stelară, Metoda cadranelor
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, Harta fizică a Americii de Nord, desene
schematice, cubul
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
♦ Octavian Mândruț, Geografie, manual pentru clasa a VII-a, Editura Corint, București,
2008.
 Maria Eliza Dulamă, Serafima Roșcovan, Didactica geografiei: manual pentru
student și profesori, Editura Bons Offices, Chișinău, 2007.
♦ Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, Editura Corint, București, 2008.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Compete Activitatea de predare - invăţare Strategii didactice


Dozare

Nr.
nțele Momentele lecţiei Forme de Evaluare
crt. Actvitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
specifice oganizare

1 Verifică prezența elevilor și Pregătesc hărțile și materialele Conversația Frontal Atenționări


1. min Moment organizatoric pregătește materialul necesar didactice primite. Aprecieri
lecției.
5 Verificarea cunoștințelor Adresează interogații de control Răspund la cerințele Conversația Frontal Aprecieri orale
2. din lecția anterioară: Resursele
min anterioare profesorului.
naturale și Economia Americii
5 Cere elevilor să rezolve un Rebus Elevii răspund la întrebările Conversația Flip-chart Frontal Analiza
min și să descopere soluția de pe profesorului. Identifică soluția Rebusul răspunsurilor.
3. Captarea atenţiei coloana A-B. rebusului: Washington. geografic Apreciere orală.
Cere elevilor să precizeze care Răspund la cerința
statul al cărei capitală este soluția profesorului.
identificată.
1 Notează titlul lecției pe tablă: Notează titlul pe caiete și Conversația Tabla Frontal Anunțarea lecției
min Anunţarea lecţiei noi şi a Statele Unite ale Americii și ascultă precizările magnetică noi și a
4.
obiectivelor propuse anunță obiectivele urmărite pe profesorului. obiectivelor
parcursul lecției propuse.
5. Dirijarea învățării Solicită elevilor să urmărească Elevii răspund la solicitarea Conversația Harta Apreciere orală,
Harta fizică a Americii de Nord și profesorului. Lucrul cu harta fizică a Frontal elevii apreciază
C1 să precizeze poziția SUA în și manualul Americii răspunsurile
cadrul continentului, precum și de Nord colegilor și îi
vecinii acestui stat. corectează dacă
greșesc.

25 Cere elevilor să citească harta Manualul


fizica a Americii de Nord precum Elevii citesc hărţile şi Harta Frontal
min si hartile din manual si sa observe precizează faptul că S.UA. fizică a
caracteristicile reliefului . are un relief variat. Problematizarea Americii
C2 Solicita elevii sa indetifice de Nord
unitatile de relief.
- Partea continentală :

- în Est Munţii Appalachi, Conversația


Elevii citesc hărţile şi
- în centru o zonă depresionară precizează principalele trepte
şi unităţi de relief Lucrul cu harta Frontal Apreciere orală,
alcătuită din câmpii, dealuri
și manualul elevii apreciază
joase şi podişuri : Câmpia
răspunsurile
Mississippi, Câmpia
colegilor și îi
Golfului Mexic şi Podişul Elevii noteaza in caiete Individual corectează dacă
Preriilor ;
greșesc.
- în vest sistemul montan nord-
american M. Stâncoşi, M.
Coastelor, M. Cascadelor,
M. Sierra Nevada, Şi
podişurile Colorado şi
Podişul Marelui Bazin.

1. Peninsula Alaska- M.
Alaska-vf. Mckinley- Manualul
6196m Localizeaza fiecare unitate de Harta Apreciere orală,
relief si precizeaza Conversația fizică a Frontal elevii apreciază
2. Insulele Hawaii – relief Lucrul cu harta Americii răspunsurile
C2 principalele rauri, fluvii și
vulcanic și manualul de Nord colegilor și îi
lacuri.
corectează dacă
Cere elevilor să își reamintească
Pe baza unor imagini greșesc.
care sunt factorii ce influenteaza
clima Americii descopera tipurile de vegetatie
În acest context, in SUA se si inteleg in ce conditii de
întâlneşte o climă temperată pe clima se dezvolta acestea.
cele mai mari întinderi,
- în sud climat tropical, pe alocuri
arid, Manualul
- în Hawaii climat tropical Conversația Harta
Oceanic, Lucrul cu harta fizică a Frontal
- în Alaska climat subpolar. și manualul Americii
să urmărim harta din manual de Nord
(pag 116) şi să precizăm care sunt Videoproi
elementele hidrografiei. ector
În urma răspunsurilor date
profesorul mai adaugă: cascade,
gheţarii din Alaska, izvoare
termale din M. Stâncoşi.
Încercati, în baza celor învăţate şi Apreciere orală,
privind harta vegetaţiei de la Problematizarea Frontal elevii apreciază
pagina 103, ce formaţiuni credeţi Citesc documentele expuse Explicația răspunsurile
că se întâlnesc aici? spre analiza. colegilor și îi
Sunt arătate imagini cu specii de - Localizeaza corectează dacă
vegetaţie. - Reflecteaza greșesc.
Sub indrumarea profesorului,
Solicită analiza graficului privind elevii explica faptele sesizate,
structura populatiei. le mentioneaza si aplica in alte
situatii cunostintele invatate.
C3 - care este proportionalitatea
acesteia ?

SUA are o populaţie de 325 mil.


Conversația Manualul Frontal Apreciere orală,
loc.(2017) şi o densitate medie de
Explicația Harta elevii apreciază
28 loc/ km2. Analizeaza documentele Expunerea fizică a răspunsurile
expuse si sub indrumarea Americii colegilor și îi
Sa indentificam marile orase pe
C4 profesorului constata de Nord corectează dacă
harta din manual
deosebiri. Videoproi greșesc.
Profesorul prezinta principalele ector
ramuri economice ale SUA:
-ind automobile, chimica,
productia de energie electrica Elevii privesc imaginile
expuse. Notează în caiete.
Sa indentificam pe harta din
manual princiupalele culturi
agricole cultivate in aceasta tara

Căile de comunicaţie şi
transporturi sunt unele dintre cele
mai moderne şi mai complexe,
sunt în continuă modernizare..

Le prezint cateva imagini cu


unele obiective turistice pe care
elevii le vor nota in caiete.
5 Explicati diversitatea faptelor Reanalizeaza, sintetizeaza si Conversația Fișă de Frontal Analiza
min geografice din Statele Unite ale explica varietatea geografica Dialogul lucru răspunsurilor.
Americii . in functie de suprafata, Explozia stelară Apreciere orală
6. Realizarea diversitatea reliefului, a
C5 feed-back-ului conditiilor de clima si de
vegetatie, a modului de
populare a teritoriului.

7 Intensificarea retenției și Cere elevilor să se grupeze și să Se grupează și rezolvă Metoda cubului Fișe de Pe grupe Analiza
7. min asigurarea transferului de rezolve o fișă de lucru. sarcinile primite. lucru răspunsurilor.
C5 cunoștințe Apreciere orală.

Comunică conținuturile ce vor fi Ascultă și notează Explicația Frontal


1 parcurse spre studiu și tema
Precizarea activităților pe
8 min pentru acasa.
care elevii le vor
Face aprecieri și notează elevii,
desfășura acasă și
argumentând nota acordată.
notarea elevilor
SCHEMA LECTIEI
Se va intocmi la tabla schema lectiei
STATELE UNITE ALE AMERICII

CADRUL NATURAL

1 ASEZARE GEOGRAFICĂ
-partea centrală a Americii de Nord
2. VECINI:

 In nord-Canada

 In vest –Oceanul Pacific

 In sud -Mexic, Golful Mexic

 In est -Oceanul Atlantic

3. RELIEFUL:

 Relieful SUA este foarte variat ;

 Este format din trei parti: -partea continentala

-partea insulara (Insula Hawaii)


-Alaska
 Partea continentala

 Muntii Coastelor,Muntii Cascadelor,Muntii Sierra Nevada-catre O.Pacific si Muntii Stancosi spre interiorul continentului; Intre aceste siruri se afla doua mari podisuri: Pod.Marelui
Bazin si Pod.Colorado

 In partea centrala Podișul Preeriilor, Pod.Ohio, Pod.Missouri, Pod.Texas), podisuri care se continua catre sud cu campii joase (Campia Mississippi, Campia Golfului Mexic)

 In partea de est apare un lant de munti vechi care se continua pana in apropierea tarmurilor O.Atlantic (Muntii Appalachi)

 Alaska
 Peninsula Alaska are un relief predominant montan,in aceasta peninsula gasindu-se cel mai inalt varf din America de Nord(Vf.Mckinley in Muntii Alaska) -

4. CLIMA

 Tipuri de clima: -clima subpolara(Pen.Alaska)

-clima temperat oceanica


-clima temperat continentala
-clima tropicala
-clima mediteraneana
5.HIDROGRAFIA

 Cascada Niagara

 Fluviul Mississippi, cu afluentul sau Missouri,

 Fluviul Colorado

 Rio Grande

 Columbia

 Marile Lacuri Nord-Americane

Vegetaţia: stepă, păduri tropicale, tundră, păduri de foioase şi conifere.

6. POPULATIA – 325 milioane locuitori(2017-recensământ);


7. ORASE :
 Washington- capitala, New York, Los Angeles, Chicago, San Francisco.
8. ECONOMIA

RESURSE NATURALE: petrol, gaze naturale, cărbuni, minereuri de fier şi neferoase


INDUSTRIA:
- energetică, electrotehnică, electronică, siderurgică, metalurgică, construcţii de maşini, chimică, textilă, alimentară

- aluminiu şi produse aeronautice locul 1 pe glob


AGRICULTURA:
- cultura plantelor porumb şi soia locul 1 pe glob; grâu şi bumbac locul 2 pe glob; sfeclă de zahăr, citrice, struguri, tutun

- creşterea animalelor

TRANSPORTURILE: foarte bine dezvoltate


TURISMUL: Canionul Colorado, Statuia Libertatii, Casa Alba, Cascada Niagara, Marile Lacuri, Parcul Yellowstone, etc.
GRUPA 1
Analizează
1. Poziţia geografică şi limitele Statelor Unite Ale Americii;

2. Relieful SUA, precizând cele mai importante unităţi de relief;

GRUPA 2
Argumentează
1. De ce este mare densitatea populaţiei SUA în Zona Marilor Lacuri și NE SUA ?
2. De ce este o ţară importantă din punct de vedere turistic ?

GRUPA 3
Compară
1. Relieful montan din Vestul SUA cu relieful montan din Estul SUA și precizați două deosebiri
referitoare la: mod de formare, înălțimi, etc.

GRUPA 4
Asociază
Fluviile din coloana A cu oceanele/golful din coloana B
A : Mississippi, Rio Grande, Sf. Laurențiu, Columbia și Colorado
B : Oc. Pacific, Oc. Atlantic, Golful Mexic.

GRUPA 5
Aplică
Identifică pe harta fizică a Americii de Nord principalele fluvii şi oraşe ale SUA.

GRUPA 6
Descrie
Economia SUA

S-ar putea să vă placă și