Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

nv. Elena
arlung,
coala G. M.
CancicovBacu
Clasa : a II-a
Disciplina : Limba i literatura romn
Unitatea de nvare : Textul narativ
Element de coninut : Recunoaterea personajelor
Text-suport : Ce biat!dup Octav Pancu-Iai
Obiective - cadru / Obiective de referin : 1.1; 1.6; 2.6; 3.2; 3.3
Obiective operaionale :

A. Cognitive
Pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi capabili :
OC1 s citeasc corect, fluent i expresiv textul :
Nivel minimal - citirea n ritm propriu, cu rostirea clar a fiecrui cuvnt;
Nivel mediu reglarea vocii, a respiraiei i a vitezei proprii, cerute de
coninut;
Nivel maximal folosirea corect a accentului i a intonaiei impus de
semnele de punctuaie.

OC2 s identifice personajele prezentate n text :


Nivel minimal numirea personajelor care particip la aciune;
Nivel mediu recunoaterea personajelor dup replica rostit;
Nivel maximal interpretarea rolului fiecrui personaj prin citirea pe roluri.

OC3 s-i exprime prerea nsoit de argumente referitoare la comportarea


personajului principal :
Nivel minimal identificarea situaiilor pentru care este judecat biatul ;
Nivel mediu formularea judecilor care l acuz / apr pe biat ;
Nivel maximal prezentarea argumentelor pro / contra .

B. Motrice
La sfritul activitii, elevii vor deveni capabili :
OM1 s manipuleze cartea i etichetele n mod corespunztor ;
OM2 s interpreteze rolurile cu naturalee i gesticulaie adecvat ;
OM3 s-i schimbe locurile n bnci n condiii de ordine i disciplin.

C. Afective
Elevii :
OA1 vor coopera cu nvtorul i colegii din cadrul subgrupului ;
OA2 i vor manifesta aprobarea / dezaprobarea fa de comportamentul
personajului principal.

Resurse
A. Bibliografice :
1. oficiale : - Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul
primar,Bucureti, 1998, pp. 39-43;
- Ioan Surdu, Ioan Dnil, Limba i literatura romn. Manual
pentru clasa a II-a, Ed. All, 2001;
2. pedagogice : - Ioan Jinga, Inspecia colar. Aspecte metodologice ale
creterii eficienei procesului de nvmnt, Bucureti, E.D.P.,
1983;
3. metodico didactice : - Ioan Dnil, Ioan Surdu, ndrumarul nvtorului.
Limba i literatura romn. Clasa a II-a, Ed. All, 2001;
- Ioan Dnil, Elena arlung (coord.), Lecia, n evenimente.
Ghid de proiectare didactic, Bacu, Ed. Egal, 2002;
- Lucia Gliga, Jody Spiro (coord.), nvarea activ, Bucureti,
2001;
- Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele textelor literare,
clasa a II-a, Piteti, Ed. Carminis
B. Metodologice
a. strategie didactic : mixt
b. metode i procedee : expunerea, conversaia, jocul didactic, exerciiul,
problematizarea, reeaua de discuii, debate, brainstorming
c. forme de organizare : frontal, individual, pe grupe
d. mijloace didactice : jetoane, fie, plan Oraul
C. Temporale : 90 minute (cu pauz)

SUPORT INFORMATIV
Coordonate vizate n proiectare, de urmrit n realizarea activitii:
-dezvoltarea competenelor specifice disciplinei limba i literatura
romn, prin
stabilirea obiectivelor concrete deduse din obiectivele de referin
prevzute n
programa pentru clasa a II-a ; obiectivele operaionale cognitive ealonate pe
niveluri
de performan ( minimal-mediu-maximal ) vizeaz coninuturi i sarcini de
nvare
ierarhizate pe criteriul calitativ;
-abordarea modelului comunicativ, prin care comunicarea, n calitate
de com-
peten fundamental, impune realizarea echilibrului ntre activitile
destinate
exprimrii orale fa de cea scris n cadrul aceleiai lecii, precum i ntre
cele de re-
ceptare a mesajelor fa de cele de producere a unor mesaje proprii;
-reconsiderarea relaiei nvtor-elev n cadrul procesului de predare-
nvare
prin promovarea unor tehnici de lucru interactive, atragerea elevilor n
evaluarea
propriei nvri: nvtorul prezint elevilor sarcini de nvare (eventual, le
negocia-
-z ), i orienteaz , i sprijin n nvare, supravegheaz activitatea
independent(inter-
tervine, modereaz), le controleaz i apreciaz rezultatele; elevii accept
oferta de
nvare, investigheaz, exerseaz, colaboreaz cu nvtorul, coopereaz cu
colegii, i
exprim prerea n legtur cu problema pus n discuie, (auto)evalueaz.

Debate(dezbaterea pro i contra)


Este precedat de reeaua de discuii.
Permite aprofundarea unei teme prin dezvoltarea aspectelor
implicate(condiia
-tema s permit abordri contradictorii).
Presupune existena a dou subgrupuri care aduc argumente pro /
contra i a
unui grup de jurai.

Etape ale aplicrii:


1. stabilirea temei puse n discuie;
2. identificarea argumentelor;
3. alegerea rspunsului pozitiv/negativ;
4. mprirea n dou grupe (acuzarea i aprarea);
5. dezbaterea problemei.

SCENARIUL DIDACTIC

OBIECTIVE CONINUTURI I STRATEGIE (metode EVALUARE


SARCINI DE NVARE i procedee, forme de (competene)
organizare, mijloace
didactice )
I. Captarea ateniei ( 5 min.)
Lectura Cuvinte pierdute,
OA1 distingerea
dup Octav Pancu-Iasi expunerea,
informaiilor
- Ce legtur gsii ntre conversaia eseniale
coninutul acestei lecturi i
coninutul textului din frontal
manual ?
-Cum putem numi pe cei doi vol. Ft-Frumos
copii ntr-un singur cuvnt ? cnd era mic
II. Enunarea obiectivelor
(3 min. ) n termeni accesibili
elevilor (scrise pe tabl) : expunerea
OC1 - s citim textul cu intonaia
OA1 potrivit ; frontal
- s recunoatem personajele
prezentate n text ; tabl
- s ne exprimm prerea
despre comportarea
personajului principal.
III.Actualizarea
cunotinelor (7 min.)
Joc didactic : Alege i conversaia,
potrivete! jocul didactic
OC1 - Alege, dintre cuvintele scrise
OC2 ( o femeie, un invalid, autorul, n perechi, recunoaterea
OM1 un om n vrst, biatul, o frontal personajelor
OA1
feti, oferul, un controlor) pe dup nume
acelea care numesc personajele plan-Oraul,
ntlnite n text i urc-le n etichete mobile,
tramvai. tabla
- Care este personajul
principal ?
- De unde reies faptele sale ?
Reguli de comportare n
mijloacele de transport n
comun (scrise pe tabl)
IV. Prezentarea coninutului
nvrii (7 min.)
Citirea textului din manual exerciiul, conversaia citirea corect,
OC1 fluent;
OM1 - Care este titlul textului ?
- Ce exprim aceste cuvinte ? frontal nelegerea
OA1
- Pentru ce fapte este judecat mesajului
biatul ? manualul textului

V. Dirijarea nvrii
(30 min.)
Stabilirea temei pus n conversaia,
discuie: exerciiul,
-Ce prere avei despre problematizarea,
comportarea biatului ? reeaua de discuii,
-Din ce cauz a greit el ? brainstorming
Solicitarea unui rspuns distingerea
pozitiv/negativ elevilor, nsoit informaiilor
de argumente de detaliu
Separarea elevilor n
dou subgrupuri (acuzarea i
aprarea) pentru a nota frontal, individual /
( individual ) / a discuta n n perechi, pe grupe
perechi acuzele nscrise n
culegere /gsite de ei
recunoaterea
OC2 Construirea listelor cu
OC3 personajelor
argumente pro i contra sub
OM3 dup fapte
OA1 forma unui raionament care s
culegere, caiete
OA2 conduc la o concluzie
Argumente contra
a. Biatul s-a urcat n tramvai
din mers, punnd n pericol
viaa proprie/a celorlali.
b. A srit pe scar - putea nelegerea
provoca un accident pentru mesajului
care ar fi fost rspunztor interlocutorului
vatmanul.
c. i-a fcut loc cu coatele i
i-a deranjat pe ceilali cltori.
d. S-a aezat pe locul
invalizilor i a strnit
nedumerirea cltorilor i
ngrijorarea c ar fi fost
bolnav. formularea
e. A stat nepstor pe scaun judecilor
i a provocat nemulumirea
domnului mai n vrst i a
femeii cu plasa ncrcat, care
stteau n picioare.
f. Nu a cedat scaunul, cu toate
c era obligat s o fac-
nscrisul de pe tbli i cerea
aceasta.
g. A rspuns nepoliticos, dei
femeia i-a vorbit frumos.
Argumente pro
a. Biatul nu a observat c
tramvaiul a pornit.
b. Ca orice copil era
neastmprat.
c. Era nerbdtor s ajung pe
singurul loc liber.
d. Dorea s stea la geam-
aa era obinuit.
e. Era mulumit c a gsit liber
scaunul de la geam. Urmrea
atent pomii nmugurind i nu a
vzut pe cei din jur c stau n
picioare.
f. Nu a vrut s-i prseasc
punctul de observaie -
copilul rmne copil.
g. Nu a neles ce a vrut s
spun femeia. Nu avea cei
apte ani de acas - nu este
numai vina lui.
VI.Feedback-ul (15 min.)
Dezbaterea la nivelul clasei
prezint motivele acuzrii i
ale aprrii.
OC3 Consultarea n cadrul conversaia, debate realizarea
OM3 subgrupurilor pentru dialogului
OA1
distribuirea argumentelor,
OA2
astfel c n timp ce un elev frontal
dintr-o grup i exprim
poziia oferind un argument, comunicarea
altul din partea advers aduce tabla, caiete ntre grupuri
un contraargument. Cei care
sunt convini de argumentele
prii opuse i pot schimba
locul. Ca probe se pot aduce
regulile de comportare n
tramvai, maxime, proverbe.
OC3 VII.Obinerea performanei
OA2
(5 min.)
Moderatori sunt juraii (doi
elevi i nvtorul) care vor
stabili msura n care a greit
biatul:
- dezaprob felul n care s-a
comportat biatul;
- l calific neatent, egoist,
nepoliticos, obraznic;
- finalul povestirii arat c el debate formularea
nu a neles c a greit. judecilor
Concluzia formulat
constituie mesajul textului. frontal
De ce credei c autorul nu
a dat un nume biatului?
Autorul, care a participat
direct la aciune, atrage atenia
copiilor i chiar prinilor /
nvtorilor care i educ
asupra modului de comportare
a unora , ca s-i nvee
permanent cum e bine s se
poarte.
VIII. Evaluarea (10 min.)
Citii fiecare rubric i scriei exerciiul
n parantez cine a rostit
OC2 cuvintele:
OM1 Poate ni se pare nou. individual recunoaterea
OA1 Mi se pare i mie curios personajelor
N-am nimic. dup replica
Cred c e suferind, fie rostit
srcuul!
i este ru?
IX. Retenia (5 min.)
OC1 Citirea pe roluri exerciiul citirea
OM2
frontal contient,
OA1
manualul expresiv
X. Transferul (3 min.)
S nvm i din proverbe
(scrise pe tabl). exerciiul citirea corect
Florii i se cere parfum iar a textului scris
OA1 omului politee. de mn (la
Respect ca s fii respectat. frontal prima vedere)
Ocup locul ce i se cuvine ca
s nu fii nevoit s te ridici.
Pomul se cunoate dup roade tabla
i omul dup fapte.

ANEXA 1

Reguli de politee n mijloacele de transport n comun:


- s se stea la rnd, la urcare;
- s se acorde prioritate doamnelor, persoanelor mai n vrst, femeilor cu
copii n brae, infirmilor;
- s se cear permisiunea de a nainta / a cobor, pe un ton civilizat;
- s nu se bruscheze / incomodeze ceilali cltori;
- s se cear scuze obligatoriu n caz c se greete;
- s se cedeze locul obligatoriu batrnilor, bolnavilor, persoanelor cu copii
n brae;
- s nu se poarte discuii neplcute la adresa celorlali cltori;
- s se foloseasc un limbaj civilizat atunci cnd este nevoie s se intervin.

ANEXA 2

Reguli de baz pentru buna desfurare a activitilor pe grupe


A asculta n mod activ.
A asculta pe cel care vorbete.
A exprima prerile fr a face referiri la persoane, n particular.
A face comentarii constructive i la obiect.

S-ar putea să vă placă și