Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Cartea
Proiect Didactic Cartea
Proiect didactic
Domeniul Științe și tehnologii
,,Cartea prietena
mea”
Florești, 2021
11.02.2021
Grupa: pregătitoare (5-7 ani)
Tema globală: EU ȘI LUMEA ÎNCONJURĂTOARE
Tema proiectului: Cărți și jucării
Subtema: Cartea cuib de înțelepciune.
Tema zilei: Cartea prietena mea (norme de comportare/protejare şi de îngrijire a cărţilor)
Domeniile de activitate:
Eu, familia și societatea
Dimensiunea:
Dezvoltare personală
Unități de competență:
1.2. Demonstrarea atitudinii grijulii față de bunurile publice și cele commune.
Domeniile de activitate:
Limbaj și comunicare
Dimensiunea:
Educație pentru limbaj și comunicare
Unități de competență:
2.2. Crearea, susținerii unui dialog în situații de comunicare cunoscute, folosind întrebări
deschise și răspunsuri desfășurate.
4.1. Recunoașterea diferitor tipuri de cărți după imagini(cărți sonore, cărți pentru desen, cărți cu
povești/poezii etc.
Domeniile de activitate:
Științe și tehnologii (ȘT)
Dimensiunea:
Educație pentru mediu
Unități de competență:
3.2. Identificarea și argumentarea rolului omului în menținerea unui mediu ecologic
Obiective operaționle
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 - să ordoneze imaginile pentru a reconstrui drumul hârtiei/cărții;
O2 - să compună versurile conform sarcinii propuse;
O3 - să identifice, părțile componente ale cărții;
O4 - să utilizeze în descrierea cărții limbaj matematic.
b) psihomotorii:
O5 - să manipuleze cu ustensilele puse la dispoziție.
c) socioafective:
O6 - să manifeste spirit cooperant în activitățile de grup.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee didactice: salutul, explicația, exercițiul, asaltul de idei, mesajul,
Piramida,Ciorchinele, Cvintetul, asocierea, jocul verbal, jocul cu mișcări, momentul
de surpriză, descoperirea, cooperarea.
b) Mijloace de învăţământ: imagini cu cărți, caiete, lădiță, ecusoane, mesaj, calculator,
expoziție de cărți, plicuri cu însărcinări, stimulente pentru copii,
Lucrul cu vocabularul:explicația cuvintelor: deteriorată
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău,
2019.
3. Vrânceanu M. ș.a. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghid
pentru educatori. Chişinău: Centrul educaţional Pro Didactica, 2010.
4. www.didactic.ro
Desfășurarea activității
Strategii didactice
Metode, Mijloace de Forme
Etapa Conținutul activității Evaluare
procedee învățământ de
activității
didactice organiza
re
1 4 5 6 7 8
1. Moment Crearea condițiilor necesare pentru o bună și eficientă Observația Frontal
organizatoric desfășurare a activității: Materiale
Aerisirae sălii de grupă; Explicația pentru fiecare
Aranjarea materialelor la centrele de centru
activitate; Scăunel pentru
Așezarea scăunelelor pentru întâlnirea de fiecare copil
Întâlnirea de dimineață.
dimineață Salutul:
DPES
Mulți băieți, multe fetițe
Standard 3
Suntem azi la grădiniță Salutul
Indicator:
Prieteni buni, suntem
230
Și cu drag ne salutăm. Standard 1
Mânuța întindem și palma fluturăm. Indicator:
Bună dimineața! 191
Ce frumoasă-i viața!
Prezentarea oaspeților: DL
Copii, astăzi vom petrece o activitate puțin mai Standardul 4
diferită, vom avea oaspeți (virtuali), haideți, să-i Explicația Indicator:448
salutăm și frumos să ne prezentăm. Standardul 9
Prezentare: Indicator:536
Albinuțe, ne numim,
La Roșieticii Vechi, locuim. DC
Grădinița fregventăm, Prezentarea- Standardul 6
Lucruri bune să învățăm versuri- Indicator:610
Noi, cu drag vă salutăm recitare Standardul
Bună dimineața! 10
Virtual vă îmbrățișăm Indicator:672
O zi bună vă urăm!
Recitarea
Pauză dinamică: versurilor
,,Noi sărim ca iepurașii, însoțite de
Şi zburăm ca fluturaşii mișcări
Desenăm un curcubeu
Eu pe-al meu și tu pe-al tău.
Iar acum ne așezăm
Liniștea să o păstrăm
Lucruri bune să învățăm.
5. Dirijarea Se va prezenta un PPT, despre cum folosim o Prezentarea Calculator, Frontal DPES
învăţării carte. temei noi boxe Standard 3
Explicația Indicatorul:
Lucrulu cu vocabularul: Lucrul cu 219
Explicarea cuvintelor noi: deteriorată, librărie - cuvintele Standard 4
rostirea în cor a cuvintelor noi. necunoscute Indicatorul:
Jocul: ,, Ghicește și oferă ajutor” 258
- Copii, iar acum, haideți să ajutăm cartea să o Joc
reparăm, pentru ai acorda ajutorul necesar va fi DL
nevoie să răspundeți la întrebări, care va răspunde Standardul 7
corect acela îi va acorda ajutorul. Indicator:507
- De unde putem lua cărți cu împrumut?
- Numește cîteva formule de politețe când suntem la
librărie. Întrebări-
- Cum vă comportați voi cu o carte cînd o luați în răspunsuri
mână?
- Cum credeți a făcut bine persoana care a scris în
cărțulia noastră?
Metoda practică:
1. Cu un șervețel umed va șterge coperta de
magiun.
2. Cu radiera se va înlătura scrisul cu creionul Probă
simplu din carte. practică,
3. Se va lipi pagina ruptă. exercițiu
4. Se vor îndrepta colțurile îndoite.
5. Se vor dezlipi stikerile încleiate pe foile din
interior.
MESAJ
SALUTARE
EU SUNT UN , CE CRESC ÎN .
SUNT ÎNGRIJIT DE
NOUTĂȚI:
Anexa 2
Metoda: ,,Piramida cărții “
1. Din ce se produce hârtia?
2. Ce se face din hârtie?
3. Care sunt părțile componente ale unei cărți?
4. Numește câteva tipuri de cărți pe care le cunoști.
1.
2.
3.
CARTE CU CARTE CU CARTE CU CARTE
4. IMAGINI ÎN
SUNETE COPERTA EVANTAI
RELIEF
TARE
Anexa 3
Metoda : ,,Cvintet“
Alcătuiți o poezie cu subiectul carte
1. Subiectul
2. Două caracteristici a cuvântului
3. Trei acțiuni ale cuvântului (ne învață, ne ajută, ne
îndrumă)
4. Patru cuvinte ce alcătuiesc o propoziție a subiectului pus
în discuție
5. Un cuvânt ce descrie subiectul
MEA.
CARTEA
ESTE
PRIETENA