PROIECT DIDACTIC
DATA: 25.02.2019
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. “Sfânta Lucia”, Craiova
NIVELUL / GRUPA: I/ Grupa mijlocie C
EDUCATOARE: Sgaiba Oana Elena
TEMA ANUALĂ: “Cum a fost, este si va fi pe pamant?”
SUBTEMA:“Viata in adancuri”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Stiinte (DS)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoasterea mediului
TEMA ACTIVITĂŢII: „Acvariul cu pesti”
MIJLOC DE REALIZARE: observare
TIPUL ACTIVITATII: dobandire de cunoştinte, priceperi și deprinderi
SCOPUL :
Imbogatirea cunostintelor despre vietuitoarele marine si cunoastere mai amanuntita a
unor insusiri specific acestora;
Cultivarea interesului pentru cercetarea fiintelor din mediul ambient, a atitudinii activede
protectia mediului, a dorintei de a cere explicatii si de a retine date mai importante din propriile
observatii, precum si din indicatiile educatoarei;
Cultivarea capacitatii de verbalizare a celor cunoscute pe baza observatiilor effectuate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:;
• Să observe pestii din acvariu, infatisarea caracteristica si partile componente ale corpului;
• Să identifice hrana specifica,modul de a respira sub apa, adapostul pestilor, puii lor,
foloasele aduse omului, dar si aspecte legate de ingrijirea acestora;
• Sa utilizeze cuvinte noi precum: inotatoare, solzi, icre etc.
Afectiv-atitudinale:
• să participe cu interes la desfasurarea activitatii.
• să manifeste prietenie si respect fata de colegi.
STRATEGII DIDACTICE:
• Metode şi procedee: observatia, jocul, explicaţia, conversaţia,
• Material didactic: acvariul cu pesti , mancare pentru pesti, encicopedia pentru copii-
lumea subacvatica;
Forma de organizare: frontal, individual
FORMA DE EVALUARE:
• Continuă: prin observarea comportamentului copiilor, corectarea imediată a greşelilor,
stimulare verbala şi prin aplauze;
• Finală: aprecieri verbale.
DURATA: 20-25 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• Viorica Preda, coordonator, „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de
copii”, Ed. Gheorghe-Cârtu Alexandru, Craiova, 2009;
• MEN, ISJ Dolj, Menagementul grupei, Ed. Grafix, Craiova 2018.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Stategii didactice
Evenimentul
Conținutul științific Metode si Forma de Evaluarea
didactic
procedee organizare
Pentru buna desfășurare a activității se
vor asigura condițiile organizatorice:
Moment - aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea scăunelelor în semicerc; Frontal
organizatoric
- pregatirea materialului didactic;
- copiii intră ordonat în sala de grupă și
se așază pe scăunele.
Captarea Aceasta se face printr-o scurta conversatie aprecieri
atentiei despre animale de companie in casa .Se verbale,
afla raspunsuri precum: pisica, caine, Conversatia
individuale si
papagal, pesti, hamster,etc. Frontal
colective
Anuntarea temei Astazi vom afla mai multe lucruri Observatia Frontal Aprecieri
și a obiectivelor despre acvariul cu pesti al unui copil verbale,
din grupa. Explicatia individuale si
Dirijarea Ce este acesta? colective
Conversatia
învățării Vom afla mai multe informatii despre
numele pestilor, conditiile de viata ale
acestora in acvariu, despre partile
componente ale corpului lor si alte
curiozitati din viata lor
Solicit observarea pestilor din acvariu:
scalar, neoni si sanitari; conditii de
viata: apa curate, lumina, filtru pentru
curatarea si oxigenarea apei, alge si
adapost – casuta pentru pestisori.
Se indruma observarea dirijata a
pestisorului cel mai frumos, de la
general catre particular: individual
Ce forma are corpul scalarului?
Ce culoare are? Cu ce este acoperit
corpul pestelui?Cum se numesc
aripioarele? (inotatoare)
Din ce este alcatuit corpul pestelui?
Cum respira pestele?
La ce il ajuta coada, in afara de a-l
ajuta sa inoate? Intrebarile si
explicatiile date nu depasesc nivelul de
intelegere si timpul in care copiii pot
urmari informatiile si ajuta la
dezvoltarea gandirii si imaginatiei
copiilor.
Se prezinta copiilor imagini din Observatia
Enciclopedia copiilor- Lumea
Aprecieri
adancurilor, in care sunt recunoscute Conversatia Frontal
Obținerea verbale,
alte specii de pesti si vietuitoare
performanței Explicatia Individual individuale si
marine, dar si unele noi. Se precizeaza
faptul ca balena, delfinul sunt colective
mamifere care nasc pui vii, pe care ii Jocul
hranesc cu lapte.
Se face printr-o sinteza a celor
observate:
Despre ce am vorbit noi astazi?
Care sunt partile component ale
Fixare, cu corpului pestelui?
De ce are nevoie acesta pentru a trai, Conversatia Raspunsurile
elemente de fie in acvariu, fie in apa din natura?
Frontal
Explicatia copiilor
evaluare Mai putem vedea acvarii cu diverse
specii de pesti la Muzeele de Stiintele
Naturii pe care le veti vizita in orasul
nostru sau in alte orase precum
Drobeta Turnu Severin, Constanta.
Încheierea Voi face aprecieri individuale şi Frontal Aprecieri
colective asupra participarii copiilor la Conversatia
activității Individual verbale.
activitate.