Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Rotaru Oana Alexandra


GRUPA: mare “Stelutele”
TEMA: Când / Cum şi de ce se întâmplă?
TEMA ACTIVITĂŢII: “A VENIT TOAMNA”
Data: 18.10.2022

DOMENII EXPERIENŢIALE:DEC
MIJLOACE DE REALIZARE: aplicaţie

SCOPUL ACTIVITĂŢII: -Formarea unei atitudini pozitive faţă de mediul înconjurător;


-Stimularea şi educarea interesului, a dragostei copiilor pentru artă;
-Cultivarea interesului pentru poezie, a sensibilităţii pentru artă, a înţelegerii şi aprecierii
frumosului în artă (pictură).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul si la finalul activitatii, copiii vor fi capabili:

O1 :sa recunoasca si sa numeasca materialele folosite in cadrul activitatii pe baza


cunostintelor anterioare ;
O2 : sa decoreze fiecare fruct si leguma in culoarea potrivita pe baza explicatiilor
cadrului didactic ;
O3 : sa realizeze un tablou de toamna atasand toate elementele echipei din care face
parte pe baza explicatiilor cadrului didactic ;
O4 : sa motiveze corectitudinea si acuratetea lucrarilor, pe baza explicatiilor
cadrului didactic.

STRATEGII DIDACTICE:

Mijloace şi procedee: problematizarea, observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,


memorizarea, recitarea, turul galeriei.

Mijloace didactice: DVD, CD cu cântece de toamna, fructe, legume, frunze, flori, pasari
calatoare, carton colorat, hârtie glasată, lipici, foarfece, carton, goase, pensule.

Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe


LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.

Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ Strategii Evaluare


activităţii didactice
Moment Asiguraerea condiţiilor necesare bunei
organizatoric desfăşurări a activităţii.
Pregătire materialelor necesare
desfăşurării în bune condiţii a
activităţii.
Captarea “Dragi copii, vă mai aduceţi aminte
atenţiei cine ne-a vizitat săptămâna trecută? Conversaţia Frontală
(Zâna Toamna)
Deoarece a fost încântată de felul în Explicaţia
care v-aţi desfăşurat activităţile m-a
rugat să vă transmit ca doreştete să Expunerea
realizati un tablou de toamna.
La sfârşitul activităţii va sosi la voi
pentru a afla dacă v-aţi descurcat!”
Anunţarea Tema activităţii-realizarea unui Conversaţia Frontală
temei şi a “Tablou de toamna”.
obiectivelor Vom decupa diferite elemente, vom Expunerea
crea altele noi, le vom lipi pentru a
realiza un frumos tablou de toamna.
Reactualizarea Câte anotimpuri are un an? Conversaţia Frontală
cunoştinţelor Care sunt ele?
dobândite În ce anotimp ne aflăm? Problematizarea Individuală
anterior Care sunt lunile de toamna ?
Ce semne caracteristice ale
anotimpului toamna cunoaşteţi voi ?
De ce ploua mai mult toamna ?
De ce sufla vantul ?
Ce se formeaza pe plante, pe pamant
in urma scaderii temperaturii sub 0
grade ?
De ce pleaca părările călătoare ?
Ce fac oamenii prin livezi şi grădini ?
Ce fac mamicile – gospodinele ?

Dirijarea Se va realiza un “Tablou de toamna”. Conversaţia Frontală


învăţării Se prezintă modelul educatoarei şi se
intuieşte imaginea, precum şi Explicaţia Individuală
elementele componente.
Se recunosc matrialele necesare
realizării tabloului. Demonstraţia
Se vor decupa flori, frunze, copaci,
fructe, legume, pasari calatoare.
Elementele se vor lipi conform
modelului sau cum vor dori copiii. Exerciţiul
Se împart în două grupe copiii:
Grupa Legumelor şi Grupa Fructelor. Pe echipe
Prescolarii din grupa legumelor vor
primii legume de toamna pe care
trebuie sa le picteze, coloreze si Explicaţia
decoreze dupa culoarea
corespunzatoare intr-un mod prorpiu, Exerciţiul
iar cei din grupa legumelor vor primii
legume. DVD.
Se explică etapele realizării lucrării.
Se fac exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii.
Se asigură un fond muzical plăcut pe
durata desfăşurării activităţii.
Li se va ura copiilor: “Spor la lucru!”
Se va supraveghea activitatea copiilor,
se vor oferii indicatii şi se vor face
corecturi unde este cazul.

Obţinerea Se va realiza Turul galeriei, fiecare Problematizarea Frontală


performanţei grupa va spune care tablou este Explicaţia
realizat corect şi va argumenta
raspunsul. Conversaţia Pe echipe

Încheierea Se vor face aprecieri generale şi Conversaţia Frontală


activităţii individuale asupra modului de Individuală
desfăşurare a activităţii.

S-ar putea să vă placă și