Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect Didactic

Grădinița: ”Floricica”, s. Măgdăcești


Educator: Pisari Valentina
Data: 04.12.2018
Grupa: I - II - inferioară
Aria curriculară: Dezvoltarea limbajului și
comunicării
Proiectul: Omul
Subtema: Igiena personală și colectivă
Tema zilei: Curațenia – mama sănătății
Obiectiv cadru: Formarea bazelor culturii sonore; a limbajului;
dezvoltarea vocabularului pasiv și activ al copiilor.
Obiectiv de referință:
- Să pronunțe corect sunetele vocale și consoane mai simple;
- Să manifecste dorința de a vorbi și a învăța sunete, cuvinte și
expresii noi;
- Să asculte pertenerul de comunicare;să reacționeze adecvat la
cuvinte și fraze simple ce exprimă situații cotidiene;
- Să utilizeze în comunicare părțile de vorbire și formele gramaticale
frecvent întâlnite în vorbirea cotidiană.
Obiective operaționale:
Socio-afective:
- Să participe ca ascultător și vorbitor în cadrul activității.
- Să iniţieze interacţiuni cu co-vârstnicii.
- Să manifeste interes pentru activităţi şi obiecte noi.
Cognitiv-verbale:
- Să repete un mesaj verbal simplu atunci când îl aude.
- Să identifice anumite persoane, obiecte şi acţiuni după denumire.
- Să folosească cuvinte noi în experienţele zilnice.
- Să folosească cuvinte care desemnează unele categorii familiare
(animale, mâncare, jucării).
Psiho-motorii:
- Să execute mişcări corespunzătoare conţinutului frazelor muzicale sau
jocurilor verbale.
Strategii didactice: conversația, demonstrația, jocul, momentul
surpriză, exercițiul, observația, etc.
Material didactic: păpușa didactică, planșe, sac, obiecte de igienă
(săpun solid și lichid, periuță și pastă pentru dinți, săpunieră, prosop,
șervețele umede și uscate), fișe, imagini, joc de masă ( ”Găsește
perechea”), foi șablon, clei, pensule.
Forme de organizare:
Frontal, grup, individual.
Bibliografie:
1. Curriculumul educației copiilor de vârstă timpurie și preșcolară (1-
7ani).
2. Standarde de învățare și dezvoltare pentru copilul dela naștere până
la 7 ani.
3. ”1001 de idei pentru o educație timpurie de calitate”. Ghid pentru
educatori.
Etapele Activitatea Ob. Activitatea Strategii Evaluare
activității educatorului copiilor didactice
Crearea
condițiilor
necesare pentru
Evocare petrecerea Mulți băieți, Cuvânt
multe fetițe, artistic Orală
activității
Salutul Au venit la
grădiniță,
Și cu zâmbetul
pe față:
”Bună
dimineața!” Convorbire

Cum vă simțiți Raspunsuri ale


voi astăzi? copiilor.... Joc
Hai puțin să ne
jucăm: Imită mișcările
”Iepurașul când se sugerate de
scoală, versuri
Strânge rouă și se
spală, Convorbire
Și pe ochi și pe
Moment
urechi
Răspunsuri ale surpriză
Realizare Și-apoi fuga la
a sensului curechi.” copiilor... Orală
Dar voi astăzi v-
ați spălat?
(Se aude o bătaie)
Cine a venit la -Murdară
noi? ( păpușa - Un sac Demonstrația
Maricica cu un
săcușor) Descrierea
Cum este păpușa? Fiecare un copil
Ce are ea în
mânuță? scoate câte un
obiect – îl
Joc ” Săcușorul numește și ce
fermecat” facem cu el
-șervețele umede
-săpun
-șampun Explicația
-șervețele uscate
-periuță de dinți
-pastă de dinți Repetare
-prosop
-pieptene
-săpun solid în Repetă cuvântul
săpunieră. nou
Orală
Aceasta este o
săpunieră, în ea se Un copil șterge
pune săpunul . păpușa;
Hai să mai Un copil îi
repetăm odată aranjează părul
SĂPUNIERĂ
Copiii numesc
Acum să ajutăm obiectele de
păpușa să se Problem.
igienă și locul
curețe și să fie lor de păstrare
frumoasă din camera de
Hai să mai baie.
repetăm o dată ce
facem cu aceste Explicația
obiecteși unde le
punem:
Prosopul- în cui, Răspunsuri ale
Săpunul- în copiilor....
săpunieră,
Periuța în pahar
special, etc.

Dar voi știți care Pauza


obiecte sunt doar dinamică
pentru folosirea Păpușa
personală?, adică trece pe
doar un singur la
copil? Sarcini de fiecare
Să știți că periuța lucru în centru să
de dinți, centre avdă ce
Copiii imită
pieptenele, fac
Reflecții mișcărule
prosopul sunt copiii
adultului
obiecte de igienă sugerate de
personală și versuri
fiecare copil le Copiii trec în
are pe ale sale centre de interes Convorbire
fără să le dea după dorința
altcuiva să le proprie
folosească.

Joc ritmic
”Iepurașii”
Joc

Trecerea în centre
Arta: să aplice
obiectele de
igienă;
Biblioteca: să
lectureze imegini
și să le descrie
Joc de masă:
Să formeze
perechi de
imagini;

Ce v-a plăcut azi


cel mai mult?
Cum credeți am
înveselit păpușa?
Ce trebuie să
facem ca să fim
curați?
Joc
”Pălăria
fermecată”

S-ar putea să vă placă și