Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învăţământ: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 TG JIU


Data: 11-10-2009
Institutor: VEZURE DANA EUGENIA
Grupa: MIJLOCIE- Nivel I
Categorii de activităţi pe domenii experienţiale:
D.Ş – Activitate matematică
D.O .S – Activitate practică
Tema: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Subtema: ,,Parfum de toamnă”
Mijloc de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Mod de realizare: Joc exerciţiu: ,,Ne jucăm cu crizanteme”
Lipire în contur fire de aţă - ,,Crizanteme”

Durata: 1 zi
Scopul :
 Formarea deprinderii de a separa crizanteme după anumite criterii;
 Formarea deprinderii de a aplica pe anumite suprafeţe fire de aţă;
 Dezvoltarea vitezei de execuţie şi a îndemânării;

Obiective cadru pe domenii experienţiale:


Domeniul ştiinţă :
 Dezvoltarea operaţiilor intelectuale prematematice;
 Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi
stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;
 Domeniul om şi societate:
 Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi caracteristicile lor, precum şi despre utilizarea
de tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în scopul realizării unor produse simple;
 Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
Obiective de referinţă pe domenii experienţiale:

Domeniul ştiinţă :
 Să efectueze operaţii cu grupele de crizanteme constituite în funcţie de diferite criterii date ori
găsite de ei înşişi: triere, grupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin punere în
corespondenţă;
 Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la
recunoaşterea, denumirea florilor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/mulţimi, pe baza
unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare separat sau mai multe simultan;
 Să numere de la 1 la 4 recunoscând grupele cu 1-4 crizanteme.
Domeniul om si societate:
 Să selecteze adecvat uneltele şi materialele, conform activităţii;
 Să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice;
 Să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură şi viaţa cotidiană, valorificând
deprinderile de lucru însuşite.
Obiective operaţionale pe domenii experienţiale:
Domeniul ştiinţă :
 Selectează şi ordonează crizantemele după culoare, mărime, formă;
 Alcătuiesc grupe cu 1,2, 3 crizanteme (cei de 3 ani) şi cu 1, 2, 3, 4, crizanteme (cei peste 3 ani),
numărându-le corect.
Domeniul om si societate:
 Selectează şi denumesc obiectele specifice activităţilor practice.
 Realizează lucrări practice inspirate din natură şi din viaţa cotidiană, valorificând deprinderile
de lucru însuşite;
.
Strategii didactice pe domenii experienţiale:
Metode şi procedee: brainstormingul, munca în perechi, problematizarea, jocul, exerciţiul,
explicaţia, conversaţia, turul galeriei.
Mijloace de învăţare: crizanteme, vaze colorate, panglici, coşuleţe, pensule subţiri şi groase,
lipici, hârtie A4, căpăcele, fire de aţă tăiate, tablou model.

II. ACTIVITĂŢI PE ARII DE STIMULARE

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE:


1. Ştiinţă: Joc intelectual ,,Sortăm seminţe de flori”
Obiective operaţionale:
- să observe şi să separe seminţele de flori, dintr-un amestec de materiale mărunte;
- să interacţioneze cu partenerii de joc;
- să recunoască culorile seminţelor ;
- să colaboreze şi coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în grup.
Mijloace de învăţare: boluri, seminţe de flori de diverse culori, boabe fasole, paste făinoase, biluţe
colorate.
2. Construcţie: ,,Grădiniţa de flori”
Obiective operaţionale:
- Să selecteze adecvat uneltele şi materialele, conform activităţii.
- să participe activ la activitate, venind cu idei şi propuneri;
- să respecte ideile şi propunerile membrilor grupului;
- să găsească utilitate produselor realizate.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, munca în
grup.
Mijloace de învăţare: beţişoare colorate, lipici cu aplicator, panglici carton, fire de sârmă, tăviţe,
şerveţele.
Obiective operaţionale:
- să amenajeze o minigrădină cu flori, folosind materialele puse la dispoziţie;
- să realizeze ronduri de flori, folosindu-se de materialul mărunt separat la sectorul ştiinţă;
- să aprecieze realizările proprii, precum şi pe ale colegilor.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, brainstormingul, munca în
grup, turul galeriei.
Mijloace de învăţare: seminţe de flori, jardiniere, unelte grădină (din plastic), hârtie creponată,
staniol, ghivece, zăpadă artificială.
III. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
,,Carnavalul Toamnei” – concurs ,, Cel mai frumos costum”.
Obiective operaţionale:
- să recite corect, clar şi expresiv poezii învăţate;
- să intoneze cântece pentru copii;
- să -şi folosească imaginaţia pentru a crea costume originale;
- să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, competiţia, surpriza, premierea.
Mijloace de învăţare: costume, carioca, diplome cu premii, diplome de participare, casetofon C.D,
cutiuţa muzicală nr. 4, coroniţe din flori, pelerine, baghete cu crizanteme , scenă improvizată, aparat
foto.

Bibliografie :
Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves 2002
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009
Lespezeanu Monica, Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Ed. Omfal Esenţial, Bucureşti,
2007
Preda Viorica, Metoda proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, Bucureşti, 2002
Revista învăţământul preşcolar, M.Ed.C, nr. 1-2, 2008
Revista învăţământul preşcolar, M.Ed.C, nr. 1-2, 2009

Scenariul didactic:

Anisia mergând în vizită la bunici a văzut multe flori de toamnă aproape îngheţate. A întrebat-o
pe mama sa:
- Cum rezistă aceste flori frigului, brumei, îngheţului, nu le putem lua în casă ,la căldură ?
Mama sa i-a luat câteva crizanteme , le-a plantat întrun ghiveci şi i le-a dat Anisiei. Apoi i-a explicat
acesteia că florile de toamnă sunt foarte rezistente la frig, brumă, îngheţ, ele fiind cele care
înfrumuseţează toamna cu voiciunea şi dragostea lor de viaţă.
Venind la grădiniţă Anisia, i le-a dăruit d-nei educatoare propunându-i acesteia să le vorbească in
acea săptămână despre aceste ,,flori de toamnă”.
Aşadar, la activitatea desfăşurată la grupă în acea zi, am consolidat cunoştinţele referitoare la
bucuria pe care florile de toamnă o sădesc în suflet oamenilor, promiţându-le copiilor că vom realiza
lucrări cu flori într-o activitate viitoare, astfel realizând un proiect tematic intitulat ,,Toamna” şi
prezentul proiect de activitate integrată.
Programul va începe cu întâlnirea de dimineaţă, debutând cu salutul: ,,Bună dimineaţa, d-na
educatoare!”, ,,Bună dimineaţa, copii!”, ,,Bună dimineaţa, crizantemelor!” şi răspunsul: ,,Bună
dimineaţa dragi flori /Locul să vi- l luaţi / Hai la treabă nu mai staţi!”.
După ce se grupează, educatoarea face prezenţa copiilor, îi invită pe aceştia să completeze calendarul
naturii şi eventual jurnalul grupei, după care li se prezintă calendarul zilei:,, Astăzi, ne vom juca în
preajma florilor, le vom număra, vom forma mulţimi, vom lipi fire de aţă in contur, vom selecta
seminţe de flori, vom construi garduri, vom sădi flori, vom face ronduri de flori şi veţi avea parte şi
de câteva surprize.
Mesajul zilei va fi: ,,Un cântec, un zâmbet, o floare, pentru fiecare”
Li se prezintă copiilor centrele la care urmează să-şi desfăşoare activitatea, sarcinile de lucru, şi se
intuieşte materialul aflat la fiecare sector. Bucuria copiilor şi o surpriză plăcută, va fi atunci când în
sala de grupă va intra o fetiţă, ,,Zâna Toamnei”, şi va aduce un coşuleţ cu crizanteme. Astfel se va
capta atenţia copiilor, urmând să se grupeze în funcţie de preferinţă şi de sectorul de activitate dorit,
pentru a realiza sarcina primită.
La sectorul ,,Ştiinţă”, copiii vor observa şi separa seminţele de flori, dintr-un amestec de materiale
mărunte, manifestând interes pentru activitatea desfăşurată.
La sectorul ,,Construcţii”, vor asambla din materialele de pe masă, garduri , ronduri , floricele
pentru a realiza o minigradină.
La finalul activităţilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru şi vor aprecia realizările proprii,
dar şi pe ale colegilor, înţelegând acum mult mai bine ce simbolizează ,,Un cântec, un zâmbet, o
floare, pentru fiecare”
Pentru a începe activitatea matematică, îi voi invita pe copii să se apropie de locul unde ,,Zâna
Toamnei” a aşezat coşuleţul cu flori, acesta fiind momentul ce va marca începutul jocului exerciţiu
matematic: ,,Ne jucăm cu crizanteme”. Copiii vor denumi florile, le vor selecta şi ordona după
culoare, mărime, formă, vor alcătui grupe cu 1,2, flori (cei de 3 ani), şi cu 1, 2, 3, flori (cei peste 3
ani), numărându-le corect. Vor forma buchete de crizanteme de acelaşi fel, aceeaşi culoare, le vor
prinde cu panglici sau le vor înfăşura cozile în staniol, le vor aşeza apoi în vaze după criteriul
lungimii, pe cele cu cozi lungi în vaze înalte, iar pe cele cu cozi scurte în vaze mai scunde. Vazele cu
flori vor fi aşezate în diferite locuri din sala de grupă , pentru a se realiza complicarea jocului prin
verificarea cunoştiinţelor legate de poziţiile spaţiale(în faţă, în spate, pe, dedesupt). După ce se vor
declara mulţumiţi de rezultatele obţinute dar şi de faptul că sala de grupă este împodobită cu flori,
copiii urmează să lipescă fire de aţă în conturul trasat de mine , pentru a realiza tablouri, cunoscut
fiind faptul că lucrările realizate vor fi puse la expoziţie şi premiate.
Activitatea practică va încheia activităţile pe domenii experienţiale, copiii vor denumi obiectele
pecifice activităţiilor practice. Vor lipi în conturul trasat fire de aţă având grijă să nu depăşească
conturul. Copii îşi vor exprima apoi opinia faţă de lucrarea proprie şi / sau faţă de lucrarea celorlalţi,
motivându-şi părerile.,,Zâna Toamnei” îşi va exprima şi ea opinia faţă de lucrări împărţind crizanteme
galbene copiilor ale căror lucrări sunt foarte bine realizate .Lucrările copiilor vor fi aşezate la un
panou în holul grădiniţei unde vor fi admirate de către toţi copii şi părinţii din grădiniţă.
După o scurtă discuţie referitoare la activităţile desfăşurate în acea zi, copiii se vor relaxa participând
la ,,Carnavalul Toamnei” desfăşurat la activitatea de dezvoltare personală. Copiii din grupa
MIJLOCIE se vor îmbrăca în costume specifice anotimpului,, Toamna „apoi vor cânta şi vor recita
cântece şi poezi despre toamnă. Trei copii vor reprezenta juriul, care va premia cel mai frumos
costum . Se va acorda şi premiul pentru cea mai frumoasă fetiţă care va fii încoronată ,,Zâna
Crizantemelor”
MOMENTELE PROIECTĂRII DIDACTICE:
Introducerea în activitate s-a realizat prin întâlnirea de dimineaţă, debutând cu salutul.
Captarea atenţiei a fost realizată prin intrarea în sala de grupă a unei fetiţe de la grupa mare, ,,Zâna
Toamna”, care a adus un coş cu crizanteme . Aceasta le-a spus copiilor că mai are o surpriză pentru ei, însă o
va dezvălui mai târziu, când va veni să vadă ce au lucrat.
Anunţarea temei şi a obiectivelor s-a realizat printr-o scurtă convorbire educatoare-copii.
Prezentarea noului conţinut, în care li se prezintă copiilor centrele la care urmează să-şi desfăşoare
activitatea, sarcinile de lucru şi se intuieşte materialul aflat la fiecare sector.
Dirijarea învăţării a fost realizată în mod integrat, prin antrenarea copiilor în activităţile propuse şi
participarea activă atât la ariile de stimulare, cât şi la activitatea de dezvoltare personală.
Obţinerea performanţelor a fost vizibilă după îndeplinirea de către copii a sarcinilor de lucru,
demonstrând că obiectivele propuse au fost atinse.
Încheierea activităţii s-a realizat prin reactualizarea momentelor activităţii, aprecieri asupra
comportamentului copiilor pe parcursul activităţilor şi asupra modului cum au participat la acestea. Copii au
primit premii: coşuleţe cu crizanteme,coroniţă de flori pentru cea mai frumoasă fată,coşuleţ cu dulciuri
pentru cel mai ingenios costum, flori de ciocolată pentru toţi copii.

S-ar putea să vă placă și