Sunteți pe pagina 1din 8

GRADINIA CU P.P. NR.15, TG.

MURE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT ROMNIA-ARA MEA

GRUPA: Mare TEMA ANUAL: Cine sunt/suntem? SUBTEMA: Romnia - ara mea TEMA ACTIVITII INTEGRATE:Cltorie prin ara mea MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrat ADP+ALA +!DLC+D"#$+ALA% TIPUL ACTIVITII: veri&icare i consoli'are DURATA: o (i SCOPUL ACTIVITII: stimularea creativitii copiilor )n timpul *ocurilor i a altor activit i la alegerea acestora+ )n'eose,i a gn'irii i a imaginaiei creatoareveri&icarea+ consoli'area i sistemati(area cunotinelor 'espre Romnia: geogra&ie+ istorie+ tra'iii+ o,iceiuri+ cultur+ lim,+ care 'e&inesc portretul spiritual al poporului romn activi(area voca,ularului copiilor+ &ormarea 'eprin'erii 'e e.primare oral corect 'in punct 'e ve'ere &onetic+ le.ical i sintactic'e(voltarea creativitii i )n'emnriistimularea i 'e(voltarea sentimentelor 'e 'ragoste i respect &a 'e valorile populare romneti+ &a 'e ar/

ADP:
NTLNIREA DE DIMINEA: SALUTUL Bun dimineaa i bine ai venit la grdini, dragi romni i romncue! MPRTIREA CU CEILALI: discuie de grup referitoare la Ziua Naional a Romniei PREZENA: descoperirea copiilor prezeni i acoperirea celor abseni, NOUTATEA ZILEI: prezentarea musafirului RUTINE: s fie persevereni "n rezolvarea sarcinilor primite! sa respecte regulile impuse de fiecare moment al zilei# TRANZIII: $nul dup altul %a soldaii &ora '

Fiecare copil: s coopereze i s colaboreze cu colegii!

OBIECTIVE OPERAIONALE: ALA 1: TIINE: 0oi suntem romni11 (1 s formeze grupe de elemente identice! (' s realizeze corespondena "ntre numrul de elemente i cifra corespunztoare acestora! () s deseneze tot attea elemente ct "i arat cifra! BIBLIOTEC: Decorm costume naionale (1 s enumere elementele componente ale costumului naional! (' s creeze un model de costum naional folosind semnele grafice! () s efectueze diferite e*erciii de stimulare a muc+ilor mici ai minii! ART: Romnia+ ar 'e &lori (1 s "ndoaie i s lipeasc corect petalele! (' s asambleze corect florile "n culorile steagului! () s coopereze "n vederea realizrii sarcinii propuse# ADE: DLC- *oc 'i'actic Cltorie prin ara mea11 (1 , s alctuiasc enun-uri proprii simple .i dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical! (' , s rspund corect la "ntrebrile adresate! () , s stabileasc formele de singular .i plural ale unor cuvinte date! (/ , s recite e*presiv fragmente din poezii cunoscute! (0 , s descrie costumele naionale romneti! (1 , s gseasc opusul unor cuvinte date# SARCINA DIDACTIC: Rezolvarea unor situa-ii problem diferite! Rela-ionarea cu ceilal-i "n vederea rezolvrii unei ac-iuni comune# %opiii vor fi "mpr-i-i "n dou ec+ipe# 2e rnd, cte un reprezentant al fiecrei ec+ipe va rspunde la sarcinile primite# Rspunsurile corecte sunt marcate cu buline "n culorile steagului# 3iecare rspuns corect a4ut ec+ipa s avanseze# 5a sfr.itul cltoriei copiii vor descoperi surpriza pregtit 6+ri "n culorile steagului pentru fiecare copil7# ELEMENTE DE JOC: 8nuirea materialului didactic, surpriza, mi.care, aplauze# )

REGULILE JOCULUI:

DOS- activitate practic #urpri(e pentru ppu (1 , s lipeasc pe conturul rii fire tiate respectnd culorile formelor de relief! (' , s coloreze costumul naional cu culorile corespunztoare! () , s lipeasc pe lingura de lemn costumul naional i plria9baticul! (/ , s decoreze castroanele de lut ! ALA : Joc di !"#c!i$: Petrecere ca la romni 2 mu(ic+ 'ans i voie ,un (1 , s cunoasc muzic i dansuri populare romneti! (' , s recite clar, corect poeziile alese! () , s manifeste interes i plcere pentru aciunile "ntreprinse# STRATEGII DIDACTICE: 17 METODE I PROCEDEE: conversaia, e*plicaia, 4ocul didactic, e*erciiul, demonstraia, activitate pe microgrupuri# '7 ELEMENTE DE JOC: "ntrecerea, surpriza, aplauze# )7 RESURSE MATERIALE: +ri, orulee, baticue, tvi, aluat, +rtie colorat, lipici, costume naionale din carton, castroane, linguri de lemn, %: cu cntece, plicuri cu cerine, stegulee, panou, plane cu +arta, fire, carioci, imagini, ppu, traista cu surprize, lamp, plosca, strac+ina, cni de lut, tergare, strac+ina cu mmliga# %ORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri LOCUL DE DES%URARE: sala de grup BIBLIOGRA%IE: 8inisterul ;ducaiei, %ercetrii i <ineretului, Curriculum pentru )nvmntul precolar 6) 19= ani7, Bucureti, '>>? Meto'e interactive 'e grup+ @ilvia Breban, ;lena Aongea, Aeorgeta Ruiu, 8i+aela 3ulga, ;ditura Brves, '>>' Revista 3nvmntul Precolar, 1 ' i ) / 9'>>C

SCENARIUL ACTIVITII ADP %opiii se adun "n sala de grup# Bctivitatea debuteaz cu "ntlnirea de grup "ntre copii i educatoare, prin intermediul salutului de diminea 4un 'imineaa 'ragi romni i romncue si ,ine ai venit la gr'ini5 %opiii rspund salutului i se salut reciproc# Dmprtirea cu ceilali se va face pornind de la costumul cu care este "mbrcat educatoarea 6costum naional7 , urmat de o discu ie referitoare la ziua naional a Romniei# $rmeaz prezena copiilor care se va face cu a4utorul conturului de +art pe care sunt aezate pozele copiilor# 2ozele copiilor abseni vor fi acoperite cu o bulin roie, iar cele ale copiilor prezeni vor fi descoperite# %alendarul naturii va fi completat "mpreun cu copiii, dup ce se va purta o discuie referitoare la anotimpul "n care ne aflm, luna, ziua, anul, vremea# Noutatea zilei: "n cadrul acestui moment va fi prezentat musafirul# ALA 1: :up "ntlnirea de diminea se face trecerea la activitile liber alese unde vor fi desc+ise trei centre: tiine, bibliotec i art# ADE: Dn cadrul activitilor pe domenii e*perieniale se va desfura un 4oc propus de ppua "mbrcat "n costum naional care le aduce copiilor o traist cu surprize# :up desfurarea 4ocului urmeaz o activitate practic "n cadrul creia copiii la rndul lor vor face o surpriz ppuii: vor realiza romni i romncue pe linguri de lemn, vor decora castroane i vor lipi fire colorate conform formelor de relief pe conturul rii# ALA : Dn cadrul activitilor complementare va avea loc o petrecere ca la romni, cu muzic i dans#

EVENIMENTUL DIDACTIC MOMENT

CONINUTUL TIINIFIC 2regtirea mobilierului .i a

!TRATEGII DIDACTICE ;*erciiul organizatoric ;*plicaia %onversaia %onversatia ;*plicaia (bservaia

EVALUARE

ORGANI"ATORIC materialelor didactice "n vederea CAPTAREA ATENIEI ANUNAREA TEMEI I A O#IECTIVELOR DIRI$AREA %NVRII unei bune desf.urri a activit-ii# @e va realiza cu a4utorul ppuii care aduce copiilor o tristu cu surprize# @e anun prezint denumirea 4ocului pe de

%ltorie prin ara mea i se succint obiectivele modul interesul copiilor# ;ducatoarea e*plic

desfurare al 4ocului# %opiii sunt "mprii "n dou ec+ipe, fiecare dintre acestea avnd cte un simbol:bun tricolor i o +art# Dn continuare se efectueaz 4ocul de prob care const "n prezentarea unor 4etoane pe care copiii s le denumeasc i s alctuiasc cu ele cte o propoziie# @e precizeaz c fiecare panou# PRO#A NR. 1 2rima prob este s precizeze: numele rii9 oraului "n care locuiesc, capitala rii, nume de orae din ara noastr, formele de relief "ntlnite "n Romnia, culoarea cu care sunt reprezentate pe +art formele de relief# rspuns corect va fi Cum se numete ara/ oraul )n care locuim? Dai e.emple 'e nume 'e orae )ntlnite )n Romnia5 Ce &orme 'e relie& )ntlnim )n Romnia i cu ce culoare sunt repre(entate pe 6art? PRO#A NR. Dn cel de al doilea plic vor avea 1 # alintm @e urmrete realizarea corect a sarcinilor# recompensat cu un stegule la

sarcina de a alinta cuvintele: ar, steag, romn, costum# PRO#A NR. & @e desc+ide plicul i se descoper un bileel i sarcina dou fiind costume s le naionale, descrie# PRO#A NR. ' %ea de a patra prob solicit copiii s gseasc opusul unor cuvinte spuse de educatoare: ;u spun lung, tu spui###6scurt7 ;u spun tare, tu spui###6moale7 ;u spun frumos, tu spui###6urt7 ;u spun curat, tu spui###6murdar7 ;u spun noapte, tu spui###6zi7 ;u spun greu, tu spui###6uor7 PRO#A NR. 5 Dn cadrul celei de a cincea prob copiii vor avea sarcina de a gsi forma de plural a imaginilor dup 4etoane# :up ultima prob copiii descoper "n traist surpriza ppuii care const "n buline tricolore, acesta fiind i punctul de plecare pentru activitatea practic# B%<EFE<B<;B 2RB%<E%G Dn funcie de bulina primit copii se "mpart "n trei ec+ipe i pregtesc surprize pentru ppu# ;c+ipa roie ;c+ipa strac+ina# ;c+ipa albastr va lipi "n conturul = realizeaz galben romnul i

cuvintele/// @e urmresc Descrie costumul naional5 rspunsurile corecte i se apreciaz#

Ce spun eu si ce spui tu?

Ce ve'ei )n aceast imagine? 7u spun una+ tu spui multe8

@timulare prin aplauze#

%onversaia

romnca din linguri de lemn# decoreaz Bplauze

rii fire colorate corespunztoare formelor de relief# @e e*plic fiecrei ec+ipe "n parte modul de lucru i se ureaz #por la trea,+ gospo'ari5 ;*plicaia :emonstraia (bservarea realizrii corecte a A!IGURAREA FEED(#AC)(ULUI %NC*EIEREA ACTIVITII @e face un bilan asupra activitii desfurate pe parcursul "ntregii zile# @e fac aprecieri verbale cu privire la modul "n care au rspuns i au lucrat i drept recompens copiii sunt anunai c vor participa "n %onversaia Bprecieri verbale generale# continuare la o petrecere ca la romni cu muzic i dans i le sunt oferite recompense dulci# %onversaia sarcinilor# Bprecieri verbale, individuale i pe grupe# @e fac aprecieri verbale dup fiecare cerin rezolvat#

S-ar putea să vă placă și