Sunteți pe pagina 1din 14

Tema ,,BABA DOCHIA COBOARĂ DIN LEGENDĂ’’

Grupa ,,CLOPOŢEL’’ pregătitoare

Data 27.03.2014

Educator MOTELICA OXANA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Data: 27.03.2014

Educator: MOTELICA OXANA

Grupa: pregătitoare
Proiectul: ,,DOR DE PRIMĂVARĂ’’

Tema activitaţii: ,,Baba Dochia coboară din legendă’’

Obiective operaţionale:

O1 – Să adopte o ţinută corectă în poziţii statice şi în mişcare

O2 – Să exerseze mersul în echilibru pe o suprafaţă înaltă şi cu obstacole

O3 – Să resolve probleme de adunare

O4 – Să construiască casa Babei Dochia

O5 – Să realizeze chipul Babei Dochia prin aplicarea seminţelor: mazăre, griş, fulgi de ovăs

O6 – Să aplice metoda Pălăriilor gânditoare pentru a realiza dezbateri pe tema Legenda Babei Dochia

Strategii didactice

Metode şi procedee: munca în echipă, dezbatere, conversaţia, problematizarea, exerciţiul, demonstraţia,


explicaţia, turul galeriei.

Mijloace didactice: CD player, sala decorată, scrisoare-mesaj de la iepuraş, ouă-kinder cu probleme de


adunare, blocuri pentru construcţii, crupe (griş, fulgi de ovăs, mazăre), clei PVA, pensule, fişe de activităţi
pentru blocul ştiinţa, creioane, pixuri, recompense.

Locul desfăşurării activităţii: Vestiarul şi sala de grupă


Momentele Sarcini de lucru pentru copii Metode şi Forma de Resurse Evaluare
zilei procedee organizar
e
Întâlnirea de Formăm un cerc ţinându-ne de mână (în vestiar): Recitarea Frontal Numirea
dimineaţă Ed:O nouă dimineaţă a sosit Jocul corectă a
Salutul Toţi Clopoţeii la gradiniţă au venit diminutivelor
În cerc ne adunăm numelui.
Şi frumos ne salutăm
Copii se salută adresându-se unul altuia cu diminutive.
Captarea Ed: După ce ne-am adunat
atenţiei Şi frumos ne-am salutat
Să vedem ce va urma
Curioşi sunteţi cumva?
Copii: Da!!!
Surpriză
Ed: Primăvara a sosit
Însa cineva e furioasă
Cine credţi c-a venit
Şi-a făcut aceasta-n casă?
Cine este acea bătrână Conversaţia
Ce strică ziua senină
Bancă, cercuri,
Îi este neagră şi rece rochia
corzi pentru
Este ea:
Frontal mersul pentru Îndeplinirea
Desfăşurarea Copii: Baba Dochia!!!
activităţii mersul în sarcinilor şi
Intră Baba Dochia şi le spune copiilor că le-a pregătit obstacole şi
Explicaţia, echilibru comenzelor
psihomotorii pentru a ajunge în poieniţa veselă va trebui sa le treacă cu brio.
Expunerea dictate de
Copiii se aliniază în poziţie de drepţi. Răspund la comanda
însărcinilor educător
educatorului: Atenţie! Drepţi! Liber! La stîn-ga! La drea-pta!
Jocul
Se exersează mersul la pas, mâinile în sus si mersul în vârful
degetelor, mâinile în şolduri şi mersul pe călcâe. La comnda: Atenţie!
Unu doi pe loc staţi! Copii se opresc într-o coloană. Se numără
fiecare de la 1 la 2. Cei cu nr.2 fac un pas înainte şi se formeaza două
coloane.
Se îndeplinesc următoarele exerciţii: rotirea capului, rotirea braţelor
din umeri, îndoirea trunchiului stânga-dreapta, aşezări.
Baba Dochia se arată nemulţumită că copii îndeplinesc bine
însarcinările şi le mai pregăteşte nişte obstacole:
Urmeaza mersul în echilibru pe bancă, săritura în cercuri şi mersul pe
cararea şerpuită. Însărcinările se îndeplinesc pe rând de fiecare copil,
cu mâinile în şolduri. Copii ajung în Poieniţa veselă (covoraş).
Ed: Dragii mei, noi am îndeplinit toate însărcinările, dar Baba Dochia Beţe de lemn
încă stă aici, să suflăm să o alungăm. Atenţie! La 1 inspirăm, la 2
expirăm.
B. D: Ha! Ha! Sunt încă tare şi nu plec peste hotare!
Ed: Scumpi copii, eu cunosc un obicei pe care înca buneii mei îl făceau
pe când erau copii, lovim cu aceste beţe pământul şi spunem DUTE Frontal
IRNĂ, VINO VARĂ! Şi B. D. va pleca nemijlocit. CD player Stimularea
Tranziţie Se execută de copiii care au primit câte un băţ de lemn. imaginaţiei
B.D. pleacă val vârtej. Conversaţia

Copii sunt întrebaţi dacă le place cum este decorată sala noastră,
Anunţarea dacă se bucură că a venit Primăvara şi se danseaza dupa cântecul A Scrisoare
obiectivelor venit în ţară/Mândra primăvară de pe CD (Lolipops).

Se găseşte scrisoarea de la Iepuraş-Poznaş, care este atârnată pe un


copăcel. Educătoarea o citeşte astfel anunţându-I despre Expunerea
În grup corectă a
însărcinările pe care le au de îndeplinit copii.
Pălăriile legendei şi
Urmează dezbaterea prin metoda Palarioarelor gânditoare pe tema gânditoare formularea
Legenda Babei Dochia. corectă a
ideilor noi
Desfăşurarea
Pălăria albă – redă situaţia( povesteşte legenda pe scurt) Dezbaterea,
Metodei
Pălăria albastră – caracterizează personajele (fata: frumoasă, tânără, explicaţia
Pălăriile
gingaşă, harnică, bună la inimă, sensibilă. B.D.: rea, bătrână, urâtă, Metoda
gânditoare
suspicioasă, crudă, haină) Pălăriilor
Pălăria roşie – ce simte pentru personaje (mila faţă de fată şi furie gânditoare
faţă de B.D.)
Pălăria neagră – critică acţiunea personajelor
Pălăria verde – redă alte variante de acţiune (B.D. este bună la
inimă, îşi iubeşte fata vitregă şi nu o trimite la râu să spele haina
murdară ci stau împreuna acasă. Iar Marţişor o rasplateşte pe B.D. cu
o floare albă şi roşie pentru bunătatea ei nemărginită. Ouă kinder cu
Pălăria galbenă – alt final(B.D. nu se duce la păşune cu oile şi ele nu probleme, fişe
sunt prefacute în pietre de gheaţă. Iar Marţişor îi cade tronc fata şi o cu
cere de mireasă. Invinge PRIETENIA) reprezentarea
problemelor,
Copiii sunt lăudaţi pentru îndeplinirea însărcinării. Sunt întrebaţi cretă, magneţi
dacă sunt curioşi ce va urma şi se numesc cinci copii pentru a căuta
ouăle de kinder. Explicaţia,
Educătoarea le desface şi pe rând sunt chemaţi copii pentru a conversaţia
rezolva problemele. Un copil alege de pe masă fişa ce redă Joc dinamic
Tranziţie conţinutul problemei, altul rezolvă problema la tablă. Astfel toate
Ecusoane cu
cinci probleme la rând sunt rezolvate. Facându-se totodată şi analiza Frontal
reprezentarea
numărului pe care l-au primit ca rezultat(par, impar, vecinii,
ploiţei,
predecesorul, succesorul)
soarelui,
fulgelor,
Ed: Acum, dragii mei, v-om trece la centrele noastre. Noi de
curcubeului
dimineaţă, la Bursa Muncii, ne-am înscris la ce centru am dori să
lucram fiecare. Ne alegem doar ecusoanele corespunzătoare.

Toţi: Frumuşel ne liniştim


Ne rotim, ne învârtim Grupuri pe Rezolvarea
Şi la centre ne pornim centre de Fişe de lucru, corectă a
Explicaţia
Blocurile Recitarea, interes creioane sarcinilor de
exerciţiul coloroate, pe fişe,
pixuri, clei decuparea
PVA, pensule, corectă a
Centrele de interes: puzzle, mosaic, elementelor,
crupe de griş, realizarea
1 ŞTIINŢĂ – fişe de lucru pentru domeniul ştiinţific fulgi de ovăz, corectă a
Joc dinamic mazăre, aplicaţiei,
2 ARTĂ – finisarea chipului Babei Dochia prin aplicarea crupelor. blocuri de formarea
construcţii imaginii
3 JOC DE MASĂ – puzzle, mozaic puzzle,
Pauză dinamică mozaicului
4 CONSTRUCŢII – casa Babei Dochia din cuburi şi alte elemente Frontal

Înainte de a începe lucrul la centrele de interes se face încălzirea


mâinilor şi a degetelor cu ajutorul versurilor:

Lovim palmele uşor


Un, doi, trei, un, doi, trei
Lovim palmele cu spor
Un, doi, trei, un, doi, trei
Strângem pumnii şi-I de sfac
Degetelor fac pe plac
Unu, doi, unu, doi Analiza
Încheerea Exersăm acuma noi Un coş cu lucrărilor
activităţii La pian acum cântăm dulciuri
Degetele-mpreunăm
La-la-la, la-la-la
Exersăm acum aşa

După ce se termină lucrul la centre, se face Turul Galerii, se numeşte


câte un reprezentant de la fiecare centru, să comenteze ce a făcut.

Educătoarea mulţumeşte copiilor, îi laudă căci toţi au fost


extraordinari şi bravo, şi scoate coşul cu recompense dulci.
Probleme de adunare
O fetiţă cu cosiţe

Are 6 rochiţe
Mai vrea una pentru Paşte

Câte va avea ea?

Şapte

Şapte păsculiţe

Bunicuţa a tot copt

A copt una şi Sănduţa

Câte v-or fi de tot

Opt

Opt copii de dimineaţă

Râd, se zbengue-n verdeaţă

Unul plânge că e rouă

Câţi copii de tot sunt?

Nouă

Primăvara a venit
Prima floare a răsărit

Mândru nostru ghiocel

Ese altul dupa el

Câţi ve-ţi număra voi?

Doi

Rândunică, rândunea

Câţi trăesc în casa ta?

Eu şi tata facem doi

Şi un pui e printer noi

Câţi vor fi de toţi ei?

Trei
LUCRARE COLECTIVA FINISATA LA BLOCUL ARTA. BABA DOCHIA REALIZATA PRIN APLICAREA CRUPELOR

LEGENDA BABEI DOCHIA


Cu mulţi, mulţi, mulţi ani in urmă, trăia o femeie bătrană care se numea Dochia. Avea o fiică vitregă pe care nu
o avea la inimă. Intr-o zi de iarnă cumplită baba Dochia i-a dat fetei, o haină foarte murdară cerându-i să o
spele la râu până devine albă ca zăpada. Tânăra fată s-a dus la râu şi a spălat-o mult timp, dar pe cât o spăla
ea mai tare, pe atât devenea haina mai neagră. Şi cum muncea ea de zor incercând sa spele haina, a apărut un
bărbat tânăr şi chipeş care se numea Martişor şi a intrebat-o de ce plânge.
Fata i-a povestit lui Martişor ce i s-a întâmplat. Atunci Martişor i-a spus că posedă o putere magică şi i-a
oferit o floare roşie si albă şi a îndemnat-o să mai spele înca o dată veşmântul şi apoi să se întoarcă acasă.
Când a ajuns fata acasă haina era albă ca neaua. Bătrânei Dochia nu i-a venit să îsi creadă ochilor. Ea nu ar fi
crezut că fiica sa vitregă va reuşi să indeplinească sarcina. Deodată a vazut floarea din parul fetei.
-De unde o ai? o intreba bătrâna, este încă iarnă!!!
Bătrâna crezu că primăvara a revenit si plecă cu turma pe munte. Pe drum vremea era frumoasă, aşa că a
renunţat, unul câte unul, la cojoacele pe care le purta. La sfârşit a fost însă prinsă de burniţă. Cand a ajuns în
vârf i s-a arătat Mărţişor:
-Vezi cât de rău este să stai in frig şi umezeală ? a grăit el, tu, cea care ai obligat fata cea bună să spele iarna
hainele la râu! Apoi a disparut.
Bătrâna a rămas singură pe munte, a venit gerul si oile au fost transformate in pietre de gheaţă.
Fata bună şi harnică nu este altcineva decât Zâna Primăvară. Aşa că de atunci Baba Dochia a rămas foarte
furioasă pe Primăvară, crezând că din cauza ei i-au fost îngheţate oile şi caută mereu să se răzbune pe ea
împiedicându-i venirea.
Iar floarea roşie şi albă este Mărţişorul pe care îl purtăm la piept în aceste zile - semn că binele întotdeauna
va învinge.

Scrisoare de la Iepuraş – Poznaş


Scumpi copii din grupa Clopoţel!
Sunt Iepuraş – Poznaş şi m-a trimis Zâna Primăvară să vă aduc un mesaj. Însă v-am văzut atât de bravi şi ocupaţi şi nu m-a
lăsat inima să vă deranjez, aşa că v-am lăsat această scrisoare.
Zâna Primăvară vă mulţumeşte pentru că aţi salvat-o din mâinile Babei Dochia, că sunteţi atât de frumoşi şi ingenioşi.
Astăzi, însă, ve-ti avea o misiune importantă. Să dovediţi că până la urmă învinge PRIETENIA. Pentru asta ve-ţi folosi
Pălărioarele gânditoare.
Iar eu, dacă tot mă numesc Iepuraş – Poznaş, nu am putut să ies de aici fără să mai fac o poznă. Am ascuns pe aici ouă cu
surprize matematice. Voi ve-ţi trebui să le găsiţi şi să rezolvaţi problemele pe care le ascund. Pe lângă acestea ve-ţi mai avea
câteva însărcinări de îndeplinit.
La sfârşitul activităţii, dacă ve-ţi face totul frumos şi în linişte, ve-ţi primi şi o răsplată pe care am ascuns-o undeva pe aici.
Vă doresc succese şi vă urez o zi frumoasă şi plină de surprize.
Cu drag
IEPURAŞ - POZNAŞ
Aceste imagini au fost imprimate pe foie fotografica format A4 apoi cartonate. Au fost taiate in diverse piese
si folosite ca puzzle la centru de interes Joc de masa.

S-ar putea să vă placă și