Sunteți pe pagina 1din 7

Activități liber alese I

GRUPA MARE

Albinuțele

Prof.PIP

Bărbulescu Mariana
Proiect de activitate

Data: 7 mai 2018

Gradiniţa: Grădiniţa P.N ETHOS Craiova

Grupa: mare, Albinuțele

Prof.I.P: Bărbulescu Mariana

Tema de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ”Totul despre Albinuțe ”

Tema activității: ”Dimineața, printre albine ”

Categoria de activitate: ALA I (Activităţi liber alese)

Centre de interes:

 Bibliotecă
 Artă
 Construcţii

Tema activităţii:

 “Invitații ptr. carnaval”


 ”Prăjituri pentru carnaval”
 “Decorăm stupul”

Mijloace de realizare:

Fișă exerciții grafice

Modelaj

Joc imitativ

Scopul activității:

 Perfecţionarea unor priceperi şi deprinderi de manipulare a materialelor puse la dispoziţie, în


vederea realizării modelajelor
 Dezvoltarea unor deprinderi de conduită civilizată care să permită desfăşurarea simultană a
unor activităţi preferate de copii, individuale sau colective fără să se stingherească unii pe
alţii.

Obiective operationale :

Bibliotecă:

 Să traseze semne grafice corect conform modelului

Artă :

 Să modeleze folosind mișcări circulare, de aplatizare, de alungire în


vederea modelării unor prăjituri ;
 Să interacționeze cu partenerii de joc;

Construcții:

 să construiască din cuburi și elemente din plastic, stupi și faguri pentru albinuțe,
colaborând cu membrii grupului;

Strategia didactică :

a) Metode si procedee

Observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, analiza, turul galeriei.

b) Mijloace de învăţământ

I. Carduri cu exerciții grafice, creioane;

II. Plastilină, forme pentru modelat, şorţuri, bonete, farfurioare, tăviţe

III. Cuburi din lemn, plastic, diverse forme geometrice;

c) Forme de realizare: pe grupuri, individuală.

Durata: 25 – 30 minute

Locul de desfăşurare : Sala de grupă


Desfășurarea activității

EVENI CONŢINUTUL ŞTIINTIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUA


NR.
MENTUL Metode Mijloace Forme REA
Crt
DIDACTIC şi de de
învățământ
procedee organizare

1. Moment -aerisirea sălii de grupă;

organizato -aranjarea mobilierului;

ric -pregătirea materialelor


didactice necesare temelor
propuse pentru cele 3
sectoare;

intrarea ordonată a copiilor


în sala de grupă şi aşezarea
acestora în cerc.

2. Captarea Albinuța Maya dorește să - observatia, Păpușa - frontal; Gradul de


o ajutăm să se pregătească conversaţia Maia interes
atenţiei pentru carnaval manifestat
pentru
Se realizează intuirea materialul
materialelor existente la cele pus la
3 sectoare: Bibliotecă, Artă, dispoziţie.
Construcții

3. Anunţarea Se anunţă tema şi conversaţia, -frontal Capacitatea


temei şi obiectivele: explicaţia de a asculta
recomandă
enunțarea Bibliotecă : Vom pregăti rile,
obiective invitațiile ptr carnaval! Vom indicaţiile.
colora, vom desena și le
lor vom lipi pentru a fi trimise
de Maia prietenelor sale.

Artă: vom modela prăjituri


cu miere

Construcții: din cuburi și


elemente din plastic vom
construi stupi pentru
albinuțe pe care ii vom
decora în așteptarea marelui
eveniment
4. Reactuali Se realizează printr-o scurtă conversaţia, -frontal Comportam
conversație, prin care se entul
zarea
urmărește aducerea în prim
cunoștințe copiilor
plan a cunoștințelor și
lor informațiilor pe care copiii
le au referitoare la albinuțe

5. Dirijarea Îndrumarea copiilor de observatia, Identificare


învățării către educatoare să se joace conversaţia, a preferinţe
acolo unde doresc; copiii
și explicaţia,
obținerea sunt ajutaţi şi de mediul lor
performan educaţional. exerciţiul
copiilor.
ței Copiii vor intui
materialele prezentate Deprinderi
-Fișă - pe de
Bibliotecă: Vom realiza
invitații ptr carnavalul exerciții grupuri,
motricitate
albinuțelor. grafice, individual.
fină
Artă: vom modela prin creioane
mișcări circulare, de Gândirea
aplatizare, ”prăjituri” ptr -Planșete,
logică.
carnaval. plastilină

Construcții: Vom fi meșteri Modul de


- cuburi
constructori de stupi pt interacţiun
albinute din lemn şi
e în cadrul
plastic;
Se va interveni pe grupului.
parcursul desfăşurării
activităţilor, corectându-i Comporta
dacă este nevoie. mentul
Se va trece pe la fiecare copiilor
sector, pentru verificarea
întelegerii sarcinilor ce
urmează a fi duse la bun
sfârșit.

6. Asigurarea Se trece, în grup, pe la observatia, Comporta


retenției și fiecare centru de interes
conversaţia, mentul
transferu pentru evaluarea
explicaţia, copiilor
lui rezultatelor.

Se expun lucrările realizate

Se adresează copiilor
întrebări referitoare la
activitățile desfășurate:
-Ce am realizat noi astăzi
în cadrul activităților la
alegere?

7. Încheierea Voi face aprecieri globale observatia,


activității şi individuale privind conversaţia,
implicarea copiilor în -analiza, - frontal Autoevalua
activitate. turul rea
galeriei;

S-ar putea să vă placă și