Sunteți pe pagina 1din 6

COCOS DENISA FLORENTINA

GRUPA 1032A SIM


FACULTATEA POLITEHNICA BUCURESTI

PROIECT DE LECŢIE
A. DATE GENERALE
Disciplina: Fizica
Clasa: a VI-a A
Unitatea de învățare: Efecte ale schimbarii termice
Titlul lecţiei: Transformari ale starii de agregare.
Scopul lecţiei: Insusirea cunostintelor privind starile de agregare.
Tipul lecţiei: Transmitere si insusire de noi cunostinte
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Durata: 50 minute
1.Conţinutul activităţii de instruire
Cod Arii de conţinut Subarii de conţinut
C1 Notiuni de baza Definitie
C2 Caracteristici Prezenta starea de agregare in viata cotidiana.

2. Obiectivele pedagogice operaţionale


La finalul lectiei, elevii vor fi capabili:

Sa defineasca starea de
O1 agregare.

Sa dea exemple de
transformari care pot
O2
definii starea de
agregare.

3. Diagrama obiective-conţinut
Cod obiectiv C1 C2
O1 X
O2 X
COCOS DENISA FLORENTINA
GRUPA 1032A SIM
FACULTATEA POLITEHNICA BUCURESTI

4. Metode de învăţământ: Conversatia,explicatia,demonstratia,experimentul,expunerea.

5. Mijloace de învăţământ
Cod Denumirea resursei materiale
VP Videoproiectorul
FL Fisa de lucru

6. Bibliografie
Manualul de fizica de clasa a 6-a, editura All; www.didactic.ro
COCOS DENISA FLORENTINA
GRUPA 1032A SIM
FACULTATEA POLITEHNICA BUCURESTI

B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp
instruirii* elevului (min.)
Conţinut
Obiective
operaţionale
Metode de Mijloace de Forme de organizare a
învăţământ învăţământ activităţii
Moment organizatoric
Noteaza absentii. Comunica absentii. Conversatia Catalogul Colectiv - 3 min
Pregateste computerul si videoproiectorul. Preiau sarcinile propuse.
Creeaza conditii psihologice necesare inceperii lectiei.
Verificarea cunstintelor anterioare
Verifica,prin sondaj,tema de acasa. Prezinta tema pentru acasa. Conversatia - Individuala Orala 10
Apreciaza elevii care au rezolvat tema corect. min

Transmiterea noilor cunoștinte


Creeaza atentia elevilor,adresandu-le intrebarile: Asculta si urmaresc cu
Captarea 1. „Vi s-a intamplat vreodata sa tineti un cub de atentie cele spuse de
atentiei gheata in mana si acesta sa se topeasca? profesor.
2. „De ce credeti ca s-a intamplat acest lucru?” Ofera raspunsuri la
Evidentiaza astfel starea de agregare in viata reala. intrebari.

Profesorul le arata mai multe exemple ale starii de agregare,


Reactualizarea prezentate in suportul de curs ,in format powerpoint. Urmaresc cu atentie Conversatia Videoproiector Frontala - 30
cunoștintelor In timp ce le arata fiecare fotografie in parte, le adreseaza exemplele prezentate de Problematizarea min
elevilor intrebarea: profesor. Studiul de caz
„Cum credeti ca s-a manifestat starea de agregare?” Raspund la intrebari si se Explicatia
consulta cu profesorul Expunerea
Enunta si scrie pe tabla titlul lectiei: TRANSFORMARI referitor la situatiile
ALE STARII DE AGREGARE. prezentate.
Comunica elevilor obiectivele operationale.
Comunicarea Elevii isi noteaza titlul
titlului si a lectiei si retin obiectivele
obiectivelor operationale.
COCOS DENISA FLORENTINA
GRUPA 1032A SIM
FACULTATEA POLITEHNICA BUCURESTI

Prezentarea
continutului si
dirijarea
invatarii Dirijeaza procesul de predare-invatare a noilor cunostinte.
Prezinta cu ajutorul prezentarii powerpoint un exemplu din
C1, O1 viata cotidiana unde este intalnita starea de agregare. Noteaza in caiete definitia
starii de agregare.
Analizeaza exemplele si
evenimentele petrecute in
acestea. Incearca sa explice
fenomenul ce are loc in
aceste cazuri.
Profesorul le cere elevilor sa efectueze un experiment care sa
evidentieze proprietatea de inertie folosind un cub de gheata
C2, O2 tinut in mana care se va tranforma din stare solida in stare Ajuta profesorul la
... lichida. realizarea experimentului si
discuta pe baza acestuia.
Propune elevilor sa solutioneze diverse situatii cotidiene de
pe fisa de lucru.

Raspuns asteptat: C stare FISA DE


lichida LUCRU
1. In ce stare poate fi intalnita apa in natura? Dar se poate intalnii si in
stare solida in anumite
a. Solida regiuni polare.
b. Gazoasa
c. Lichida Exprima in cuvinte propriile
raspunsuri.
Explicatie: In spatiul cosmic nu exista nici aer si nici Realizeaza un schimb de
gravitatie ( nicio interactiune cu alte corpuri ). opinii.
Corecteaza raspunsurile
colegilor daca este necesar.
COCOS DENISA FLORENTINA
GRUPA 1032A SIM
FACULTATEA POLITEHNICA BUCURESTI

Raspuns asteptat: b. Stare


lichida
2. Daca o inghetata se topeste ,in ce stare se
transorma?

a. Stare solida
b. Stare lichida Exprima in cuvinte propriile
c. Stare gazoasa raspunsuri.
Realizeaza un schimb de
Explicatie: Atunci cand o inghetata se topeste, asemenea opinii.
ghetii se transforma in stare lichida. Ca atunci cand inghetata Corecteaza raspunsurile
este prea rece si o uiti pe masa de la bucatarie. Inghetata colegilor daca este necesar.
stand pe masa se va topii si va ajunge din stare solida in stare
lichida.

Raspuns asteptat: a. Prin


punerea lichidului intr-un
3. Cum putem transforma un lichid in stare solida? bas si apoi in congelator sau
in lada frigorifica.
a. Prin punerea lichidului intr-un vas si apoi la
congelator sau in lada frigorifica. FISA DE
b. Prin lasarea lichidului intr-un vas pe masa din LUCRU
bucatarie.

Explicatie: Ambele variante sunt corecte. Purtarea centurii de


siguranta este intradevar obligatorie. Purtarea centurii de Exprima in cuvinte propriile
siguranta ne poate salva de rani usoare sau grave in cazul raspunsuri.
unei franari bruste sau a unui accident. Realizeaza un schimb de
opinii.
Corecteaza raspunsurile
colegilor daca este necesar.

Confirma raspunsurile corecte si intervine daca este cazul, cu


Asigurarea explicatii suplimentare. Asculta si retin informatiile
conexiunii suplimentare.
COCOS DENISA FLORENTINA
GRUPA 1032A SIM
FACULTATEA POLITEHNICA BUCURESTI

inverse
5 min

Sistematizarea si consolidarea cunostintelor


Raspunde la eventualele intrebari adresate de catre elevi. Adreseaza intrebari in cazul Conversatia - Frontala - 2 min
Profesorul intreaba elevii daca au nelamuriri in legatura cu in care sunt nelamuriri.
noua lectie si ce le-a placut din lectie. Schimba pareri despre
desfasurarea lectiei

S-ar putea să vă placă și