Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Gradinita cu Program Normal

GRUPA MIJLOCIE – „ȘTRUMFII”

Propunator: STEFONI CLAUDIA ALINA


Proiect de activitate integrată

Unitatea de învăţământ: Gradinita cu Program Normal


Propunător: Stefoni Claudia Alina
Grupa: Mijlocie „Ștrumfii”
Tema anuală: Cum a fost / este și va fi aici pe pământ?
Tema proiectului tematic: „Primăvara, zumzet și culoare”
Tema săptămânală: ,, Albinuța și prietenii ei”
Tema zilei: „O zi cu albinuța veselă”
Forma de realizare: Activitate integrată ALA1+ADE (DLC+DOS)+ALA2
Tipul de activitate: Dobândire de cunoștințe, consolidare de cunoștințe, formare
de priceperi și deprinderi;
Mijloc de realizare: Jocuri şi activităţi liber alese, povestea educatoarei,
aplicație, joc de mișcare;
Scop: Cultivarea încrederii în forțele proprii prin intermediul analizei
experiențelor prin care trec personaje din povestire, prin exersarea tehnicilor de
exprimare plastică și a abilităților sociale de comunicare, interacțiune,
identificare și exprimare a emoțiilor, în raport cu adultul și/sau cu copiii de vârstă
apropiată, în diferite situații de învățare și joc.
Mesajul zilei: ”În orice împrejurare,
De ești mic sau de ești mare,
Că nu poți, nu te gândi!
Dacă-ncerci vei reuși!”

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ALA 1 (JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE):
JOC DE MASĂ: ,,Albinuțele drăguțe”-puzzle;
ARTĂ :,,Albina și Fagurele ”-pictură prin ștampilare;
CONSRUCȚII: ,,Stupi pentru albine”- construcții din cuburi de zahăr;

ADE: (ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE):


DLC -DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE:
„Povestea Albinuța și Soarele” de Nina Stănculescu–povestirea educatoarei;
DOS-DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE(Activitate practică):
,,Albina pe câmpie”-aplicație;
ALA 2 (JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE):
„Albinuțele la flori” - joc de mișcare;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
 Autocontrol și expresivitate emoțională;
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
 Demonstrează acceptare și înțelegere faţă de celelalte persoane din mediul
apropiat;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, pauză,
semnale sonore, melodii.
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații
noi;
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să îmbine piesele de puzzle pentru reconstituirea imaginilor (diverse
albinuțe);
O2 - Să suprapună cuburile de zahăr în jurul suportului dat pentru obținerea
stupului pentru albine;
O3 - Să picteze prin tehnica ștampilării, albina și fagurele de miere, respectând
etapele indicate;
O4 -Să utilizeze corect buretele și culoarea în realizarea albinei și a fagurelui ;
O5 - Să audieze cu atenție textul, concomitent cu prezentarea siluetelor;
O6 -Să formuleze propoziții cu cuvintele noi (vrednică, să isprăvim, o
întovărășiră, rădașcă), pornind de la modelul dat de educatoare;
O7 - Să răspundă la cele cinci întrebări ( UNDE?, CÂND?, CINE?, CE? și DE
CE?) , având ca sprijin imaginile din poveste;
O8 - Să descrie emoțiile și sentimentele trăite de albinuță( tristețe, bucurie) în
anumite momente din poveste;
O9 - Să formuleze mesajul textului audiat;
O10 - Să lipească părţile componente ale corpului albiniței pe planșa suport;
O11 - Să utilizeze corect materialele de lucru: lipiciul și părțile componente ale
corpului albinuței;
O12 - Să verbalizeze emoții, sentimente în funcție de alegerea făcută;
O13 - să respecte regulile jocului folosindu-se de mișcare;
O14 - să întrețină o atmosferă de joc prin participarea afectivă la activitate;
O15 - Să respecte regulile jocului.

STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode şi procedee: Conversaţia, brainstrorming, povestirea, explicaţia,
observația, panoul povestitor, explozia stelară, exercițiul, demonstraţia.
b)Mijloace de învăţământ:
1.ARTĂ: Șablon albinuță, fagure de miere, bețe de lemn, coală de hârtie albă,
tempera, burete, șervețele;
2. CONSRUCȚII: Cuburi de zahăr, șabloane suport stup;
3.JOC DE MASĂ:Puzzle cu diferite modele de albinuțe;
4. DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: Albinuța veselă, panou, siluete,
planșe, steluțe, roată mobilă;
5. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE: planșă suport, părți componente ale
corpului albinuței, coșulețe, ecusoane, lipici, șervețele;
ALA 2: flori din carton colorate, diplome, baloane, măști, surprize dulci;
c) Forme de organizare a colectivului: frontal, individual, pe grupe.
d) Evaluare: observare directă, aprecieri verbale, evaluare pe produs, evaluare de
proces.
Rutine:
-Salutul copiilor, întâlnirea de dimineață;
-Deprinderi de autonomie și igienă, spălatul;
-Exersarea deprinderii de lucru individual.

Tranziții:
1. Tranziţia către activităţile desfăşurate la centrele de interes, se va realiza prin
recitarea versurilor„Dacă vreau să cresc voinic/ Fac gimnastică de mic,/ Merg în
pas alergător/ Apoi sar într-un picior/ Mă opresc, respir ușor/ Întind brațele să
zbor/ Toată lumea e a mea/ Când m-așez jos la podea/ Acesta e doar un început/
Ia priviți cât am crescut.
2. Rotirea copiilor la centrele de interes se realizează prin recitarea versurilor:
,,Haideţi albinuțe acum/Haideţi să pornim la drum
Cu toţii centrul să schimbăm/Şi frumos noi să lucrăm!”
3. Tranziția către activitatea de educare a limbajului se va realiza prin recitarea
versurilor:
„Unul după altul/În rând ne așezăm,/Unul după altul/De la centre noi plecăm”
4.Tranziția către activitatea practică se realizează prin jocul muzical: ,,Zum, zum,
zum, albinuța mea”

BIBLIOGRAFIE:
1. Ghid pentru educație timpurie nivel preșcolar, Centrul Național de politici și
evaluare în educație, București, 2020;
2. Curriculum pentru educaţia timpurie-2019;
3. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
4. Preda, V. (coord.) (2009) Metodica activităţilor instructiv-educative în
grădiniţa de copii, Ed. Gheorghe-Cȃrţu Alexandru, Craiova;
5. Curriculum pentru învăţămȃntul preşcolar (3-6/7 ani), MECT, 2008;
6. Aplicaţii ale metodei proiectelor (2008) – ediţie revizuită în conformitate cu
noul curriculum, Editura CD Press;
7. Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din
învăţămȃntul preuniversitar (2008), DPH, Bucureşti
SCENARIUL
ZILEI

Întâlnirea de dimineață
Activitatea debutează cu versurile: Dimineața ne-am trezit/ La grădiniță am
venit/În cerc să ne adunăm/Cu toții ne salutăm.”
Salutul de dimineața „Bună dimineața, albinuțe!”.Se realizează prin tehnica
comunicării rotative. Salutul începe de la educatoare și este continuat de toți copiii
grupei, fiecare salutându-și colegul din partea dreapta.
După salut, fiecare copil va lua albinuța cu fotografia lui și o va așeza pe panoul în
forma unui stup de albine.
„După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”

Atenția copiilor se îndreaptă spre Calendarul naturii: „A-nceput o nouă zi/Cum e


vremea, dragi copii?”. Sunt adresate următoarele întrebări: „În ce anotimp
suntem?”, „Cum este vremea astăzi?”, „Dacă ieri a fost luni, azi ce zi este?”.
Împărtășirea cu ceilalți: „Aș vrea să pot să fiu albină, pentru
că..........”(Brainstorming)

Noutatea zilei . Copiii vor afla că astăzi este o zi specială și vom avea musafiri
care ne vor asista la activități. În sala de grupă preșcolarii vor întâlni pe
„ALBINUȚA” şi alte surprize care se află ascunse într-o cutie, dar pe care le vor
descoperi pe parcursul activităților.
Educatoarea menționează tema activității, mijlocul de realizare și obiectivele
urmărite, într-un limbaj accesibil vârstei preșcolare.

Tranziţia către activităţile desfăşurate la centrele de interes se va realiza prin


jocul cu text și cânt „Dacă vreau să cresc voinic”:
„Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic,
Merg în pas alergător
Apoi sar într-un picior
Mă opresc, respir ușor
Întind brațele să zbor
Toată lumea e a mea,
Când m-așez jos la podea
Acesta e doar un început
Ia priviți cât am crescut! ”
„Albinuța” roagă copilașii să o ajute în rezolvarea unor sarcini. Haideți să
descoperim împreuna!
La centrul de interes Artă (ALA1), copiii vor lucra diferențiat pe două grupe.
Prima grupă formată din copii sub 4 ani vor realiza un „Fagure de miere” prin
ștampilare, iar cea de-a doua grupă formată din copii de 4 ani vor picta „Albina”
prin tehnica ștamplilării conturului.
Deoarece Albința are nevoie de un loc unde să locuiască, la centrul de interes
Construcții (ALA1), vom realiza ,,Stupi pentru albine” din cuburi de zahăr;
Pentru a avea mulți prieteni în jurul ei, la centrul de interes Joc de masă (ALA1),
vom reconstitui puzzle- uri, realizând astfel tema: „Albinuțele drăguțe”;

Copiii se vor roti la centrele de interes prin tranziția:

“Haideţi albinuțe acum,


Haideţi să pornim la drum
Cu toţii centrul să schimbăm
Şi frumos noi să lucrăm!”

Copiii vor trece la activitatea de educarea limbajului prin tranziția:


„Unul după altul,
În rând ne așezăm,
Unul după altul,
De la centre noi plecăm”

În continuare, Albinuța ne-a pregătit o mulțime de surprize pentru că îi place


tare mult la voi.
La activitatea de Educarea limbajului le voi prezenta copiilor „Povestea
Albinuța și soarele” de Nina Stănculescu. Se va expune copiilor povestea prin
prezentarea panoului povestitor și a siluetelor. Fixarea poveștii se va realiza prin
metoda interactivă „explozia stelară” și a planșelor ilustrative.
Prin mimică şi gestică voi reda starea sufletească a personajelor. Prin
intensitatea timbrului vocal voi încerca să creez o atmosferă propice captării
atenţiei copiilor asupra succesiunii evenimentelor povestirii.
După fixarea poveștii vom extrage mesajul povestirii :
„În orice împrejurare,
De ești mic sau de ești mare,
Că nu poți, nu te gândi!
Dacă-ncerci vei reuși!”

Trecerea spre activitatea practică, se va realiza prin


jocul muzical: „Zum, zum, zum, albinuța mea”.

Albinuța este foarte bucuroasă că a reușit să se distreze, de aceea a mai pregătit


încă o surpriză.
În cadrul activității practice, copiii vor avea de realizat tema „Albinuța pe
câmpie” prin lipirea elementelor componente ale corpului albinei pe planșa suport.
Se trece la intuirea materialelor, se vor prezenta lucrarea model, apoi voi explica
și demonstra modul de realizare al albinei. Înainte de realizarea lucrărilor de către
copii, se vor executa câteva exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinilor:

,,Palmele îmi sunt petale,


Le deschid ca pe o floare,
Boboc floare,boboc floare,
Palmele le-am încălzit ,
De lucru suntem pregătiți”

După executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor , copii vor


realiza lucrările propriu-zise.
La sfârșitul activității, copiii împreună cu Albinuța noastră veselă vor așeza
lucrările pe șnur pentru a putea fi observate și apreciate.(Turul Galeriei)

Copii, deoarece ați fost foarte atenți și pricepuți, Albinuța vă mulțumește și vă


propune un joc de mișcare, care se numește „Albinuțele la floare”

Explicarea regulilor jocului:


Copiii vor fi împărțiți în trei echipe, în funcție de culoarea simbolului din piept
(roșu,roz, portocaliu, ). Toți copiii aleargă prin sala de grupă pe sunetul bătăilor din
palme ale educatoarei, iar când educatoarea se oprește din bătut, dă semnalul
„Albinuță, la floare”, iar fiecare copil se va așeza în jurul florii cu culoarea
corespunzătoare simbolului. Copilul care nu se așează corespunzător va fi eliminat
din joc o tură. Jocul se va repeta de trei ori.
Strategii didactice
Etapele Ob
Conținutul învățării Metode Mijloace Forma de Evaluare
activității . didactice de organizare
Op învățământ
.
1.Momentul - Asigurarea condițiilor optime și a unei atmosfere propice
organizatoric pentru buna desfășurare a activității. Conversația Observare
- Pregătirea materialului necesar pentru desfășurarea Frontal directă
activităților.
2.Captarea Activitatea începe cu: Conversația Frontal
atenției Întâlnirea de dimineaţă: Activitatea debutează cu
versurile: Dimineața ne-am trezit/ La grădiniță am venit/În
cerc să ne adunăm/Cu toții ne salutăm.”
Salutul de dimineața „Bună dimineața, albinuțe!”.Se Stup,
realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul începe albinuțe cu
de la educatoare și este continuat de toți copiii grupei, poza
fiecare salutându-și colegul din partea dreapta. copiilor
După salut, fiecare copil va lua albinuța cu fotografia lui și o
va așeza pe panoul în forma unui stup de albine. Explicația Individual
„După ce ne-am adunat
Observare
Și frumos ne-am salutat,
directă
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”

Atenția copiilor se îndreaptă spre Calendarul naturii: „A- Calendarul


nceput o nouă zi/Cum e vremea, dragi copii?”. Sunt adresate naturii
următoarele întrebări: „În ce anotimp suntem?”, „Cum este
vremea astăzi?”, „Dacă ieri a fost luni, azi ce zi este?”. Frontal
Împărtășirea cu ceilalți: „Aș vrea să pot să fiu albină,
pentru că..........”(Brainstorming)
Explicația
Noutatea zilei . Copiii vor afla că astăzi este o zi specială și
vom avea musafiri care ne vor asista la activități. În sala de
grupă, preșcolarii vor întâlni pe „ALBINUȚA” şi alte
surprize care se află ascunse într-o cutie, dar pe care le vor Obsevarea
descoperi pe parcursul activităților. directă
Educatoarea menționează tema activității, mijlocul de
realizare și obiectivele urmărite, într-un limbaj accesibil
vârstei preșcolare.
Tranziţia către activităţile desfăşurate la centrele de Albinuța
interes se va realiza prin jocul cu text și cânt „Dacă vreau să Conversația Frontal
cresc voinic”:
„Dacă vreau să cresc voinic Cutia cu
Fac gimnastică de mic, surprize
Merg în pas alergător
Apoi sar într-un picior
Mă opresc, respir ușor
Întind brațele să zbor
Toată lumea e a mea,
Când m-așez jos la podea
Acesta e doar un început
Ia priviți cât am crescut! ”

3.Anunțarea Astăzi, vom descoperi multe surprize pregătite de Albinuța


temei și a pentru voi.
obiectivelor -Ce ziceți? O ajutăm? Conversația Frontal Obsevarea
Educatoarea le va spune copiilor că:
directă
-La centrul de interes Artă copiii vor picta prin tehnica
ștampliării cu burețelul ,,Albina și Fagurele de miere”
- La centrul de interes Construcții, copiii vor realiza ,,Stupi
pentru albine” din cuburi de zahăr.
-La centru de interes Joc de msă(ALA1), copiii vor îmbina
piesele de puzzle, realizând astfel tema :„Albinuțele
drăguțe”.
La Educarea limbajului, copiii vor asculta„Povestea
Albinuța și soarele”de Nina Stănculescu - povestirea
educatoarei , vor reține ideile principale, vor reda conținutul
poveștii și vor identifica mesajul povestirii.
La Activitatea practică copiii vor realiza tema: „Albinuța Obsevarea
pe câmpie” prin lipirea părților componente a corpului Conversația Frontal directă
albinei pe planșa suport .
La finalul activităţilor, vom desfășura un joc de mișcare:
,,Albinuțele la floare”
Tranziții:“Haideţi albinute acum,
Haideţi să pornim la drum,
Cu toţii centrul să schimbăm
Şi frumos noi să lucrăm!”
4.Reactualizarea -Activități liber alese -Albinuța
cunoștințelor Albinuța scoate din cutia cu surprize ecusoane în formă de - ecusoane. Obsevarea
albinuțe, care au câte o floare colorată pe piept. Copiii își vor -Puzzle cu directă
alege câte un ecuson, apoi se vor îndrepta spre centrul albinuțe
corespunzător culorii alese.
O1  Joc de masă: ,,Albinuțele draguțe”- puzzle. Conversația
O2 Se vor intui materialele pregătite și se vor explica cât mai
O3 clar sarcinile.
O4 - În acest centru, copiii vor potrivi piesele de puzzle din 9 -Cuburi de
bucăți, astfel încât toți copiii să obțină imaginea cu albina. zahăr
Construcții:,,Stupi pentru albine”,-construcții din cuburi de Explicația -Șabloane
zahăr. Se vor intui materialele pregătite și se vor explica cât stupi Aprecieri
mai clar sarcinile. verbale
În acest centru copiii vor realiza stupi din cuburi de zahăr
prin suprapunere pe un suport dat . Pe grupe
 La centrul de interes Artă (ALA1), copiii vor lucra
diferențiat pe două grupe. Prima grupă formată din Exercițiul -Șabloane
copii sub 4 ani vor realiza un „Fagure de miere” prin albinuță
ștampilare, iar cea de-a doua grupă formată din copii -Șablon
de 4 ani vor picta „Albina” prin tehnica ștamplilării fagure de
în exteriorul conturului. Se vor intui materialele miere
pregătite și se vor explica cât mai clar sarcinile. - Coală de
Le prezint copiilor materialele necesare activității:șabloane hârtie albă
cu albinuțe,faguri, burete, coală de hârtie albă, tempera, -burete,
paletă prntru culori, șervețele, apoi voi explica și demonstra -Tempera,
modul de lucru. --Paletă
Le urez copiilor spor la activități și voi interveni acolo unde pentru Analiza pe
Frontal
este nevoie . culori produs
Copiii se vor roti la cetrele de interes prin tranziția :
“Haideţi albiuțe acum,
Haideţi să pornim la drum.
Cu toţii centrul să schimbăm
Şi frumos noi să lucrăm!”

Conversația
Aprecieri
Copiii vor trece la activitatea de educarea limbajului prin verbale
tranziția: „Unul după altul
În rând ne așezăm,
Unul după altul
De la centre noi plecăm”
5. Dirijarea ADE –ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
învățării
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
EDUCAREA LIMBAJULUI
,, Povestea Albinuța și soarele ” de Nina
Stănculescu” -povestirea educatoarei

DLC – Educarea limbajului


Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc ,
pregătiţi pentru activitatea de educarea limbajului.
În sala de grupă, copiii vor descoperi „panoul povestitor”. Conversația Albinuța Frontal
Se anunță titlul povestirii „Albinuța și soarele”de Nina Observare
Stănculescu. directă
Explicația
Un copil repetă titlul povestirii.
1.Familiarizarea copiilor cu conţinutul povestirii:
În această poveste este vorba despre o albinuță care caută
să ajungă la Soare, dar haideți să ascultăm povestea ei și să
vedem ce s-a întâmplat.
2. Expunerea povetirii:
Voi expune copiilor povestea: ,,Povestea Albinuța și
soarele” de Nina Stănculescu, cu ajutorul siluetelor, pe care
le voi așeza pe panoul povestitor.
În timpul povestirii, voi folosi un ton potrivit, mimicǎ şi
gesturi expresive, redând starea sufletească a personajelor.
Idei principale:
1.Albinuța pleacă la mândrul soare, pentru a-l ruga să
rămână mai mult pe cer , deoarece albinelor nu le ajungea Povestirea Panou
ziua să culeagă polenul de la toate florile.
O5 2.În drumul său, Albinuța dă peste un cuib de viespi care
Siluete
încearcă să o împiedice să ajungă la soare. Panoul
3.Îmbrâncită de viespi, Albinuța cade între petalele unei persoaje Aprecieri
povestitor Frontal
albăstrele care o încurajează să-și continue drumul. verbale
4.Albinuța își reia drumul și hrănită de rădașcă își recapătă
6.Obținerea DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE
performanței ACTIVITATE PRACTICĂ
,,ALBINUȚA PE CÂMPIE”-aplicație
Albinuța a mai pregatit pentru voi, dragii mei, încă o Albinuța Obsevarea
Frontal
surpriză. directă
Fiecare copil are pe măsuță câte un coș în care se află Coșulețe cu:
elemente componente ale corpului albinuței. Copiii vor Planșă
creea albina prin liprea părților componente ale corpului pe Conversația suport,
planșa suport. lipici,
Intuirea materialului: elemente
- Ce materiale ați primit voi în coșulețe de la Albinuiță? În componente
coșuleț am primit: lipici, șervețele. Explicația ale corpului
Prezentarea şi analiza modelului: albinuței,
Se prezintă modelele executate de educatoare, analizându- șervețele.
se sub aspectul tehnicilor folosite:
- Din ce este format corpul albinuței? (cap cu antene, ochi
mobili, cerculețe galbene și negre, aripi).
Demonstrarea şi explicarea modului de lucru: Demonstrația
Mai întâi vom lua lipiciul solid, desfacem capacul și rotim
O10 până ce vom scoate puțin lipici.Vom întinde lipiciul pe toată
O11 suprafața aripilor, apoi lipim pe planșa suport. În continuare
O12 luăm cercul de culoare negru care are și acul albinuței, îl
O13 lipim, apoi cerculețul galben, negru, iar ultuma parte a Aprecieri
corpului albinuței va fi capul cu antenele și ochii mobili. verbale
Exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor:
Înainte de a începe activitatea, vom executa împreună câteva
exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor. Explicația
Palmele îmi sunt petale, Conversația
Le deschid ca pe o floare, Demonstrați
Boboc floare,boboc floare,
Palmele le-am încălzit ,
De lucru suntem pregătiti. Frontal Obsevarea
Exercițiul directă
Executarea temei de către copii: Frontal
Se realizează lucrările de către copiii, urmărind modelul dat
și indicațiile primite. Copiii vor lucra individual.
Le voi atrage atenţia să nu se grăbească și voi interveni acolo
unde este cazul.
Analiza lucrărilor: Conversația
După finalizarea lucrărilor, fiecare copil va așeza lucrarile în
locul amenajat pentru expunerea lor. Evaluarea
Albinuța este foarte fericită că noi am reușit să facem atat de Individual pe produs
multe lucruri împreună.Copiii vor aprecia munca colegilor Lucrările
Exercițiul
de grupă. Voi aprecia şi eu munca preşcolarilor. copiilor,

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):


Activitatea se va încheia printr- un joc de mișcare:
,, Albinuța la floare”
Albinuța vă mulțumește tare mult și vă propune ca prin Conversația
O14 mișcare să desfășurăm jocul ,, Albinuța la floare”
7.Asigurarea O15
feedback-ului
Copiii vor fi împărțiți în trei echipe, în funcție de culoarea Explicația
simbolului din piept (roșu, galben, portocaliu). Toți copiii Obsevarea
aleargă prin sala de grupă pe sunetul bătăilor din palme ale Demonstrația Pe grupe directă
educatoarei, iar când educatoarea se oprește din bătut, dă
semnalul „Albinuța la floare”, iar fiecare copil se va așeza Măști,
în jurul florii corespunzătore culorii de pe ecuson. Cel care Conversația siluete flori,
nu se așează corespunzător va fi eliminat din joc o tură.
Jocul se va repeta de trei ori.
Exercițiul
La sfârțitul jocului vor primi ca recompense baloane Baloane,
albinuțe și o surpriză dulce. Măști, Pe grupe Aprecieri
verbale

8.Evaluarea și După terminarea demersului didactic voi face aprecieri


încheierea
activităţii globale asupra întregii activităţii desfăşurate pe parcursul Conversația Măști, Frontal Evaluarea
zilei și asupra modului de participare a copiilor la activitate. Diplomă cu de proces
Finalizând și ultima sarcină, ce activitate v-a plăcut cel mai cel mai bun
prieten al
mult?Cum v-ați simțit astăzi?
Albinuței.
Împreună cu Albinuța, le vom mulțumi copiilor şi îi vom
felicita pentru activitatea desfăşurată, oferindu-le o diplomă
pentru cei mai buni prieteni ai ei.
Se dansează pe melodia Dansează Hopa, Hopa!

S-ar putea să vă placă și