Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect Didactic

DATA: 4 iunie 2007


GRADINITA PP 2
GRUPA: Pregatitoare
PROPUNATOARE: MARCU DANIELA

DENUMIREA ACTIVITATII: Educarea limbajului

TEMA: “MAGICIANUL”

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITATII:Verificarea cunostintelor

Scopul activitatii:
 Verificarea cunostintelor copiilor despre povestile parcurse anterior;
 Educarea unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic;
 Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa recunoasca personajul si povestea din care face parte;
O2 – sa identifice trasaturile morale ale unor personaje din povesti ,pe baza faptelor acestora;
O3 – sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate folosindu-se de imaginea extrasa si de cunostintele
anterioare;
O4-sa se exprime clar si corect din punct de vedere gramatical;

SARCINA DIDACTICA:
Recunoasterea, denumirea povestilor si a personajelor si stabilirea relatiilor dintre ele.

REGULI DE JOC:
Copiii descopera personaje din povesti, le denumesc si le aseaza la locurile potrivite ,raspund copiii care sunt
numiti ,daca nu stie raspunsul raspunde cineva din echipa adversa;
Pentru fiecare raspuns corect ,copiii sunt aplaudati si recompensati;

ELEMENTE DE JOC: surpriza, intrecerea , miscarea, aplauze, ghicirea, manuirea materialelor, inchiderea si
deschiderea ochilor.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, invatarea
prin descoperire, jocul.
 Material didactic: siluete ale unor personaje din povesti, pelerina si joben, flanelograf , bagheta magica ,
recompense, boluri,recompense.
DURATA: 30 -35minute

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII: Sala de grupa

BIBLIOGRAFIE:
 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii” – Editura V&I Integral, Bucuresti, 2005;
 Jocuri didactice pentru educarea limbajului(ghid metodic)-Editura Apolonia , 2000,Elena Pintilie .

OB. MOMENTELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII


OPER ACTIVITATII DIDACTICE EVALUARE
.
Asigurarea
conditiilor optime
Moment organizatoric pentru
desfasurarea
activitatii:-
aerisirea salii de
grupa ;
-aranjarea
mobilierului;
-pregatirea
materialului
didactic;
Cateva urme de pasi sunt indreptate spre o masuta
unde se afla jobenul acoperit cu pelerina Conversatia
Captarea atentiei magicianului.Acestea vor atrage atentia copiilor. Observatia Frontala

O1 Introducera in activitate Raspund intrebarilor copiilor descoperind jobenul Conversatia


si deschizand plicul care a fost lasat de magician. Problematizarea Frontala

Anuntarea temei Astazi am venit la voi Conversatia


Sa ne jucam doi cate doi
Un spectacol sa ofer
Cu surprize din joben
Dar nu stiu ce s-a intamplat
Ca bagheta m-a lasat
Si vraja s-a destramat
Hocus-pocus,hocus-pocus...,
Daca magicianul a disparut m-am gandit ca nu se va
supara daca vom folosi chiar noi bagheta si jobenul
lui ,pentru a desfasura jocul “MAGICIANUL”.

Explicarea jocului
O2 Dirijarea jocului Se vor prezenta regulile jocului: Conversatia
Explicatia
Voi imparti grupa de copii in doua echipe :echipa Demonstratia
fluturasilor si echipa florilor.Copilul numit va veni la Exercitiul Frontala
joben ,va rosti cu bagheta in mana cuvintele Individuala
magice;hocus-pocus ,apoi va extrage o silueta din
O3 joben,O va privi cu atentie si apoi o va arata la grupe
dupa care va numi personajul si povestea din care
face parte .Alt copil din grupa respectiva va alcatui o Copiiii asculta cu
propozitie cu acea silueta, apoi vom aseza personajul atentie.
la flanelograf.

Jocul de proba Se va face jocul de proba pentru a observa daca


sarcina a fost inteleasa.
Frontala
Desfasurarea jocului Varianta 1 Individuala
Un copil va fi numit sa vina sa extraga din joben o
silueta ,va spune cine este si din ce poveste face Conversatia
parte.Un alt copil din echipa va alcatui o propozitie Explicatia
cu acel personaj. Demonstratia
Exercitiul Frontala
Se procedeaza astfel pana la extragerea tuturor Individuala
siluetelor daca un copil nu stie raspunsul raspunde un
copil de la echipa adversa punctand-o pe aceasta din
urma.

Varianta II
Dupa ce s-au extras toate siluetele vom face o
clasificare a trasaturilor de caracter ale personajelor ,
in partea dreapta vom aseza personajele cu trasaturi
de caracter pozitiv:Scufita-Rosie,bunicuta , vanatorul
..,iar in partea stanga pe cele cu trasaturi de caracter
negative:lupul vulpea boierul...
Copiii numiti vor veni si vor aseza siluetele la locul
lor motivand actiunea intreprinsa.

Copiii vor inchide ochii iar la comanda “Deschide


ochii!”vor trebui sa observe schimbarile din
Feed-back
clasificarea de mai sus motivand actiunea.
Solicit copiii sa denumeasca personajele si povestile
cu care s-au intalnit in ordinea derularii lor .
Se stabileste echipa castigatoare prin numararea
banutilor dobanditi de fiecare echipa.

Se vor face
Incheierea activitatii recompense aprecieri generale
si individuale.

S-ar putea să vă placă și