Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Clasa: a- XI-a
Modulul IV: Sisteme de automatizare
Tema lectiei: Traductoare electronice
Subiectul: Traductoare pentru măsurarea temperaturii (termorezistență, termocuplul, termistorul)
Tipul lectiei: Lecție de transmitere de cunoștinte (predare)
A. Competențe si obiective:
Competența specifice vizate:
CS1 – determinarea principiului de funcționare a traductorului
CS2 – vizualizarea diverselor tipuri de traductoare
CS3 – verificarea modului de funcționarea a unui traductor de presiune, microfonul si a unui traductor de
temperatură, termocuplu
2. Obiective :
a) cognitive:
- să definească traductorul
- să determine principiul de funcționare al traductoarelor
- să vizualizeze tipurile de traductoare
- să verifice modul de funcționare a unui traductor de presiune, microfonul
- să verifice modul de funcționare a unui traductor de temperatura
- să verifice modul de funcționare a unui termocuplu
b) afective:
- sa manifeste curiozitate si interes
- sa recepteze corect mesajul
B. Resurse didactice:
1. Metode si procedee didactice:
- metode de comunicare: explicatia, conversatia
- metode de explorare: observarea dirijata
2. Forme de organizare ale instruirii elevilor:
- forma de repartizare a sarcinii de rezolvare: frotală, scrisă, colectivă
- forma de lucru a elevilor: individuală
- forma de participare a elevilor: independentă, dirijată
3. Mijloace de invățamânt:
- Soft educațional PICOSCOPE – Dr. Daq
- Multimetru digital MS8222C folosit pentru termocuplu
- Fișa lucru pentru fixarea cunoștințelor
- Calculatorul, videoproiectorul
4. Forme si metode de evaluare:
- de verificare – oral
- de apreciere – verbală
Desfășurarea lecției in timp:
1. momentul organizatoric
2. captarea atenției elevilor
3. anunțarea subiectului si a obiectivelor
4. transmiterea cunoștintelor
5. fixarea cunoștințelor prin rezolvarea unui aritmograf
6. incheierea lecției
C. Bibliografie:
Bălăşoiu, T., ş.a. - Elemente de comandă şi control pentru acţionări şi SRA, manual pentru clasele a XI-a şi a XII-a,
liceu tehnologic, specializarea electrotehnică, Editura Econimică Preuniversitaria, Bucureşti, 2002
Florin Mares si Tatiana Bălăşoiu - Sinteze pentru examenul de bacalaureat – Tehnic 1: Modulul 4: Sisteme de
autoamtizare si Modulul 3: Tehnici de masurare in domeniu – Editura PAX AURA MUNDI – 2007
Florin Mares, Aura Manolache si Gabriela Tataru - Module de automatizare– Editura PAX AURA MUNDI – 2008
Internet:
http://www.amco-otopeni.ro/tradrom.htm
http://www.adelaida.ro/index.php?cPath=53_139&osCsid=c305bb0e5b53797ca3626341
http://www.clubafaceri.ro/director/stand/17391/produse/Prosensor.html

D. Scenariu didactic:
1. Moment organizatoric (3 min):
Profesorul verifică prezența elevilor, consemnează absențele si pregatește condițiile desfășurării orei.
2. Etapele lecției:

Nr Timp Scopul predării Strategii de predare Strategii de invătare Stiluri de Resurse


crt invățare
V A P

1 3min Anunțarea Conversația Elevii notează titlul si x x Calculatorul cu


subiectului si obiectivele ce le vor videoproiectorul
a obiectivelor urmări pe parcursul
activității de instruire
2 30min Transmiterea Explicație orală x x x Fisa de lucru
cunoștințelor privind: Conversatie privind Calculator
- definitia si modul notarea explicatiilor Videoproiector
de functionare a Observare dirijata a Platforma
traductoarelor. modului de experimentala
Observarea dirijata functionare a Osciloscop
a diverselor tipuri traductaorelor
de traductoare Discutie de grup pe
intalnite in baza vizualizarii
industrie. diverselor tipuri de
Conversatie privind traductoare din
realizarea industrie
experimentului prin
care se explica
modul de
functionare:
a unui traductor de
presiune –
microfonul
a unui traductor de
temperatura
a termocuplului
3 10min Asigurarea Conversatie dirijata Discutie de grup x x x Calculatorul
feed-bak-ului privind cunostintele Fisa de lucru
predate pe baza fisei
de lucru
4 4 min Evaluarea Notarea elevilor Aprecierea Catalog
cunostintelor cunostintelor

S-ar putea să vă placă și