Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Unitatea de învăţământ:Colegiul Tehnic Mecanic Grivita


Profesor:Bălmaga Constantin
Clasa: a IX-a
Disciplina:Geografie
Unitatea de învăţare:RELIEFUL TERESTRU
Tema lecţiei:Agenţi, procese şi forme de relief (Agenti externi)
Tipul lecţiei:mixtă (dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală);
Locul de desfăşurare:ala de clasă;
Competenţe generale:
1.Utilizarea adecvată a terminologiei şi a limbajelor specifice, pentru explicarea mediului geografic
2.Raportarea elementelor semnificative din societate, ştiinţă şi tehnologie la mediul înconjurător ca întreg şi la sistemele sale componente
3.Relaţionarea elementelor şi a fenomenelor din natură şi din societate cu reprezentările lor cartografice, grafice sau pe modele
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei specifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni)pentru prezentarea unei informaţii pertinente.
1.2. Argumentarea unui demers explicativ
3.2. Sesizarea unor succesiuni de procese naturale
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru analiza unor elemente ale reliefului în contextul mediului
înconjurător
5.6. Aplicarea modalităţilor de analiză pe elemente simple, sisteme, succesiuni.
Obiective operaţionale:la sfârșitul orei toți elevii vor fi capabili să:
O1: să definească şi să utilizeze noţiunile şi conceptele de: factor, agent, proces geomorfologic, dezagregare, meteorizare, pluviodenudare, deflaţie,
abraziune, morenă, inselberg
O2: să identifice relaţia dintre procesele pregătitoare şi procesele geomorfologice propriu-zise
O3: să analizeze modul de formare al unor forme de relief:alunecare de teren, albie majora,circ glaciar, morenă, dune de nisip, inselberg;
O4: să identifice, pe baza suportului cartografic relieful specific;
O5: să diferenţieze relieful glaciar montan de cel deşertic prin evidenţierea agenţilor şi proceselor predominante
Valori şi atitudini:
•Respectul pentru diversitatea naturală şi umană
• Curiozitatea pentru explorarea mediului geografic
•Conservarea şi ocrotirea mediului de viaţă
Strategii didactice:
Metode: conversaţia, problematizarea, observația, exerciţiul, lucrul cu manualul şi cu harta Mijloace didactice: Harta fizicǎ a lumii, manualul, fişe de lucru,
laptop, videoproiector, prezentare Power Point, harta conceptuală.
Organizarea activitǎţii: frontalǎ, independent-individualǎ.
Bibliografie:
-„Geografie- manual pentru clasa a IX-a” – Ioan Donisă, Angelica Donisă, Viorela Anastasiu, Ed. Didactică şi Pedagogică, 2007
-„Didactica Geografiei „ Nicolaie Ilinca Ed. Didactica şi Pedagogica, 2003
-,, Modelul învăţării depline a geografiei”,Dulamă,Maria Eliza- Ed.Clussium,Cluj- Napoca,2004.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
LECŢIA DE DOBÂNDIRE DE NOI CUNOŞTINŢE
ETAPELE OBIEC- CONŢINUT ACTIVITATEA Activitatea Metode, EVALU
LECŢIEI TIVE INFORMATIV PROFESORULUI elevilor organiza ARE
rea clasei
1.Organizarea Asigurarea - Verifică prezenţa elevilor, Pregătesc Conversaţie Apreciere
clasei condiţiilor prezenţa mijloacelor didactice, materialele frontal orală
2 min optime pt. tabla etc pentru lecţie
desfăşurarea
activităţii
2.Reactualizarea Asigurarea Se face sumar prin adresarea a Răspund la Conversaţie Apreciere
cunoştinţelor legăturii cu câteva întrebări privitoare la înterbări frontal orală a
5min lecţia agenti interni si procesele si corectitu-
anterioară formele de relief dinii
răspunsuri

3. Captarea Asigurarea Reprezentări reliefului Prezentarea pe Observă Prezentare Apreciere


atenţiei atenţiei şi litoral,glaciar,eolian. videoproiector/format listat a imaginile, ppt orală a
3min interesului unei succesiuni de imagini ce identifică frontal corectitu-
reprezintă relieful unităţi de dinii
litoral,glaciar,eolian relief, numesc răspunsuri
unităţi majore
de relief
4. Anunţarea Dirijarea Titlul lecţiei: Agenţi, Scrie titlul lecţiei pe tablă, Ascultă, Expunere Observare,
lecţiei noi (şi a atenţiei, procese şi forme de relief enunţă/scrie obiectivele receptează, frontal apreciere
obiectivelor pregătirea Agenti externi si relieful notează orală
operaţionale) pentru noua creat
2min activitate
5. Dirijarea Agentii externi Orientează atenţia elevilor spre Lecturează Lectura
învăţării O1 Meteorizarea termenii corespunzători formulează textului Aprecierea
30min Procese legate de actiunea Notează termenii pe tablă definiţii corectitudi
gravitatiei nii
Precipitatiile
Apele curgatoare
Ghetari
Apa marilor si oceanelor
Vantul
Dirijarea Procesele de meteorizare Orientează observarea spre Analizează, Observare,
învăţării O1,O2 imaginile de pe identifică si descoperire.c
30min videoproiector,manual completează onversatia
Cere elevilor să numească harta
procesele si să localizeze pe harta conceptuala Notare cu
regiuni unde întâlnim forme de puncte de
relief datorate meteorizari activitate

Procese legate de actiunea Orientează observarea spre Citesc Observare,


O1,O2,O3.O4 gravitatiei manual,videoproiector, explicatiile din exerciţiul,
exemplifică. adreseaza intrebari. manual, conversaţia,
Observare
Ce este gravitatia? raspund problematizar
şi apreciere
Care credeti ca sunt procesele siexemplifică ea
verbală
datorate gravitatiei? si completeza
Care sunt elementele harta
componente ale alunecarilor de conceptuala
teren?
Notează pe tabla

Procese legate de actiunea Explica aceste procese si Raspund Observare, Apreciere


O1,O2 precipitatiilor consecintele lor,adreseaza prelucrează exerciţiul, verbală
intrebari informaţia conversaţia,
Cum actioneaza apa din notează, problematizar
identifica ea
precipitatii asupra reliefului?
formele de Lucrul cu
Care sunt formele de relief relief rezultate harta
rezultate?

Actiunea apelor curgatoare si Dirijează conversaţia spre Analizează Frontal Apreciere


O1,O2,O3,O4 formele de relief rezultate identificarea corelaţiilor, pune Răspund, Observare verbală
întrebări noteaza in Conversaţie
Care sunt procele rezultate ca caiete,compete Lucrul cu
urmare a actiuni apelor aza fisa de harta
curgatoare? lucru identifica
Care sunt elementele unei vai? pe harta
Care sunt elementele
componenete ale unei vai?
Actiunea ghetii si relieful Explică modul de formare si de Asculta, Frontal, Observare,
O1,O2,O3,O4, rezultat actiune,elementele Raspund,notea conversatie apreciere
componente,tipurile za in caiete Observare verbală,
O5
ghetari,adreseaza întrebari completeaza Problematiza
Cum se formeaza gheata unui fisa de rea
ghetar? lucru,identifica Lucrul cu
Cre sunt procesele effectuate de pe harta harta
catre ghetar?
Care sunt elementele unui
ghetar?
Ce tipuri de ghetari cunoasteti?
O1,O2,O3,O4, Actiunea apei de mare si Explică modul de Asculta, Frontal,
relieful rezultat actiune,procesele,tipurile de Raspund,notea conversatie
tarmuri,adreseaza întrebari za in caiete Observare
Prin ce se manifesta actiunea completeaza Problematiza
apelor asupra tarmului? harta rea
Ce este abraziunea marina? conceptuala si Lucrul cu
Care sunt tipurilr de tarmuri identifica pe harta
rezultate? harta tipurile
de tarmuri
O1,O2,O3,O4, Actiunea vântului si relieful Explică modul de Asculta, Frontal,
O5 rezultat actiune,procesele si formele de Raspund, conversatie
relief rezultate,adreseaza completeaza Observare
intrebari harta Problematiza
Cum poate vântul sa modeleze conceptuala si rea
relieful? identifica pe Lucrul cu
Ce este deflatia? harta regiunile harta
Dar coroziune? unde sunt
Care sunt formele de relief specifice
rezultate formele
reliefului
eolian
6.Fixarea Schema lecţiei Adreseaza intrebari şi asigură Urmăresc frontal
cunoştinţelor interactivitatea repetă şi
4min fixează
7. Evaluarea Înmânează elevilor fisa de lucru Completează individual Apreciere
finală finală cu informaţiile verbală
4min necesare

S-ar putea să vă placă și