Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Vârfurile


Propunător: Avram Andrada Ramona
Clasa: a VIII-a
Data: 22.01.2021
Disciplina: Geografie
Unitatea de învăţare: Clima, apele, vegetaţia, fauna şi solurile
Lecţia: Marea Neagră
Tipul de lecţie: predare – învăţare – evaluare (mixtă)
Scopul lecţiei: dobândire şi însuşirea de cunoştinţe noi despre aşezarea, statele riverane, relieful şi ţărmurile Mării Negre, mişcările,
temperatura şi salinitatea apei, biodiversitatea Mării Negre, de exersare şi evaluare a cunoştiinţelor dobândire despre Marea Neagră

COMPETENŢE GENERALE
1. Prezentarea realităţii geografice, utilizând mijloace şi limbaje specifice
2. Raportarea realităţii geografice spaţiale şi temporale la reprezentări cartografice
3. Studierea spaţiului geografic, realizând conexiuni cu informaţii dobândite la alte discipline şcolare
4. Elaborarea unui demers investigativ din perspectiva educaţiei permanente şi pentru viaţa cotidiană

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1. Utilizarea limbajului specific în explicarea unor elemente, fenomene şi structuri geografice
1.2. Prezentarea structurată a informaţiei geografice
2.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor geografice utilizând reprezentări grafice şi cartografice
3.1. Explicarea unor elemente, fenomene şi procese geografice folosind noţiuni din matematică, ştiinţe şi TIC/GIS
4.2. Analizarea elementelor, fenomenelor şi proceselor din realitatea observată direct sau indirect
4.3. Compararea unor sisteme şi structuri spaţiale după un algoritm dat

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1- să localizeze pe harta fizică a României, Marea Neagră, şi statele riverane acesteia
O2 - să indice pe harta fizică a României, peninsula, golful, insulele, capurile, strâmtorile şi mările cu care comunică Marea Neagră
O3 - să clasifice relieful, după adâncime al Mării Negre
O4 - să definească mişcările, temperatura şi salinitatea apei din Marea Neagră
O5 - să descrie biodiversitatea Mării Negre

 STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, observarea, exerciţiul, lucrul cu harta din manualul digital,
b) RESURSE MATERIALE: power point, manualul/digital, harta fizică a României format digital, laptop, internet, fişe de lucru,
rebus, film: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VIIIa/Geografie/RURJVFVSQSBTSUdNQSBT/#/page/74/
video_73_marea_neagra
c) RESURSE UMANE: elevii clasei a VIII-a
d) FORME DE ORGANIZARE: frontală, sincron, dirijată, individuală
e) TIMP, SPAŢIU: 40 de minute, online: google classroom, meet

BIBLIOGRAFIE: - Săndulache, C., Rascu, M., Săndulache, I., (2020), Geografia României – manual digital pentru clasa a VIII-a,
Editura Sigma
- Mândruţ, O., (2008), Geografiea României – manual pentru clasa a VIII-a, Editura Corint
- Dan, S., Rădulescu, C., C., Datcu, Z., Lazar, N., Voicu, D., (2018), Geografia României – caiet pentru clasa a
VIII-a, Editura Art Educational
- Albăstroiu, E., S., (2013), Memorator de geografie clasa a VIII-a, Editura Gama
- Ilinca, N. (2015), Didactica geografiei pentru învăţământul gimnazial şi liceal, Editura C.D.Press, Bucureşti
- film, site web: https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VIIIa/Geografie/RURJVFVSQSBTSUdNQSBT/
#/page/74/video_73_marea_neagra
***site-uri Internet: http://ro.wikipedia.org.
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VIII-a/Geografie/RURJVFVSQSBTSUdNQSBT/#/page/73
Demers didactic
Nr. ETAPELE ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII
Crt Dozare LECŢIEI Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/
Resurse
Verificarea prezenţei elevilor -elevul de serviciu face
1. 1 min. Organizarea Pregătirea materialelor necesare desfăşurării prezenţa elevilor
colectivului lecţiei -fiecare elev îşi va pregăti
de elevi Stabilirea ordinii cărţile şi caietele de
geografie
Verificarea Verificarea temei.
cunoştinţelor Exercitiul II din manualul digital, pagina 72 -elevii prezintă tema. conversaţia
2. 2 min. anterioare https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a euristică
%20VIIIa/Geografie/RURJVFVSQSBTSUdNQ
SBT/#/page/73
Captarea Atenţionez elevii asupra momentelor lecţiei -urmăresc filmul din conversaţia
3. 1 min. atenţiei Le prezint un film din manualul digital despre manualul digital euristică
Marea Neagră power
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a point/video
%20VIIIa/Geografie/RURJVFVSQSBTSUdNQ
SBT/#/page/74/video_73_marea_neagra
Anunţarea Anunţ obiectivele lecţiei. - ascultă, scriu titlul lecţiei în
4. 1 min. subiectului Cer elevilor să scrie titlul lecţiei în caiete caiet
lecţiei şi a
obiectivelor
operaţionale
Se prezintă în power point: - elevii ascultă şi urmăresc explicaţia
- aşezarea şi statele riverane Mării Negre explicaţiile power point
- relieful - elevii identifică pe
- ţărmurile (insulele, peninsula şi golful din harta/digitală fizică a harta din
5. Conducerea nordul Mării Negre, capurile, strâmtorile şi României Marea Neagră, manualul
20 min. ÎNVĂŢĂRII mările cu care comunică Marea Neagră) statele riverane acesteia, digital
- mişcările, temperatura şi salinitatea apei insulele, peninsula şi golful
Mării Negre din nordul Mării Negre, conversaţia
capurile, strâmtorile şi mările euristică
cu care comunică Marea
Neagră, cu ajutorul observarea
profesorului
- biodiversitatea (vegetaţia şi fauna) Mării
Negre
Cer elevilor să noteze în caiete - elevii citesc din manual
- elevii ascultă şi notează în
caiet
Obţinerea * Cer elevilor să rezolve Fişa de lucru, numărul - sub îndrumarea power point
performanţei 1, din power point profesorului elevii rezolvă exercitiul
6. 8 min şi feed-back- Fişa de lucru nr.1 conversaţia
ului euristică
fişă de lucru
7. 5 min Recapitulare Cer elevilor să rezolve un rebus din manualul - elevii rezolvă rebusul/fişa exerciţiul
digital, Fişa de lucru Nr.2 de lucru nr.2 rebus
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a conversaţia
%20VIIIa/Geografie/RURJVFVSQSBTSUdNQ euristică
SBT/#/page/74 manualul
digital
fişă de lucru
Asigurarea Aprecieri şi recomandări asupra activităţii - elevii notează tema pentru
8. 2 min retenţiei şi a elevilor acasă classroom
transferului TEMA: - realizaţi un scurt eseu în scopul
ecologizării litoralului Mării Negre
Schiţa lecţiei
Marea Neagră

Aşezare: - S-E României, între Europa și Asia


- este o mare semiînchisă, de tip intercontinental
- comunică cu Marea Marmara prin strâmtoarea Bosfor și cu Marea Azov prin strâmtoarea Kerci

Relieful cuprinde: - platforma continentală, 0 m – 180 m adâncime,


- abruptul continental 180 m – 2000 m adâncime,
- câmpia abisală, 2000 m - 2212 m adâncime, în partea central-sudică.

Țărmurile: - sunt puțin crestate,


- Peninsula Crimeea, Capul Midia, Capul Kaliacra, Golful Odessa, Insula Sacalin, Insula Șerpilor.

Mișcările apei: - prin valuri, curenți marini și o maree foarte slabă (8–12 cm).
Curenții de suprafață provocați de vânturi, au contribuit la formarea Deltei Dunării, lagunelor și limanurilor de pe
țărmul Mării Negre prin crearea unor cordoane de nisip.
Prin strâmtoarea Bosfor se formează curenți de compensație: apele mai puțin sărate ale Mării Negre pătrund, pe la
suprafață, în Marea Mediterană, iar prin adâncime, apele mai sărate și deci, mai grele, ale Mării Mediterane ajung în
Marea Neagră.

Temperatura apei: - la suprafață, variază, în funcție de anotimp, 22 grade C vara, iarna poate îngheţa la ţărm
- în adâncime constantă, 8–9 grade C.
Salinitatea apei: - la suprafață un strat cu o salinitate medie de 17–18‰
- la adâncimi peste 200 m, un strat, cu salinitate în jur de 22‰ şi hidrogenul sulfurat,
- stratificarea apelor se datorează lipsei curenților verticali, care ar fi putut amesteca cele două straturi de
apă
Litoralul românesc: - de la vărsarea brațului Chilia în Marea Neagră și până la Vama Veche, pe o lungime de 245 km

Biodiversitatea: - mai redusă din cauza salinității, a apelor mai reci și existenței stratului anoxic (fără oxigen).
- diferite specii de alge (roșii, brune și verzi)
- fauna: - pești (hamsia, calcanul, pisica şi vulpea de mare, scrumbia albastră, rechini mici, sturioni,
etc.)
- mamifere (delfinul, foca mediteraneană și marsuinul)
- pe țărm specii de păsări: furtunarul și pescărușul.

Fişă de lucru Nr. 1

I. Notează, pe caiet, enunțurile de mai jos, completate cu răspunsul corect:

1. În sudul Mării Negre se află statul numit ……………...


2. În nordul Mării Negre se află Peninsula …………………...
3. Până la adâncimea de 180–200 m se află forma de relief a Mării Negre numită …………………..
4. Față de Marea Neagră, România este situată în partea de ………………….
5. Curenții de suprafață din Marea Neagră sunt generați de ………………….

II. Explică:

a. faptul că apele Mării Neagre sunt stratificate.


b. importanța economică a Mării Negre, precizând două argumente.
Fişa de lucru Nr.2

REBUS

I. Completează, pe caiet, rebusul de mai jos. Pe verticala A-B vei descoperi numele strâmtorii care face legătura între
Marea Neagră și Marea Marmara:

1. Stat din vestul Mării Negre unde se află porturile Varna și Burgas.
2. Mare de mică dimensiune situată în nordul Mării Negre.
3. Insulă situată la vărsarea brațului Sfântu Gheorghe în Marea Neagră.
4. Specie de pește din Marea Neagră.
5. Golf și oraș din nordul Mării Negre.
6. Strâmtoarea prin care Marea Neagră comunică cu Marea Azov.

S-ar putea să vă placă și