Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
Domeniul Științe și tehnologii
,,Eu și cartea”
Florești, 2023
Grupa: pregătitoare (6-7 ani)
Tema globală: EU ȘI LUMEA ÎNCONJURĂTOARE
Tema proiectului: Cărți și jucării
Subtema: Cartea cuib de înțelepciune.
Tema zilei: Eu și cartea (norme de comportare/protejare şi de îngrijire a cărţilor)
Domeniile de activitate:
Eu, familia și societatea
Dimensiunea:
Dezvoltare personală
Unități de competență:
1.2. Demonstrarea atitudinii grijulii față de bunurile publice și cele commune.
Domeniile de activitate:
Limbaj și comunicare
Dimensiunea:
Educație pentru limbaj și comunicare
Unități de competență:
2.2. Crearea, susținerii unui dialog în situații de comunicare cunoscute, folosind întrebări
deschise și răspunsuri desfășurate.
4.1. Recunoașterea diferitor tipuri de cărți după imagini(cărți sonore, cărți pentru desen, cărți cu
povești/poezii etc.
Domeniile de activitate:
Științe și tehnologii (ȘT)
Dimensiunea:
Educație pentru mediu
Unități de competență:
3.2. Identificarea și argumentarea rolului omului în menținerea unui mediu ecologic
Obiective operaționle
La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 - să ordoneze imaginile pentru a reconstrui drumul hârtiei/cărții;
O2 - să compună versurile conform sarcinii propuse;
O3 - să identifice, părțile componente ale cărții;
O4 - să utilizeze în descrierea cărții limbaj matematic.
b) psihomotorii:
O5 - să manipuleze cu ustensilele puse la dispoziție.
c) socioafective:
O6 - să manifeste spirit cooperant în activitățile de grup.
Strategii didactice:
a) Metode și procedee didactice: salutul, explicația, exercițiul, asaltul de idei, mesajul,
Labirintul, asocierea, jocul verbal, jocul cu mișcări, momentul de surpriză,
descoperirea, cooperarea.
b) Mijloace de învăţământ: imagini cu cărți, caiete, lădiță, ecusoane, mesaj, calculator,
expoziție de cărți, plicuri cu însărcinări, stimulente pentru copii,
Lucrul cu vocabularul:explicația cuvintelor: deteriorată
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie. Chișinău, 2019
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani. Chișinău,
2019.
3. Vrânceanu M. ș.a. 1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate: Ghid pentru
educatori. Chişinău: Centrul educaţional Pro Didactica, 2010.
4. www.didactic.ro
Desfășurarea activității
Strategii didactice
Metode, Mijloace de Forme de
Etapa Conținutul activității Evaluare
procedee învățământ organizare
activității
didactice
1 4 5 6 7 8
1. Moment Crearea condițiilor necesare pentru o bună și eficientă Observația Frontal
organizatoric desfășurare a activității: Materiale
Aerisirae sălii de grupă; Explicația pentru fiecare
Aranjarea materialelor la centrele de centru
activitate; Scăunel pentru
Așezarea scăunelelor pentru întâlnirea de fiecare copil
Întâlnirea de dimineață.
dimineață Salutul:
DPES
Bună dimineața, carte!
Standard 3
Cinste cui te-a scris. Salutul
Indicator: 230
Cu pagini colorate, Standard 1
Cu amintiri de vis Indicator: 191
Bună dimineața,
Carte, cărțulie! DL
Bună dimineața, Standardul 4
Primăvară, soare, copilărie! Indicator:448
Prezentarea oaspeților: Standardul 9
Copii, astăzi la activitate vom avea oaspeți , haideți, Explicația Indicator:536
să-i salutăm și frumos să ne prezentăm.
Prezentare: DC
Albinuțe, ne numim, Standardul 6
La Roșieticii Vechi, locuim. Indicator:610
Grădinița frecventăm, Prezentarea- Standardul 10
Lucruri bune să învățăm versuri-recitare Indicator:672
Noi, cu drag vă salutăm
O zi bună vă urăm!
Prezenţa.
o fetiţă va număra câţi băieţi sunt astăzi
prezenți la grădiniță; Panoul
un băiat va număra cȃte fetiţe sunt la Calendarul
grădiniţă; zilei,
se face comparația folosind limbaj matematic. Lucru la jetoane
Complectarea panoului ,, Calendarul Zilei” –un panou
copil complecteză rubricile de la panou, ceilalți
răspund la întrebări Turnul
Metoda: ,, Turnul întrebărilor” întrebărilor
- Câte anotimpuri are un an?(anul are 4 anotimpuri)
- Numește anotimpurile.( ...iarna, primăvara, vara și
toamna) Întrebări -
- În ce anotimp suntem? (... suntem în anotimpul de răspunsuri
primăvară)
- Care sunt lunile anotimpului de iarnă? (..... martie,
aprilie, mai)
- Ce lună este acum? ( .....mai)
Ce știți voi despre această lună? ( .... că este ultima
lună anotimpului de primăvară, popular i se mai
spune făurar)
-Cine îmi spune zilele săptămânii?(....luni, marți,
miercuri, joi, vineri, sâmbătă, duminică) Problematizarea
- Ce zi este astăzi? (... joi)
- Cum este timpul? Mesaj
Lucrul la mesaj
Mesaj-
2. Captarea atenției - Copii, sunteți curioși să vedem ce ne-a pregătit lădița Explicația Lădiță Frontal DLC
noastră fermecată pentru astăzi? Observația Standard 4
Educatoarea mai scoate din lădiță și prezintă Indicator: 470
preșcolarilor 2 cărți. O carte cu povești și o carte care
are doar copertă. Inițiez o discuție cu privire la ce cred Carte
copiii că s-a întâmplat cu acea carte, ce am putea face
pentru a deveni o carte completă. Conversația
3. Anunţarea temei - Copii, astăzi la activitate vom vorbi care sunt Explicația Frontal
şi a obiectivelor regulile de comportare/păstrare a unei cărți, ne vom
distra, juca, învăța și cunoștințe noi vom acumula și
desigur cartea vom ajuta.
4. Reactualizarea DPES
cunoștințelor Metoda Labirintul Standard 10
Copii vor extrage câte un jeton unde este indicat o Observația Indicator: 347
cifră și se vor împerechea după culoarea jetonului Frontal
selectat Lucrul în grup DL
LABIRINTUL CĂRȚII Standardul 1
1. Dacă-i mic, va creşte mare, Indicator:385
Frunzuliţe îi apare, Standardul 2
Primăvara, vara parcă-ntinereşte, Indicator:408
Toamna, iarna el îmbătrâneşte.
( COPACUL ) DC
Standard 8
2. Identifică cuvântul chee- înlemnit, lemnar, Indicator: 633
lemnișor, lemne LEMN
5. Decodifică:
1 11 5 24 18 21
9
7. Autorul a elaborate(creat)
Pictorul a ilustrat (desenat)
Corectorul a corectat
Apoi cartea la TIPOGRAFIE a plecat.
Pauză dinamică:
,,Noi sărim ca iepurașii,
Şi zburăm ca fluturaşii
Desenăm un curcubeu
Eu pe-al meu și tu pe-al tău.
Iar acum ne așezăm
Liniștea să o păstrăm
Lucruri bune să învățăm.
5. Dirijarea Se va prezenta un PPT, despre cum folosim o carte. Prezentarea Calculator, Frontal DPES
învăţării temei noi boxe Standard 3
Lucrulu cu vocabularul: Explicația Indicatorul:
Explicarea cuvintelor noi: deteriorată, librărie - Lucrul cu 219
rostirea în cor a cuvintelor noi. cuvintele Standard 4
necunoscute Indicatorul:
Jocul: ,,Obiectele de igienă” 258
Desfășurarea jocului: Dintr-o cutie se extrage câte Joc
un obiect de igienă folosit de fiecare dintre noi: un DL
prosop, un săpun și o săpunieră, periuță și pastă de Standardul 7
dinți, șampon, pieptene, oglindă. Indicator:507
Solicit câte un elev să extragă din săculeț câte un
obiect, să-l denumească și să precizeze rolul pe care îl
are fiecare. Problematizare
Argumentaeză relația dintre: apă-natură-om
Metoda practică:
Un elev mimează o activitate de întreținere a igienei Probă practică,
personale, iar ceilalți trebuie să ghicească activitatea exercițiu
mimată. (exemplu: pieptănat, spălat pe dinți, șters pe Imitare
corp, spălat pe corp, spălatul feței etc.)
Exercițiu de
Le propun copiilor ca cu ajutorul mânuțelor să mișcare
formeze un copăcel cu crenguțe, după care vom Cântec
cânta cântecul :,, Eu am 10 degețele”.
Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1- să recunoască obiectele de igienă personală;
O2- să denumească obiectele de igienă;
O3- să selecteze activitățile specifice menținerii igienei personale;
O4- să descrie rolul fiecărui obiect de igienă personală;
O5- să mimeze modul de utilizare al obiectelor de igienă personală;
Afective:
O6- să participe cu interes la activitate
Psiho-motrice:
O7- să coloreze obiecte de igienă personală
O8- să păstreze o poziție corectă în bancă pe parcursul activității;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, jocul, explicaţia, exerciţiul, observarea
Mijloace de învăţământ: cutiuță, jetoane obiecte de igienă personală
Desfășurarea jocului: Dintr-o cutie se extrage câte un obiect de igienă folosit de fiecare dintre noi:
un prosop, un săpun și o săpunieră, periuță și pastă de dinți, șampon, pieptene, oglindă.
Solicit câte un elev să extragă din săculeț câte un obiect, să-l denumească și să precizeze rolul pe care
îl are fiecare.
Argumentaeză relația dintre: apă-natură-om
Complicarea jocului: Un elev mimează o activitate de întreținere a igienei personale, iar ceilalți
trebuie să ghicească activitatea mimată. (exemplu: pieptănat, spălat pe dinți, șters pe corp, spălat pe
corp, spălatul feței etc.)