Sunteți pe pagina 1din 18

GRĂDINIŢA CU PP “ MOTANUL ÎNCǍLŢAT”

GALAȚI

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATǍ

EDUCATOARE:
ATANASIU FLORENTINA SIMONA

GRĂDINIȚA CU P.P. ”MOTANUL ÎNCĂLȚAT” GALAȚI


EDUCATOARE: Atanasiu Florentina Simona
1
DATA: 1.3.2021
NIVEL I (Grupa Mică)
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,, Adiere de primăvară’’
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Primăvară cu soare și mărțișoare!’’
TEMA ZILEI: ,,Bucuriile primăverii’’
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată: ADE (DLC + DOS) +
ALA II
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
DURATA: 120 minute

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

ADP( Activități de dezvoltare personală):


 Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenţa, calendarul zilei;
ştirile zilei:,,Ce surprize ne-a pregătit Zâna Primăvară’’
 Rutine: -Sosirea copiilor
-Deprinderi de igienă personală
-Deprinderi de autonomie și autoservire
 Tranziţii: joc cu text și cânt : - ,,Hopa, hopa’’
-,, Dacă vesel se trăiește’’

ADE ( Activități pe domenii experențiale)


DOMENIUL ȘTIINȚĂ- Activitate matematică

2
Tema activității: - Forme geometrice ( discul și pătratul)
Mijloc de realizare: ,,Te rog să-mi dai ...’’-Joc logic
DOMENIUL DE DEZVOLTARE E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI
CUNOAȘTEREA LUMII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat
COMPORTAMENTE URMĂRITE (din Curriculum):
2.2. Familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime,
lungime, volum
2.3. Identificarea şi numirea formelor obiectelor din mediul înconjurător

Obiective operaționale:
O1 să identifice formele geometrice învâțate ( disc, patrat).
O2 să grupeze piesele geometrice pe baza unor criterii date(forma,
marime), verbalizand acțiunea.
O3 să sesizeze greșeala argumentând mișcarea facută.
O4 să se grupeze respectând forma de pe coronițe.

Scop: Fixarea reprezentărilor de formă (disc, pătrat), culoare ( roșu,


galben, albastru) și mărime ( mare, mic).
Sarcina didactică : Rescunoașterea și denumirea corectă a formelor
geometrice învățate.
Reguli de joc:
 Fiecare copil rezolvă o sarcină dată de educatoare
 Răspunsurile corecte sunt aplaudate și răsplătite cu stimulente
 Răspunsurile greșite sunt corectate de către colegi sau educatoare
Elemente de joc: figuri geometrice, coronițe, obiecte din mediul
înconjurător ce au formă de pătrat/disc, discuri / pătrate pe parchet,
utilizarea semnalului sonor ( aplauze), stimulente.

3
VARIANTE DE JOC :
Var. I – Copiii vor selecta un obiect din mediul înconjurător care are fomă
de pătrat/rotundă.
Var. II – Copiii vor pune in cercul/ patratul realizat pe parchet toate
cercurile/ patratele selectandu-le dupa criteriul formei si cel al marimii
precizat de educatoare.
Var. III – Copiii , în funcție de coronița primită, se duc la foma geometrică
corespunzătoare aflată pe parchet , educatoarea precizând criteriul formei
al marimii și al culorii.

Strategia didcatică:
 Metode și procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, observația,
aprecierea verbală,
 Mijloace de învățământ: figuri geometrice, coronițe , obiecte în
formă de pătrat/cerc, cercuri / pătrate pe parchet, stimulente.
 Forme de organizare:Frontal

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE – Activitate practică


Tema activității: - ,, Mărțișoare’’
Mijloc de realizare: colaj
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Autocontrol și expresivitate emoțională
COMPORTAMENTE URMĂRITE (din Curriculum):
4.1. Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare,
obiecte de artă etc.
Obiective operaționale:
O1: Să execute exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O2: Să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie;
O3 Să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin
frământare, rupere ;
O4: Să modeleze după tehnica prezentată cercul ,ducând lucrarea la
bun sfârşit;
O5: Să aplice lipici pe porțiuni mici de pe suprafața de lucru;
O6: Să lipească materialele pe suport de lucru;

4
Strategia didcatică:
 Metode și procedee: exercițiul, explicația, demonstrația, observația,
aprecierea verbală;
 Mijloace de învățământ: suport carton,pânză de sac, plastilină,
cercuri spumă, aracet , bețioșare;
 Forme de organizare: Individual

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


JALA I

ȘTIINȚĂ

TEMĂ: ,,Cercul și pătratul’’


MIJLOC DE REALIZARE: fișă de lucru
Obiective operaționale:
O1 să grupeze cercurile și pătratele după anumite criterii.
O2 să lipescă pe fișa de lucru cercurile mici astfel încât să realizeze o floare.
CONSTRUCȚII
TEMĂ: ,,Simbolurile primăverii’’
MIJLOC DE REALIZARE: ansamblare
Obiective operaționale:
O1- să utilizeze corect materialele si instrumentele puse la dispozitie;
O2 - să așeze piesele, pentru a obține un simbol al primaverii;
O3 – să precizeze ce simbol al primaverii a realizat;
ARTĂ
TEMĂ: ,,Mărțișoare
MIJLOC DE REALIZARE: colaj
Obiective operaționale:
O1: Să execute exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii;
O2: Să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie;
O3 Să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin
frământare, rupere ;
O4: Să modeleze după tehnica prezentată cercul ,ducând lucrarea la
bun sfârşit;
5
O5: Să aplice lipici pe porțiuni mici de pe suprafața de lucru;
O6: Să lipească materialele pe suport de lucru;
STRATEGIA DIDACTICĂ

 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observația,


aprecierea verbală, exercițiul, demonstrația
 Mijloace de învățământ: : fișe de lucru, lipici, piese geometrice,
suport de lucru, martisor
 Forme de orgazare: Individual

JALA II

TEME, MIJLOACE DE REALIZARE:


o Fluturașii zboară la floricele”- joc de mișcare
Se vor așeza un număr de scaune mai puţin decât numărul jucătorilor.
Când începe muzică, copiii încep să se plimbe în jurul scaunelor. Când
muzica se întrerupe, jucătorii se grăbesc să se aşeze pe câte un scaun și să
ia floarea de pe acesta. Cel care rămâne în picioare este eliminat. Un scaun
este scos şi cei care rămân în joc, încep din nou să se plimbe în jurul
scaunelor care au rămas. Jocul continuă la fel până când rămâne doar un
singur jucător. Acesta va fi câştigătorul.

o ,, Cei mai rapizi fluturași’’- joc de atenție

Copiii vor fi așezați față în față , iar între ei se va așeza o floare.


Educatoarea le va da diferite comenzi, să-și pună mâinile la burtică,
genunchi , pe cub . Când aud comanda ,, mâinile pe cub’’ copiii trebuie să
ia cât mai repede cubul. Cel care ajunge primul, câștigă.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1- Să-și găsească loc pe scaunel la semnalul educatoarei;


O2 Să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;
O3 Să participe cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina;

6
STRATEGIA DIDACTICĂ:
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: flori din hartie, scaunele;
METODE ȘI PROCEDEE: exerciţiul, demonstraţia, explicaţia, aprecierea
verbală
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

Bibliografie:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIE TIMPURIE 2019


 Orientări metodice, Editura Delta Cart Educațional, Pitești 2016

SCENARIUL ZILEI

După sosirea tuturor copiilor are loc ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ,


când copiii şi educatoarea stau aşezaţi pe scaune, în semicerc, asigurându-se
contactul vizual între copii. Ne salutăm – ”Bună dimineaţa, fluturașilor veseli!”
iar copiii privesc cu atenție panoul grupei şi identifică ”fluturașii” care nu sunt
în ”căsuță” (PREZENŢA). După acest moment atenţia copiilor este îndreptată
spre CALENDARUL NATURII, printr-o conversaţie scurtă în care se
descoperă ziua, anotimpul şi starea vremii. ACTIVITATEA DE GRUP este
susţinută prin executarea mişcărilor sugerate de textul cântecului ”Hopa, hopa ’’
CAPTAREA ATENŢIEI , respectiv NOUTATEA ZILEI, este
anunţarea primirii unei vizite neaşteptate: Zana Primaverii a trecut pe la noi prin
clasă și a lăsat o scrisoare pentru noi .
DRAGII MEI COPII,

Mă bucur că am reușit să mă întorc la voi odată cu primăvara !


Sper că și voi sunteți fericiți că m-am întors cu toate bucuriile pe care vi le voi
oferi : soare, cer senin, jocuri în aer liber și nu în ultimul rând florile primăverii,
care vă vor încânta cu mirosurile și culorile lor. Așa că m-am gândit să vă
trimit un dar, un coș cu flori de primăvară dar și alte materiale didactice.
De aceea o voi ruga pe doamna educatoare să vă ajute să
descoperiți pas cu pas darurile mele și vă rog șă mă ajutați la sfârșitul lecției să
realizăm cele mai frumoase martisoare, deoarece vreau sa văd ce ați învățat azi
și ce ați reținut Vă doresc succes și să o ascultați pe doamna educatoare.

7
Drept recompensă pentru atenția lor, Zana Primavara le-a pregătit un
atelier de confectionat martisoare, o fisa de lucru , dar si un centru in care
trebuie sa realizeze cu ajutorul cercurilor și a pătratelor , simbloluri alea
primaverii (ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR).
In continuare voi anunta titlul jocului ,, Te rog sa-mi dai..’’ si voi explica
copiilor regulile. Copiii vor trebui sa aleaga din palarie forma geometrica
precizata de educatoare.
Se va efectua jocul de proba si cele trei variante care se vor complica
gradual.
După gustarea de dimineaţă copiii vor juca jocul cu text şi cânt ,,Dacă
vesel se trăiește’’, după care le reamintesc copiilor ca Zana Primavara le-a
pregătit mai multe surprize la măsuțe. Deplasarea către centrele de interes se
face cu ajutorul trenulețului – mers în șir de câte unul, cu pornire și oprire la
semnal. La fiecare centru sunt prezentate tema si modul de lucru, pe scurt.
Astfel, la Centrul ”Artă” copiii vor realiza marțișoare, la Centrul ,, Construcții’’
vor ansambla piesele astfel încat să realizeze simboluri ale primaverii, iar la
Centrul ,, Știinta’’vor rezolva o fișă de lucru și se vor juca cu jetoanele. Întrucât
activitaţile de la toate centrele vor solicita muşchii mâinilor, înainte de alege
centrul la care doresc să lucreze ne vom încalzi musculatura mâinii cu ajutorul
tranziţiei „Mișcăm degețelele”.
După finalizarea activităţii pe centre, prin ”turul galeriei”, vom aprecia
activităţile desfăşurate, iar copiii vor fi recompensaţi cu bomboane. Ziua se va
încheia cu jocul de mișcare “Fluturașii zboară la floricele” și jocul de
atenție ,, Cei mai rapizi fluturași’’.

8
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL ACTIVITATEA ACTIVITATEA COPIILOR STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC EDUCATOAREI
Resurse Resurse material Forme de
procedurale organizare

Se asigură condițiile Copiii intră în sala de


optime pentru grupă și se așază pe
1. Moment
desfășurarea activității: scăunele.
organizatoric
organizarea sălii de
clasă, crearea climatului
educațional propice
stimulativ, pregătirea
materialului necesar
desfășurării activității.
Întâlnirea de Frontal Orală
dimineaţă:
2. Reactualizarea Individual
cunoștințelor - Salutul
Fiecare copil își va saluta Conversaţia Observarea
colegii, își va spune comportamentului
numele și va zice cum se verbal şi nonverbal
simte astăzi.

Cu ajutorul ,, Căsuței
fluturașilor’’ vom vedea
ce copii nu sunt la
- Prezenţa grădiniță. Vom observa -Conversația - Panou Frontal
cu ajutorul pozelor câți
băieți și câte fete sunt în -Explicația Individual

9
clasă.

Îl vom chema pe
,,Calendarul naturii’’și
vom vedea cum este
vremea afară , dar și în
ce anotimp suntem.

Se va începe o discuție
- Calendarul naturii despre primele semne ,,Calendarul
ale anotimului de naturii”
Conversația
primăvară.
-Explicația
Vom dansa cântecul
,,Hopa Hopa’’

- Împărtăşirea cu Jocul motric


ceilalţi, activitatea de
grup(,,Hopa Hopa”).

3. Captarea atenției Educatoarea prezintă Copiii sunt foarte Explicaţia Stimularea interesului
copiilor scrisoarea de la încântați de scrisoarea pentru activitate
Conversaţia Scrisoare de la Frontal
Zâna Primăvară și se primită de la Zâna

10
poarta discuții pe baza Primăvară. Zâna Primăvară
acesteia.

,,Copii, drept Copiii sunt curioși și Conversaţia Scrisoare


recompensă pentru încântați să vadă ce le-a
4. Anunțarea temei și Expunerea Observarea focalizării şi
atenția voastră, Zâna pregătit Zâna Primăvară.
a obiectivelor menţinerea atenţiei
Primavără va pregătit Explicaţia Frontal
copiilor
un joc cu două jucării
preferate de voi, dar și
multe surprize la
măsuțe.’’

5. Explicarea și Educatoarea prezintă Conversația Obiecte în formă Frontal Observarea focalizării şi


demonstrarea jocului materialul didactic de disc și pătrat menţinerea atenţiei
Explicația Individual
folosit pentru copiilor
activitatea de
matematică : ,,Te rog Stimulente
să-mi dai...’’, joc logic. Copiii rețin și înțeleg
Orală
regulile jocului..
,,Copii, astăzi ne vom
juca jocul ,,Te rog să-mi Copiii rețin explicațiile și
dai’’. Eu voi spune ,,Te observă atent
rog să-mi dai un obiect demonstrația
în formă de educatoarei.
disc/pătrat’’.Voi trebuie Aprecierea

11
să căutați si să gasiți un răspunsurilor
astfel de obiect. Fiecare
copil rezolvă sarcina
dată de educatoare.

Răspunsurile corecte
sunt recompensate cu
aplauze și cu fete
vesele, iar cele greșite
vor fi corectate de către
colegi sau educatoare.’’ Frontal

Var. I – Copiii vor selecta Individual


un obiect din mediul
înconjurător care are
fomă de pătrat/disc. Obiecte mediu
înconjurător

Educatoarea realizează Conversația


jocul de probă. Stimulente
Explicația
Copiii respectă regulile
Demonstratia
Variantei I și realizează
sarcinile de lucru. Copiii o să aleagă un
obiect care are forma de
,,Te rog să-mi dai un Frontal Aprecierea verbală
disc.Dacă răspunsul va fi
obiect care are formă
corect , copiii vor Individual
rotundă, asemanatoare
aplauda. Daca răspunsul
cu un cerc’’
este gresit, doamna
educatoare și colegii îl
vor corecta. Se repetă
de 5 ori jocul, iar

12
Doamna educatoare se răspunsurile corecte vor
va juca Varianta a II a a fi aplaudate și
jocului. recompensate cu fete
vesele, iar cele greșite
Var. II – Copiii vor pune
vor fi corectate de către
6. Realizarea jocului de in cercul/ patratul
colegi sau educatoare.
proba realizat pe parchet
toate discurile/
patratele selectandu-le
dupa criteriul formei si
cel al marimii precizat Frontal
de educatoare. Conversatia
,, Te rog să-mi dai toate Exercitiul
cercurile mici ‘’
Copiii o să aleagă forma
geometrică care are
formă de disc/pătrat și o
va așeza în forma
potrivită de pe parchet.
Dacă răspunsul va fi
corect , copiii vor
aplauda. Daca răspunsul
este greșit, doamna
educatoare și colegii îl
vor corecta.

7.Realizarea jocului de Răspunsurile corecte


Trusa figure
catre copii sunt recompensate cu
geometrice
aplauze și cu fete vesele,
Var. III – Copiii , în iar cele greșite vor fi
funcție de coronița Conversația Frontal
corectate de către colegi

13
primită, se duc la foma sau educatoare. Explicația
geometrică
-Jocul de la varianta II va Demonstrația
corespunzătoare aflată
repeta de 4 ori.
pe parchet ,
educatoarea precizând Copiii primesc câte o
criteriul formei al coroniță pe care se află
marimii si al culorii. ,,Te o figură geometrică.
rog să-mi dai toate Când își va auzi figura de
cercurile galbene mici ‘’ pe coroniță strigată de
educatoare, copilul
Răspunsurile corecte
trebuie să se ducă în
sunt recompensate cu
cercul corespunzător
aplauze și cu fete
formei sale.
vesele, iar cele greșite
sunt corectate de către
colegi sau educatoare.

Tranziţia către toaletă şi


8. Obtinerea gustarea de dimineaţă
performantei (rutine) se realizează
prin intonarea
cântecului ,,Daca vesel
se traiește’’.

Copiii vor cânta și dansa Coronițe figure


alături de educatoare. geometrice

14
Conversația Frontal

Explicația

Demonstrația

Conversația Frontal

Explicația

Demonstrația

După gustarea de Copiii formează ,, Joc motric


dimineaţă, se trece la a Trenulețul ” (mers
9. Asigurarea retentiei Expunerea fișe de lucru, Observarea
doua parte a activităţii ritmat în șir de câte
si a transferului lipici, piese comportamentului
integrate. Doamna unul, cu oprire și pornire Frontal
geometrice, copiilor
educatoare va forma la semnalul sonor) și
Explicaţia suport de lucru, Individual
trenuleul pentru a merg către centrele de
marțișor, jetoane
prezenta centrele de interes pentru
interes. prezentarea activtităților
pe car e le vor realiza Demonstraţia
aici (identificarea

15
Întrucât activitaţile de la materialului, Observaţia
toate centrele vor prezentarea tehnicilor, a
Evaluarea relaţionării
solicita muşchii modului și etapelor de
copiilor;
mâinilor, înainte de a lucru, a cerințelor). Conversaţia Pe centre de
alege centrul la care interes Orală, practică
doresc să lucreze ne
vom încălzi musculatura Capacitatea de
Copiii își încălzesc
mâinii cu ajutorul concentrare
degetelele cântând
tranziţiei ”Mişcăm ,,Mișcăm degețelele’’. Preseverența în
degeţelele”. finalizarea lucrărilor și
pentru trecerea prin
În continuare vor alege Conversația cât mai multe centre.
centrul la care doresc să Explicația
lucreze: la Centrul
”Artă” copiii vor realiza Exercițiul Orală, practică
martisoare; la Centrul
”Construcți” vor piese
astfel încât să realizeze
simboluri ale primăverii;
la Centrul ”Știință” vor
rezolva sarcinile de pe
fişa se lucru.

Lucrările realizate la
centre se aşează în
10. Asigurarea Copiii vor evalua „Turul galeriei” lucrările Frontal Aprecierea lucrărilor
spațiul de expunere şi,
feedback-ului și propriile lucrari, dar și realizate de copii
prin metoda Individual Autoevaluare
evaluarea pe ale colegilor.
performanțelor „Turul galeriei”, Cântec
activitățile zilei sunt
discutate, apreciate. Copiii se joaca jocul de

16
Ziua se încheie cu joc de mișcare “Zboară la
mișcare “Zboară la floare” si jocul de
floare”, jocul de atentie ,, Cei mai rapizi
atentie ,, Cei mai rapizi fluturi ,. Joc
fluturi ,.

Educatoarea face Copiii sunt încântați de Frontal Aprecierea verbală


aprecieri privind surprizele primite.
11. Încheierea Conversaţia Recompense Individual
activitatea,
activității
comportamentul copiilor
pe parcursul zilei, iar
copiii sunt recompensaţi
pentru activitatea
depusă.

17
18

S-ar putea să vă placă și