Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate integrată

“Iepurașul vine de Paște”

Prof.înv.preșc.: Ivașcu Anamaria


UNITATEA: Școala Gimnazială, Comuna Dulcești
GRUPA: Mare “Buburuzele”
TEMA ANUALĂ:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? ”
SUBTEMA: “Iepuraşul vine de Paşti”
DATA: 05.04.2023
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITATII :
 Consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii;
 Activizarea vocabularului preşcolarilor de nivel I ;
 Educarea unor trăiri de valoare etică şi estetică care să influenţeze sentimentele şi comportamentul copiilor;
DURATA : o zi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA (ETAPA I)
a) JOC DE ROL: “ARANJĂM MASA DE PAŞTI”
O1 – să denumescă obiectele de pe masă;
O2 – să ordoneze obiecte corespunzător pentru sevirea mesei.
b) ARTĂ: DESEN – “COŞULEŢUL FERMECAT”
O1 – să aleagă colori corespunzătoare pentru a colora ouăle din imagine;
O2 – să coloreze corespunzător ouăle din imagine.
c) CONSTRUCŢII: “CĂSUŢA IEPURAŞULUI ŢUP-ŢUP”
O1 – să sorteze elemente de aceeaşi mărime pentru a realize tema propusă;
O2 – să îmbine corect piesele pentru a realize tema propusă.

ADE
DLC – EDUCAREA LIMBAJULUI
O1 – să citească imaginile propuse;
O2 – să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere grammatical pe baza imaginilor;
O3 – să participle atât în calitate de ascultător, cât şi de vorbitor la activitate.
DOS –ACTIVITATE PRACTICĂ
O1 – să denumească materialele de lucru;
O2 – să lipească elementele primate pe o suprafaţă dată, realizând felicitarea de Paşti;
O3 – să creeze lucrări originale şi prin forţe proprii.

ALA (ETAPA a IIa)


O1 – să execute corect tipuri de mişcări indicate;
O2 – să manifeste interes pentru activitate.

STATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, expunerea, demonstraţia, execiţiul, jocul
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: calculator, ecusoane, veselă pentru jocul de rol,fişe cu imagini de colorat, creioane
colorate, piese de îmbinat, jetoane, baghetă magică, Iepuraşul Ţup-ţup, carton, hârtie colorată, lipici, ouă.
- FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual

FORME DE EVALUARE: chestionarea orală, aprecieri verbale, proba practică.

BIBLIOGRAFIE:
Breben S, Gongea E, Ruiu G, Fulga M -,,Metode interactive de grup”-ghid metodic, Ed. Arves
Toma G, Petre D, Ristoiu M, Nicolae I, Anghel M – “Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul
preşcolar”, Ed. Delta
,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008
,,Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3- 4/2008”
JOC PENTRU ÎNSUŞIREA PE CALE INTUITIVĂ A UNOR PROBLEME DE MORFOLOGIE

“CINE ESTE ŞI CE FACE?”


Scopul: formarea deprinderii de a construi propoziţii utilizând corect verbe la prezent; educarea posibilităţii
de a percepe în mod diferenţiat mişcările şi de a face legături între acţiuni şi obiectul care poate efectua acţiunea
respectivă.
Sarcina didactică: indicarea acţiunii executate.
Regulile jocului: copilul chemat de educatoare execută mişcarea indicată. La întrebarea Cine este şi ce face?
copilul atins pe umăr exprimă verbal acţiunea.
Elemente de joc: întrecerea, încurajarea, surpriza, aplauzele
Material didactic: jetoane, jucării, diferite obiecte (pensulă, prosop, piptăne, perie, pahar, lingură, cuburi,
păpuşă, minge).
Organizarea şi desfăşurarea jocului:
Copiii vor sta în semicerc pe scăunele.
Pentru executarea acţiunilor necesare desfăşurării poate fi invitat un copil mai mare (la început) sau se face
apel la toţi copiii din grupă.
Acţiunea jocului cuprinde câteva momente pe care copiii le vor desprinde din desfăşurare:
- chemarea unui copil lângă educatoare;
- indicarea unei acţiuni astfel încât să nu fie auzită de ceilalţi copii;
- alegerea de către copil a obiectului necesar acţiunii;
- executarea acţiunii;
- exprimarea în propoziţii scurte a acţiunii percepute de către copilul atins pe umăr sau numit de educatoare.
ADP
Întâlnirea de dimineaţă
Salutul. Prezenţa. Calendarul
naturii.
ACTIVITĂŢI
Mesajul săptămânii. DE ALA II
Agenda zilei. ÎNVĂŢARE JOC DE MIŞCARE:
Rutine – igiena – toaleta şi “IEPURAŞII ŞI MIELUŞEII”
spălarea; servirea mesei
Tanziţii –
“Bat din palme- clap, clap, clap SCENETĂ:
Din picioare – trap, trap, trap “DE PAŞTI”
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi la ( baie, masa, joacă) noi
ADE
pornim
DLC: JOC DIDACTIC
“CINE ESTE ŞI CE FACE?”

DOS: ACTIVITATE PRACTICĂ


LIPIRE-“FELICITARE DE PAŞTI”

ALA I
CONSTRUCŢII:
“CĂSUŢA IEPURAŞULUI ŢUP-ŢUP”

ALA I
JOC DE ROL:
Scenetă - «De Paşti»   2 - Ce se întâmplă azi in sat ? 3 Şi inimile noastre au săltat,
1. E sărbătoare peste oras toti“ARANJĂM
- Cum, nu stii?MASA DE PAŞTI” Căci mare bucurie am aflat.
Şi blând răsun-al clopotului glas, 2 - Astăzi Hristos a inviat!
Creştinii toţi cu mic cu mare toti A înviat ,e-adevărat; 6 E primăvară acum la noi in oras,
Se-mbracă-n haine noi de sărbatoare Şi noaptea parcă-i mai frumoasă.
Miroase-a flori de măr si-a cozonac,
4 Isuse drag,Isuse blând, 5 Şi tuturor deopotrivă Iar luna ne zâmbeşte la fereastră
Acum când vii iar pe pământ, Împarte darul tău ceresc,
Te rog din suflet ca să ierţi, Şi celor care cred în tine, 9 Despre Isus cel sfânt,.
Pe toţi cei răi şi cei nedrepţi. Şi celor care te urăsc. Fiul lui Dumnezeu,
Ce a murit pe cruce
7 Ştie ea ce ştie, 8 Creştinii se adună Şi-a pătimit din greu
Dar nu poate să spună, Şi spre biserică pornesc,
Ea luminând doar calea , Călăuziţi de lună, 12 Smeriţi ,cu capete uşor plecate
Celor ce se adună Şi astfel ei vorbesc Creştinii ascultă slujba de-nviere;
Apoi aprind cu toţii câte-o lumânare,
10 Acum ,El vine iară toti ,,Hristos a înviat” Şi spun o rugăciune în tăcere.
Spre-a noastră mântuire, 11 Ne spune preotul de la noi din oras.
Să spele de păcate toti ,,Adevărat a înviat” 15 Ouă roşii minunate,
A noastră omenire. 11 Răspund toţi oamenii-ntr-un glas. De femei încondeiate
Stau in coşuri si aşteaptă
13 Când slujba a luat sfârşit 14 Masa de Paşti este bogată: Copiii să le ciocnească
Creştinii se întorc acasă; În miel, în drob,în ouă,cozonac
Apoi se-aşeaza toţi la masă. Din care toţi se-nfruptă dupa plac, 18 Oamenii la Paşti sunt darnici,
După un post îndelungat. Buni si inimoşi;
Căci şi la rândul său,
16 După masă toţi ciocnesc 17 Paştele e sărbătoare La fel a fost Isus.
Cu părinţi şi cu bunici Pentru suflet alinare;
Ouă roşii si pestriţi Iar copii cu suflet mare, 19 Bucuraţi-vă de sărbătoare,
Astăzi dau la cel ce n-are Şi-n aceasta zi frumoasă
Ouă şi-un pic de mancare Domnul Sfânt să vă-nsoţească
Împărţiţi ouă şi pască
HRISTOS A ÎNVIAT! Şi cu toţi în cor cântaţi
Lui Isus vă închinaţi.

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE FORME EVALUA-


ACTIVITĂ- ŞI DE DE RE
ŢII PROCEDEE ÎNVĂŢĂ- ORGANI-
MÂNT ZARE
1. CAPTAREA Voi asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii.
ATENŢIEI La sosire fiecare copil îşi alege un ecuson (iepuraş sau mielusel).
Copiii sunt aşezaţi în semicerc. Calculator

I.În cadrul “Întâlnirii de dimineaţă” vom cânta şi vom face Conversaţia Catalogul
înviorarea cu ajutorul melodiei “Ursuleţii s-au trezit”, după care grupei
se va fece prezenţa strigând fiecare copil în parte. Exerciţiul
După aceea se trece la completarea “Calendarului naturii”, pentru Calendarul
ca mai apoi să se reanimtească “Mesajul săptămânii”, după care naturii
se prezintă “agenda zilei”. Frontală
2. Agenda zilei Apreciere
COMUNICARE II. ALA – etapa I verbală
A Se va realize prin prezentarea musafirului, Iepuraşul Ţup-ţup, care
OBIECTIVELOR este dornic să înveţe cât mai multe lucruri deoarece acolo de
ŞI A TEMEI unde vine el, din pădure, nu este grădiniţă dar sunt lucruri magice Conversaţia
ACTIVITĂŢII cum ar fi acestă BAGHETĂ MAGICĂ care o va folosi împreună cu Ţup-ţup
noi.
Pentru fiecare lucru nou pe care îl învăţăm pe Ţup-ţup el are Bagheta
pregătită câte o surpeiză pentru fiecare. magică
Acum trecem pe la fiecare dintre măsuţele aici aşezate să vedem Frontală
ce avem noi pregăit pentru Ţup-ţup. Explicaţia
La ARTĂ: Iepuraşul Ţup-ţup va fi bucuros dacă veţi colora ouăle Proba
din “Coşuleţul fermecat”. practică
La JOC DE ROL: Îl vom învăţa pe Iepuraşul Ţup-ţup să aşeze toate Conversaţia
farfuriile, paharele ceştile, faţa de masă pentru a “Aranja masa de Materialele de Apreciere
Paşti”. la centrele de verbală
La CONSTRUCŢII: Îi vonm face Iepuraşul Ţup-ţup o căsuţă pentru Exerciţiul interes
că pădurea de unde el a venit este departe şi vrem ca până pleacă
să aibă o căsuţă unde să locuiască.
În timp ce ei lucrează, eu îi voi îndruma şi urmări îndeaproape. Voi
da explicaţii celor care au nevoie de ele, voi interveni acolo unde
este cazul.
3. EVALUAREA
Voi face aprecieri asupra întregii activităţi din centre, a modului
de participare a copiilor la activitate şi a comportamentului
acestora.
RUTINE: igiena – toaleta şi spălarea Proba
Sevirea micului dejun Exerciţiul practică
TRANZIŢII: “Bat din palme- clap, clap, clap Frontală
Din picioare – trap, trap, trap Apreciere
Ne-nvârtim, ne răsucim verbală
Şi la (baie, masa) noi pornim”
CAPTAREA
ATENŢIEI III. ADE (DLC – educarea limbajului + DOS – activitate practică)
DLC
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele.
Iepuraşul Ţup-ţup s-a gândit să ne jucăm împreună folosind
bagheta magică.
REACTUALIZA-
REA Copilul care este atins de baghetă va merge la măsuţa din făţă, va Exerciţiul
CUNOŞTINŢE- allege un jeton si-l va descrie: Frontală Apreciere
LOR Masă minge bicicletă maşină Ţup-ţup verbală
Soare casă copil floare Jetoane
Bagheta
Astăzi vom desfăşura un joc ce se numeşte “Cine este şi ce magică
ANUNŢAREA face?”.
TEMEI ŞI A Va trebui să fiţi atenşi şi să răspundeţi corect. Frontală
OBIECTIVELOR Vom citi imagini, vom spune cine este personajul din imagine ş ice
face el. Explicaţia
DIRIJAREA Vom alcătui propoziţii, vom răspunde la întrebările: “Cine este?”,
ÎNVĂŢĂRII “Ce face?” cu ajutorul propoziţiilor .

a) explicarea şi Pe echipe
demonstrarea Se împarte grupa în cele două echipe formate la începutul zilei –
jocului iepuraşii şi mieluşeii . Exerciţiul
Jetoane
Vine câte un copil de la fiecare echipă, cel atins de baghetă, aleg Bagheta
câte un jeton, îl privesc iar apoi răspund la cele două întrebări: magică
“Cine este?”, “Ce face?” Exerciţiul Ouă Apreciere
Pentru fiecare răspuns corect Ţup-ţup are câte un ou de pus la verbală
panou.
Se declară câştigătoare echipa cu mai multe ouă adunate.

b) jocul de Se execută jocul de probă.


probă Vine câte un copil de la fiecare echipă.
Apreciere
c)desfăşurarea Varianta 1 Pe echipe verbală
propriu-zisă Se dă startul pentru începutul jocului. Exerciţiul
Vine pe rând fiecare copil din grupă alternând cele două echipe.
Copilul care vine şi alege jotonul de pe masă poate primi ajutor Jetoane
din partea coechipierilor săi. Bagheta
magică
d)complicarea Varianta 2 Ouă
jocului Iepuraşii Mieluşeii
Acesta face un gest Acesta spune ce face
Pe Ştefan îl apuca râsul. Ştefan râde. Frontală

Urmăresc şi dirijez participarea activă a copiilor. Exerciţiul

FEED-BACK Ce am jucat noi astăzi? “Cine este ş ice face?”


Priviti-l pe Ţup-ţup, ce face? Ţup-ţup râde. Ţup-ţup

OBŢINEREA Arăt copiilor diterite jucării şi îi întreb: “Cine este şi ce face?”


PERFORMAN- Caţel, pisică, vacă etc
ŢEI Apreciere
Frontală verbală
Se vor număra ouăle prinite de fiecare echipă în parte şi se fac
EVALUARE aprecieri în legătură cu participarea la activitate a copiilor.
Exerciţiul
RUTINE: igiena – toaleta şi spălare
TRANZIŢII: “Bat din palme- clap, clap, clap
Din picioare – trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi la masa noi pornim

DOS
Pentru că se apropie sărbătoarea de Paşti haideţi să-l învăţăm pe
ANUNŢAREA Ţup-ţup cum să facă o felicitare pentru a o duce părinţilor lui Conversaţia
TEMEI ŞI A acasă. Frontală
OBIECTIVELOR Apreciere
Carton colorat, verbală
REACTUALIZA- Priviţi pe măsuţe şi spuneţi ce aveţi în coşuleţe.
REA Carton colorat, ouă din hârtie colorată, iepuraşă, lipici, iarbă Exerciţiul ouă din hârtie
CUNOŞTINTE- coşuleţe colorată,
LOR
iepuraş,

PREZENTAREA Sunt explicate şi demonstrate copiilor modul de lucru ce trebuie Demonstraţia lipici,
CONŢINUTULU utilizat pentru a realize o felicitare cât mai frumoasă, mai estetică,
I mai îngrijită. iarbă

Exerciţii de încălzire a mâinilor: coşuleţe


- închidem, deschidem pumnii Individual
- ne spălăm pe mâini Proba
- cântăm la pian practică
- batem din palme

DIRIJAREA Acum vă urez: Spor la lucru! Exerciţiul


ÎNVĂŢĂRII Urmăresc şi dirijez copii. În timp ce ei lucrează, eu îi voi îndruma şi
urmări îndeaproape. Voi da explicaţii celor care au nevoie de ele,
voi interveni acolo unde este cazul.

FEED-BACK Ce am făcut noi astăzi?


Ce material am folosit pentru felicitarea de Paşti? Frontală
Felicitări
EVALUAREA Felicitările vor fi afişate la expoziţia din sala de grupă şi se vor face
aprecieri după unele criteri: respectarea tehnicilor de
lucru,estetica lucrării, finalizarea lucrării.

RUTINE: igiena – toaleta şi spălare


TRANZIŢII: “Bat din palme- clap, clap, clap
Din picioare – trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
Şi la joacă noi pornim

IV. ALA (etapa a IIa)


Joc de mişcare: ,,Iepuraşii şi mieiluşeii”

Copiii sunt împărţiţi în două echipe: echipa Ouă


IEPURAŞILOR şi echipa MIELUŞEIŞOR.
Aceste două echipe vor trebui să găsească prin iarbă Coşuleţe Pe echipe
ouăle ascunse de către Iepuraşul Ţup-ţup.
Se declară câştigătoare echipa care a adunat cât mai Iarbă
multe ouă într-un timp determinat (o melodie)

În final se fac aprecieri în legătură cu participarea copiilor la


activităţile zilei –acesta discuţie se poarte în acelaşi loc unde s-a
desfăşurat şi întâlnirea de dimineată.
Mulţumim musafirilor pentru că ne-au vizitat, iar drept mulţumire
de vizită le propunem să vizioneze o scenetă numită “De Paşti”
pentru a ne face încă de pea cum remarcaţi de talentele noastre
actoriceşti.

A
ÎNVIAT!
Un ŞI

HRISTOS

S-ar putea să vă placă și