Sunteți pe pagina 1din 9

COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC ,,VASILE LUPU” IAȘI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Profesor coordonator: Vasilica-Leana Botezatu


Profesor metodist: Romila Amalia
Profesor învăţământ școlar: Vornicu Alexandra

1
DATA: 15.03.2023
CLASA: I C
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: Saritura de pe loc cu desprinderea ambelor picioare
ARIA CURRICULARA: Educație fizică, sport și sănătate
DISCIPLINA: Educație fizică
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: Joc
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea de priceperi și deprinderi motrice

TEMA NR. 1: - Dezvoltarea calității motrice:alergarea de viteză


Mijloc de realizare: ștafetă;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să alerge până la punctul stabilit;
O2: Să predea ștafeta următorului elev din grupă ;

TEMA NR. 2: - Învățarea,perfecționarea calităților motrice:sărituri într-un picior


Mijloc de realizare: cursa într-un picior;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Să nu alerge;
O2: Să nu schimbe piciorul în timpul cursei;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: demonstrația, exerciţiul, explicația, instructajul, jocul,conversația;
2. MIJLOACE DIDACTICE: jaloane;
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe;
4. RESURSE:
 UMANE: 30 elevi;
 TEMPORALE: 45 de minute;
 SPAȚIALE: club;

2
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activităţii
Doz
Conţinutul activităţii Formații și indicații metodice Comenzi
are

 Organizarea clasei Alinierea se va face pe un rând, de la  Alinierea !


1.Organizarea colectivului de  Alinierea pe un rând cel mai înalt copil la cel mai scund  Drepți!
elevi 2-3x (voi observa poziția corectă a  La dreapta 1-2 !
 Raportul corpului).  La stânga 1-2 !
(2min)  Salutul  De la dreapta la
 Verificarea stării de sănătate stânga,câte 1
 Anunțarea temei și a obiectivelor numărați !
 Clasă pentru
raport,drepți !

 Bună ziua !

2.Pregătirea organismului Mers obișnuit 20 m Se va păstra distanța dintre copii;  Cu dreptul


Mersul se va executa fără târârea înainte, marș!
pentru efort
picioarelor, cu balansarea ușoară a  Ocoliți bine sala!
(5 min) brațelor pe lângă corp;  Păstrați distanța
între voi!

Alergare ușoară 20 m Se observă alergarea ușoară cu tălpile  Atenție !


bine desprinse de pe sol, brațele ușor  Alergare
îndoite, distanța dintre copii, poziția ușoară,cu

3
corectă a corpului mâinile pe lângă
corp !
 Spatele drept !
 Păstrați distanța
între voi
Mers pe călcâie cu brațele la spate 20 m Se observă deplasarea pe călcâie,  Mers pe călcâie
poziția corectă a corpului (poziția cu brațele la
dreaptă a spatelui, privirea orientată spate!
înainte)  Spatele drept!
 Privirea înainte!

Mers pe vârfuri, cu brațele sus 15 m Se observă poziția corectă a corpului  Mers pe vârfuri
(întinderea brațelor, poziția dreaptă a cu brațele sus!
spatelui, privirea orientată înainte,  Spatele drept!
deplasarea pe vârfuri)  Păstrați distanța
între voi
Alergare cu pas săltat 20 m Se urmărește desprinderea și  Pasul
aterizarea pe același picior; corpul ștrengarului!
este drept, brațele întinse unul sus,  Braț- picior
altul jos, pe lângă corp; opus!
 Păstrați distanța!
 Mers obișnuit!
 Exerciții de
respirație!
Alergare cu călcâiele la şezută 25 m Se urmăreşte atingerea șezutei cu  Alergare uşoară!
călcâiele (ducerea acestora cât mai  Alergare cu
aproape de şezută). călcâiele la
şezută!
 Privirea înainte !
spatele drept!
Mers ghemuit cu palmele pe genunchi 20 m Se urmăreşte rularea permanentă a  Mers obișnuit !
tălpilor de la călcâie spre vârf.  Atenție !

4
 Mersul
piticului,cu
palmele pe
genunchi !
 Mers obișnuit !
Alergare cu pendularea gambei înapoi 20 m Se urmăreşte îndoirea genunchilor în  Atentie!
față (ducerea acestora cât mai  Alergare ușoară !
aproape de piept).  Alergare cu
genunchii la
piept!
 Genunchii sus,
spatele drept,
privirea înainte !
Exerciții de respirație 25 m Se urmăreşte efectuarea exerciţiilor  Mers obişnuit!
de respiraţie corecte.  ,,Păsărica își
desface aripile !"
 Exerciţiu de
respiraţie !

3.Înfluenţarea Formarea coloanei de gimnastică Se numără copiii din doi în doi; se  Atentie!
formează două rânduri (numărul unu  Vom face câteva
selectivă a
Exerciții pentru dezvoltarea – doi pași în față); se ia distanţa exerciții.Pe loc
aparatului (interval de două braţe). repaus !
armonioasă a organismului.
locomotor

Exercițiul nr. 1: 2x8  Pe loc repaus!


Rotiri de voie ale capului  Din poziția stând
 T0- stând depărtat cu braţele pe lângă depărtat cu
mâinile pe

5
corp; şolduri, rotiri ale
 T1- rotiri de voie ale capului; capului de voie!
 Atenție,drepți !
 Atenție și !
 Atenție stai,pe
loc repaus !
Exerciţiul nr. 2: 2x8 Drepți !
Extensii cu arcuirea brațelor la piept  Prin săritură
 T0- stând depărtat; depărtat luat!
 Odată cu mine
 T1-2- extensie cu arcuirea brațelor la începeți!
piept ;  Atenție stai,pe
 T3-4- extensia brațelor lateral; loc repaus !
Exerciţiul nr. 3: 3x8  Clasă drepți!
 T0- stând depărtat,cu mâna stânga pe  Prin săritură
șold,mâna dreaptă deasupra capului; depărtat luat!
 Odată cu mine
 T1-2- îndoirea trunchiului spre începeți!
stânga,brațul liber coboară,cu arcuire;  Atenție stai,pe
 T3-4- îndoirea trunchiului spre loc repaus !
dreapta,brațul liber coboară,cu
arcuire;

Exerciţiul nr. 4: 3x8  Pe loc repaus!


 T0- stând;  Prin săritură
depărtat luat!
 T1- fandare laterală stânga,cu ducerea
 Odată cu mine
brațelor lateral; începeți!
 T2- revenire;  Atenție stai,pe
 T3- fandare laterală dreapta,cu loc repaus !
ducerea brațelor lateral;

6
 T4- revenire;

Exerciţiul nr. 5: 3x8  Pe loc repaus!


 T0- stând cu mâinile pe șold;  Prin săritură
depărtat luat!
 T1-săritură spre stânga;
 Odată cu mine
 T2-săritură spre dreapta; începeți!
 T3-săritură înainte;
 T4-săritură înapoi;

Exerciţiul nr. 6: 3x8  Pe loc repaus!


 T 0- stând;  Prin săritură
depărtat luat!
 T 1−3 - ducerea brațelor lateral
 Odată cu mine
(inspirăm); începeți!
 T 4 - revenire (expirăm);

4. TEMA NR. 1: Ștafetă 4-5x Din coloana de gimnastică se


Alergare cu ocolirea unui reper aflat la 5 m și organizează colectivul pe 2 șiruri.
Dezvoltarea
predarea ștafetei; Primii copii aleargă până la spalierul
calitătilor motrice corespunzător şiru- lui său, îl atinge,
 Organizarea colectivului
se întoarce prin dreapta şirului,predă
-viteza-  Demonstrarea etapelor ștafeta colegului și ocolește şirul Atenție,Și !
 Exersarea ajungând la sfârşit în locul de unde
 Evaluarea au plecat.Coloana care termină
prima,câștigă !

7
5. Învățarea, TEMA NR. 2: - Dezvoltarea forței 2x Se păstrează formatul cu cele 2  Atenție,Și !
musculaturii membrelor grupe.Fiecare copil din grupă trebuie  Jucăm cinstit!
perfecționarea,
inferioare:sărituri într-un picior. să alerge într-un picior până la un  Nu alergăm!
deprinderilor motrice punct de reper,să se întoarcă prin
exteriorul grupei și să predea ștafeta
 Organizarea colectivului celuilalt coleg. Grupa care termină
 Demonstrarea etapelor prima este cea câștigătoare !
 Exersarea
 Evaluarea

6. Scăderea nivelului de efort Joc liniștitor:,,Cine zboară ?”  Vom juca


 Organizarea colectivului jocul:,,Cine
zboara ?”
 Demonstrare
 Când voi denumi
 Exersare o pasăre,vom
 Evaluare imita zborul
acesteia,iar când
voi denumi alt
animal,ne vom
ghemui(barză,urs
etc.)
 Atenție,barză !

8
7. Concluzii și aprecieri Se fac aprecieri generale asupra colectivului,  Drepți!
dar și individuale.  Bună ziua!

S-ar putea să vă placă și