Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA:
EDUCATOARE: UJICA PETRONELA
TEMA ANUALA: ,,Cum a fost,este si va fi pe Pamant?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Impreuna exploram si experimentam”
TEMA SAPTAMANALA: ,,Viata din adancuri”
TEMA ACTIVITATII: „In burta rechinului”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
 ADP: Intalnirea de dimineata- „Calatorie pe mare”
 ALA: JOC DE ROL:” La pescuit”;
BIBLIOTECA:”Dintii rechinului”-grafisme;
STIINTA:”Acvariul”-observare;
 ADE (DLC si DOS- activitate practica): „Rechinul mancacios” (joc didactic-concurs
si aplicatie)
 ALA: „ Pestele la rechin”-joc-concurs
„Tinta”-joc de indemanare

Dimensiuni ale dezvoltarii:


 Cunostinte si deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme si cunoasterea mediului apropiat;
 Finalizarea sarcinilor si a actiunilor (persistenta in activitati);
 Activare si manifestare a potentialului creativ.

Comportamente vizate:
 Demonstreaza familiarizarea cu conceptul de numar si cu numeratia;
 Integreaza ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
intampina dificultati;
 Manifesta creativitate in activitati diverse;
 Demonstreaza creativitate prin activitati artistico-plastice, muzicale si
practice, in conversatii si povestiri creative.

Obiective operationale:
 Sa prezinte evenimente din viata personala in concordanta cu tema
propusa;
 Sa adopte un comportament de relaxare, buna dispozitie, empatie;
 Sa observe si sa recunoasca vietuitoarele marine;
 Sa traseze cu creionul semne grafice pentru a realiza dintii rechinului;
 Sa manifeste interes pentru activitati desfasurate impreuna cu colegii;
 Sa recunoasca cifrele, culorile si sa aseze pestisorii in locul potrivit in
functie de cantitatea ceruta;
 Sa manifeste spirit de competitie;
 Sa isi incurajeze/ajute coechipierii in realizarea sarcinilor;
 Sa recunoasca numeralele ordinale si sa aseze pe cel lipsa pe panou;
 Sa efectueze operatii simple de adunare si scadere cu o unitate;
 Sa lipeasca piesele componente ale rechinului si valurile marii pe cutie.

Sarcina didactica: Consolidarea cunostiintele dobandite pana in prezent despre


numar(cantitate), numeral ordinal si adunari si scaderi cu o unitate ;
Regulile jocului: Fiecare copil va participa la joc, va manui in mod corespunzator fiecare
material pus la dispozitie in cadrul probelor propuse.
Elemente de joc: surpriza, selectarea si manuirea materialului, aplauze, ghicirea, buline.
STRATEGII DIDACTICE:
-METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia, exercitiul, jocul-
concurs, demonstratia, problematizarea, metoda turul galeriei, lipire.
-MIJLOACE DE INVATAMANT: ecusoane, vapor, rechini din cutii de carton, fise cu cap
de rechin, creioane colorate, creioane, acvariu, undite, joc cu pesti, sticla cu mesaj, pesti colorati,
rechini din carton, panou, plicuri cu culorile pestilor, cosulete, cifre, planse cu cifre, planse cu
probleme ilustrate, ghicitori, rechini numerotati 1-9, rechin intre valuri –model, tuburi de carton,
sfoara, pesti de plastic, panou cu rechini, mingi de plastic.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educatie timpurie, 2019;
2. Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educaţia timpurie, Nivel II.

Scenariul activitatii

Activitatea zilei va începe cu întâlnirea de dimineaţă care se realizează prin revederea dintre copii şi
educatoare. Salutul porneste de la educatoare prin recitarea unei poezii:
„Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit.
In semicerc sa ne adunam,
Cu totii ne salutam:
Buna dimineata, pici,
Ma bucur ca sunt aici,
A-nceput o noua zi.
Buna dimineata,copii!
Este anuntata noutatea zilei: Delfinul Flipper ii anunta pe copiii ca in clasa a sosit un vaporas
care ii va conduce intr-o calatorie pe mare. Sunt rugati sa se imbarce.
Se face prezenta sub forma „Numaram copiii care pleaca in croaziera”.
Pe panoul de prezenta copiii isi aseaza pozele dupa ce isi aud numele. In partea din dreapta a
panoului un copil va aseza pozele celor absenti. Absentii sunt stabiliti de intreaga grupa de copii.
Se va stabili in ce anotimp suntem. Copiii sunt intrebati cum este vremea afara si sunt rugati sa
aseze pe calendarul naturii jetoanele care indica vremea de afara.
Urmeaza gimnastica de dimineata, care se realizeaza prin 2 poezii:
„Daca vreau sa cresc voinic
Fac gimnastica de mic:
Merg in pas alergator,
Apoi sar intr-un picior...
Ma opresc, respir usor,
Intind bratele si zbor!
Toata lumea e a mea,
Cind m-asez jos la podea!
Asta-i doar un inceput...
Ia priviti cit am crescut!”

„Ce face manuta mea?


Ma mangaie asa si asa! (o mana mangaie pe alta)
Dar si pisca au! Au! Au!(o mana pisca pe alta)
Nu imi place ,nu mai vreau !
Si ma gadila ha!ha!ha!(gadilaturi sub brat)
Ce ne place nu-i asa?
Si ne scarpina o!o!o!( se scarpina pe picioare)
Si aplauda, bravo!(batai din palme )
Ea danseaza :hop!hop! hop! (se invart mainile in aer)
Si apoi se-ascunde……stop!( mainile la spate)”
Subliniindu-se faptul ca, atunci cand plecam la drum, este nevoie sa respectam niste reguli,(Sa
vorbim pe un ton potrivit, sa fim ascultatori, sa ajutam, sa nu aruncam gunoaiele pe jos, etc.) se
trece la activitatea de grup, copiii sunt invitati intr-o calatorie imaginara pe mare, moment in
care ei vor descrie lucrurile pe care le pot intalni, cum se va desfasura calatoria, ce vor lua cu ei,
etc.Din aceasta activitate se extrage mesajul zilei, si anume ca astazi vom vorbi despre animale
acvatice.
Trecerea la momentul ALA se face printr-un cantecel-tranzitie „Un vapor”. Fiecare copil este
invitat sa se orienteze catre un centru in functie de jetonul ales. Vor descoperi materialele puse la
dispozitie in fiecare centru: Biblioteca, Stiinta si Joc de rol.
Captarea atenţiei se realizează prin prezentarea unui vapor de catre Delfinul Flipper cu ajutorul
caruia ei vor naviga pe mare pentru a descoperi provocari interesante. Asadar, se vor imbarca in
vapor si vor pleca in calatorie.
Educatoarea le spune copiilor ca in aceasta zi vor descoperi multe surprize. Le comunică copiilor
că astăzi vor deveni pescari asa ca la sectorul Biblioteca vor desena dintii rechinilor, la sectorul
Joc de rol vor primi undite pentru a pescui pestii din mare, iar la sectorul Stiinta vor observa un
acvariu cu animale acvatice.
Copiii isi vor alege sectorul la care vor lucra, prin rotatie. La sectorul Joc de rol, copiii isi vor
alege o undita, dupa care vor pescui. Jocul de rol se va realiza cu ajutorul a doua tipuri de
materiale, fiecare copil alegandu-si locul in care se va aseza.
La sectorul Biblioteca, copiii vor desena pe fisa dintii rechinului, dupa care il vor colora.
La sectorul Stiinta, copiii vor observa animalele din acvariu.
Voi supraveghea cu atenţie activitatea copiilor, incurajandu-i si ajutandu-i acolo unde este
nevoie.
Dupa terminarea activitatii pe centre, copiii vor face curat la locul de joaca: „Am lucrat si la
centre fac curat” si vor merge la baie „Pestisori, sa ne grabim, catre baie sa pornim!”.
La intoarcere, se vor aseza pe scaunele in semicerc „Rechini mari si mici, asezati-va aici!”.
Urmeaza desfasurarea activitatilor pe centre experentiale.
Copiii primesc ecusoane cu rechini. Li se recita o poezie, care le va starni interesul de a cauta si
de a vedea despre ce e vorba si ce vor face in continuare:
In jurul vostru de veti privi
O surpriza veti descoperi,
Plina de viata, plina de culoare,
Plina de zeci de aripioare. (Un acvariu cu pesti si rechini)
Copiii sunt anuntati ca activitatea matematica (DS) se va realiza printr-un joc didactic-concurs,
la care vor participa 2 echipe: echipa “Rechinii rosii” si echipa “Rechinii albastri”. Membrii
celor 2 echipe vor fi alesi in functie de ecusonul din pieptul fiecarui copil. Activitatea va incepe
prin reactualizarea cunostintelor despre cifre, numerale ordinale si cantitate.
In acvariul pe care copiii l-au gasit mai devreme se afla mai multi pestisori si rechini, iar intr-o
sticla pot observa o scrisoare in care este descris jocul.
Se vor prezenta sarcina didactica si regulile jocului.
Copiii vor fi impartiti in 2 echipe: echipa “Rechinii rosii” si echipa “Rechinii albastri” .Membrii
celor 2 echipe vor fi alesi in functie de ecusonul din pieptul fiecarui copil. Copiii asculta
cerintele si rezolva sarcinile: pe masa fiecarei echipe se afla un rechin mare pe inotatoarele
caruia sunt lipite cifre de la 1 la 9. Inotatoarele au culori diferite si fiecarei culori ii corespunde
cate o cifra.. Pe o masa alaturata se gasesc plicuri cu culori si cosulete cu pesti colorati in culorile
din plicuri. Va fi ales in acelasi timp cate un copil din fiecare echipa care va trebui, cu rapiditate,
sa aleaga un plic cu jeton colorat, sa verifice ce cifra are inotatoarea de culoarea respectiva, sa
aleaga tot atatia pesti din cosulet si sa ii aseze pe rechin in locul corespunzator. Cel care rezolva
sarcina primul este castigator.
Jocul de proba
Un copil din echipa “Rechinii rosii” si unul din echipa “Rechinii albastri” alege cate un plic, care
contine jetoane colorate. Dupa ce au vazut culoarea, merg la rechinul de pe masa si se uita ce
numar se afla la culoarea respectiva. Apoi merg si aleg toti atatia pesti de aceeasi culoare cati
indica cifra si ii aseaza in locul corespunzator.
Daca nu se va descurca, il poate ajuta un coechipier.
Jocul propriu-zis
Varianta I
Jocul prezentat anterior continua in formula prezentata pana cand se epuizeaza toti jucatorii.
Pentru fiecare sarcina rezolvata corect, echipa din care face parte copilul primeste o bulina.
Varianta II -se trece la o alta varianta a jocului si anume la completarea rechinului lipsa din
sirul de 9 rechini(numeral ordinal)-pe un panou vor fi asezati rechini din hartie colorata
numerotati de la 1 la 9, dar unul va lipsi. Copiii trebuie sa descopere al catelea lipseste si sa
aseze rechinul cu numarul respectiv in locul corespunzator.
Complicarea jocului
Se trece la cea de-a treia proba si anume rezolvarea unor exercitii de adunare si scadere cu o
unitate cu ajutorul unor planse cu ilustratii si a unor ghicitori matematice.Se fac aprecieri asupra
activitatii desfasurate de copii, asupra raspunsurilor si participarii la joc.
Trecerea la DOS se face printr-o poezie : “Prin valuri care trec si vin,
Noi un rechin o sa zarim
Daca voiosi il contruim!”
Captarea atenţiei se va face printr-o ghicitoare despre peşti:
„El doar în apă trăieşte
Şi cu pesti se hrăneşte.
Are dinti si gura mare
Si multe inotatoare. (Rechinul)
Intuirea materialului: Copiii vor fi solicitaţi să recunoască şi să descrie materialele de pe mese:
cercuri si jumatati de cerc din hartie colorata, ochi din plastic, coada, inotatoare, gura, cutie de
carton, valuri din hartie, betisoare de frigarui, carlige de rufe, lipici.
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru: Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine,
insistând asupra tehnicii de lucru. Demonstrez cum trebuie lucrat şi le voi atrage atenţia copiilor
că trebuie să facă o lucrare frumoasă şi curată, li se explică copiilor modalitatea de lucru:
Mai întâi vor lipi rechinului ochii, gura, inotatoarele si coada, apoi vor lipi valurile pe cutie si la
sfarsit vor aseza rechinul intre valuri.
Voi executa cu copiii exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:
-bate vântul
- foarfeca
-cântăm la pian
-morişca
-roata mică ,roata mare
-plouă.
Urez copiilor „Spor la lucru!”, după care se va trece la realizarea temei. Pe tot parcursul
activităţii voi urmări îndeaproape modul de executare al lucrării (sugestii, explicaţii
suplimentare, corectarea poziţiei la masa de lucru), voi stimula copiii în realizarea temei şi îi voi
îndruma pe cei care întâmpină greutăţi.
În timpul lucrului asigur climatul favorabil muncii independente prin audierea unor cântece.
La terminarea lucrului, copiii împreună cu educatoarea vor aşeza lucrările pe masa, realizând o
miniexpoziţie.
Aceste lucrări vor fi analizate în funcţie de următoarele criterii:
-respectarea temei şi a tehnicii de lucru;
-acurateţea lucrării;
-finalizarea lucrării.
Se fac aprecieri privind modul de realizare a lucrărilor şi asupra comportamentului copiilor.
Educatoarea va lipi buline roşii lucrărilor pe care le consideră cele mai reuşite.
Tranzitie:”Inspre baie alergam, ne spalam, ne curatam”.
ALA: “Pestele la rechin-joc concurs”
Copiii vor fi grupati cate doi. Se vor aseza in aceasta formatie fiecare in fata unui scaun. Vor
primi in mana o sfoara, care va avea la un capat legat un peste si la celalalt un tub de carton. La
semnalul educatoarei, cei doi copii vor infasura sfoara de tubul de carton astfel incat pestele din
capatul celalalt al sforii sa ajunga “la rechin”(copil). Cel care infasoara sfoara mai repede si la
care pestele ajunge primul este castigator. Jocul se repeta pana la epuizarea participantilor.
Sinteza zilei:Se adresează copiilor întrebări legate de activitatea desfăşurată:
- Ce am invatat noi astăzi?
- Pentru cine aţi făcut rechinii?
-V-a plăcut activitatea de astăzi ?
Se fac aprecieri generale si individuale referitoare la comportamentul copiilor si la activitatea
desfasurata.
Copiii sunt recompensati cu un acvariu cu pesti improvizat dintr-o punga de plastic.

DEMESRUL DIDACTIC
Momentele Continut stiintific Resurse Metode si Strategii de
lectiei materiale procedee evaluare
Moment Se asigură conditiile necesare desfăsurării
organizatoric activitătii:
- aerisirea sălii de grupă;
- asezarea mobilierului in semicerc; conversatia
- organizarea colectivului de prescolari;
Copiii intra in sala de grupa inotand ca
pestisorii si se aseaza pe scaunele prin rutina
„Rechini mari si mici, asezati-va aici!”.

Captarea Li se recita copiilor o poezie, care le va starni


atentiei interesul de a cauta si de a vedea despre ce e Observarea
vorba si ce vor face in continuare: coportamentu-
In jurul vostru de veti privi Acvariu cu conversatia lui copiilor
O surpriza veti descoperi, pesti si
Plina de viata, plina de culoare, rechini
Plina de zeci de aripioare. (Un acvariu cu Ecusoane
pesti si rechini), Copiii primesc ecusoane cu
rechini.

Anuntarea Copiii sunt anuntati ca activitatea Observarea


temei si a matematica se va realiza printr-un joc conversatia capacitatii de
obiectivelor didactic-concurs, la care vor participa 2 intelegere
echipe: echipa “Rechinii rosii”, echipa
“Rechinii albastri”. Membrii celor 2 echipe
vor fi alesi in functie de ecusonul din pieptul Observarea
fiecarui copil. comportamen-
tului copiilor
Activitatea va incepe prin reactualizarea Planse cu conversatia
Reactualizarea cunostintelor despre cifre, numerale ordinale cifre,
cunostintelor si cantitate. multimi

Dirijarea In acvariul pe care copiii l-au gasit mai Observarea


invatarii devreme se afla mai multi pestisori si rechini, Acvariu, capacitatii de
iar intr-o sticla pot observa o scrisoare in pesti, intelegere
care este descris jocul.Se vor prezenta rechini, explicatia
sarcina didactica si regulile jocului. sticla cu
Copiii vor fi impartiti in 2 echipe: echipa mesaj
“Rechinii rosii” si echipa “Rechinii
albastri” .Membrii celor 2 echipe vor fi alesi
in functie de ecusonul din pieptul fiecarui
copil. Copiii asculta cerintele si rezolva
sarcinile: pe masa fiecarei echipe se afla un Rechini,
rechin mare pe inotatoarele caruia sunt lipite plicuri cu
cifre de la 1 la 9. Inotatoarele au culori culori, cifre
diferite si fiecarei culori ii corespunde cate o Pesti
cifra.. Pe o masa alaturata se gasesc plicuri colorati
cu culori si cosulete cu pesti colorati in
culorile din plicuri. Va fi ales in acelasi
timpcate un copil din fiecare echipa care va
trebui, cu rapiditate, sa aleaga un plic cu
jeton colorat, sa verifice ce cifra are demonstrati
inotatoarea de culoarea respectiva, sa aleaga a
tot atatia pesti din cosulet si sa ii aseze pe
rechin in locul corespunzator. Cel care Observarea
rezolva sarcina primul este castigator. comportamen-
explicatia tului
Jocul de proba
Asigurarea Un copil din echipa “Rechinii rosii” si unul
retentiei si a din echipa “Rechinii albastri” alege cate un Jocul
transferului plic, care contine jetoane colorate. Dupa ce Rechin, didactic-
au vazut culoarea, merg la rechinul de pe plicuri cu concurs
masa si se uita ce numar se afla la culoarea culori,
respectiva. Apoi merg si aleg toti atatia pesti Pesti Observarea
de aceeasi culoare cati indica cifra si ii colorati comportamen-
aseaza in locul corespunzator. tului
Daca nu se va descurca, il poate ajuta un
coechipier.

Jocul propriu-zis Problemati


Varianta I Buline zarea
Jocul prezentat anterior continua in formula colorate
prezentata pana cand se epuizeaza toti -explicatia;
jucatorii. Pentru fiecare sarcina rezolvata
corect, echipa din care face parte copilul
primeste o bulina.

Varianta II -se trece la o alta varianta a


jocului si anume la completarea rechinului Rechini din
lipsa din sirul de 9 rechini(numeral ordinal)- hartie
pe un panou vor fi asezati rechini din hartie colorata,
colorata numerotati de la 1 la 9, dar unul va panou
lipsi. Copiii trebuie sa descopere al catelea
lipseste si sa aseze rechinul cu numarul
respectiv in locul corespunzator.

Obţinerea Complicarea jocului Planse cu


performanţei Se trece la cea de-a treia proba si anume probleme
rezolvarea unor exercitii de adunare si ilustrate
scadere cu o unitate cu ajutorul unor planse ghicitori
cu ilustratii si a unor ghicitori matematice.
Asigurarea “Prin valuri care trec si vin, Conversati
retentiei si a Noi un rechin o sa zarim a
transferului Daca voiosi il contruim!”
Captarea atenţiei se va face printr-o
ghicitoare despre peşti:
„El doar în apă trăieşte
Şi cu pesti se hrăneşte.
Are dinti si gura mare
Si multe inotatoare. (Rechinul) Observarea
Intuirea materialului: Copiii vor fi comportamen-
solicitaţi să recunoască şi să descrie tului
materialele de pe mese: cercuri si jumatati de cercuri si
cerc din hartie colorata, ochi din plastic, jumatati de
coada, inotatoare, gura, cutie de carton, cerc din Explicatia
valuri din hartie, betisoare de frigarui, carlige hartie
de rufe, lipici. colorata, Demonstrat
Explicarea şi demonstrarea modului de ochi din ia
lucru: Voi prezenta copiilor modelul realizat plastic,
de mine, insistând asupra tehnicii de lucru. coada,
Demonstrez cum trebuie lucrat şi le voi inotatoare,
atrage atenţia copiilor că trebuie să facă o gura, cutie
lucrare frumoasă şi curată, li se explică de carton,
copiilor modalitatea de lucru: valuri din
Mai întâi vor lipi rechinului ochii, gura, hartie,
inotatoarele si coada, apoi vor lipi valurile pe betisoare
cutie si la sfarsit vor aseza rechinul intre de frigarui,
valuri. carlige de
Voi executa cu copiii exerciţii de încălzire a rufe, lipici
muşchilor mici ai mâinii:
-bate vântul
- foarfeca
-cântăm la pian
-morişca
-roata mică ,roata mare
-plouă.
Urez copiilor „Spor la lucru!”, după care se
va trece la realizarea temei. Pe tot parcursul
activităţii voi urmări îndeaproape modul de
executare al lucrării (sugestii, explicaţii
suplimentare, corectarea poziţiei la masa de
lucru), voi stimula copiii în realizarea temei
şi îi voi îndruma pe cei care întâmpină
greutăţi.
Evaluarea Educatoarea cere copiilor sa denumeasca Conversati
activitatii jocul pe care l-au desfasurat, sa identifice a
importanta cunoasterii numerelor, a
numeralelor ordinale si a cantitatii.
Se va realize o expozitie cu lucrarile realizate
de copii
Tranzitie „Inspre baie alergam, ne spalam, ne curatam”.
ALA-DESFASURAREA ACTIVITATII

Pentru buna desfasurare a activitatii se vor Conversati Observarea


1. Momentul lua urmatoarele masuri organizatorice: a comportament
organizatoric -Aerisirea sălii de grupă ului copiilor
-Aranjarea mobilierului
-Organizarea colectivului de copii

Captarea atenţiei se realizează printr-o


2.Captarea discutie privind activitatile desfasurate astazi Conversati
atentiei si reamintesc copiilor ca a sosit momentul a Observarea
mult asteptat de ei- jocul. comportament
ului copiilor

3.Anuntarea Educatoarea le spune copiilor ca vor juca Conversati Observarea


temei jocul “Pestele la rechin”. a comportament
ului copiilor
4. Dirijarea Copiii vor fi grupati cate doi. Se vor aseza in Pesti, Conversati Observarea
învăţării prin aceasta formatie fiecare in fata unui scaun. sfoara, a comportament
abordarea Vor primi in mana o sfoara, care va avea la tuburi din Explicatia ului
integrată a un capat legat un peste si la celalalt un tub de carton, Demonstrat
conţinuturilor carton. La semnalul educatoarei, cei doi scaune ia
copii vor infasura sfoara de tubul de carton
astfel incat pestele din capatul celalalt al
sforii sa ajunga “la rechin”(copil). Cel care Jocul Aprecieri
infasoara sfoara mai repede si la care pestele verbale
ajunge primul este castigator. Jocul se repeta
pana la epuizarea participantilor.
5.Incheierea Activitatea se va încheia cu aprecierea Conversati Aprecieri
activitatii modului de participare si de indeplinire a a verbale
regulilor.

S-ar putea să vă placă și