Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Clasa: X- Tehnician oprator tehnică de calcul


Disciplina: M3 Traductoare
Unitatea de învățare: Traductoare
Titlul lecției: Traductoare de temperatură termorezistive
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi şi deprinderi – activităţi practice cu rol aplicativ /
aplicarea şi folosirea facilităţilor puse la dispoziţie de Google
Scopul lecţiei: Prezentarea tipurilor de traductoare de temperatură, dezvoltând concomitent
interesul pentru explorarea resurselor web. Se va insista pe aspectul transdisciplinar şi pe realizarea
unei conexiuni permanente între cunoştinţele teoretice şi viaţa reală.
COMPETENŢE GENERALE
1. Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor care stau la baza funcţionării traductoarelor, a
terminologiei, a conceptelor, a legilor şi a metodelor specifice domeniului;
2. Explicarea funcţionării şi utilizării unor traductoare în viaţa de zi cu zi;
3. Comunicarea folosind limbajul ştiinţific;

COMPETENŢELE SPECIFICE
 Caracterizarea elementelor componente ale unui traductor;
 Prezentarea tipurilor de traductoare de temperatură
 Formarea limbajului specific disciplinei;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1. Să recunoască elementele componente din schema bloc a unui traductor;
O2.Să enumere tipurile de traductoare de temperatură;
O3. Să prezinte principiul de funcţionare pentru traductoarele de temperatură;
O4. Să realizeze, în rezolvarea problemelor-întrebări propuse, transferuri interdisciplinare;
O5 Să-şi susţină propriile puncte de vedere, prin observaţiile făcute în decursul lecţiei şi prin
documentarea pe internet.

STRATEGII DIDACTICE
 documentarea online
 descoperirea dirijată
 conversaţia euristică
 problematizarea
 investigarea
 observaţia
 experimentarea (virtual, folosind animaţii interactive)
 autoevaluarea.

Resurse materiale: manual, tablă electronică interactivă/proiector, traductoare de temperatură.


Resurse spațiale: clasa digitală Google sau laborator de informatică.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea
Activitatea profesorului Timp
instrucțional elevilor
Momentul  notarea absenţelor; Pregătirea 4 min
organizatoric  verificarea materialului didactic chromebookurilor.

1
Evenimentul Activitatea
Activitatea profesorului Timp
instrucțional elevilor
Captarea Profesorul le solicită elevilor să caute pe internet Elevii caută pe 10
atenţiei informaţii despre traductoare: definiţie, tipuri, internet min
elevilor schemă bloc. Dacă elevii nu găsesc informaţii informaţii despre
sugestive le sugerează să caute la adresele: traductoare
http://cursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj- folosind Google
Napoca/grupa4/Rus_Maria/site/index.html search..
http://sistemedeautomatizare.wikidot.com/1-
traductoare
Enunţarera Profesorul prezintă în mod succint obiectivele Elevii ascultă 1 min
obiectivelor lecţiei explicaţiile
lecţiei profesorului
Reactualizarea Profesorul le distrinuie elevilor un test cu 5 Elevii răspund la 5 min
cunoştinţelor întrebări la care elevii urmează să răspundă şi le întrebarea asociată
anterioare cere să trimită testul la adresa specificată. din test (Google
Drive Forms).
Fişă de lucru
recapitulativă
Profesorul enunţă principiul de funcţionare pentru Elevii ascultă 20
traductoarele termorezistive. noţiunile despre min
Prezentarea Profesorul le indică elevilor să folosească Google principiul de
conţinutului Search, Google Images pentru a găsi informaţii funcţionare al
noii învăţări. despre traductoarele de temperatură termorezistive: traductoarelor
- termirezistoare; termorezistive;
-termistoare; şi realizează
Dacă elevii nu găsesc informatii sugestive profesorul desenul schematic
le sugerează elevilor să utilizeze următoarele linkuri: folosind aplicaţia
http://users.utcluj.ro/~mbirlea/s/01s.htm Google Drive
http://users.utcluj.ro/~mbirlea/a/03a.htm Drawing.

Obţinerea Profesorul le cere elevilor să răspundă la un test cu Elevii răspund la 5 min


performanţei 5 întrebări legate de conţinuturile prezentate întrebările
şi realizarea asociate din test
feed-back-ului (Google Drive
Forms), referitoare
la aplicaţii ale
traductoarelor de
temperatură.
Intensificarea Profesorul discută rezultatele chestionarului, Elevii verifică 3 min
retenţiei şi centralizate automat prin Google Forms și răspunsurile şi
asigurarea subliniază răspunsurile corecte. trimit profesorului
transferului. testul (Google
Drive Forms).
Fişă de feed-back
Tema pentru Profesorul prezintă tema pentru casă şi notează Elevii îşi notează 2 min
casă elevii care au răspuns. tema pentru acasă.
Tema pentru acasă: un referat de o pagină despre
Traductoare de temperatură termorezistive, cu
imagini de pe net.

2
BIBLIOGRAFIE ȘI LINKURI UTILE
1. http://cursuri.flexform.ro/courses/L2/document/Cluj-
Napoca/grupa4/Rus_Maria/site/index.html
2. http://sistemedeautomatizare.wikidot.com/1-traductoare
3. http://users.utcluj.ro/~mbirlea/s/01s.htm
4. http://users.utcluj.ro/~mbirlea/a/03a.htm

Auxiliare curriculare
1. Mihaela Pintea, „Auxiliar curricular Modulul Sisteme de automatizare”, auxiliar curricular
pentru nivel 3;
2. Nina Ciobanu„Sisteme de reglare automată”, auxiliar curricular pentru nivel 3, tehnician in
automatizări”, partea a I a;

S-ar putea să vă placă și