Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

ADP:

Întâlnirea de dimineață:,,Cum este mama ta” Convorbire

Tranziții: Cântece ,, Câte unul pe cărare”/ “Noi suntem piticii

Rutine : “De ziua mamei îi ofer un dar”

ALA I ALA I ALA I


Construcţii: „ Un dar Joc de rol : „De-a Bibliotecă: „Mama şi
pentru mama” mama|” activitatea ei”- sortare de
jetoane

ADE
DLC + DOS

Educarea limbajului: “Inimioare, inimioare “de


Sarina Cassavan - lectura educatoarei

Activitate practică: Inima mamei, confecţionare

ALA II
„Pisica derutată”– joc de mişcare
Data:

Unitatea de învățământ:

Nivel de vârstă:

Educatoare:

Tema de integrare curriculară: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

Tema proiectului: “Primăvară, bine ai venit”

Subtema:” De ziua mamei mele”

Tema zilei: ,,Inimioare, inimioare’’

Elemente componete ale activității integrate:

ADP: Zi de sărbătoare

ALA: Construcţii: „ Un dar pentru mama”

Joc de rol : „De-a mama|”;

Bibliotecă: „Mama şi activitatea ei”- sortare de jetoane

ADE: DLC+ DOS : Inimioare, inimioare- Lectura educatoarei + Lipire

ALA2: Joc de mişcare: Pisica derutată

Domenii experiențiale: DLC- DOS

Categoria de activitate: Educarea limbajului/ Activitate practică

Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei, lipire

Dimensiuni ale dezvoltării:

-Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

- Activare și manifestare a potențialului creativ;


Comportamente vizate:
 Ascultă povești și povestiri scurte, participă la jocuri, cântece, poezii, însoșite inițial
de gesturi( comunicare receptivă);
 Folosește intonații diferite,gesturi, limbajul corpului, structuri lingvistice/ gramaticale
simple, pentru a transmite un mesaj ( comunicare expresivă);
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice în
conversați și povestiri create.

Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi

Scopul activității:
Dezvoltarea capacității copilului de a asculta cu atenție un text și de a se concentra
asupra acțiunii prezentate în poveste. Îmbogățirea cu cuvinte și expresii noi.
Efectuarea unor operații simple de lucru cu materialul pus la dispoziție.

Domenii de dezvoltare vizate:


o Dezvoltarea limbajului, a comunicării și premisele citirii și scierii;
o Capacități și atitudini față de învățare
o Dezvoltarea socio-emoțională;
o Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
o Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale;

OBIECTIVE :

O1: să înțeleagă conținutul de idei al textului literar;

O2: să așeze personajele din poveste în ordinea succesiuni lor în poveste;

O3: să lipească în interiorul felicitării inima

O4: să rețină morala poveştii;

O5: să sortetze materialele primite;

O6: să interpreteze rolul de mamă;

O7: să răspundă motric la o comanda dată.

Strategii didactice:
Metode și procedee: lectura,conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
problematizarea,aprecierea verbală, turul galeriei;

Resurse materiale: şorţuleţe, jetoane, trusă de bucătarie, cuburi, planşe, baloane, turtă dulce,
lipici, sclipici, inimioare, decoraţiuni;
Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 1 zi

Bibliografie:

*** Curriculum pentru educația timpurie 2019

SCENARIUL ACTIVITĂȚII
La venirea la grădiniță copiii găsesc materialele așezate la centrele de interes și vor alege
centrul unde doresc să-și înceapă activitatea, alegând din tematica prevăzută la ALA I.

La centrul Bibliotecă, copiii vor avea jetoane cu diferite activităţi ale mamei pe care vor
trebui să le sorteze corespunzător. La centrul Construcţii, copiii vor construe un cadou pentru
mama La centrul, Joc de rol, fetele vor interpreta rolul mamei având la îndemână șorțuri,
unelte de bucătărie.

După masa de dimineață, are loc Întâlnirea de dimineață care va începe cu Salutul: se va
realiza prin tehnica comunicării rotative ( Bună dimineața, mama dragă).

Salutul începe de la educatoare. Fiecare participant işi va salute şi îmbrăţişa colegul din partea
dreaptă.

Prezența se va realiza verbal. Calendarul naturii este completat după o scurtă conversație în
care se descoperă ziua, luna, anotimpul și starea vremii.

Secvența de mișcare va fi realizată pe cântecelul Gimnastica de dimineața.

Pentru a sesiza prin ce se deosebește această zi de celelalte, educatoarea sprijină copiii în


evidențierea noutatea zilei: surprizele pregătite în sala de grupă( pe măsuțe), modificarea
aspectului centrului thematic , amenajat într-un colț al clasei. Copiii se aşază în semicerc
pentru a asculta povestea prousă de educatoare.

Fixarea poveștii, se realizează cu ajutorul unui panou interactiv pe care copiii vor așeza
personajele în ordinea cronologică din poveste. Se va insista pe mesajul regăsit în poveste, și
anume Iubirea dintre mama şi copil.

Prin intermediul tranziției Uite aşa copiii se vor îndrepta către activitatea practică, unde vor
avea de lipit inima mamei. Evaluarea activității practice o voi realiza prin intermediul
metodei turul galeriei.

Copiii se vor îndrepta către jocurile și activitățile liber alese 2 (ALA2), pe versurile cântecului
Vine vine primăvara, unde vor desfășura jocul de mişcare “Pisica derutată”
TRANZIŢII

Câte unu pe cărare

Cate unul pe carare Dupa fragi si dupa mure

Mergem in padurea mare Ascultati si glasul lor

In padure pasarele Mor, mor, mor si mor, mor, mor

Canta sus pe ramurele.

Refren:

Refren:

Uite sus si uite jos Intr-o zi se intalnira

Totu-i vesel si frumos Ei pe loc se sfatuira

Fiecare-n fel si chip Ca sa cante toti in cor

Cip, cirip si mor mor mor

Cip cirip si cip cip cip.

Refren:

Umbla ursii prin padure

Piticii Sa zburam ca ele

Noi suntem piticii

Piticii voinicii

Piticii barbosii Piticii voinicii

Cu scufite rosii Piticii barbosii

Cu scufite rosii

Mergem in padure

Dupa fragi si mure Mergem pe carare

Dupa pasarele In padurea mare


STRATEGIILE DIDACTICE

ETAPELE CONȚINUTUL METODE ȘI RESURSE FORME DE EVALUAREA


ACTIVITĂŢII PROCEDEE MATERIALE ORGANIZA
INSTRUCTIV –EDUCATIV
RE

La venirea la grădiniță copiii găsesc


materialele așezate la centrele de interes și
1. MOMENT își vor alege centrul la care doresc să
ORGANIZATORIC desfășoare una sau multe activități
prevăzute la ALA I.
La centrul Bibliotecă, copiii vor avea Materialele de
jetoane cu diferite activităţi ale mamei pe lucru pe centre:
care vor trebui să le sorteze corespunzător. Exercițiul Imagini,
La centrul Construcţii, copiii vor construe Observarea
sorţuleţe,bucătărie
un cadou pentru mama La centrul, Joc de Explicația comportamentul
, unelte, cuburi Frontal ui copiilor
rol, fetele vor interpreta rolul mamei având
la îndemână șorțuri, unelte de bucătărie.. Demonstrația

Rutină: igiena, servirea micului Conversația Individual


dejun.
Aprecierea verbală
Se asigură climatul educațional favorabil,
în concordanță cu tema săptămânii.

Aprecierea
verbală
Întâlnirea de dimineață:

2. - Salutul: ,,Bună dimineața, mama dragă!” Orală


REACTUALIZAREA - Prezența Conversația Frontal Salutul
CUNOȘTINȚELOR -
- Calendarul naturii panou ,,Calendaru Individual Observarea
l naturii’’ comportamentul
- Activitatea de grup ui verbal și
nonverbal
- Se va purta o scurtă discuție despre
anotimpul de primăvară.
Exercițiul

3. CAPTAREA Se face prin intermediul unui Explicația Tony, turtă dulce, Stimularea
personaj surpriză : Tony, un băieţel uituc. balon interesului
ATENȚIEI Educatoarea şi Tony poartă o discuţie Conversația Frontal pentru activitate
despre turta dulce pe care Tony o zăreşte
pe masă : “Doamna educatoare, această
turtă dulce îmi aminteştte de o poveste pe
care mi-o citea mama şi tare mult îmi
plăcea, insă am uitat numele ei şi
conţinutul. Mama mi-o citea de pe o foaie
veche pe care o moştenise de la bunica
mea, dar cum sunt mai poznaş, am bagat
foaia cu povestea în acest balon şi acum nu
o mai pot scoate. Oare copiii de la grupa
dumneavoastră mă pot ajuta să-mi
amintesc povestea?” Educatoarea sparge
balonul unde se află ovestea şi îi roagă pe
copii să-l ajute pe Tony.
Se anunță tema zilei.

4. ANUNȚAREA Astăzi vă voi spune o poveste frumoasă pe Conversația


TEMEI ȘI A care Tony o iubea când era mic. După
descoperirea poveştii vom lipi inima Expunerea Frontal
OBIECTIVELOR
mamei.
Explicația

5. PREZENTAREA Este prezentată prima activitate de Frontal


NOULUI CONȚINUT dezvoltare experiențială, cea de educarea
limbajului, povestirea educatoarei Expunerea Imagini
ȘI DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII narativă Observarea
,, Inimioare, inimioare’’ –lectura
educatoarei comportamentul
Conversația ui copiilor cu
În timp ce povestesc în ordinea desfășurării Demonstrația privire la
evenimentului voi întoarce câte o imagine Explicația introducerea
la panou. noului element
de prezentare al
textului
Voi povesti pe un ton cald, calm,
modulând vocea altfel la fiecare moment al
acțiunii.
Odată cu expunerea textului vor fi
explicate cuvinetele și expresiile care pot fi
necunoscute, alăturân un sinonim sau o Orală
sintagmă lămuritoare, fără a întrerupe firul
povestirii.
Pentru a-și însuși mai bine cuvintele
necunoscute voi numi 2-3 copii sa Frontal
alcătuiască propoziții cu acestea.
6.ASIGURAREA Conversația Individual
RETENȚIEI ȘI A
TRANSFERULUI Explicația

Exercițiul
După ce povestirea a fost finalizată se va
descoperi panoul cu personajele povestirii.
Copiii trebuie să aşeze personajele în
ordine cronologică.

Siluete
Tranziția către activitatea practică se va
Conversația
realiza cu ajutorul cântecului „Uite aşal”.
Explicația
Frontal
Intuirea materialului și discutarea Exercițiul Capacitatea de
planșei model
Individual redare a firului
povestirii
Se va realiza intuirea materialelor,
sarcinile de lucru și obiectivele urmărite.

Încălzirea motrică
Orală
Se face o rapidă încălzire a mușchilor mici Observația
ai mâinii, prin executarea de către copii a
mișcărilor sugerate de versuri. Conversația Interpretarea
Explicația cântecului
,, Ne jucăm cu mâinile Exercițiul
Cum zboară albinele.
Pumnișori îi rotim,
Bine, bine răsucim
Degetele se salută Capacitatea de
concentra
Se apasă și se luptă
Bat din palme bucuros
Că azi lucrez frumos.’’
Conversația Inimi

După intuirea materialului, educatoarea va Explicația Sclipici Frontal


prezenta lucrarea model și modul de Observarea
Exercițiul Decoraţiuni
utilizare a materialelor și va explica și focalizării și
7. ASIGURAREA demonstra realizarea temei. menținerea
atenției copiilor
FEEDBACKULUI

EVALUAREA Pentru a realiza lucrarea, vom pune lipici


PERFORMANȚEI pe inimii și o vom lipi pe fisă în spațiul
LOR delimitat, chiar în mijlocul acesteia. Individual
Pe mijlocul inimii vom lipi decoratiuni şi
vom orna cu sclipici. Reamintesc copiilor Aprecieri
necesitatea respectării ordinii și curățeniei pozitive privind
Conversaţia executarea
în spațiul de lucru.
Copiii execută tema propusă cu respectarea mișcărilor
indicațiilor și sugestiilor educatoarei.

Turul galeriei
Lucrările realizate se analizează de către
copii, cu ajutorul educatoarei, prin metoda
turul galeriei, avându-se în vedere criteriul
Frontal
estetic, al acurateții, aspectul general. Jocul de mişcare Lipici
În ultima parte a activității se va desfășura
jocul de mişcare Pisica derutată.
Penson

8. INCHEIEREA Educatoarea face aprecieri privind


activitatea comportamentul copiilor pe
ACTIVITĂȚII parcursul zilei, apoi le oferă stimulente. Individual Modul de
realizare a
temelor propuse
Lucrările copiilor

Autoevaluare

Stimulente

S-ar putea să vă placă și