Sunteți pe pagina 1din 6

Proiectul didactic

Data:
Instituția de educație timpurie:
Grupa: pregătitoare
Propunător:
TEMA GLOBALĂ: EU ȘI CEILALȚI
Proiect tematic: Sărbătorile de Paşti
Tema zilei: Legenda „Iepurașul de Paște”
Domeniile de activitate: LIMBAJ ȘI COMUNICARE
EU, FAMILIA ȘI SOCIETATEA
Dimensiunile: Educație pentru limbaj și comunicare
Dezvoltare personală
Unități de competență:
3.1. Perceperea conținutului emoțional-expresiv al textului în baza imaginilor/creațiilor ecranizate și
reproducerea unor secvențe/textului.
3.3. Aprecierea și respectarea propriului patrimoniu cultural și pe cel al altor copii.

Obiectivele operaţionale:
a) cognitive:
- să descrie semnificaţia Iepurașului pascal;
- să asculte cu atenție legenda „Iepurașului de Paște” înregistrate pe diferite suporturi magnetice;
b) psihomotrice:
- să povestească legenda după planul de idei;
- să compună un mesaj de felicitare de Paşti adresat părinţilor, bunicilor şi rudelor;
c) socio-afective:
- să respecte tradiţiile și obiceiurile în perioada sărbătorilor de Paşti;
- să se salute cu adulții și colegii în perioada sărbătorilor de Paști: Hristos a Înviat! Adevărat a Înviat!
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, graficul T, labirintul, explicaţia,audierea, povestirea, exerciţiul,
jocul de rol, modelarea etc.
 Materiale didactice: prezentare power point, mascota Zeița Eostre, tablou cu imagini despre
Sărbătoarea Paştelui, fișe de lucru, plastelină etc.
Forma de organizare: frontal, în grup, individual.

LUCRUL în CENTRE de INTERES:


Centru BIBLIOTECĂ
* Să recite poezii dedicate sărbătorii de Paşti.
SARCINI:
- să recite expresiv poezia „De Paști”, autor V. Militaru

SARCINI SUPLIMENTARE:
- să interpreteze cântece cu conţinut pascal.
Centru ARTE

* Să modeleze din plastilină Iepuraşul de Paşti.


SARCINI:
- să modeleze din plastelină Iepuraşul.

SARCINI SUPLIMENTARE:
- să modeleze coşuleţului iepuraşului și ouăle colorate din plastelină.

Centru JOC DE ROL

* Să dramatizeze un fragment din legenda „Iepurașul Pascal”


SARCINI:
- să dramatizeze un fragment din „Legenda Iepurașului Pascal”;

SARCINI SUPLIMENTARE:
- să improvizeze o povestire despre iepuraş.

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educația timpurie. /coord. GUȚU, V.; VRÂNCEANU, M. autori: PAVLENCO, M.;
MOCANU, L.; CLICHICI, V.; DUMINICĂ, S.; DASCAL, A.; STRAISTARI-LUNGU, C. [et al.]. Aprobat la
data de 01 noiembrie 2018, MECC. Chișinău: Lyceum, 2019.
2. Standarde de învăţare şi dezvoltare a copilului de la naştere până la 7 ani. /coord. Guțu V., Vrânceanu
M.; autori: Pavlenco M. [et. al.]. Aprobat de către Consiliul Naţional pentru Curriculum, 25 octombrie
2019, MECC, Chișinău: Lyceum, 2019.
3. Duminică S., Dascal A. Metodologia proiectării curriculare a activităților în instituțiile de educație
timpurie. Ghid teoretico-metodologic pentru cadrele didactice. Chișinău: Tipografia Reclama, 2017.
4. Vrânceanu M. (coord.) 1001 idei pentru o educație timpurie de calitate. Ghid pentru educatori. ME-
PRODIDACTICA-CNETIF, 2010.
Desfăşurarea activității
Evenimentele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității
Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: Metode și Materiale Forma
organizatoric  aerisirea sălii de grupă; tehnici didactice de org.
 aranjarea materialelor pe centre de activitate; didactice
 aşezarea scaunelor pentru Intilnirea de dimineaţă.
Întrarea copiilor în grupă.
Captarea Întâlnirea de dimineaţă:
atenției Dimineaţa mă trezesc, Soarele le scaldă fața. Cine, oare, n-a venit? Recitarea
După ce mă pregătesc, Le spun: ,,Bună dimineața!” Fiecare uneori, poeziei Lucrul
Spre grădiniţă pornesc. Copiii: ,,Bună dimineaţa!” Are şi zile cu nori. în grup
Și-aştept grupa de pitici După ce ne-am adunat Zile triste, mare
Să sosească, iar aici Și frumos ne-am salutat. Vesele, gălăgioase...
Unde-s foarte fericiți. Ziua asta pentru tine
Etapa de familiarizare

Aprecieri
O sa semene cu cine? Mascota verbale
 Se va selecta de către copil bulina care redă dispoziția (vesel, trist, îngândurat etc.) și Iepurașul
o vor lipi în dreptul pozei sale.

Anunțarea Surpiza actvității este Zeița Eostre pe imagine (prezentare power point).
temei și a Zeița Eostre: Hristos a înviat, copii! Eu sunt Zeița Eostre. Astăzi am venit să vă povestesc o
obiectivelor legendă despre Iepurașul de Paști. Vai, dar unde este Iepurașul trebuia să vină și el astăzi la Salutul
activitate. Oare ce s-a întâmplat?
Mesajul activității este scrisoarea Iepurașului Pascal.
Dragi copii, Scrisoarea Lucrul Încurajări
Sărbătoarea de ... (Paști ) se apropie, ştiu că o așteptaţi cu nerăbdare. Iepuraşu- în grup
Sunt curios să aflu de la voi, cum vă pregătiți să întâmpinați Paștile. Citirea lui mare
Aș dori foarte mult să ajung .... (la grădiniță ) voastră, vă rog să-mi mesajului Pascal
arătați .... (drumul).

Pe curând, ... (Iepurașu Pascal )

Reactualizarea Educatorul: Pentru a ajunge la grădinița noastră trebuie să parcurgă un drum lung și cu multe
to

cunoștințelor obstacole. Pe masă avem un coşuleţ cu ouă, unde fiecare ou conține o probă pe care trebuie Conversaţie
s-o realizăm. Numai așa va ajunge şi va găsi drumul spre grădiniţa noastră.
Educatorul: Înainte de a pleca în drum, poate cineva știe cineva - Ce semnificație are
Iepurașul Pascal.
Educatorul: Vreau să menționez că această tradiţie a fost înregistrată pentru prima data în Recitarea Coşuleţul
Germania. Mai târziu, s-a răspândit în America şi Europa, ajungând această tradiție până la poeziei cu cele 5
noi. probe
Etapa de învățare

Educatorul: Astăzi noi:


 Vom cunoaște semnificația Iepurașului Pascal în țara noastră.
 Vom povesti Legenda Iepurașului Pascal.
 Vom recita poezii și vom interpreta cântece de Paști.
 Vom desena Iepurașul Pascal.
Educatorul: Să-l ajutăm pe Iepurașul Pascal să ajungă la grădinița noastră.
Iepuraşul e pe drum!
Cum ajunge o să aflaţi acum:
Cinci probe are
Să vedem care …?
Educatorul: Copii, voi cunoașteți legenda „Iepuraşului Pascal”?
Desfășurarea
propriu-zisă Proba I. Ascultați legenda „Iepurașul de Paște” Audierea Prezentare
a învățării și răspundeți la întrebări legendei power
r point

Legenda Iepuaşului de Paşti


A fost odată tare demult, nu ştiu când s-a întâmplat, pe când zeii coborau pe
pământ o zeiţă pe nume Eostre, foarte frumoasă, iubea natura, era zeiţa care prevestea
Primăvara.
Într-o zi însorită zeița a găsit într-un luminiş o pasăre măiastră, dar era rănită.
Cu dragostea ei la animale şi cu priceperea ei la plante tămăduitoare a reuşit s-o Lucrul
însănătoşească pe biata pasăre. Dar pasărea nu a mai putut zbura, aşa că Eostre a în grup Aprecieri
transformat-o în iepure, să poată fugi mai repede, să se poată apăra de fiarele pădurii. mare verbale
Dar ce să vezi pasărea transformată în iepure i-a rămas obiceiul de a face ouă. De
atunci legenda spune că Iepuraşul de Paşti aduce daruri şi ouă la copii cuminţi.

Educatorul: Răspundeți la întrebări:


1. Cum se numea Zeița care prevestea Primăvara? (Zeița care prevestea Primăvara
se numea Eostre.) Imagini
2. Unde a găsit Zeița Eostre o pasărea rănită? (Într-un luminiș Zeița a găsit o Explozia din
pasăre măiastră rănită.) stelară legendă
3. Cum a reușit Zeița s-o însănătoșească pe pasărea măiastră? (Cu dragostea ei la (după
animale şi cu priceperea ei la plante tămăduitoare a reuşit s-o însănătoşească pe biata planul de
pasăre.) idei)
4. De ce Zeița a transformat pasărea într-un iepure? (Pasărea nu mai putea zbura
de aceea a transformat-o în iepure să poată fugi mai repede, să se poată apăra de fiarele
pădurii.)
5. De ce i-a rămas iepurelui obiceiul de a face ouă? (Iepurelui i-a rămas acest
obicei fiindca cândva fusese pasăre.)
6. Cui dăruie Iepurașul ouăle de Paști?(Iepurașul dăruie ouă copiilor cuminți.)
Proba II. Selectează imaginile „Fapte bune și fapte rele” Graficul T
Educatorul: Care sunt copii cuminți?
Analiza Lucrul
Se vor prezenta imaginile:
în grup
Fapte rele Fapte bune
Imagini mare
1. Să meargă pe lângă o bunicuță 1. Să ajutăm bunicii să traverseze
Fapte
și nici să n-o observe. strada.
bune,
2. Să rupă și să calce florile. 2. Să iubim natura, să avem grijă de faptele
3. Să nu te împarți cu nimeni. flori. rele
3. Să împarți jucării cu colegii săi.

Educatorul: Ce fapte bune faceți, voi copii?

Proba III. Povestește legenda „Iepurașul de Paște” Observa-


rea
Se va prezenta planul de idei și imagini: comporta-
1. Zeița Eostre prevestea sosirea Primăverii. Povestirea mentului
2. Într-un luminiș Zeița a găsit o pasăre măiastră rănită. copiilor
3. Zeița a reușit s-o trateze pe pasăre.
4. Pasărea nu putea să zboare.
5. Zeița a transformat pasărea într-un iepure.
6. Obiceiul Iepurelui de a face ouă. Prezentare
7. Darurile Iepurașului de Paști. a planului
de idei
Proba IV. Exercițiu creativ Cum credeți, unde ascunde Iepurașul oușoarele Exerciţiu sub formă
de Paști? creativ de imagini

Interpreta
rea
Tranziție: Intepretarea cântecului „Paște iar a venit”
cântecului
Refren: Paștele iar a venit 1. De flori e plină valea 2. Isus e Învierea „Paște iar a Cântecul
A venit, a venit Și păsărele cânt Isus e Viața venit”
Paștele iar a venit Cântă cu noi cântarea Și cel ce în El se-ncred
Isus a înviat Cristos a înviat! Din morți vor învia.
Domnul Isus Domnul Isus este viu
Este viu, este viu Și-n veci va trăi.
Fixarea  Se vor aranja la centre de interes:
și consolidarea Bibliotecă:
cunoștințelor
Recitarea poeziilor dedicate sărbătorilor de Paști. Recitarea
 Se va recita expresiv poezia De Paști, autor V. Militaru, de către copii.
Un copil: De Paști, când zorile s-aprind Alt copil: Pe sălcii verzi şi flori de măr...
Și la biserici clopotele bat, Isus să-ţi intre în casă
Din inimă îți zic cu glas plăpând Să-ţi lase-n inimă şi-n gând Modelul Lucrul în
Hristos a înviat! Lumina preţioasă. Iepuraşul grupuri
din mici
Alt copil: În noaptea Învierii, Cu sufletul curat, plastelină
Etapa de exersare

Când clopotele bat Să spunem împreună


Cu lumânări aprinse Hristos a înviat!
Arte: Modelarea „Iepurașul de Paște”
Modelare Lucrul
individual Analiza
Se vor explica etapele de lucru:
produse
I. Demonstrarea şi explicarea acţiunilor de realizare a lucrării a educatorului.
Cartea cu lor
II. Pregătirea elementele corpului: capul, urechiuşe, corpul masiv şi lăbuţe.
Demonstrar legende activității
III. Executarea corectă a elementelor prin mișcării circulatorii cu ajutorul palmelor.
IV. Lipirea elementelor prin apăsare a urechiușelor și lăbuțelor de corp. Ataşarea lor din ea
scobitori scurte.
V. Asamblarea corespunzătoare a formelor modelate părţile corpului.
Joc de rol
VI. Expoziția lucrărilor.
Joc de rol
Dramatizarea unui fragment din „Legenda Iepurașului Pascal”
Încheierea  Se vor aprecia lucrările copiilor și se vor evidenția cele mai originale. Aprcierea
activității  Se vor aplauda la sfârșitul activității pentru rezultatele obținute. verbală

S-ar putea să vă placă și