Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

(ADP)

Data: 26.02.2020
Prof.înv.preșcolar: Senescu Anca-Irina
Unitatea de invățământ: G.P.N Plăvălari
Nivelul de vârstă/grupa: nivel II/grupa mijlocie
Tema anuală de studiu: ”Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”
Tema săptămânală: „Liniștea din adâncuri”
Categoria de activitate de învățare : Activitate de dezvoltare personală
Denumirea activității : Întâlnirea de dimineață
Tema activității :”Prietenii din adâncuri”
Mijloc de realizare: exerciții pentru stimularea comunicării

Elementele activității :– salutul, prezența, calendarul naturii, tabloul emoțiilor și


responsabilităților, noutatea zilei, regulile grupei, activitatea de grup, mesajul zilei, gimnastica de
înviorare.

Scopul: crearea unui climat stimulativ în vederea dezvoltării comunicării orale și a interrelaționării
și coeziunii grupului,cât și a unor deprinderi sociale de comportare în colectiv.

Obiective operaționale:
-să utilizeze formule de salut cunoscute, specifice momentului zilei, folosind limbaju verbal și
nonverbal;
-să identifice principalele caracteristici ale vremii, unele fenomene specifice aontimpului;
-să precizeze starea emoțională din ziua respectivă, asociind emoția cu imaginile de pe Roata
emoțiilor;
-să comunice cunoștințe, impresii și opinii, transmițând experiențe și păreri proprii despre animalul
ales, participând activ la activitatea de grup ;
- să participe activ la activitatea de grup, atât in calitate de vorbitor cât și de ascultător;
-să stabilească, desprinzând din context, cu ajutorul educatoarei mesajul zilei;
-să execute exerciții motrice însușite anterior în contexte variate, respectând sugestiile date;

Strategii didactice:
a.)Metode și procedee : conversația, explicația, observația, exercițiu fizic, jocul
b.)Resurse materiale: Acvariul, imagini, simboluri pentru caracteristici/fenomene ale
naturii,jetoane cu personaje;
c.)Elemnete de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, mișcarea
Bibliografie:
Bane,Coleen,”Ce este întâlnirea de dimineață?”-Bună dimineața!Mă bucur că ești aici!”
Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineață
Daniela Răileanu,Dorina Vieriu,Iuliana Alecsa,(2009),” Proiectarea pas cu
pas”,Îndrumător pentru cadrele didactice din învățământul preșcolar,Ed.Diamant.
Dumitrana,M.,(2001),”Educarea limbajului în învățământul preșcolar”,Counicarea
orală,Ed.Compania București
MECI,(2008),”Curriculum pentru învățământul preșcolar”,Editura DPH București
Oprea,C.L,(2007),”Strategii didactice interactive”,E.D.P.București
Scenariul activității
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă :

Vai ,copiii, ce s-a-ntâmplat,


Împărăteasa Apelor ne-a transformat!
In strai nou ne-a îmbrăcat
Numele de Peștișori ne-a dat.
Peștișorul fermecat mi-a încredințat
Și o dorință să-i îndeplinim ea m-a rugat.

Are loc salutul: „Dimineaţa a sosit,/ Toți peștișorii sunt aici / În cerc să ne aşezăm / Cu
toţii să ne salutăm.” Educatoarea le va transmite un salut însoțit de o apreciere: ,,Bună dimineața,
peștișori frumoși!", „Bună dimineaţa, copii isteti!”. Cu ajutorul Paștișorului Flopi copiii se vor
saluta reciproc prin mânuirea mascotei de la un copil la altul (tehnica comunicării rotative)
Urmează prezenţa: este solicitat un copil să aşeze la panou fotografiile peștișorilor prezenţi. Apoi,
se va completa calendarul naturii, cu datele necesare (ziua, luna, anul, starea vremii, etc)
Noutatea zilei o reprezintă un dar primit de la Împărăteasa Apelor - un acvariu care nu are
peștișori în el. Împărăteasa Apelor trimite și o scrisoare (Anexa 2) prin care solicită să o ajutăm
în așa fel încât peștișorii să vină din nou în acvariu. Ea doreşte să ne spună care este povestea
,,Pescarul și peștișorul de aur ", să descoperim lucruri noi la centrele de activitate, să pictăm
viețuitoarele marine iar în final să ne jucăm un joc.

Împărăteasa Apelor dorește să cunoască și regulile grupei noastre, pe care le respectăm


zilnic: să fim prieteni, să vorbim pe rând, ascultând până la capăt pe cel care vorbește, să facem
ordine unde ne-am jucat sau am lucrat. Se vor alege copiii responsabili cu diferite activități,
reamintindu-se ce sarcini trebuie să îndeplinească fiecare responsabil.(Responsabilitățile grupei)
Împreună vom cânta cântecelul:” Ursuleții s-au trezit, bună dimineața!”(Tranziție)
Activitatea de grup se va realiza prin intermediul unui joculeț care se numeșete: ”Ghicește
animalul și spune ce știi despre...” Într-un săculeț vor fi animale marine iar pe rând fiecare copil
va extrage câte un animal, va spune ce este și ce știe despre el, iar apoi îl va așeza în acvariul adus
de Împărăteasa Apelor pentru a o ajuta să adune din nou animalele marine. Jocul va continua până
se va extrage toate animalele marine din săculeț. Copiii vor transmite cunoștințe, impresii, opinii
despre animalul extras. Acest moment va solicita întreaga grupă și va contribui la realizarea unei
intercunoașteri, la exprimarea liberă în fața celorlalți, învățând să asculte și să-și exprime trăirile.
Copiii împreună cu educatoarea vor desprinde mesajul zilei :”Tainele din adâncuri.”
Acest mesaj consituie și momentul de lectură ce urmează “Curiozități despre animalele marine.”
Împărăteasa Apelor le mulțumește copiilor pentru ajutor și îi invită să facă mișcare
împreună pentru a fii sănătoși, voinici și voioși.(Gimnastica de înviorare)
Copiii se ridică în picioare și execută mișcările sugerate de povestea educatoarei urmărind
zborul zânelor(aplecări și lăsări ale capului în față și spate), tâiem frunzele de păianjen cu
foarfeca croitorașului cel viteaz(forfecări ale brațelor), ne transformăm în copaci care-și
leagănă crengile în bătaia vântului(îndoiri ale brațelor,răsuciri ale trunchiului), îi zărim pe
peștișori (genuflexiune), apoi Împărăteasa Apelor ne transformă în broscuțe care sar bucuroase.
La finalul activității ne vom îndrepta spre alte surprize.
ANEXA 2

Impărăția Apelor

Dragii mei,

Eu ,Împărăteasa Apelor, vă trimit în dar un peștișor fermecat să vă


îndeplinească dorințele.
Astăzi sunt foarte tristă...Vrăjitoarea cea rea a făcut o vrajă şi a furat toate
viețuitoarelor din Împărăție. Viețuitoarele sunt foarte triste .
Am nevoie de ajutorul vostru, dar înainte de a mă ajuta vreau să fiţi atenţi
la doamna educatoare pentru că o să vă spună tot ceea ce trebuie să faceţi pentru
a salva peștișorii din ÎMPĂRĂŢIA APELOR.
Oaspeții de astăzi v-au adus darul, dar și multe surprize
Vă îmbrățișez,
Împărăteasa Apelor

S-ar putea să vă placă și