Sunteți pe pagina 1din 9

Ministerul Educației al Republicii Moldova

Directia Învățământ Tineret şi Sport r.Drochia

Instituția Preșcolară „Izvoraş" s. Hăsnăşenii Noi

Proiect didactic
Tema:

„Sunt atâtea meserii”

Noiembrie 2020
Educatoarea:
Data: 12.11.2020
Grupa: Mare
Tema globală: Eu și ceilalți.
Tema proiectului: Omul și activitățile lui.
Tema săptămânii: Împărăția meseriilor.
Tema zilei: Sunt atîtea meserii.
Domeniul de activitate: Dezvoltarea cognitivă.
Dimensiunea: Educația pentru mediu.
Unități de competență:
3.1. Distingerea și descrierea condițiilor specifice vieții umane;
Obiective operaționale:
Obiective cognitive:
(407) – Să identifice diferite meserii în baza ghicitorilor;
(668) – Să explice cum se numesc cei care desfășoară diferite meserii;
(401) – Să formuleze prin propoziții dezvoltate importanța meseriilor în viața omului, cu ajutorul metodei
interactive metoda „Cubului”;
(511) – Să asculte atent textul„ Cea mai de cinste meserie” V.Sevetidiș.
(472) – Să răspundă clar, deplin la întrebările puse în baza textului audiat.
(405) – Să utilizeze un limbaj adecvat pentru descrierea meseriilor prin jocul „ Cutia cu surprize”;
Obiective socio-afective:
- Să manifeste respect și interes față de diverse tipuri de meserii;
Obiective psiho-motorii:
- Să respecte regulile jocului: „ Ce voi fi cînd voi crește mare”;
Strategii didactice:
- Dezlegarea ghicitorilor,Metoda interactivă „Cubul”, Descriere, Lectura, Analiză, Proverbe,Joc „Cutia cu
surprize”,Joc „Ghici cine e?”,Tablou, Recitare: „Sunt atâtea meserii”, Joc „Ce voi fi când voi crește
mare”Tranziție la centre
Materiale: frunze, fișe cu litere, cub cu imagini (meseriile), instrumente pentru diferite meserii.
Forme de Conținutul activității Strategii didactice Evaluarea
activitate Metode și Resurse Forma de
procedee organizare
Moment Crearea condițiilor necesare bunei desfăşurări a activității.
organiza- Aprecierea
toric Aerisirea sălii de grupa, Explicație verbală şi
Frontal observarea
Pregătirea materialului didactic. conversaţie copiilor.

Aranjarea copiilor cu respectarea distanței sociale.


Evocarea Salutul copiilor: Aprecieri
Frontal
Bună dimineața, spunem tuturor, Verbale

Să vă fie astăzi vesel şi uşor

Pe parcursul zilei ageri toți să fim

Asta ne dorim. Bună dimineața!

Copii astăzi venind la grădiniță m-am întâlnit cu poştaşul. Explicație,

El din numele meseriaşilor mi-a dat o scrisoare cu nişte sarcini. M-a rugat să o demonstar
aduc
fie,
pentru grupa mare in timpul activităţii să se îndeplinim.
expunere, Frontal, Aprecieri
1. Însărcinare: Dezlegarea ghicitorilor verbale
Situație de Individual. observare
1) Dimineaţa ne zâmbeşte
problemă,
Când la grădiniță vii
Ghicitori
Pentru şcoală pregăteşte

Grupa-ntreagă de copii
(Educatoarea)

2) Cine coase cu mult spor

Stofă, pânze şi mătase

În folosul tuturor (Croitorul)

3) Face mâncare gustoasă

La cantină şi acasă (Bucătarul)

Metoda interactivă: Metoda cubului m.i Cubul Cubul cu Frontal, Aprecieri


însărcinări individual verbale,
Cubul nostru fermecat observare

Se roteşte ne-ncetat

Hai din palme să lovim

Cubuşorul să-l oprim


Descriere Imaginea Frontal,
Roşu - descrie - profesia din trusă: Unde gasim un medic? medicului individual

De cine îngrijeşte medicul?

Ce conține trusa medicului?


comparare
Albastru - compară profesiile din imagine medicul cu medicul veterinar Dacă am Imagini
Frontal,
aflat cu ce se ocupă medicul, dar cu ce se ocupă medicul veterinar? individual

Verde - analizează Medicul - tratează oamenii: Aprecieri


verbale,
Medicul veterinar tratează animalele; Analiză observare
Medicul are spital pentru oameni, iar medicul veterinar are clinica veterinară
Imagini Frontal,
Analiză
Bucătar: Copiii descoperă meseriaşul individual.
sonoră Aprecieri
Analiza sonoră a cuvântului -BUCĂTAR verbale,
observare
Copiii identifică cosoanele şi vocalele prin cerculeţ roşu şi albastru.

Maro- Aplică
Lucrul Obiecte Frontal,
Ce meserie este reprezentată în imagine? (Croitor) (ac,ață, individual
practic
foarfece)
Copiii denumesc şi aplică instrumentele de care se foloseşte croitorul (ac, ată,
foarfece)

Minuta fizică:

Gimnastica veselă".
Miinile am ridicat sus-jos
Şi din palme batem unu-doi
Joc de
Apoi spatele îndreptăm unu-doi Observare
Tropa-tropa mai vioi mișcare
Batem din picioare
Jos-sus-jos-sus
Noi vom creşte mari,

Realizarea Lectura textului: „Cea mai de cinste meserie”


sensului Victor Sivetidis
Trei copii stau la sfat.
Lectura Carte,
- Prieteni, tatăl meu are meseria cea mai de cinste. E constructor. Mii de oameni se
textului Imagini Frontal
adăpostesc în casele construite de el. Imaginați-vă ce răspundere are. Observare

- lar tatăl meu este medic. El se ingijeşte de sănătatea oamenilor şi ii salvează de la


moarte! Profesia de medic este cea mai de cinste!
- Dar ce meserie are tatal tău?

Ce să va spun ? Fără munca tatalui meu nici constructorul si nici medicul n-ar avea
cu

ce lucra

-Şi cu se îndeletnicește tatăl tău?

-E muncitor. El face maşinile și instrumentele pe care le folosesc constructorii şi

Medicii.

Lucrul cu vocabularul, explicația cuvintelor noi:


Explicație Carte Frontal Observare
Constructor - om care lucrează pe şantier - locul unde se petrec construcții,

Adăpostesc unde trăiesc oamenii,

Îndeletnicește - cu ce se ocupă (ocupație);

Întrebări pe conținut în baza textului:


- Cine discută între ei?
Convorbire Aprecieri
- Ce a spus primul băiat?
Carte Frontal verbale,
- Dar al doilea?
- Ce a spus cel de-al treilea?
Observare
- Care profesie, credeți voi că este mai importantă?
- Cum ați prezenta meseria tatălui vostru?
- Cum credeți, acești copii au dreptate?De ce?
- Ce concluzie putem trage?
Toate meseriile sînt importante, folositoare și fac cinste oamenilor harnici,
Explicație
care muncesc cu dăruire. Frontal, Observare
Nu în zadar se spune: individual.
Meseria-i brățară de aur.
O meserie face cît o moșie.
Meșteșugul se cunoaște după lucru.
Orice fel de meserie, nu-i rău ca omul să știe.

Reflecția Joc de evaluare: „ Cutia cu surprize”


Copiii scot obiectul îl denumesc și identifică profesia care folosește obiectul Joc Obiecte- Frontal, Aprecieri
denumit: didactic jucării Individual verbale,
Foarfece – croitor (foarfece, Observare
Ciocan- tîmplar ciocan,
Termometru – medic termometru,
Polonic- bucătar polonic,
Carte – învățător carte,
Cărămidă – constructor cărămidă)

Tranziție la centre:
Bat din palme clap, clap, clap Explicație
Din picioare trop, trop, trop Lucrul Frontal Observare
Ne-nvîrtim, ne răsucim practic
Și la mese noi pornim

Fișe de lucru
Știința: Creioane
Să stabilească corespondenșa dintre meserie și obiectele potrivite Simple, Individual
pixuri,
Alfabetizarea: Să încercuiască obiectele de care are nevoie un croitor și să creioane Individual Observare
contureze ața pentru ac „ Ajunge la ac” colorate.
Fișe de lucru
Joc de rol „ La medic”: Trusa
- trusa medicală medicală
Copiii imită profesia medicului

Extindere Jocul: „ Ce voi fi cînd voi crește mare”: Aprecieri


Roata vremii se rotește Joc didactic Titirez cu Frontal, verbale,
Fiecare se gîndește săgeată individual Observare
Și va spune cu glas tare
Ce va fi cînd va fi mare
(Este numit numele copilului).

S-ar putea să vă placă și