Sunteți pe pagina 1din 15

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”LIVIU REBREANU”

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ”RÂNDUNICA”

TÎRGU-MUREȘ

PROIECT DE ACTIVITATE
„PEȘTELE-CURCUBEU”

GRUPA: MIJLOCIE ROMÂNĂ ”MĂMĂRUȚELOR”

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: ZAHAN SIMONA MARIA

DATA: 24.02.2021

TG- MUREȘ
DATA: 24.02.2021

NIVEL/GRUPA: I/Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA PROIECTULUI: „ De vorbă cu animalele”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „De vorbă cu delfinii!”
TEMA INTEGRATOARE: ”Peștele-curcubeu”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare și sistematizare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de o zi
DOMENII EXPERIENȚIALE VIZATE: Domeniul Limbă şi Comunicare și Domeniu
Om și Societate
SCOPURILE ACTIVITĂȚII:
o Dezvoltarea capacității de a asculta o poveste, demonstrând înțelegerea acesteia și a
mesajului transmis, prin activizarea și îmbogățirea vocabularului.
o Dezvoltarea creativității copiilor prin formarea unor deprinderi de căutare de noi
informații și împărtășirea cu ceilalți a noilor descoperiri.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
o să identifice mesajul educativ al poveștii;
o să îmbine materialele puse la dispoziţie pentru obţinerea unui peşte colorat;

o să picteze pe suprafața pânzei cu materialele puse la dispoziție;

o să raporteze corect numărul la cantitate şi cantitatea la număr, lipind pe brațele caracatiței


tot atâtea inele câte îi indică zarul;

o să coopereze în cadrul grupului din care fac parte, pentru realizarea stelei de mare, prin
îmbinarea materialelor puse la dispoziție;

o să manipuleze corect, accesoriile de pescuit puse la dispoziție, folosindu-se de reţeta


primită.
DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ VIZATE:
 DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
Dimensiuni ale dezvoltării: Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării.
Comportamente vizate:
Participă cu entuziasm la gimnastica de înviorare, imitând animalele prin mișcare.
Își coordonează mișcările în funcție de stimuli vizuali, ritm, cadență, semnale sonore,melodii.
 DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
Dimensiuni ale dezvoltării: Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a
diversității
Comportamente vizate:
Își însușește și repectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte
familiare;
Demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte persoane din mediul apropiat.
 CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
Dimensiuni ale dezvoltării: Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare
Comportamente vizate:
Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi;
Încearcă/inițiază acțiuni noi și începe să își asume riscuri.
 DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A
PREMISELOR CITIRII ŞI SCRIERII
Dimensiuni ale dezvoltării: Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
Comportamente vizate:
Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor,
semnificaţiilor etc.
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui.
 DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII
Dimensiuni ale dezvoltării: Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:
Realizează, în mod dirijat activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente și
metode specifice.
TIPOLOGIA ACTIVITĂȚII: Activitate integrată de o zi.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. TIPURI DE EXPERIENȚE DE ÎNVĂȚARE IMPLICATE: Activă, creativă,
inductivă, deductivă.

2. SISTEMUL METODOLOGIC: povestirea, conversaţia, problematizarea, explicaţia,


observația, demonstraţia, exerciţiul, munca în grup, învăţarea prin cooperare.

SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE:


ADP: calendarul naturii, semnele salutului de dimineață, ”Buburuza” cu pozele copiilor.
ADE: cartea, tabloul poveștii, Peștele – curcubeu, personajele din poveste, hârtie creponată,
pungi, cleme rufe, ochi, lipici;

ALA: Artă: tempera, suport, pensulă, pânză, șorțuri, pungă cu bule, șervețele umede.

Joc de masă: forme geometrice din polistiren, siluetă de stea pe coală de carton, bandă
autoadezivă cu arici.

Știință: zar, hârtie colorată, lipici, siluetă caracatiță.

Joc de rol: bărci, undiţe, peşti, găletuţe.

ALA (partea a II-a) - Joc distractiv: machetă din polistiren care reprezintă un rechin, șervețele
în trei straturi, elastice.

RESURSE:

o UMANE: preşcolarii din grupa mijlocie romănă ” Mămăruțelor”, educatoarea.

o SPAȚIALE: sala de grupă.

o TEMPORALE: 1 zi.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual.

STRATEGII METODE ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE:


o Evaluativ- sumative: aprecierea, încurajarea verbală.

o Frontală: realizată pe tot parcursul activității.


o Finală: prin analiza produselor activității și a deprinderilor formate, prin exprimarea
părelilor personale ale fiecărui copil cu privire la activitate.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
1. Curriculum pentru educaţie timpurie 2019, Anexa la ordinul ministrului Educaţiei Naţionale
nr. 4694/02.08.2019.

2. M.Bocoș, L.Carlogea, C.Draghici, Antologie de proiecte tematice pentru activități integrate,


Editura Diana, București-2011
3. Revista învățământului preșcolar număr tematic proiectare integrată, Editura Arlequin,
București-2009
4. Revista învățământului preșcolar nr.3-4/2014, Editura Arlequin, București-2014
5. Revista învățământului preșcolar nr.3-4/2015, Editura Arlequin, București-2015
INVENTAR DE ACTIVITĂŢI
ETAPA I
 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
1. Rutine: primirea copiilor, igiena personală, micul dejun.
2. Întâlnirea de dimineaţă: „Să facem cunoștință cu Peștele-curcubeu!"
3. Tranziţii: „Din Oceanul Pacific!”-recitativ
ETAPA a II-a

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE ȘI DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE - (Activitate
practică)
”PEȘTELE-CURCUBEU”
(Povestirea educatoarei, confecționare pești colorați)

 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (centre partea I)


Știință: „Tentacule pentru Octopus” – lipire
Sarcina didactică: să lipească tentacule în funcție de cifra și culoarea zarului aruncat.
Joc de masă: ” Steaua de mare” - asamblare
Sarcina didactică: să reconstruiască steaua de mare cu ajutorul pieselor de puzzle.
Artă: ”Oceanul” - pictură
Sarcina didactică: să picteze prin ștampilare
Joc de rol: ”La pescuit” ( Centrul de rezervă)
Sarcina didactică: să pescuiască în funcție de rețetă.
ETAPA a III-a
 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE ( partea a II-a)
“Hrănește rechinul” – joc distractiv
HARTA ACTIVITĂȚII

Centrul Joc de masă:


”Steaua de mare” -
asamblare

Centrul Artă:
”Oceanul” -

Centrul Știință: pictură

„Tentacule pentru
Octopus” – lipire
PEȘTELE - CURCUBEU

Centrul de rezervă:
Joc de rol:
“Hrănește
”La pescuit”
rechinul” – joc
distractiv

ACTIVITATE INTEGRATĂ
DLC+DOS
”PEȘTELE-CURCUBEU”
(Povestirea educatoarei + Activitate
practică-confecționare pești colorați)
SCENARIUL ZILEI
Sala de grupă este amenajată astfel încât să permită desfăşurarea activităţii în condiţii
adecvate, propice.
Salutul se realizează prin recitativul: ” Dimineaţa a sosit, Toţi copiii au venit. În cerc să
ne adunăm, Cu toţii să ne salutăm. A-nceput o noua zi: Bună dimineaţa, dragi copii”
Prezența o realizăm cu ajutorul buburuzei cu poza copiilor.
Gimnastica de înviorare presupune diferite variante de mișcare sugerate de text.
(Anexa1 )
Calendarul naturii se completează la trenulețul colorat, unde copiii vor așeza jetoanele
cu imaginea care reprezintă starea vremii.
Împărtăşirea cu ceilalţi reprezintă momentul în care preşcolarii, folosindu-se de
expresiile afișate în grupă le mărturisesc colegilor, cum se simt ei astăzi?
Noutatea zilei- o reprezintă prezentarea musafirului: ”Peștele-curcubeu”
Dragi copii, vreau să vă spun ce mi s-a întâmplat azi de dimineaţă când veneam grăbită
spre grădiniţă. Aud la un moment dat pe cineva spunând:,, Bună dimineaţa!” Și bineînțeles mă
opresc să salut, dar ... mă uit în stânga și în dreapta și nu văd pe nimeni. Așadar îmi spun:,, n-ai
auzit bine” și merg mai departe.Apoi aud iar: ,, Bună dimineața! Aici jos sunt! Am auzit că mergi
la grădiniță la niște copii isteți, n-ai vrea să mă duci și pe mine?Tare aș vrea să-i cunosc!”L-am
luat cu mine și vi l-am adus să-l cunoașteți și voi.”În sala de grupă își face apariția un peștișor
curcubeu..
Activitățile pe domenii experiențiale se desfășoară pe baza povestirii educatoarei a
poveștii: ”Peștele-curcubeu” de Marcus Pfister. Fixarea poveștii se va realiza cu ajutorul cubului
cu imagini din poveste. La activitatea practică copiii vor realiza pești colorați din pungi posh,
hârtie creponată, ochi autocolanți si cleme.
Activitatea continuă la centrele de interes
La Centrul Știință copiii vor avea la dispoziție o caracatiță cu tentacule colorate dar
neterminate, hârtie de diferite culori, lipici; ei trebuie să dea cu zarul și să continue tentaculele
caracatiței ”Octopus” în funcție de culoare și cifră.
La Centrul Joc de masă copiii vor avea la dispoziție o siluetă de stea, bucăți de polistiren., iar
ei vor trebui să așeze bucățile de polistiren la locul indicat pt a forma steaua de mare.
La Centrul Artă vor avea la dispoziție o bucată de pânză albă, tempera (albastru, alb), pensulă,
pungi cu bule și vor ștampila cu ajutorul pungilor cu bule pânza în culorile oceanului.
Centrul de rezervă (centru închis) Joc de rol copiii vor avea la dispoziție cutii de carton(bărci)
în care vor urca și din care vor pescui după rețetă.Dacă vreun preșcolar își finalizează sarcina
primită într-un timp scurt, îi voi deschide: Centrul de rezervă pentru ași petrece restul timpului
acolo, până când termină și ceilalți copii sarcinile primite.
După ce au terminat munca pe centre vom admira tot ceea ce au realizat, vom purta o
discuție sespre cum s-au simțit? Ce le-a plăcut mai mult?
În cadrul activităților liber alese ne vom juca împreună jocul distractiv: ,, Hrănim
rechinul!”
SECVENŢELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII OBSERVAŢII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1.Moment Sala va fi pregătită pentru desfăşurarea activităţilor Observarea
organizatoric în condiţii optime. comportament
Amenajarea spațiului de lucru, pregătirea u lui non-
materialului didactic. verbal
Se desfășoară momente specifice întâlnirii de
dimineață. Copiii intră în sala de grupă aleg forma
de salut și se realizează prezența.
Gimnastica de înviorare se realizează prin
intermediul recitativului ritmic:
„Înviorarea de dimineață” (Anexa1)
Calendarul naturii se completează la trenulețul
colorat, unde copiii vor așeza jetoanele potrivite. Le
adresez copiilor întrebări despre cum este vremea
afară? În ce anotimp suntem? În ce zi suntem?

2.Captarea Atenția copiilor este captată prin elementul surpriză Conversaţia Observarea
atenţiei ”Peștele-curcubeu” care îi invită pe copii să-i interesului
cunoască povestea. manifestat de
copii
3.Anunţarea Povestea pe care am să v-o spun astăzi se numește Conversaţia
temei şi a ”Peștele-curcubeu” de Marcus Pfister. (Anexa 3) Explicaţia
obiectivelor Vă rog să fiţi atenţi la imagini și la povestea pe
care o veți asculta ca să fiți pregătiţi să răspundeţi la
provocările pe care vi le-am pregătit.
4.Dirijarea Activitatea se va realiza prin intermediul povestirii Conversația Observarea
învățării prin pe un tablou cu personaje confecționate din fetru. interesului
abordarea Anunț titlul poveștii, povestesc clar, accesibil și manifestat de
integrată a expresiv pentru a capta și menține atenția copiilor Povestirea copii
conținuturilor pe toată durata povestirii. Expresivitatea povestirii o educatoarei
voi realiza prin modularea vocii, schimbarea
ritmului vorbirii pe parcursul povestirii, pauze
logice, psihologice și gramaticale, accentuări și
scăderi ale intensității vocii. Povestirea va fi însoțită
de personaje (siluete) din fetru pe tabloul poveștii.
Pe parcursul lecturării explic cuvintele necunoscute.
După parcurgerea poveștii se poartă o scurtă
discuție pe baza acesteia:
CUM se numește povestea noastră?
- Povestea se numește: Peștele-curcubeu!
CARE sunt personajele poveștii? Conversația
- Personajele poveștii sunt: Peștele-curcubeu,
peștișorul albastru, steaua de mare, caracatița
Octopus, peștii.
DE CE peștișorul curcubeu nu avea prieteni? Observația
- Pentru că nu a vrut să-și împartă solzii.
CINE l-a ajutat să își schimbe comportamentul?
- Caracatița Octopus! Explicația
UNDE a găsit-o pe caracatița Oktupus?
- Într-o grotă, peșteră.
CÂND a fost fericit peștișorul?
- După ce și-a împărțit solzișorii cu ceilați pești.
După ce au răspuns la întebări, Peștele-curcubeu îi
întreabă pe copii dacă vor să se joace un joc? Li se
prezintă copiilor un cub pe ale cărui fețe sunt lipite
imagini cu scene din poveste. Câte un copil vine în
față, rostogolește cubul și spune ce se află pe
imaginea la care s-a oprit.
Educatoarea le adresează întrebări ajutătoare. Jocul
- Cum se simte Peștele-curcubeu? Observația
- Ce sfat i-a dat Octopus? Explicația
- Cine trăia în grotă?
- Ce este o grotă?
- Câți solzi ia dat peștișorului albastru?
- De ce era singur?
Când cubul cade pe fața pe care se află reprezentat
Peștele-curcubeu, copilul trebuie să înnoate la locul
său! Exercițiul
Drept recompense pentru răspunsurile frumoase,
pentru că ați fost atenți, Peștele-curcubeu vrea să vă
dăruiască câte un solzișor strălucitor ( solzii vor
avea 3 culori sclipitoare).
Și pentru ca Peștele-curcubeu să nu se simtă singur
la noi în grupă și să fie fericit vă roagă pe fiecare
dintre voi să-i faceți un pește-prieten.
”Ce ziceți, îl ajutăm să fie fericit?”
Pe tranziția ” ” ne vom deplasa spre măsuțe unde
vom confecționa ”Peștișori colorați”, unde copiii
vor avea la dispoziție hârtie creponată, pungi,
cleme, ochi, lipici.
Se explică și se demonstrează modul în care se
realizează peștișorii.
Înainte de a începe să lucreze vom executa câteva
exerciții de încălzire a musculaturii: ”Am ceva, n-
am nimic”, „Mișcăm degețelele
Batem bine palmele,/Frecăm bine mâinile,/Mâinile
sunt încălzite/Pentru lucru pregătite.”
Copiii vor confecționa peștisorii mototolind hârtia
creponată și introducând biluțele formate în punga
”posh”, pe care o vor prinde la capăt cu o clemă și
apoi vor aplica ochișorii.
Copiii confecționează peștișorii fiind supravegheați
și dirijați de educatoare cu informații suplimentare.
După ce au terminat se fac aprecieri verbale
stimulative.
Copiii vor așeza ceea ce au lucrat în spațiul special
amenajat.
Cu ajutorul tranziției ” ” (Anexa ) ne vom îndrepta
spre baie.
5.Obţinerea La reîtoarcerea în grupă preșcolarii au câteva
performanţei şi continuă munca, pe centre pentru ca Peștele- Capacitatea
asigurarea curcubeu să se simtă la noi în sală ca acasă. Astfel, copiilor de a
conexiunii copiilor le sunt prezentate cele trei centre de interes Observaţia observa,
inverse şi sarcinile pe care le au de îndeplinit. Explicaţia explora și
La Centrul Știință: „Tentacule pentru Octopus”, Conversaţia interacționa
vor avea la dispoziție o caracatiță cu tentacule raportat la
colorate dar neterminate, hârtie de diferite culori, cerințele vizate
lipici. Copiii trebuie să dea cu zarul și să continue
tentaculele caracatiței ”Octopus” în funcție de
culoare și cifră.
La Centrul Joc de masă: ” Steaua de mare”, vor Problematiza
avea la dispoziție o siluetă de stea, bucăți de rea
polistiren. Copiii vor trebui să așeze bucățile de
polistiren la locul indicat pt a forma steaua de mare. Observarea
La Centrul Artă: ”Oceanul” , vor avea la comportament
dispoziție o bucată de pânză albă, tempera (albastru, ului copiilor.
alb), pensulă, pungi cu bule. Copiii vor ștampila cu
ajutorul pungilor cu bule pânza în culorile
oceanului. =
Centrul de rezervă Joc de rol: ” La pescuit” , vor Conversaţia
avea la dispoziție cutii de carton(bărci) în care vor Turul galeriei
urca și din care vor pescui după rețetă:(3 pești
galbeni, 2 verzi....).Dacă vreun preșcolar își
finalizează sarcina primită într-un timp scurt, îi voi
deschide: Centrul de rezervă pentru ași petrece
restul timpului acolo, până când termină și ceilalți
copii sarcinile primite.Înainte de începerea muncii
pe centre se vor executa exerciții pentru încălzirea
mușchilor mici ai mâinii.
6. Asigurarea La sfârşitul activităţilor de la centrele de interes,
retenţiei şi a copiii vor vizualiza ceea ce au făcut colegii lor şi cu Observația
transferului ajutorul meu vom aranja un loc special pentru Conversaţia
Peștele-curcubeu. Vom face aprecieri asupra
modului în care au participat la activități.
Apoi ne vom juca împreună jocul distractiv:
,, Hrănim rechinul!”
Desfăşurarea jocului: Copiii vor fi împrătiţi în două
echipe. Fiecare echipă primește un numar egal de Explicaţia
peștișori(roz și verzi), din locul marcat copiii Jocul
trebuie să arunce peștișori în gura rechinului.
Câștigă echipa care a hrănit rechinul cu cei mai
mulți pești.
7.Evaluarea şi Ne vom așeza pe scăunele și vom discuta despre Observația Aprecierea
încheierea cum s-au simțit astăzi? Ce le-a plăcut cel mai mult? Conversaţia verbală,
activităţii Aprecieri verbale asupra modului de implicare al colectivă şi
copiilor în activitate, precum și modul de individuală.
îndeplinire a sarcinilor.
Copiii vor fi recompensați cu un peștișor.
ANEXE

ANEXA 1

1. Daca vreau sa cresc voinic

Fac gimnastica de mic:

Trec in pas alergator,

Sar voios intr-un picior...

Ma opresc, respir usor,

Intind bratele si zbor!

Tai lemne cu un topor

Ma opresc, respir usor,

Intind bratele si zbor.

Toata lumea e a mea,

Cind m-asez jos la podea!

Asta-i doar un inceput...

Ia priviti cit am crescut!

ANEXA 2

Din Oceanul Pacific,

A ieșit un pește mic,

Și pe coada lui scria:

Hai la centre, nu mai sta!


Anexa 3
PEȘTELE – CURCUBEU
de Marcus Pfister
În marele ocean trăia odată un pește curcubeu. Era cel mai frumos pește și era foarte
mândru de asta. Solzii lui străluceau și aveau toate culorile curcubeului: roșu, albastru, verde,
portocaliu, mov, galben. De aceea i se spunea peștele curcubeu.
Peștele curcubeu este foarte mândru de solzii lui. Ceilalti pesti se învârteau în jurul lui și se
minunau de cât de frumos este.
Într-o zi peștișorul albastru s-a apropiat de el.
– Bună, pe mine ma cheamă peștisorul albastru, pe tine cum te cheamă?
– Pe mine ma cheamă peștișoru curcubeu.
– Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie un solz din hăinuța ta că îți dau și eu unul din hăinuța
mea?
Îmi plac foarte mult culorile pe care le porți tu! Eu am doar o singură culoare și mi-aș dori să
port și eu o amintire de la tine.
– Cum să îmi stric eu frumusețe de haină! Nu pot!
Peștele curcubeu s-a întors cu spatele și a dat sa plece.
– Stai, nu pleca! Vrei sa fim prieteni și să ne jucăm împreuna? Uite îti ofer eu o amintire, un solz
din hăinuta mea!
– Cum să port eu un asemenea solz lipsit de culoare în haina mea strălucitoare? Tu nu vezi ca nu
se potrivește? Pastrează-l ca nu am nevoie! Eu nu ma joc cu pești care au haine atât de ponosite
și de lipsite de culoare.
Peștisorul curcubeu i-a întors spatele și a plecat mândru să înoate în alta parte.
Peștisorul albastru era foarte trist ca peștisorul curcubeu nu îi primise darul și nici nu dorise să se
joace cu el.
– Nu-i nimic, o să merg în altă parte să caut alți peștisori cu care să mă joc și pe care să mi-i fac
prieteni.
Peștisorul albastru a mers la un grup de peștisori plați care înotau putin mai departe și i-a întrebat
dacă doresc să se joace cu el. Peștisorii plați i-au povestit că ei au dorit să se joace cu pestișorul
curcubeu dar ca el nu a acceptat deoarece nu-i place sa se joace cu pestisori care arată atât de
ciudat. Ei l-au primit cu drag pe peștisorul albastru în jocul lor și au început sa se joace
împreună.
Pe zi ce trecea, peștisorul curcubeu se simtea din ce în ce mai trist. Nimeni nu mai venea să-l
întrebe dacă vrea să se mai joace sau să împartă solzi. Ceilalți pești se jucau și înotau bucuroși
cât era ziua de lungă.
Într-o zi peștișorul curcubeu în timp ce plângea că este singur și că nu are nici un prieten
întâlnește caracatița cea înțeleapă. Atunci i-a venit ideea că ar putea să ceară ajutorul caracatiței.
– Doamna caracatiță sunt foarte trist și am nevoie de ajutor. Nu am nici un prieten și nici un
pestișor nu mai dorește să se joace cu mine.
Peștișorul curcubeu îi povestește ce s-a întâmplat cu câteva zile în urmă, cum a refuzat să
împarta cu peștișorii din solzii lui strălucitori.
– Dragă peștișorule, cheia prieteniei constă tocmai în acest lucru: să împarți cu ceilalti din
lucrurile tale și să accepți că ceilalți sunt diferiți față de tine iar diferența nu însemna că sunt mai
răi sau mai buni ci că fiecare este frumos și bun în felul său.
– Doriți să spuneți că dacă voi împarți cu ceilalti din solzii mei voi avea și eu prieteni?
– Exact. Cum te simți când cineva împarte cu tine ceva de la el?
– Sunt fericit.
– La fel se simte si celălalt când tu îi oferi ceva de la tine.
– Si acum hai sa găsim ceva frumos la ceilalti. Vezi tu, tu te-ai nascut cu solzii foarte frumoși și
strălucitori. Alți pești chiar dacă nu au hăinuța atât de frumoasă ca a ta cu siguranță ca au alte
lucruri care pot să îți placă la ei. Fiecare este frumos în felul lui. Pentru mama lor fiecare dintre
ei este cel mai frumos.
Hai să descoperi la prietenii tăi lucruri care îți plac:
– Peștisorul albastru are ochii frumoși.
– Super, spune caracatita!
– Peștișorii plați au aripioarele puternice și grațioase în acelasi timp.
– Acum hai să le spunem ce îți place la ei și să îti faci prieteni.
Peștișorul curcubeu a plecat câtre grupul de peștișori care se jucau veseli puțin mai departe. A
pus în aplicare toate sfaturile înțelepte pe care le primise de la caracatiță și în plus le-a oferit
peștișorilor câte un solz din frumoasa sa hainuță. Când a venit seara a plecat fericit acasă că și-a
făcut mulți prieteni.

S-ar putea să vă placă și