Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

UNIVERSITATEA DE STAT ”B.P.HASDEU” DIN CAHUL


SPECIALITATEA: PEDAGOGIE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR ȘI ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR

PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Educația Fizica .

Student:Bodorceanu Cristina
Mentor: Arsene Igor

Cahul 2023
PROIECT DIDACTIC EDUCATIA FIZICA

GRUPA: mijlocie

DENUMIREA ACTIVITATII: educatie fizica

TEMA .o calatorie cu obstacole .

Locul desfasurari ; in sala de grupa

UNITATI DE COMPETENTA ;

1.1. Coordonarea mișcărilor fizice de bază.

1.2. Utilizarea variațiilor de mers după semnal, cu schimbarea direcției.

1.3. Demonstrarea acțiunilor motrice utilitar-aplicative: aruncări, prinderi, târâri, urcări, coborâri, mers cu pas încrucișat, sărituri.

1.4. Recunoașterea importanței gimnasticii matinale în activitatea motrică.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa-si verifice tinuta vestimentara si starea fizica generala inainte de inceperea activitatii;

sa inspire pe nas si sa expire pe gura;

sa execute exerciti de mers si alergare pastrand pozitia corecta;

sa execute actiuni motrice cu grad de complexitate din ce in ce mai mare, respectiv tararea;

sa raspunda motric la o comanda data;

sa respecte regulile stabilite de comun acord in cadrul grupului.

METODE SI PROCEDEE: elementul surpriza, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul

MIJLOACE DE INVATAMANT: echipament sportiv, costumatie de lup si de oi, casetofon cu caseta stimulente –dulci
Nr. MOMENTELE ACTIVITATII ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR

Crt.

Captarea atentiei Aceasta se va face printr-o scurta povestire a Asculta versurile pe care le spune educatoarea:
educatoarei: noi, copii grupei mijlocii, suntem
"In padurea cea umbroasa
niste piticei care au plecat sa se joace in padure,
pe zapada.Voi da drumul la casetofon si pe Au iesit piticii din casa
melodia "Piticii" vom incepe activitatea propriu-
zisa. Si-au pornit-o la plimbare

Cate unul pe carare

Haideti sa mergem si noi

Cate unul, cate doi".

Pregatirea organismului pentru efort Continuand sirul povestirii, educatoarea va Vor respecta indicatiile educatoarei pentru a
porni intr-o calatorie imaginara in "padure". executa cat mai bine indicatiile educatoarei, si
Astfel, ea va organiza colectivul in coloana de anume diferitele tipuri de mers.
cite unul, distanta intre copii va fi de un brat
Asculta versurile educatoarei:
intins orizontal.
"Am plecat in lumea mare
Se vor executa cateva tipuri de mers: obisnuit,
pe calcaie, pe varfuri. Pe un cal fermecat calare
De asemenea se vor executa diferite tipuri de Fuge tare, aripi n-are
alergare, folosind tot niste versuri: alergare
simpla, lovim sezutul, genunchii ridicati. Si-i dau bice pe spinare!"

Influentarea selectiva a aparatului La comanda educatoarei copii se opresc si Vor executa miscarea respectand indicatiile
locomotor executa conform demostratiilor, exercitiile care educatoarei avand grija sa tina picioarele
contribuie la influentarea selectiva a aparatului perfect intinse.
locomotor:
Vor fi atenti sa tina talpile si palmele fixate pe
"FACEM BULGARI DE ZAPADA" -3 X 4 sol.
departat stand - indoirea trunchiului inainte, Vor fi atenti sa respecte pozitia corecta:in
bratele jos, imitand alcatuirea unui bulgar de ghemuit, genunchii sunt apropiati, bratele in
zapada, revenire. sprijin situindu-se in afara genunchilor.

"PISICA SE INTINDE"-3 X 4

sprijin ghemuit-intinderea genunchilor, revenire.

"CALUTUL SE JOACA" -3 X 4

sprijin ghemuit-zvacnirea picioarelor cu


pendulare in sus.

Consolidarea actiunii motrice Educatoarea va executa un joc prin care le va Vor recunoaste fragmentul din poveste, avand
demonstra copiilor cum va decurge mai departe astfel motivatia mergerii mai departe a
activitatea. activitatii.

Aceasta se va face tot prin intermediul


povestirii, moment in care va pune caseta cu
povestea "Capra cu trei iezi"

Dezvoltarea caitatii motrice - tararea pe Se va face prin jocul : "LUPUL SI OILE" Asculta cu atentie regulile jocului.
genunchi si palme
Educatoarea explica regulile jocului, apoi Desfasoara jocul de proba.
demonstreaza tehnica desfasurarii acestuia:intr-
Desfasoara jocul propriu-zis, respectand regulile
o parte a salii vor sta oile, iar in cealalta parte, in
impuse de educatoare.
semicerc,oile.La comanda educatoarei "oile la
pascut!", oile ies in patru labe, tarandu-se
inainte pe genunchi si palme catre mijlocul salii
(in poiana).La urletul lupului, care la inceput va
fi educatoarea, oile se vor retrage, pentru a nu fi
prinse. La repetarea jocului va fi pus ca lup un
copil care va merge tot in patru labe. Se va
incerca o complicare a jocului prin executarea
tararii pe varfuri si pe palme.

Revenirea organismului la normal "plimbarea noastra s-a sfarsit/ piticii au obosit" Copii sunt asezati in cerc stand turceste, cu fata
spre centru.Unul dintre ei, ales de educatoare,
Ne vom joca un joc :"Ghiceste cine te-a strigat?"
ramane in centrul cercului si isi duce mainile la
Jocul va fi reluat de cate ori va fi necesar pentru ochi. Un alt copil din cerc il striga pe acesta pe
a se reveni la starea initiala a organismului. nume. Copilul din mijlocul cercului isi lasa
mainile jos si se plimba prin fata celorlalti,
cautand sa identifice pe cel care l-a strigat si
oprindu-se apoi in fata lui.

Incheierea activitatii Se va face prin aprecieri colective Primesc aprecieri, ies din sala de grupa pe
aceeasi melodie pe
Numindu-se "cea mai buna oita", dandu -li-se
stimulente sub forma de dulciuri.

Va fi apreciat si lupul care a prins oita.

S-ar putea să vă placă și