Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Vârsta: Grupa mare


Educator: Botnari Doina

Grădinița: “Soarele”

Data: 20.03.2020

Domeniul de activitate: Sănătate și motricitate

Dimensiune: Educație pentru sănătate

Tema săptămânii: “Primăvara în natură”

Tema proiectului: “Primăvară bine ai venit”

Tema activității: „Rândunica și puișorii săi”

Scopul activității: Valorificarea cunoștințelor dobândite dspre viața păsărilor călătoare;

Întărire sentimentului de dragoste față de păsări.

Durata: 30 min

Unități de competență:
1.2 Descriere și respectarea regulilor de îngrijire și igienă a organismului uman.

Obiective operaționale:
Cognitive:

O1: să recunoască pasărea din imagine;

O2: sa inteleaga necesitatea ocrotirii vietii pasarilor;

Socio-afective:

O3:să scoată în evidență caracteristicile păsării călătoare;

O4: să realizeze lucrarea, respectând etapele de lucru date;

Psiho-motorii:

O5: să evalueze lucrarea personală si lucrările colegilor, pe baza criteriilor date.

Mijloc de realizare: mototolire, lipire

Metode și procedee: conversația, observarea, explicația, demonstrația, exercițiul.

Mijloace didactice: lucrare model, planșe sugerând momentele naturii , un cuib , rândunica cu puii , creioane colorate, fișe de lucru.
Forme de organizare: frontală, individuală, grup, în perechi.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Nr SECVENŢELE Ob CONŢINUTUL Strategia didactică


crt ACTIVITĂŢII Op INSTRUCTIV-EDUCATIV
Metode şi procedee Mijloace Forme de EVALUARE
DIDACTICE
didactice
organizare

1. Moment organizatoric Asigurarea condiţiilor optime


pentru desfăşurarea activităţii:
Capacitatea copiilor de
a se organiza, de a
Explicația Material menține atmosfera de
 aerisirea sălii de grupă; didactic ordine și disciplină
frontal
 aranjarea mobilierului;

 pregătirea materialului
necesar desfăşurării
activităţii.

2. Verificarea obligațiilor - Se va purta o scurtă


anterioare conversație despre păsările
călătoare și mediul lor de viață. Conversaţia Planșe Frontal

Ce vedeti desenat pe această Grup


planșă?

- Ce anotimp reprezintă ?
-Ce păsări se întorc din țările
calde ?
frontal
Copiii răspund:  Noi vedem
desenate păsări Capacitatea copiilor de
a răspunde la întrebări.
copaci ,flori

- Planșa reprezintă anotimpul planșe


primavara. Primavara înverzesc sugerând
momentele
copacii, răsare iarba naturii , un
păsările se întorc din țările cuib ,
calde.      rândunica cu
puii ei
- Pimavara se întorc din țările
calde cocorii , berzele,
rândunelele.

3. Prezentarea, -Le voi arăta o imagine cu o Moment surpriză


explicarea şi rândunică și puii ei pe care le
valorizarea noilor vor recunoaște; Observația imagini Frontal Capacitatea copiilor de
conținuturi a analiza lucrarea
model.
3.1.introducerea în O1
temă
3.2.anunțarea temei și  Astăzi vă voi spune o poveste Conversaţia lucrare model Capacitatea de a
a obiectivelor O2 despre o pasăre călătaore ,o recepta un mesaj oral
rândunică și puii ei. Aceasta frontal
poveste se intitulează Observaţia
,, Puiul de rândunică’’ . Eu nu-
3.3.explicarea și mi amintesc decât începutul ,iar
demostrarea temei voi va trebui să mă ajutati s-o textul
termin. Să fiți atenți la povestea
familiei rândunicii și a puilor ei
O3 pentru că întamplările pe care Explicaţia grup
le- au trăit, prin care au trecut Capacitatea de a
identifica materialele
m-au impresionat.
de lucru

3.4 dirijarea activității Conversaţiaî


Se povestește conform anexei
de învățare
folosind planșa pe care am
desenat casa sub streașina
Demontrația planșe
căruia se afla cuibul de
sugerând
păsărele. Acestea
momentele
vor fi decupate din carton Observaţia naturii , un
pentru a fi mutate după cuib ,
rândunica cu Capacitatea de a
preferință .
puii , creioane receptare a indicațiilor
Educatorul: Povestesc începutul colorate de lucru
intâmplării .Voi însoți Demonstrația cu
expunerea cu acțiunea mutând acțiuni
păsările după cum se spune în
O4 poveste. În cursul povestirii
copiilor voi solicita formularea
de propoziții cu noile cuvinte
explicate de mine . Cuvintele noi Capacitatea de
”Înainte de a începe, haideţi să executare corectă a
ne încălzim foarte bine muşchii exerciţiilor de încălzire
mâinilor.” Individual a muşchilor mâinii

Picură, plouă, tună, fulgeră, Joc dinamic


închidem şi deschidem pumnii,
mişcăm degeţelele!”

,,boboc-floare, boboc-floare”
Conversaţia
Etape de lucru:
3.5.realizarea Mâinile grup Capacitatea de a
Copiii: aprecia efortul depus în
independentă a temei
de către copii - ascultă povestea . realizarea planșelor

Exerciţiul
- formulează propoziții cu noile
cuvinte . imagini Capacitatea copiilor de
-colorează imaginile fără a a colora rândunica și
fișe de lucru
depăși conturul. puii săi

frontal

O5 Explicația
Voi anunța sarcinile pentru
fiecare centru:
3.6prezentarea, Fișe de lucru frontal Capacitatea copiilor de
explicarea, Centrul Artă: a rezolva itemii de pe
demonstrarea de către Vor primi fișe de lucru cu Creioane fișa de lucru
educatoR a acțiunii rândunica și puii săi. colorate
Conversația
specifice
Vor trebui să coloreze imaginea
Exercițiul
fără a depăși conturul.

Centrul Blocuri și construcții:


Blocuri,
Vor primi însărcinarea să contructor
contruiască un cuib trainic Grup mic
pentru rândunică și puii săi.

Centrul Dramatizare: Aripi, cuib,


sala
Vor primi însărcinarea să Dramatizare
drajmatizeze o secvență din Frontal
text.

lucrările
3.6.evaluarea
După finalizarea lucrărilor de la individual
lucrărilor
toate centrele, voi încuraja
copiii să le arate și colegilor,
ceea ce au realizat.
4. Încheierea activităţii Voi realiza o scurtă recapitulare
a activității şi voi face aprecieri
referitoare la comportamentul conversaţia frontal Capacitatea copiilor de
lor în timpul activităţii şi a a răspunde la întrebări
modului de realizare a sarcinii
de lucru.

Se analizează individual
comportamentul și atitudinea Aprecieri verbale
copiilor pe parcursul activității
Fișă de lucru

Centrul – Artă

Domeniul de activitate: Educație pentru sănătate

Nume, prenume______________ Data: 20.03.2020

Recunoșteți pasărea călătoare. Colorați imaginea.


Fișă de lucru

Centrul- Blocuri și construcții

Domeniul de activitate: Educația pentru sănătate

Nume, prenume___________ Data: 20.03.2020

Construiți din blocuri un cuib pentru rândunică și puii săi.


Fișă de lucru

Centrul-Dramatizare

Domeniul de activitate: Educația pentru sănătate

Nume, prenume_____________ Data: 20.03.2020

Dramatizați o secvență din text.


Anexă

Puiul rândunicii

Intr-o zi frumoasa de primavara , cand iarba inverzeste ,pomii erau plini de flori ,a sosit din tarile calde si un stol de randunele. Ajunse
la noi, zburau care-ncotro pentru a-si gasi cuiburile parasite in toamna.

Una dintre ele si-a gasit cuibul de anul trecut care se afla sub stresina casei lui Vladut. El locuia in apropierea unui copac. In acest
copac se jucau multi copii care erau bucurosi de sosirea primaverii.

Randunica s-a apucat sa- si repare cuibul caci ploaia si vantul il stricasera. A alergat dupa pamant, apa.paie si-n cateva ore si-a
construit un cuib moale si calduros.

Peste cateva saptamani randunica avea trei oua, din care au iesit pui mici si pufosi. Randunica ii iubea foarte mult.

Intr-o zi a plecat dupa mancare pntru cei trei pui . Cel mic, fiind neastamparat a incercat sa zboare singur, darera prea mic si a obosit
repede si a cazut unde se jucau copiii.

Un copil ce se juca in parc l-a zarit in iarba si l-a luat in palme. Ceilalti copii s- au adunat injurul lui, iar Vladut si-a amintit de cuibul
de sub stresina casei lor .Le-a spus copiilor ca randunica a avut de curand puisori si acesta poate fi unul din ei. S-au hotarat sa duca
puiul la cuib, Vladut l-a rugat pe tatal sau sa-i ajute sa puna puiul in cuib. Intr- adevar era puiul randu nicii. De atunci puii au trait
fericiti cu mama lor, iar toamna vor pleca in tarrile calde .

S-ar putea să vă placă și