Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DE ACTIVITATE (DLC)

DATA: 26.04.2021
PROPUNĂTOR: Cadaru Adina- Cristina
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița ,,Roza Venerini” Bacău
NIVELUL I: Grupa mare
TEMA ANUALĂ:„Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:„Tradiții și obiceiuri de Paște”
TEMA ZILEI: „Ajutoarele Iepurașului de Paște”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea Limbajului
CAPITOL: Comunicare și expresivitate
TEMA ACTIVITĂȚII: intonația, respirația, pauza, tonul, timbrul și nuanțarea vocii în prezentarea sau reproducerea textului
literar
SUBIECTUL LUDIC: ,,Povestea Iepurașului de Paște”
ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: povestire
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi si deprinderi de exprimare verbal orală
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE:
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:Dezvoltarea limbajului prin îmbogățirea vocabularului cu noi cuvinte și expresii; exprimarea în
propoziții corecte din punct de vedere gramatical în timpul redării poveștii.

OBIECTIVE:
O1 – să asculte cu atenţie conţinutul poveştii, pentru a sesiza succesiunea momentelor acțiunii și mesajul transmis prin textul literar;
O2 -să răspundăla întrebările adresate de către educatoare utilizând propoziții(simple/dezvoltate) clare și corecte din punct de vedere
gramatical;
O3 –să așeze în ordinea desfășurării acțiunii imaginile din povestea „Povestea Iepurașului de Paște”;
O4- să fie capabili să încercuiască personajele din poveste și să coloreze ouăle în culorile potrivite ;
O5 – vor manifesta interes faţă de activitate, concretizată în comportament, prin atenţia sporită şi implicare activă.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:povestirea, conversaţia, explicaţia, observaţia;
Mijloace didactice:Iepurașul Țup, coș cu ouă de ciocolată, imagini din poveste, Ouă colorate, povestea;
Forma de organizare:frontală;

RESURSE:
Umane: grupa de 25 copii;
Temporale: 30-35 de minute;
Bibliografice:
Proiectarea didactică în îmvăţământul preşcolar, Ed.Casei Corpului Didactic, Bacău, 2004;
Curriculum pentru educațíatimpurie a copiilor de la 3-6,7 ani, 2019;
Mătăsaru M., Secrete metodice în didactica preşcolară, Bacău: Editura Rovimed Publishers, 2008.
DEMERSUL DIDACTIC-Educarea Limbajului

ETAPLE OB. CONŢINUTUL ÎNVĀŢĀRII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


ACTIVITĂȚII Metode Mijloace Forme de
organiza-
re
1.Captarea Se va realiza printr-un element surpriză: Iepurașul
atenţiei O6 la ușă va bate iepurașul Țup și le va spune copiilor Conversația Țup Frontal Observarea
că nu-și mai amintește cum a ajuns el iepurașul de curentă a
Paște și cu ajutorul sarcinilor de lucrul il vom Observația educatoarei
ajuta să-și recapete memoria , aducându-ne,
totodată, un coșuleț cu câteva
ouă de ciocolată. Se discută pe scurt despre
semnificația sărbătorii de Paște.
2.Enunţarea Astăzi la activitatea de Educarea Limbajului am să Conversația Frontal Observarea
temei şi a O6 vă spun o poveste foarte frumoasă despre o curentă a
obiectivelor familie de iepurași, numită “ Povestea Iepurașului Explicația educatoarei
de Paște”.

3.Actualizarea O5 Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul în Conversația Frontal Chestionarea


cunoștințelor O6 care se sărbătoreşte Paștele, ce sărbătorim de Paște verbală
și ce obiceiuri și tradiții se țin în această
sărbătoare.
O5 Să o ascultăm cu atenţie, ca apoi să puteți povesti PPT Observarea
4.Prezentarea și voi părinților și prietenilor voștri această Conversația Laptop Frontal curentă a
conţinutului O6 poveste. Voi prezenta conținutul poveștii clar, Videoproiec educatoarei
tor
coerent și expresiv, cu un ton și o mimică
adecvată. Cu ajutorul laptopului sunt prezentate și
imaginile specific fiecărui moment din poveste.

5.Dirijarea Se poartă apoi, o scurtă conversație pe baza Observarea


învăţării lecturii audiate: Conversația Laptop Frontal curentă a
O1 - Cum se numește povestea? Videoproiec educatoarei
-Care sunt personajele întâlnite în tor
Explicația
poveste?
O2
-Care era proba pe care trebuia să o Observația
treacă fiecare iepuraș pentru a demonstra
că este iepurașul de Paști?
-Al câtelea iepuraș a reușit să ducă oul în
grădina copiilor?
-Ce culoare avea oul pe care acesta l-a
transportat?

6.Obţinerea O3 Copiii vor trebui să așeze pe panou (flanelograf) Conversația Imgini din
performanţei O4 imaginile în ordinea desfășurării evenimentelor Explicaţia poveste Frontal
din poveste și apoi să rezolve o fișă de lucru, unde Demonstraţi Fișe de Chestionarea
vor avea ca sarcină de lucru să încercuiască a lucru verbală
personajele din poveste și să coloreze ouăle de Exerciţiul
Paște în ordinea cronologică în care le aduc
iepurașii în grădină, folosind culorile
corezpunzătoare.
7.Asigurarea Se va urmări limbajul nonverbal şi paraverbal al Conversația Frontal Chestionarea
feedbackului O5 copiilor pe timpul expunerii textului. Explicația verbală
O6 Se va interveni pentru reglarea greşelilor copiilor.

8.Retenția și O6 Se poartă o discuție despre ce alte povești, Conversaţia Frontal Aprecieri


transferul cântece, poezii mai stiu această sărbătoare mare. Exerciţiul verbale
Copiii vor interpreta un cântec „ Urare de Paște-
cântec”.

9.Evaluarea O6 Se fac aprecieri globale și frontale asupra Conversaţia Stimu- Aprecieri


activităţii activității copiilor. lente asupra
Se oferă recompense tuturor copiilor. activității

Anexa 1
PROIECT DE ACTIVITATE (DOS)

DATA: 26.04.2021
PROPUNĂTOR: Cadaru Adina- Cristina
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița ,,Roza Venerini” Bacău
NIVELUL I: Grupa mare
TEMA ANUALĂ:„Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:„Tradiții și obiceiuri de Paște”
TEMA ZILEI: „”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
CAPITOL: Lipire
TEMA ACTIVITĂȚII: Lipirea într o ordine dată
SUBIECTUL LUDIC: ,,Iepurasii de Paște”
ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: joc exercițiu
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare


Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, musicale și practice, în conversații
și povestiri creative.

SCOPUL ACTIVITĂŢII:Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului


de dezvoltare motrică.
OBIECTIVE:
O1- să enumere cel puțin două elemente de lucru aflate pe măsuță, utilizând un limbaj specific;
O2 –să parcurgă în ordine toate etapele de lucru în vederea realizării sarcinii de învățare;
O3 –să așeze în mod original, pe cercul de hârtie ouăle colorate;
O4 - să asambleze și să lipească urechile și fața iepurașului, iar mai apoi să lipească capul pe
cercul cu ouă;
O5 – să aplice boabe de vată pe lăbuțe si pe cap și să fixeze fundița pe cecul cu ouă ;
O6 –vor manifesta interes faţă de activitate, concretizată în comportament, prin atenţia sporită şi
implicare activă.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:explicaţia, conversația, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, turul
galeriei;
Mijloace didactice: cercuri de hârtie, ouă colorate de hârtie , flanelograf, fundițe roșii, lipici,
boabe de vată, părțile componente ale unui iepuraș;
Forma de organizare:frontală, individuală;

RESURSE:
Umane: grupa de 25 copii;
Temporale: 30-35 de minute;
Bibliografice:
Proiectarea didactică în îmvăţământul preşcolar, Ed.Casei Corpului Didactic, Bacău, 2004;
Curriculum pentru educațía timpurie a copiilor de la 3-6,7 ani, 2019;
Mătăsaru M., Secrete metodice în didactica preşcolară, Bacău: Editura Rovimed Publishers,
2008.
Antonovici , Ş. ,Peneş M. ,(2004) , Activităţi practice, Editura Aramis, Bucureşti.
DEMERSUL DIDACTIC-Activitate practică

ETAPLE OB. CONŢINUTUL ÎNVĀŢĀRII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


ACTIVITĂȚII Metode Mijloace Forme de
organiza-
re
1.Captarea Se realizează prin prezennța Iepurașului Țup care Conversația Iepurașul Frontal Observarea
atenţiei O6 le va spune copiilor să îl ajute să construiască Observația Țup curentă a
grădina iepurașilor. Machetă educatoarei

2. Enunţarea Educatoarea anunță copiii că vor realiza niște Conversația Frontal Observarea
temei şi a O6 iepurași jucăuți pentru a-l ajuta pe Țup să Explicația curentă a
obiectivelor realizeze grădina dorită cu ajutorul materialelor educatoarei
activităţii aflate pe măsuțe.
3.Actualizarea O1 Intuirea materialului didactic individual: Lipici Frontal Chestionarea
cunoștințelor  -Ce aveți pe mese? Ouă verbală
 -Ce culoare au ouăle? Conversația colorate
 -Ce formă au ouăle? Cerc de
hârtie
Fundițe
Boabe de
vată
Părțile
compone
nte ale
iepurașul
ui
Se prezintă materialele de lucru și Cosuleț- Observarea
4. Prezentarea O5 modelul de realizat, după care se Conversația model Frontal curentă a
conţinutului O6 demonstrează modul de lucru de către Flanelo- educatoarei
educatoare:se ia cercul de hartie și cu ajutorul graf
lipiciului vom lipi ouăle de hârtie colorate pe el,
-se asambleaza capul iepurașului pe cercul cu ouă,
se fixează urechile și fața acestuia, precum și
lăbuțele acestuia;
-se lipesc boabele de vată pe cap, urechi si pe
lăbuțele iepurașului; - iar apoi se fixează fundița
roșie pe cercul cu ouă.

5. Dirijarea O1 Se fac exerciţii de încălzire a mâinilor: Observare a


învăţării „Umerii îi vom mișca/ Spatele vom îndrepta/ Sus, Conversația Lipici modului în
O2 jos, sus, jos/ Palmele nu stau deloc,….. Ouă Individual care copiii
Voi îndruma copiii în executarea lucrărilor. Explicația colorate
realizează
O3 Voi urmări: Cerc de
-Începerea lucrului de către toţi copiii în Demonstrația hârtie sarcina.
O4 momentul indicat; Fundițe
-Executarea corectă a fiecărei acţiuni şi Exercițiul Boabe de
O5 respectarea operaţiilor; vată
-Efectuarea unor lucrări corecte şi îngrijite, Părțile
păstrarea ordinii şi a curăţeniei la locul de muncă; compone
nte ale
iepurașul
ui

6. Obţinerea O6 Copiii care vor termina mai repede vor adăuga pe Exerciţiul
performanţei machetă ouăle de la centrul artă, iepurașul de la
activitatea practică și iarbă roata oului.
7.Asigurarea O6 Ce aţi realizat astăzi la activitatea practică? Conversația Frontal Chestionarea
feedbackului Ce îi veți spune Iepurașului când va veni în clasă? verbală
8.Retenția și O6 Se va realiza printr-o discuţie liberă: Chestionarea
transferul -Ce activități desfășurâm cu familia de Paște? Conversaţia verbală
Frontal
Turul galeriei
9.Evaluarea O6 Iepurașul Țup-Țup și educatoarea vor face
activităţii. aprecieri generale și le vor mulțumi pentru Conversaţia Stimulente Aprecieri
creativitate și implicarea în activitățile de astăzi, asupra
iar Iepurașul le va dărui copiilor ouă de ciocolată activității
si stikere.

S-ar putea să vă placă și