Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

A. DATE GENERALE
Obiectul: BIOLOGIE
LICEUL TEORETIC BĂNEASA
Clasa: a VIII- a A
Data: 19.05.2021
Profesor: Lojniţă Mirabela
Unitatea de învăţare: Sănătatea omului și a mediului
Tema / Subiectul lecţiei: Omul și tehnologia
Scopul lecţiei: identificarea unor procese tehnologice de ingineria genetică și avantajele și riscurile acestora
Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoștințe
Competenţe specifice abordate:
1.1 Analiza critică a informațiilor extrase din texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame, utilizate ca surse de informare
2.1. Formularea de predicții referitoare la diferite fenomene și procese naturale pe baza concluziilor investigației
2.2. Susținerea argumentată a punctului de vedere, utilizând adecvat terminologia specifică biologie
4.2. Evaluarea consecințelor propriului comportament asupra sănătății proprii și a stării mediului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OO.1. Să identifice procesul de obținere a unor produse prin inginerie genetică
OO.2. Să stabilească avantaje și dezavantaje ale ingineriei genetice pentru a lua decizii informate
OO.3 Să stabilească o soluție proprie ca alternativă la agricultura cu soiuri modificate genetic
B. STRATEGIA DIDACTICĂ
Timpul alocat: 50 min
Metode de instruire: conversație, dezbatere, reflecția, problematizarea, jocul didactic,conversația, jocul de rol (pro și contra)
Mijloace de învăţământ: planşă manual digital, Fişă informativă OMG (UE), planşă cu imagini digitale, fisa_informativa_OMG-uri_UE.pdf
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VIII-a/Biologie/Uy5DLiBDRCBQUkVTUyBT/book.html?book#84 , mentimeter.ro
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală combinată cu activitatea pe grupe de elevi
Modalităţi de evaluare: evaluarea formativă, prin probe orale şi observarea sistematică a elevilor
Bibliografie:
 Violeta Negrea, Biologie: manual pentru clasa a VIII a, Editura CD Press, București 2020
 M.E.N, Programa şcolară Biologie pentru gimnaziu, Anexa nr. 2 la ordinul M.E.N. nr. 3393 / 28.02.2017

C. SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE


Nr. Etapele lecţiei și activitatea Activități de învățare Strategii didactice
OO profesorului Metode Mijloace Forme de Evaluare

-1-
organizare
I. Moment organizatoric Elevii se pregătesc. Conversaţia Frontal
Verific prezenţa elevilor. Pregătesc
materialul didactic.
Fişă de lucru
Individual Chestionare
II. Verificarea şi orală
reactualizarea cunoştinţelor Observarea
asimilate anterior sistematică a
. Elevii formulează răspunsuri și își prezintă Conversaţia elevilor
Verific cunoştinţele din lecţia anterioară propria părere printr-o abordare rațională și
prin întrebări: argumentată.
Ce impact consideri tu că are tehnologia
asupra mediului? Dar asupra sănătății?
Cum a evoluat tehnologia în transport? Elevii enumeră avantaje și dezavantaje ale
Dar tehnologia digitală și utilizării tehnologiei informaționale. Menti.com Individual
informațională?
Numește un avantaj și un dezavantaj al
tehnologiei informaționale. Folosind aplicația menti.com elevii oferă Mentimeter
soluții/măsurii de reducere a impactului
Ce măsuri de reducere a impactului tehnologiei digitale, daca consideră că Explicaţia
tehnologiei digitale propui tu, în calitate acestea sunt necesare.
de elev? Este necesar? Elevii argumentează opiniile proprii cu Reflecția
Menti.com privire la tema dată.
Le cer elevilor să prezinte lista cu Elevii prezintă lista cu produse tehnologice
produsele tehnologice folosite folosite și formulează opinia lor cu privire
săptămâna trecută. la tema dată.

Frontal Analiza
răspunsurilor
III. Transmiterea noilor cunoştinţe date
- captarea atenţiei
Pentru a stârni intersesul elevilor îi
împart în 3 grupe după criteriul
Grupe
-2-
învățării individualizate
- comunicarea titlului lecţiei şi a
O.1 obiectivelor operaţionale

Notez titlul lecţiei pe tablă Omul și


Tehnologia şi comunic obiectivele
O.2 lecţiei.

Elevii formulează răspunsuri. Problematizarea Manual


- prezentarea conţinutului şi dirijarea Ingineria genetică este tehnica de Jocul de rol Evaluare
învăţării modificare a materialului genetic al unor formativă
Pentru a înţelege noul conţinut elevilor organisme.
O.3 le adreseză o întrebare
Ce credeți că este ingineria genetică?
Elevii parcurg informațiile din manual, Ecusoane
Prezint pe scurt informațțile despre tema definesc noțiunile noi, sintetizează, Conversaţia pentru
lecției folosind manualul. analizează și evaluează noile concepte echipe
Elevii sunt impărțiți în trei grupe.
Atribui rol elevilor: activiști pentru Fiecare grupă își asumă rolul și fiecare elev Fişă
mediu, ingineri geneticieni, autorități intră în rolul personajului. Dezbaterea informativă
locale, locuitori de rând. Tema Elevii se documentează folosind și Jocul de rol OMG (UE)
dezbătută este practicarea agriculturii cu informațiile din fișa informativă privind
organisme modificate genetic. politicile UE în materie de OMG-uri
Fiecare grupă trebuie să argumenteze
opinia cu privire la practicarea
agriculturii cu organisme modificate
genetic.
Așez mesele in forma literei U

- asigurarea conexiunii inverse


Elevii formulează răspunsuri la întrebări și Conversația
O1 Adresez frontal următoarele întrebări: își argumentează propriile opinii. Problematizarea
O2 Care sunt avantajele și dezavantajele Are loc degajarea esențialului.
O3 ingineriei genetice?

-3-
Ce soluții propui tu ca alternativă la
agricultura ecologică?
Ce impact are ingineria genetică în
viața ta de zi cu zi?

IV. Aprecierea performanţei Frontal Evaluare


Apreciez și notez elevii care au fost Individual orală
activi.
Apreciez și încurajez elevii care au
răspuns mai rar.

V. Asigurarea posibilităţilor
de transfer şi intensificarea
retenţiei
Calculează cantitatea de apă, respectiv
electricitate consumată de tine și Elevii iși notează tema in caiete. Activitate Individual
familia ta. Urmărește indicațiile practică Fişă de
apometrului și contorului electric în observații
prima zi de monitorizare și apoi în a
șaptea zi. Notează-le și formulează
concluzii.

-4-
-5-

S-ar putea să vă placă și