Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL DE ACTIVITATE: EU, FAMILIA ȘI SOCIETATEA.


TEMA: ,, DĂRNICIE ÎNSEAMNĂ OMENIE”
/grupa mare/

Grupa: mare (5-6 ani)


Tema globală:„Eu și ceilalți”
Tema proiectului:„Află mai multe despre tine”
Tema zilei:Dărnicie înseamnă omenie
Durata: 40-45 min
Tipul activității: Predare-consolidare
Domenii de activitate: Eu, familia și societatea
Dimensiunea: Educația pentru societate
Propunător: Cîrțîca Valentina
Unitatea de competență:
2.1 Descrierea particularătăților de comportament al unei persoane oneste, respectabile, grijulii.
Obiective operaționale:
Obiective cognitive:
-să precizeze idea proverbului, în cadrul decodificării.
-să înțeleagă importanța respectului față de alții în urma valorificării legendei.
-să clarifice sensul cuvintelor necunoscute (arhaismele) din text, în baza explicației adultului.
-să clarifice specificul comportamentului responsabil și grijuliu, în baza textului „Legenda viței-de-vie”
-să aprecieze conținutul emotiv al textului, prin redarea expresivă de către adult.
Obiective psiho-motorii:
-să aranjeze frunzele descoperite lângă butucul viței-de-vie în ordinea crescătoare, independent
-să descrie comportamentele: onest, responsabil și grijuliu ale eroilor din „Legenda viței-de-vie”, în baza
discuției cu adultul.
-să creeze un colaj în volum prin tehnica – rupere, răsucire și mototolire, în cadrul lucrului independent la
Centrele de interes.
Obiective socio-afective.
-să explice proverbul descoperit la tulpina viței-de-vie, în baza discuției cu adultul.
-să recunoască comportamentul onest, grijuliu în urma delimitării moralității textului „Legenda viței-de-vie”
Forma de organizare: frontal, individual
Strategii didactice:
Metode și procedee: captarea atenției, lucrul cu proverbul, lucrul cu vocabularul, citirea textului, convorbire
în baza textului, metoda interactivă„ Ciorchinele”, pauza dinamică, tehnica mototolirii, tehnica colajului.
Materiale didactice: butucul de viță-de-vie (machet) , frunze, frunze cu proverbul, cuvinte arhaisme (foi de
papirus) coș cu struguri, bobițe(imagini), frunze (titlu), magnete, marchere, foi, hârtie creponată, hârtie
colorată, clei, hârtie vatman, boluri mici, TIC.M
Referințe bibliografice:
1. Curriculum pentru educație timpurie. Ministerul Educației al Rep.Moldova.Ch.:Editura Lyceum,2019.
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani”/Ministerul Educației al
Rep.Moldova.Ch.:Editura Lyceum,2019.
3. Ghid de aplicare a Curriculumului pentru grupele antepreșcolare 4-5 ani/ T.Tacu/ DE Drochia/2021
DEMERSUL ACTIVITĂȚII
Etapele Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Standarde
Metode și Resurse și indicatori
procedee didactice

Pentru buna desfăşurare a jocului se va asigura:


-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului; Corectarea
-pregătirea ustensilelor pentru joc. ţinutei
Intrarea copiilor în grupă după melodia „A, A, A, DLC 448
Acum e Toamnă, Da!” DPES
A, a, a, acum e toamnă, da! Intrarea în TIC 192/ 253
Frunza-n codru-ngălbenește, grupă
Iarba-n câmp se veștejește,
A, a, a acum e toamnă da!
E, e, e, plăcută vreme e!
Mere, prune, nuci şi pere,
Noi avem după plăcere.
E, e, e, plăcută vreme e!
I, i, i, veniţi copii la vii!
Strugurele must se face
Şi nouă mustul ne place,
I, i, i veniţi copii la vii!

Salutul:
Soarele de după vii,
Își arată fața Salutul
Hai treziți-vă copii
Bună dimineața Observa
rea
Bruma rece s-a lăsat capacităţii
Rece cum e gheța de
La grădiniță am plecat menţinere a
Bună dimineața! atenţiei

Copii harnici noi suntem!


Iubim foarte viața!
Haideți s-ă n-e salutăm
Captarea Bună dimineața!
atenției/ Machetul
Motivarea Captarea atenției: viței-de-
Evocarea Motivare vie
-Copii priviți ce avem noi aici, o adevărată Convorbire
minune, un butuc de viță-de-vie, chiar la noi în
grupă. Eu intuiesc că nu din întîmplare această viță-
de-vie a crescut aici, lo noi. Examinați cu atenție,are
struguri mari, mai are și Frunze.
Iar aici,mai aproape de rădăcini, printer frunzele Corectarea
căzute, se vede ceva…Ce să fie copii? Frunze cu pronunției
-Printre frunzele de vie sunt descoperite Frunze cu cifre( textu corecte
cifre, cu ajutorul unui copil, sunt ridicate toate l DLC 385
frunzele cu cifre. proverbulu
i), tablă
magnetică/
magnete

Realizarea
sensului

-Este aranjat șirul numeric crescător al cifrelor. În Lucrul cu Foi cu


spatele fiecărei Frunze,este scrs ceva. După proverbul textul și Evitarea
reîntoarcerea frunzelor și rearanjarea lor la table cuvintele răspunsuril
magnetică, se dă citire unui proverb. arhaice or retorice.
-Copii ce învățăminte desprindem din acest DLC 406/
proverb? Care sunt sensul acestor cuvinte ale Lucrul cu 435/473
proverbului? vocabularul
CINSTEA ȘI BUNĂTATEA ÎNTREC TOATĂ
FRUMUSEȚEA! DC 570
În baza proverbului, se vor deduce învățăminte
( idea) proverbului.
Printer frunze este descoperită o foaie de Lucrul cu
pergament, pe ea este scris un text vechi. La textul
dezlegarea cânepei (ața) care o ține legată, sunt legendei/
descoperite niște bucăți învechite de hârtii… convorbire
în baza
întrebărilor

Lucrul cu vocabularul: însușirea( explicarea)


cuvintelor arhaice.
Dar, să revenim la această bucată de foie, pare să
fie veche, cred că și textul scris pe ea, e la fel vechi,
adică de mulți, mulți ani… TIC
-Copii aici este scrisă o legendă.
Se dă citire textului. Anexa 1.
-Cum se numește legenda pe care-ți ascultat-o?
-Ce s-a întâmplat cu fiica de împărat?
-Cum a influențat vestea groaznică asupra Pauza DLC
Reflecția împărăției? dinamică Imagini(b 382/476
-Cine-și păștea oile în apropierea castelului? obițe)/ 511/
-Care erau calitățile ciobanului? tablă
-Ce s-a întâmplat cu una din oițele ciobănașului? magnetică/
-Cum s-a vindecat oița ciobănașului? Metoda magnete
-Ce a ajutat-o pe oiță să se vindece? ciorchinelui
-Ce s-a gândit s-ă facă ciobănașul?
-Ce minune s-a întâmplat?
-După vindecarea fetei de împărat, ce a droit să
facă împăratul?
-Cum au numit tufa arătată de ciobănaș?
-Ce s-a petrecut între cioban și fata de împărat?
-Care a fost decizia împăratului, la rugămintea
cioabanului să-i dee fata de mireasă? Observarea
-Copii ce fel de emoții vă cuprind după ce ați capacitîții
cunoscut Legenda…? de a scoate
Pauza dinamică:Vine ploaia… Tranziție miezul
Toamna ne-nbie cu struguri aurii, TIC moral al
Haideți să mergem cu toți în deal la vii.} De 2 ori textului
Refren DPES 236
Câte doi,câte doi,hai în deal la vie
Extinderea Uite așa copii mierg toți cu bucurie

-Copii am cunoscut cu voi astăzi o legendă, atât


de frumoasă, în ea se vorbește despre oameni cu
calități frumoase și deosebite.
Vă propun să numim calitățile omenești
descoperite în textul legendei. Lucrul la
Sunt numite calitățile: dărnicie, blajin la inimă, Centre
cinstit, bunătate, grijuliu, mărinimie. boluri cu
ustensile
Tranziție la centre pentru
Noi fetițe și băieți vom păși usor crearea
Și în centre vom munci,vom munci cu spor. } De 2 strugurașil Observa
ori or/ hârtie rea
Refren Asamblarea vatman/ realizării
Câte doi,câte doi,hai în deal la vie colajului lipici/ sarcinii
Uite așa copii mierg toți cu bucurie

coș cu
Lucrul în centre: struguri(p
oamă)

Aprecier
i generale
asupra
modului de
desfasurare
a activitatii.

Centru „Arta”
1.Vor decora struguraș prin tehnica rupereri

2. Vor decora struguraș prin tehnica răsucirii.

3. Vor decora struguraș prin tehnica mototolirii.

Tranziție:

1, 2, 3, eu am rostit, toți fluturașii la mine au venit


-Copii aduceți fiecare, strugurașul creat de voi
înșivă.Toți strugurașii sunt alipiți pe o foie de
vatman, pe care preventiv am creat un butucel de
viță-de-vie, alipind strugurații grupa Fluturaș, azi va
crea un colaj comun al butucului viței-de-vie.
Sub butuc între timp a apărut pentru toți câte-va din
roadele butucului. Vom servi acești struguri după
activitate.

S-ar putea să vă placă și