Sunteți pe pagina 1din 16

GRADINITA PITICOT BUZAU

EDUCATOARE: LICA SABINICA

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

NIVEL II
GRUPA MARE „Buburuzele”
TEMA ANUALA: Cand/cum si de ce se intampla?
DENUMIREA PROIECTULUI: „Ce ma inconjoara?”
SUBTEMA: “Munca, harnicie, bucurie”
TEMA ZILEI: „S-o salvam pe Zana Toamna!”
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrata
ADP+ALA1+ADE(DS+DOS)+ALA2
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe microgrupuri, individual
TIPUL ACTIVITATII: verificare si consolidare de cunostinte si
deprinderi
DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Verificarea si consolidarea reprezentarilor copiilor despre
anotimpul toamna (aspecte de toamna, fructe si legume de toamna),
concomitent cu formarea deprinderilor de a lucra in echipa, de a
coopera si colabora in scopul obtinerii unor rezultate colective.

ADP:

Intalnirea de dimineata
 Salutul-„ Bine ati venit, dragi prieteni ai toamnei!”
 Impartasirea cu ceilalti- Joc de grup „Ce fructe am consumat ieri?”
 Prezenta- descoperirea copiilor prezenti si acoperirea celor
absenti, cu buburuze, pe panoul „Frunza”
 Noutatea zilei: Scrisoarea si plansele din „Casuta surprizelor”.

Rutine:
Fiecare copil:
 Sa coopereze si sa colaboreze cu colegii;
 Sa fie perseverent in rezolvarea sarcinilor primite;
 Sa respecte regulile impuse de fiecare moment al zilei.

Tranzitii:
 „Unul dupa altul”
 „Acum e toamna, da!

2
ALA1:
Stiinta :
 „ Cosulete cu frunze” si „Cosulete cu fructe”- Grupare de
obiecte dupa forma si marime( frunze) si dupa forma si culoare(
fructe);
 Rezolvare de fise de munca independenta.
Jocuri de masa:
 ”Domino cu fructe”
 Puzzle- „Sa refacem intregul!”
 Grupare de imagini: „Cosul cu fructe” si „Cosul cu legume”
Arta:
 Coronite de toamna- lipire

ADE:
Domeniul Stiinta:
Cunoasterea mediului- Joc concurs:” Cine stie castiga cheia secreta!”
Domeniul Om si Societate:
Activitate practica- Macheta „ Livada” ( lucrare colectiva)

ALA2:
Divertisment: „ Ne distram cu Zana Toamna (cantece, poezii si jocuri
muzicale).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a)Cognitiv-informaţionale si de limbaj
 să constituie grupe de obiecte respectând criteriile date, conform
nivelului propriu de dezvoltare (ALA1- Stiinta, Jocuri de masa);
 să faca aprecieri globale asupra cantitatii (ALA1- Stiinta);
 Sa reconstituie intregul din partile sale (ALA- Jocuri de masa)
 să identifice elementele caracteristice anotimpului toamna; (ADE-
Joc concurs)
 sa faca deductii logice, precizand criteriul de grupare ; ALA1-
Stiinta, Jocuri de masa si ADE- Joc concurs);
 să selecteze raspunsurile corecte din mai multe enunturi formulate,
argumentand (ADE-Joc concurs)
 Sa aplice cunostintele insusite in situatii noi (ALA1,ADE, ALA2);
 Sa verbalizeze actiunile, exprimandu-se in termenii caracteristici
fiecarui domeniu de cunoastere (ALA1, ADE)
 Sa recite clar, corect, expresiv poeziile alese; (ALA2)

3
b)Psiho-motorii:
 Să utilizeze corect instrumentele de lucru (DOS- Macheta „Livada”
si ALA1- Arta ‚Coronite”)
 Să execute miscari sugerate de textul jocurilor cu cantec (ALA2);
 Sa se deplaseze intr-o directie indicata de catre educatoare;
c) Afectiv-atitudinale:
Pe tot parcursul activitatii integrate, copiii
-să participe conştient în realizarea sarcinii de joc;
-să manifeste interes şi plăcere pentru acţiunile întreprinse;
-să coopereze în cadrul grupului;
-sa duca pana la sfarsit o sarcina inceputa;

STRATEGII DIDACTICE:
a)Metode si procedee: conversatia euristica, chestionarea orala,
exercitiul, problematizarea, activitatea pe microgrupuri, ghicitori,
„Piramida”.
b)Elemente de joc: intrecerea, cubul ilustrat, „cheile”, aplauzele,
miscarea, surprizele
c)Resurse materiale: cosulete, frunze si fructe decupate (culori si marimi
diferite), crengute in suporturi, fructe , frunze si flori decupate pentru
coronite, aracet, betisoare de urechi pentru aplicat aracetul, carpe
umede, puzzle cu fructe si frunze ‚Domino cu fructe”, scrisori, imagini
reprezentand anompul toamna colorate de scolari, medalioane cu frunze
galbene si portocalii, biletele cu cifre de la 1 la 5, bol, piramida, palaria
vrajitoarei, papusa Zana Toamna, imagini cu anotimpurile, imagini cu
acrivitati de toamna ale oamenilor, lunile de toamna, , jetoane cu fructe si
legume, 2 cosulete de polistiren, chei de diferite forme (nor, fructiera,
pom, dovleac, crizantema etc.), panouri, fise de munca individuala (sarcini
diferentiate), castel din polistiren, acoperit cu coala impartita pe
sectoare si pe care sunt desenate umbrele „cheilor”, CD cu cantecele de
toamna etc.

BIBLIOGRAFIE:
 Ministerul Educatiei, cercetarii si Tineretului, Curriculum pentru
invatamantul prescolar (3-6/7 ani), Bucuresti, 2008
 Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta
Ruiu, Mihaela Fulga, Editura Arives, 2002
 Revista “Invatamantul Prescolar” 1-2 /2009

4
SCENARIUL ZILEI

ADP:
Copiii se aduna in sala de grupa. Activitatea debuteaza cu intalnirea de
grup intre copii si educatoare, prin intermediul salutului de dimineata-
‘Buna dimineata, prieteni ai toamnei!”. Copiii raspund salutului si se saluta
reciproc. Urmeaza impartasirea cu ceilalti sub forma unui joc prin care
copiii sunt indemnati sa afle ce fructe au consumat in ziua precedenta unii
dintre colegii lor.
Prezenta copiilor se va face pe panoul- frunza, iar pozele copiilor absenti
vor fi acoperite cu buburuzele care le poarta numele.
Calendarul naturii va fi completat impreuna cu copiii, dupa ce se poarta o
discutie cu acestia, referitoare la anotimpul in care ne aflam, luna, ziua,
data, vremea, evenimentul zilei;
-Noutatea zilei:
Copiii, impreuna cu educatoarea se vor deplasa la Casuta surprizelor, unde
vor gasi o scrisoare si cateva planse reprezentand toamna, colorate de
scolari.
Dragi prieteni de la gradinita,
Noi, copiii din clasa a III-a de la Liceul de arta, am aflat cat
de mult va place anotimpul toamna, de aceea am colorat pentru voi niste
imagini frumoase din acest anotimp, pe care le puteti “citi” cat mai frumos
atunci cand veti dori. Pentru astazi, am dorit sa v-o daruim pe Zana
Toamna, dar cineva a rapit-o...

(In acest timp, cineva va aduce o alta scrisoare f f importanta si va spune


ca persoana care a lasat-o si-a pierdut palaria. Copiii recunosc palaria
vrajitoarei si sunt curiosi ce scrie in scrisoare)
Ha, ha, haaa,
Ati ghicit, sunt vrajitoarea!!!
Eu am rapit-o pe Zana Toamna pe care scolarii voiau sa v-o
daruiasca si am inchis-o intr-un castel, cu multe lacate care se descuie cu
mai multe chei diferite. Daca voi veti putea demonstra astazi ca ii sunteti
prieteni si ca o iubiti, va trebui sa o salvati si va ajunge in sala voastra de
grupa. Pentru aceasta va trebui insa sa rezolvati pe rand niste sarcini pe
care le-am notat pe plicurile mici, Nu veti reusi decat daca veti fi atenti,
veti lucra in liniste, va veti ajuta unii pe altii si veti raspunde frumos la
intrebari. Voi veti fi filmati, iar eu am sa va vad la televizor cum va
comportati, asa ca aveti grija, daca vreti s-o salvati pe Zana Toamna!
Va doresc succes!

5
Vrajitoarea

Copiii isi vor manifesta dorinta de a o salva pe Zana Toamna, motiv


pentru care educatoarea incepe sa le prezinte probele din plicuri.
Astfel ei vor fi familiarizati pe rand cu materialele din fiecare
sector pregatit si cu sarcinile pe care le au de indeplinit.

Tranzitie: “Acum e toamna, da!”

I.ALA1+ ADE (DOS)

PROBA 1 (Cheia 1)

Sectorul Stiinta:
Educatoarea citeste versurile din care reies sarcinile de lucru.
Se intuieste materialul, se ofera explicatii suplimentare, la cererea
copiilor, se precizeaza clar obiectivele: umplerea cosuletelor cu frunze de
aceeasi forma si marime ca frunza prinsa de cosulet sau cu fructe de
aceeasi forma si culare, ca fructul- simbol. In final, fiecare isi va alege o
fisa pe care o vor rezolva independent, sub indrumarea educatoarei.Vor
compara global cantitatile, vor specifica inca o data criteriul dupa care au
grupat frunzele sau fructele Copiii vor lucra individual, dar li se va
recomanda sa-si ajute si colegii care intampina greutati, pentru ca numai
impreuna vor reusi sa primeasca cheia.) Sarcinile de pe fisele de lucru vor
fi diferentiate, deoarece cativa copii sunt de nivel I si nu toti copiii de
grupa mare au frecventat gradinita in anul scolar anterior. Fisele vor fi
expuse la panou.

PROBA 2 (Cheia2)
Jocuri de masa:
Prin intermediul altor versuri, prezentate copiii afla sarcinile de lucru.

Domino cu fructe ,
Grupare de imagini:“Cosul cu fructe” si “Cosul cu legume”
Puzzle:“Stii sa refaci intregul?”

Proba 3 (Cheia 3)

Alte versuri vor indemna copii sa umple cele doua cosuri separand
fructele de legume dupa ce se obisnuiesc cu tehnicile de lucru,si sa

6
incerce sa expuna fructele intregite si Domino-ul, pentru primirea cheilor.
De asemena, vor fi sfatuiti sa lucreze in liniste, sa fie atenti si sa
colaboreze, pentru ca rezultatele lor sa poata fi vazute, iar munca,
rasplatita.

Arta:
Lipire: “Coronite de toamna”- Unele coronite vor fi confectionate la
sosirea copiilor in gradinita, altele, dupa rezolvarea sarcinilor din celelalte
sectoare, ca un stimulent.

PROBA 4 ( Cheia4).
ADE:DOS- Activitate practica: Macheta- ‘Livada” (lucrare colectiva)
Copiii vor fi motivati sa participe cu totii, dar pe grupuri de cate 4-5 si pe
rand la confectionarea pomisorilor ce vor alcatui “Livada”,. pentru a-i oferi
Zanei un loc placut de odihna.
Se intuieste materialul si se precizeaza modul de lucru.
In momentul inceperii lucrului, se fac cateva exercitii de incalzire a
muschilor mici ai mainii.

Tranzitie: “ Galbene si rosii frunze “- joc cu cant

Fiecare copil se va indrepta catre sectorul pe care il prefera initial,


avand posibilitatea sa-si aleaga un alt sector, dupa ce incheie lucrul la
primul..

Evaluarea partiala prin metoda “Turul galeriei” si acordarea cheilor(4)

II.ADE: DS- Cunoasterea mediului- Joc concurs “Cine stie


catiga cheia secreta”(interdisciplinar)

PROBA 5- (Cheia 5)

Se impart echipele prin tragerea din cosulet a medalioanelor cu


frunze galbene si portocalii. Primii doi copii care le vor extrage vor fi
liderii, apoi ceilalti li se vor alatura, in functie de culoarea medalioanelor.
Cheia secreta o va primi echipa castigatoare, dupa eliminarea tuturor
probelor de concurs.

1. Alege raspunsul corect:

7
-Element de joc : Rostogolirea cubului ilustrat

2.Descopera cuvantul gresit! Motiveaza!

Element de joc: aplauze

3. 1,2,3,Ghiceste daca vrei!

Elemente de joc: versuri, aplauze, atingerea cu o floare

Pentru fiecare raspuns corect, echipa castigatoare va primi un


fruct sau o leguma care se vor afisa pe panou. La incheierea intrecerii, se
denumesc cele doua grupe si se compara, desemnandu-se astfel grupa
castigatoare a cheii secrete. Se apreciaza modul in care au colaborat
copiii in cadrul fiecarei echipe, pentru rezolvarea sarcinilor.
Cheia secreta va fi un biletel cu un indiciu pe care il va citi liderul echipei
castigatoare, dupa ce vor fi descuiate toate celelalte lacate.

Proba 6-(Cheia 6) PIRAMIDA


Copiii primesc biletelele cu cifrele 1-5 si se impart pe minigrupuri,
pentru rezolvarea sarcinii de pe o singura linie a piramidei. Se precizeaza
sarcinile si se trece la lucru 5 min, dupa care fiecare grup este invitat sa
trimita un reprezentant care sa completeze piramida. Copiii vor primi
cheia6.

Proba 7- (Cheia 7)- Mesajul zilei


Copiii sunt sfatuiti si ajutati sa conceapa un mesaj al zilei.

III.ALA2-Divertisment: „ Ne distram cu Zana Toamna!”

Copilul care citeste biletelul (cheia secreta), o descopera pe Zana


Toamna ascunsa in castelul din sala de grupa si o aduce in mijlocul copiilor.
Acestia o aseaza in livada pregatita, apoi canta, recita si danseaza
punandu-si pe cap coronitele confectionate la sectorul Arta.

8
DEMERSUL DIDACTIC AL ACTIVITATII INTEGRATE

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE
DIDACTIC
MOMENT Asigurarea conditiilor necesare conversatia Observarea
ORGANIZATORIC unei bune desfasurari a activitatii comportamen-
tului copiilor
Pregatirea materialelor pentru
fiecare arie

ADP:
Copiii se aduna in sala de grupa.
Activitatea debuteaza cu intalnirea de
grup intre copii si educatoare, prin
intermediul salutului de dimineata-
‘Buna dimineata, prieteni ai toamnei!”.
Copiii raspund salutului si se saluta
reciproc. Urmeaza impartasirea cu
ceilalti sub forma unui joc prin care
copiii sunt indemnati sa afle ce fructe
au consumat in ziua precedenta unii
dintre colegii lor.
Prezenta copiilor se va face pe panoul-
conversatia
frunza, iar pozele copiilor absenti vor
fi acoperite cu buburuzele care le
exercitiul
poarta numele.
Calendarul naturii va fi completat
impreuna cu copiii, dupa ce se poarta o
discutie cu acestia, referitoare la
anotimpul in care ne aflam, luna, ziua
(prin cantecelul “In ce zi suntem
azi?”), data, vremea, evenimentul zilei.

CAPTAREA Pregatirea climatului afectiv-


ATENŢIEI motivational
-Noutatea zilei: Aprecieri
Copiii, impreuna cu educatoarea se vor verbale
deplasa la Casuta surprizelor, unde

9
vor gasi o scrisoare si cateva planse Surpriza
reprezentand toamna, colorate de
scolari.

Dragi prieteni de la gradinita, Expunerea


Noi, copiii din clasa a III-
a de la Liceul de arta, am aflat cat de
mult va place anotimpul toamna, de Conversatia
aceea am colorat pentru voi niste
imagini frumoase din acest anotimp,
pe care le puteti “citi” cat mai frumos
atunci cand veti dori. Pentru astazi,
am dorit sa v-o daruim pe Zana
Toamna, dar cineva a rapit-o...

In acest timp, cineva va aduce o


alta scrisoare f. F. importanta si va
spune ca persoana care a lasat-o si-a
pierdut palaria. Copiii recunosc palaria
vrajitoarei si sunt curiosi ce scrie in
scrisoare:
Ha, ha, haaa!!!
Ati ghicit, sunt vrajitoarea!!!
Eu am rapit-o pe Zana
Toamna pe care scolarii voiau sa v-o
daruiasca si am inchis-o intr-un castel,
cu multe lacate care se descuie cu mai
multe chei diferite. Daca voi veti
putea demonstra astazi ca ii sunteti
prieteni si ca o iubiti, va trebui sa o
salvati si va ajunge in sala voastra de
grupa. Pentru aceasta va trebui insa
sa rezolvati pe rand niste sarcini pe
care le-am notat pe plicurile mici, Nu
veti reusi decat daca veti fi atenti,
veti lucra in liniste, va veti ajuta unii
pe altii si veti raspunde frumos la
intrebari. Voi veti fi filmati, iar eu am
sa va vad la televizor cum va
comportati, asa ca aveti grija, daca
vreti s-o salvati pe Zana Toamna!

10
Va doresc succes!

DIRIJAREA ALA1+ADE (DOS) )- integrare Munca


ÎNVĂŢĂRII incrucisata independenta si
pe microgrupuri Aprecieri
Se vor derula conform scenariului, pe verbale
microgrupuri Conversatia frontale si
individuale
ALA1 (Stiinta+Arta+ Jocuri de Explicatia asupra
masa) modului de
Demonstratia lucru si
Reactualizarea cunostintelor si asupra
fixarea acestora pe fiecare sector in Exercitiul
modului in
parte; care se
Algortimizarea
comporta si
Intuirea materialului la fiecare sector colaboreaza
in parte; copiii.

Precizarea sarcinilor si a modului de


lucru pentru fiecare sector in parte;

Copiii lucreaza în grupuri mici si


individual

Utilizeaza informatii si experiente


diverse conform cerintelor,tinând
cont de activitatea specifica fiecarei
arii

Folosesc diferite metode si tehnici


de lucru pentru îndeplinirea sarcinilor

ADE-DOS- Activitate
Activitate pe
practica:Macheta “Livada”
microgrupuri
Inainte de inceperea lucrului,
fiecare microgrup va efectua
exercitii de incalzire a muschilor mici
ai mainii, impreuna cu educatoarea si li
se va explica si demonstra modul de

11
lucru. Analiza
produselor
Evaluarea partiala- Turul activitatii prin
galeriei metoda ‘Turul
galeriei”(evalu
Acordarea cheilor 1,2,3 si 4 area de catre
educatoare si
Grupurile îsi prezinta lucrarile autoevaluare)
realizate. Se va face evaluarea de
catre educatoare, dar si Stimularea
autoevaluarea. Se vor acorda 4 chei si copiilor prin
vor fi descuiate 4 din cele 7 lacate ale acordarea
castelului. recompense-
lor (chei
potrivite,
aplauze)

Tranzitie: “Galbene si rosii


frunze”

ADE- D.Stiinta- Cunoasterea


mediului Joc concurs- “Cine stie
castiga cheia secreta!
Intrecere pe
Se va desfasura in acelasi timp cu echipe;
toata grupa, pe doua echipe, conform
scenariului.

Toamna de vreti s-o aflati,


Raspunsul corect cautati;
Acum sa va pregatiti!
La intrecere poftiti!
Se impart echipele prin tragerea din
cosulet a medalioanelor cu frunze
galbene si portocalii. Primii doi copii
care le vor extrage vor fi liderii, apoi
ceilalti li se vor alatura, in functie de
culoarea medalioanelor. Cheia secreta

12
o va primi echipa castigatoare, dupa
eliminarea tuturor probelor de
concurs.
2. Alege raspunsul corect:

-Element de joc : Rostogolirea cubului


Puzzle din Aprecieri
ilustrat
cuvinte verbale
frontale si
 Toamna este (anotimp,
individuale.
eveniment, luna).
 Toamna,(inmuguresc copacii, se Stimulare prin
coc ciresele, frunzele aplauze
ingalbenesc si cad). Problematizarea
 Toamna (se coace graul, se
culeg fructele si legumele, se Algoritmizarea
seamana si se planteaza flori si
pomi).
 Toamna (pleaca pasarile
calatoare, se intorc pasarile
calatoare).

2.Descopera cuvantul gresit!


Motiveaza!

Element de joc: aplauze Aprecieri


 Mar, gutuie, cireasa, nuca; Chestionarea individuale
 Pruna, para, mar, lamaie; orala
 Verde, portocaliu, galben, rosu;
 Vant, ploaie, ceata, ninsoare; Problematizarea
 Ardei, rosie, vanata, ridiche; Aplauze
Algoritmizarea
 Martie, octombrie, noiembrie,
decembrie;
 Morcov, castravete, varza, mar
 Pulover, sandale, fes, geaca;

3. 1,2,3,Ghiceste daca vrei!

Element de joc: versuri, aplauze


1.Rotunjoare colorate, Aprecieri
În cămară sunt păstrate individuale si
Şi cu ele curăţate pe grupe de

13
Faci plăcinte minunate. Ghicitorile lucru

2.Lâng-un bec de-o pui


Forma-i ca a lui
Dar e fruct şi iată
O mâncăm îndată.

3.Acrişoare sunt şi bune


Brumării li se mai spune.
Şi la fiert dacă se pun,
Faci cel mai gustos magiun.

4. Cu puf galben, ca de pui


Este dragă orişicui
Toamna o aduc în casă
De Crăciun stă la fereastră.

5.Cine-i oare nazdravanul


Care misca frunzele
Si-nvarte moristile?

6. Doua legume- surori,


Cand le manancam, ne trec fiori,
Dar de microbii uraciosi
Ne feresc, sa fim sanatosi!

7.Gospodina le prepara
Din legume asortate;
Le pastreaza in camara
Iar la iarna-s laudate.

8.Coaja-i tare si lemnoasa


Pentru miez este culeasa.

9.Creşte vara în grădină,


E roşie şi zemoasă,
Dac-o uzi la rădăcină
Faci cu ea ciorba gustoasă

10.Ţăruş galben ascuţit


În pământ şade înfipt.

14
Cine este? L-aţi ghicit?

Evaluare partiala: Compararea Autoevaluarea


rezultatelor, fixarea castigatorului si evaluarea
conversatia pe echipe
cheii secrete si inmanarea acesteia.
OBŢINEREA Proba 6-(Cheia 6) PIRAMIDA Metoda
PERFORMANŢEI Copiii primesc biletelele cu Analiza
cifrele 1-5 si se impart pe minigrupuri, PIRAMIDA produselor
pentru rezolvarea sarcinii de pe o activitatii
singura linie a piramidei. Se (piramida);
precizeaza sarcinile si se trece la Aprecierea
lucru 5 min, dupa care fiecare grup comportament
este invitat sa trimita un ului si a
reprezentant care sa completeze raspunsurilor
piramida. Copiii vor primi cheia 6 si se copiilor;
va descuia al saselea lacat. Autoevaluarea
MESAJUL ZILEI: (Cheia 7) individuala si
Un mesaj vreau sa-i transmiteti pe grupe;
Mai repede sa apara,
Deci de ce vreti voi sa vina
Toamna inapoi in tara?

Copiii sunt sfatuiti si ajutati sa


conceapa un mesaj al zilei.
Acordarea
„TOAMNA ESTE FRUMOASA, stimulentelor
BOGATA SI DARNICA” (cheia)
Mesajul va fi scris pe tabla de catre
educatoare, iar un copil care a fost
mai activ va fi invitat sa incerce cheia
primita.

EVALUAREA Copilul care citeste biletelul (cheia conversatia Aprecieri


ACTIVITĂŢII secreta), o descopera pe Zana Toamna verbale
ascunsa in castelul din sala de grupa si individuale si
o aduce in mijlocul copiilor. Acestia se pe grupe;

15
bucura si discuta depre modul in care
au reusit sa o salveze, facandu-se
astfel si autoevaluarea. Vor face
referiri cu privire la cele mai grele
momente ale actrivitatii de salvare si
vor constientiza faptul ca numai
lucrand impreuna au reusit sa o
salveze.

ÎNCHEIEREA ALA2- „Ne distram cu Zana Expozite


ACTIVITĂŢII Toamna”- divertisment
Aprecieri
„Acum sa ne veselim , generale
Cat mai frumos s-o primim!”

Educatoarea, impreuna cu copiii o


aseaza pe Zana Toamna in livada
pregatita, apoi canta, recita si
danseaza, punandu-si pe cap
coronitele confectionate la sectorul
Arta.

In final, copiii vor fi apreciati pentru


comportamentul pe parcursul intregii
activitati si vor fi invitati sa-si spuna
impresiile despre activitate.

16

S-ar putea să vă placă și