Sunteți pe pagina 1din 8

Profesor: S a c a l a D e n i s a A l e x a n d r a

Clasa: a IX-a A
Modulul: M -II -LĂCĂTUȘERIE GENERALĂ
Unitatea de învăţare :Liceul Tehnologic Ion I.C. Brătianu, Timişoara
Lecţia: Fonte
Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoștințe
Durata lectiei: 50 min
Loc de desfăşurare: sala de clasă
Data:29.11.2023
PROIECT DIDACTIC
I. CORELAREA DINTRE REZULTATELE ÎNVĂŢĂRII DIN SPP ȘI CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII

II. UNITATEA DE REZULTATE ALE ÎNVĂŢĂRII – TEHNICE GENERALE


(URI) URÎ 2. Realizarea pieselor prin operaţii de lăcătușerie generală

III. REZULTATE ALE ÎNVĂŢĂRII (CODIFICATE CONFORM SPP)

CUNOȘTINŢE
2.4.1. Fontele: proprietăţi, utilizări, simbolizare.

ABILITĂŢI
2.2.2. Identificarea materialelor metalice după culoare, aspect.
2.2.3. Alegerea materialelor şi semifabricatelor necesare executării pieselor prin operaţii de lăcătuşărie.
2.2.5. Utilizarea simbolurilor standardizate ale materialelor pentru realizarea pieselor prin operaţii de lăcătușerie.
2.2.40.Utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate.

ATITUDINI
2.3.3. Respectarea prescripţiilor din desenele de execuţie la realizarea pieselor prin operații de lăcătuşărie.

CONŢINUTURILE
ÎNVĂŢĂRII
4. F o n t e l e
4.1. Definiție și simbolizare
4.2. Proprietățile fonte.
4.3. Utilizările fontei
1
IV. OBIECTIVE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI
O1: Să recunoasă simbolul fontei, obiectivul fiind considerat atins dacă recunosc simbolul FK ,etc.
O2: Să enumere proprietățile fizice și chimice ale fontelor, obiectivul fiind considerat atins dacă enumeră minim 3 proprietăţi fizice şi 2 chimice
O3: Să precizeze proprietățile mecanice și tehnologice ale fontelor, obiectivul fiind considerat atins dacă precizează minim 2 proprietăţi mecanice şi 2 proprietăţi tehnologice
O4: Să identifice utilizările fontelor, obiectivul fiind considerat atins dacă identifică 3 domenii de utilizare

V. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
A1: Discuții de grup privind simbolul fonta în tabelul periodic;
A2: Discuții privind proprietățile fizice și chimice ale fontei, Stabilirea și descrierea proprietăților
mecanice și tehnologice ale fontelor
A4: Exerciții de identificare a diverselor lucrări, piese și semifabricate din fonte A5:
Exemplificarea utilizării pe domenii ale fontelor

VI. STRATEGII DIDACTICE


1. Metode didactice: explicația, expunerea, dialogul, conversaţia euristică, observarea dirijată, problematizarea, lucrul cu fișele, exercițiul, descrierea după model,
KWL
2. Mijloace de învăţământ: calculatorul PC, tutorial Youtube, planșe, Prezentare Power Point, fișa de documentare, fișe de lucru. 3. Forme de
organizare a învăţării: activitate frontală, activitate individuală.

BIBLIOGRAFIE:
1. Auxiliare curriculare: www.tvet.ro - pentru domeniile mecanic, electromecanic
2. Cosma D. şi colectivul, - Electromecanică - manual pentru discipline tehnice şcoală profesională anul I, Editura Economică Preuniversitaria, 2006 3. Fetiţa, I. -
Materiale electrotehnice şi electronice, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1997
5. Mareş F., Mihai M., Danielescu M., Ariton C., - Manual pentru clasa a IX-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2006;
6. Mareş F., Mihai M., Mirescu C.M., Macadon D., Cociuba P., - Manual pentru pregătirea practică pentru şcoala de arte şi meserii, domeniul mecanic, Manual pentru clasa
a X-a, Grup Editorial ART, Bucureşti, 2006;
7. MENCS/CNDIPT: Standarde de pregătire profesională – nivel 4, domeniul de pregătire profesională Mecanică, 2016; 8. Pagini
Web şi softuri educaţionale utile: www.google.ro; www.forus.ro; http://stud.usv.ro;
www.asr.ro; www.welding.com; www.learningapps.ro
10. Ţonea A. ş.a.. - Materii prime şi materiale, Editura Aramis, Bucureşti, 2004.

2
VI. STRUCTURA LECŢIEI
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE RESURSE PROCEDURALE
ETAPELE FORME DE
Nr. ACTIVITATE
LECŢIEI/ ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ DE ORGANIZAR EVALUARE
crt. DESFĂŞURATĂ DE METODE MIJLOACE
OBIECTIVE/ PROFESOR EA
TIMP ELEVI
ÎNVĂŢĂRII
(0) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
(1) - salutul, scurtă conversaţie de  condiţiile
acomodare, verificarea prezenţei, - răspund solicitărilor activitate  dialogul materiale şi Observaţia
1. Organizarea
anunţarea activităţii ce urmează a se profesorului. desfăşura. frontală ambientale din curentă
clasei sistematică
- Citeşte un scurt text ştiinţific din - îşi concentrează atenţia sala de clasă
2 min reperele metodologice referitor la asupra activităţii din
răspandirea materialelor în natură. clasă. activitate  text scris
- Discută cu elevii despre răspândirea - răspund la întrebări. frontală  dialogul Observaţia
materialelor metalice neferoase. - Se găsesc  lectura sistematică
- Cum se găsesc ele în natură? ❖ sub forma de combinații - explicativă Orală
2. Captarea atenţiei 8 Dați exemple de metale neferoase. chimice
-Cere elevilor să precizeze care sunt ❖ în minereuri (obișnuite)
min
domeniile unde se utilizează materiale ❖ în stare naturală metalice
neferoase. (nobile-aur, argint) individuală
radioactive (uraniul) -
Anunţă titlul lecţiei -Scriu titlul lecţiei în
-Scrie pe tablă titlul lecţiei caiete - Activitate  expunerea Tablă
Anunţarea titlului Enunţă obiectivele urmărite şi le frontală Marker
noii lecţii, notează pe tablă Calculator
prezentarea
3. obiectivelor
operationale şi
scrierea lor pe
tablă
2 min
- captează interesul elevilor pentru - sunt atenţi la noţiunile
lecţia nouă. predate; activitate  conversaţia caiete de notite
Transmiterea/ - anunţă titlul lecţiei şi obiectivele - redescoperă conduşi de frontală euristică Prezentare Observaţia
asimilarea noilor urmărite. profesor cunoştinţe explicația Power Point curentă
cunoştinţe Prezintă conținuturile lecției dobândite la alte discipline; planșă sistematică a
4. 25 min Fonta - iau notițe. *problematizare FD elevilor
Simbolizare
Proprietățile cuprului.  observarea
Utilizările cuprului. dirijată
3
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Definește fonta - Fonta este un aliaj - notează în caiete activitate Expunerea Caiete Observaţia
Prezentarea casant de fier, carbon și alte elemente, cu definiția. frontală Prezentare curentă
conţinuturilor C1. un conținut relativ ridicat de carbon (în - realizează sensul noțiunii Explicația Power Point sistematică a
Dirijarea învățării comparație cu oțelul). de material neferos și Fișa de elevilor
O1 simbolizează notația lui în documentare
Fontele cenușii se toarnă foarte bine și se tabelul periodic.
prelucrează prin așchiere, fiind ieftine. - sunt atenți la prezentare și
notează în caiete activitate Conversația Prezentare Observaţia
proprietățile fizice și frontală euristică Power Point curentă
 Fontele nodulare se obțin prin
chimice. Completează Descrierea după Caiete Fișa sistematică a
adăugarea de magneziu în baia de
organizatorul grafic model Explicația de elevilor
fontă. Prezintă proprietăți mecanice
- sunt atenți la prezentare și documentare
la fel de bune ca oțelul și se toarnă la
Prezentarea notează în caiete activitate frontală Organizatorul
fel de bine ca fonta cenușie.
conţinuturilor C1. proprietățile fizice și grafic Caiete Observaţia
 Fontele maleabile se obțin printr-un
Dirijarea învățării chimice. Explicația Prezentare curentă
tratament termic special ; se pot
Completează organizatorul Conversația Power Point sistematică a
O2 prelucra bine prin așchiere și au
grafic cu proprietățile fizice, Exercițiul Fișa de elevilor
proprietăți mecanice apropiate de ale
chimice. documentare
oțelului.

conține între 2,11% și individuală


6,67% carbon, iar oțelul, - notează în caiete aceste
aliajul fierului cu carbonul proprietăți foarte activitate Conversația
care conține sub 2,11% importante în utilizarea lor frontală Demonstrația Caiete Observaţia
carbon în domenii atât de diferite. Prezentare curentă
Power Point sistematică a
Prezentarea - Remarcă importanța elevilor
conţinuturilor C1. proprietăților fizice,
Dirijarea învățării chimice, mecanice și Planșă
tehnologice în stabilirea Organizatorul
O3 domeniilor de utilizare, Individual grafic
atât de diversificate. Explicația Fișă de
Exercițiul documentare

4
(0) (1) (2) (3) Prezintă de pe o (4) (5) (6) (7)
planșă toate - notează în caiete domeniile de utilizare ale Frontal Organizatorul Prezentare Observaţia
Prezentarea fontelor domeniile de utilizare ale - grafic Power Point curentă
conţinuturilor C1. (3) i din fonta, , Ciorchinele Caiete Planșă sistematică a
Dirijarea învățării ornamente, statui, monede, vase, Explicația Fișă de elevilor
O4 bijuterii, electrozi,etc. documentare
Individual
Fixarea şi
consolidarea - verifică prin întrebări frontale modul - se concentrează şi de - activitate caiete de notițe
conţinuturilor receptare a noilor cunoştinţe răspund la întrebări. - - individuală dialogul conversația fișa de lucru Examinare
predate. le înmână fișa de lucru (de realizare a Rezolvă fișa de lucru observarea dirijată scrisă
Realizarea feedback-ului) cu indicații referitoare la exercițiul
5. rezolvarea ei.
conexiunii
inverse
10 min comunică rezultatele fișelor de
lucru. - sunt atenţi la
- evidenţiază elevii activi aprecierile profesorului  explicaţia  catalog
Evaluarea activitate  conversaţia elctronic Notare în
acordă note, le motivează şi consultă - îşi autoevaluează clasa
performanței privind justeţea aprecierilor activitatea. frontală catalog
6. 2 min - face aprecieri asupra lecţiei. electronic

Încheierea Să adune material de pe - notează în caiete tema Activitate - conversația - caiete


7. activităţii Internet care să arate pentru acasă și sunt atenți frontală -- explicația
1 min domenii de utilizare a la explicațiile profesorului.
fontelor care nu au fost
predate în lecție.

5
6

S-ar putea să vă placă și