Sunteți pe pagina 1din 8

Student practicant: Boșneaga Gabriela

Grupa: 2201A

Facultatea de Energetică

PROIECT DE LECŢIE

A. DATE GENERALE

Disciplina: Educația tehnologică și aplicații practice

Clasa: a VII-a

Unitatea de învățare: Unitatea 1 – Materiale textile

Titlul lecţiei: Materiale textile : clasificare, proprietăți, utilizări

Scopul lecţiei: Scopul este comunicarea, fixarea și sistematizarea conținuturilor predate

Tipul lecţiei: de însușire de noi cunoștințe

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Durata: 45 min
1. Obiectivele pedagogice operaţionale

O1 Elevul să enumere tipurile de fibre naturale și chimice, pe baza clasificării


prezentate în lecție. (criteriu de reușită: 80%)

O2 Elevul să enumere proprietățile fibrelor textile, pe baza identificării


proprietăților pe textile aduse la clasă pentru examinare. (criteriu de reușită:
70%)

O3 Elevul să recunoască semnificațiile simbolurilor de pe etichetele de întreținere


ale produselor textile, pe baza tabelului cu semne convenționale. (criteriu de
reușită: 70%)

2. Metode de învăţământ:

 Prezentare  Comuciare orală

 Descriere  Enumerare

 Activitate practică  Scriere.


3. Mijloace de învăţământ

Cod Denumirea resursei materiale

C1 Manual, Imagini, Fișă de lucru

C2 Manual, Diagrame, Etichete colectate de la diverse articole de îmbrăcăminte

C3 Manual, Imagini

4. Bibliografie

Marinela Mocanu, Magda Dache, Loredana-Irena Săndulescu, Educație tehnilogică și aplicații pracitce, Manual pentru clasa a VII-a

B.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentele
instruirii

Conţinut
Activitatea Activitatea Strategia didactică Evaluare Timp
Obiective
operaţionale profesorului elevului (min.)

Metode de Mijloace de Forme de


învăţământ învăţământ organizare
a activităţii

Elevii salută, Prezența


Profesorul intră în clasă, răspund la prezență elevilor și
Moment Frontal
salută, face prezența și și adresează - - dacă au avut 2
organizatoric Individual
răspunde la întrebările întrebări dacă au dificultăți la
elevilor dacă e cazul. neclarități din lecția tema
anterioară/temă.

Profesorul captează
atenția spunând că
lucrurile pe care le vor
Captarea atenției Expunerea; Explicațiile Frontal
învăța pot fi folosite în Elevii ascultă. - 5
Exemplificarea profesorului Individual
viața de zi cu zi.
Profesorul comunică
titlul lecției „Materiale
textile: clasificare,
proprietăți, utilizări”,
apoi explică elevilor
obiectivele pe care
dorește să le atingă:

Comunicarea  Elevul să  Elevii


titlului lecției si a cunoască notează data
obiectivelor proprietățile și titlul
Explicațiile; Frontal
operaționale fibrelor textile lecției; Expunerea;
- 2
Manualul; Individual
 Elevul să  ascultă cu Explicația
cunoască atenție
Tabla;
semnificațiile explicațiile
simbolurilor de pe profesorului Instrumente
etichetele de de scris.
întreținere ale
produselor textile

 Elevul să
enumere tipurile
de fibre naturale
și chimice.
Gradul de
atenție al
Profesorul întreabă ce au elevilor;
Reactualizarea învățat în lecția Elevii ridică mâna Dialogul; Întrebările Frontal
cunoștințelor anterioară și aduce și răspund după ce Conersația Dacă au 2
profesorului Individual dobândit
anterioare completări dăcă este sunt numiți euristică
nevoie cunoștințe de
bază din
lecția
anterioară
Profesorul prezintă:

 Definiția fibrelor Manualul;


Prezentarea textile Frontal
conținutului si Elevii notează în Explicația; Tabla; - 17
caiet și observă Descrierea Individual
dirijarea învățării  Clasificarea
fibrelor imaginile Instrumente
de scris.
 Proprietățile
Profesorul explică cum se Elevii deschid - Dialogul; Gradul de
recunoască proprietățile manualul la pagina asimilare
fibrelor pe produse finite cu tabelul cu semne - Explicația; Manualul;
Obținerea și cum se citesc semnele convenționale și Explicațiile Frontal Gradul de
performanței convenționale de pe urmăresc - Descrierea; Individual atenție al 10
profesorului;
etichete. explicațiile Mostrele de elevilor și
profesorului. - Instruirea cu gradul de
ajutorul fibre textile
După, le cere elevilor să implicare
identifice proprietățile pe Apoi identifică mostrelor de
propriile articole textile proprietăți, precum fibre textile; Capacitatea
pe care le are fiecare și să luciu, plasticitate, elevilor de
le asocieze cu modul tușeu, asociindu-le - Metoda rezolva o
corespunzător de cu modul exercițiului. sarcină de
întreținere. corespunzător de lucru
îngrijire.

Profesorul oferă feedback Capacitatea


elevilor asupra activității elevilor de a
lor la oră și acordă puncte Elevii ascultă înțelege ceea
bonus/note celor care au feedback-ul primit ce au de
răsăuns corect și oferă la rândul făcut;
lor feedback, spun
Asigurarea De asemenea, dentifică dacă au nevoie de Dialogul; Frontal Capacitate 5
conexiunii inverse elevii care au întâmpinat mai mult timp Explicația Explicațiile Individual elevilor de a
dificultăți în rezolvarea pentru exerciții sau rezolva o
exercițiilor și le dă de mai multe sarcină de
modele de exerciții exemple. lucru;
rezolvate.
Ritmul de
lucru.
Gradul de
asimilare al
informațiilor;

Gradul de
atenție al
Fixarea Profesorul cere unui elev Elevii ridică mână Frontal elevilor și de
cunoștințelor să spună pe scurt și pe scurt Dialogul - Individual implicare 2
conținuturile lecției conținutul lecției.
Capacitatea
elevilor de a
pune cap la
cap
informațiile
dobândite.

S-ar putea să vă placă și