Sunteți pe pagina 1din 3

SCHIȚĂ DE PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRĂDINIŢA:
NIVEL: II
GRUPA: MARE
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când,cum și de ce se întâmplă?,,
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Mândra Toamnă”
TEMA ZILEI:,,ROATA TOAMNEI,,
TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate integrată de sistematizare şi verificare
FORMA DE REALIZARE: convorbire, desen
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
Activități de dezvoltare personală( ADP):,,Toamnă frumoasă,toamnă bogată,,-Salutul,
Prezența, Calendarul Naturii, Rutine

Activități liber alese( ALA1): Bibliotecă: ,,Citim imagini despre anotimpul toamna,,
Stiință: ,,Cu ochișorii eu iscodesc,,
Joc de masă: ,,Alege și potriveste,,(jetoane reprezentând
anotimpul toamna)

Activități pe domenii experiențiale(ADE):DȘ:Cunoașterea mediului+DEC:Activitate


artistico-plastică: ,,ROATA TOAMNEI,,

Activități lber alese( ALA 2):,,Coșulețul rupt,,-joc distractiv

SCOPUL :Verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul toamna; consolidarea unor


deprinderi de lucru în echipă pentru realizarea ,,portretului toamnei” prin desen.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive-informaționale:
 Să pecizeze şi să descrie aspectele caracteristice anotimpului toamna cu fenomenele specifice:
schimbările survenite în natură; aspectul vegetaţiei; activitatea oamenilor; plecarea păsărilor călătoare;
pregătirea animalelor sălbatice pentru iernat.
 Să enumere şi să clasifice roadele toamnei: fructe, legume, cereale şi flori;
 Să răspundă corect, coerent şi cursiv la întrebarile adresate;
 Să pună întrebari despre lucrurile care-i interesează;

Psiho-motorii:
 Să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie;
 Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii;
 Să respecte tehnica de lucru şi etapele realizării lucrării

Afective:
 Să manifeste emoţii şi sentimente faţă de frumuseţile toamnei;
 Să coopereze la realizarea sarcinilor în cadrul grupului;
 Să se ajute încurajându-se reciproc.
 Să accepte opiniile colegilor.
-

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE  SI PROCEDEE: conversatia, invatarea prin descoperire, munca in echipa, explicatia,
exercitiul, diamantul,brainstorming,benzi desenate;

MATERIAL DIDACTICE:- diamantul, tablouri, jetoane, patafix, clopotel, markere, creioane,


carioci,creioane colorate,frunze galbene și portocalii,fețe zâmbitoare.

FORME DE REALIZARE: -frontala, in grupuri mici, individual

BIBLIOGRAFIE :- “Programa activitatiilor instructiv- educative in gradinita de copii”


- “Metodica activitatilor instruciv-educative in invatamantul preprimar “
Ed.Didactica Nova.Craiova 2007
- “Metodica activitatilor de dezvoltare a limbajului si cunoasterea mediului”
- “Metode interactive de grup” –ghid metodic Ed. Arves 2002
DURATA: 35-40 minute
SCENARIUL DIDACTIC

Moment organizatoric
- Aerisirea salii de grupa, aranjarea scaunelelor in semicerc, pregatirea
materialului didactic.Intrarea copiilor

Captarea atentiei
- Citirea ghicitorilor, gasirea solutiilor de catre copii.

Enuntarea scopului si a obiectivelor


- Anuntarea temei activitatii precum si a obiectivelor propuse.Precizarea
sarcinii copiilor de a vorbi cat mai frumos si corect despre tot ceea ce este
ilustrat in imagini.

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii


- Se prezinta imaginea ilustrand anotimpul toamna.
- Intuirea libera a materialului ilustrat sub forma unei roti cu o sageata in
mijloc,pe care o vor invarti in sensul acelor de ceasornic.
- Intuirea dirijata a tabloului. Se va orienta atentia copiilor asupra
aspectelor principale ce se desprind din continutul tabloului, pe baza unui
plan de intrebari.
- Intuirea celei de- a doua imagini: un copac desenat pe care copiii vor
trebui sa il completeze cu cate un element fiecare, reprezentand anotimpul
toamna( il vor da pe rand fiecarui copil din echipa)..

Asigurarea retentiei si transferului


- Sinteza finala se realizeaza cu ajutorul copiilor.Tema propusa este
completarea diamantului prin completarea acestuia cu ajutorul
raspunsurilor la ghicitorile despre anotimpul toamna..

Evaluare
- Alcatuirea echipelor in vederea realizarii sarcinii: echipa frunzelor
galbene si echipa frunzelor portocalii.
-Analizarea si discutarea lucrarilor ambelor echipe.
-Interpretarea cantecului ,,Bate vantul frunzele”.

S-ar putea să vă placă și