Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.12.2017
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Grădinița cu program normal nr.2
GRUPA: Mica
EDUCATOARE: Dolete Roxana
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
 DOS:
 Activitate practică
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi și deprinderi practice
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire și șnuruire
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Cizmulița lui Moș Nicolae”
OBIECTIV FUNDAMENTAL:
 Exersarea deprinderii de a introduce șnurul prin găurele și de a lipi
materialul pus la dispoziție pe un spațiu delimitat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să denumească materialele puse la dispoziție pentru decorarea cizmuliței.
O2. Să execute corect șnuruirea prin găurelele perforate, coordonându-și corect
mișcările mâinii.
O3. Să lipească materialele primite pe un spațiu dat.
O4. Să-și exprime impresiile estetice, apreciind lucrările proprii și ale celorlalți.
O5. Să păstreze ordinea în timpul lucrului.
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:conversația, observația, explicația,
demonstrația, exercițiul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:scrisoarea primită de la Moș Nicolae, lucrarea model,
ghetuțe decupate din coala de culoare roșie, pastă de
lipit, șnur auriu/ argintiu, vată, recompense.
DURATA ACTIVITĂŢII: 15 min

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE METODE SI
O.P. ACTIVITATEA EDUCATOAREI
ACTIVITĂŢII PROCEDEE

1. Moment Se va asigura buna desfăşurare a


organizatoric activităţii prin aerisirea sălii de grupă,
aranjarea mobilierului și pregătirea
materialelor.

2. Pregătirea Se va realiza prin prezentarea unei


psihologică O5 scrisori primită de la Moș Nicolae.
Dis-de-dimineață, când veneam spre
grădiniță, m-am întâlnit cu Moș
Nicolae și l-am invitat în grupa
noastră pentru a vedea cât de multe
cunoașteți voi despre el.
El e foarte ocupat, dar totuși mi-a lăsat
o scrisoare.
Citesc scrisoarea primită de la Moș
Nicolae.
3. Anunțarea O5 Educatoarea le va preciza copiilor
temei și a titlul activității: „Cizmulița lui Moș
obiectivelor Nicolae.”
Se va realiza citirea scrisorii primite de
la Moș Nicolae.
4. Reactualiza- O1 Se prezintă povestea lui Mos Nicolae
rea pe videoproiector.
cunoştinţelor Se adresează întrebări pentru CONVERSATIA
teoretice asigurarea reținerii poveștii.
5. Intuirea O2 Li se prezintă copiilor modelul realizat
planşei de educatoarei: „ Aceasta este
model cizmulița pe care eu am realizat-o OBSERVATIA
pentru ca Moș Nicolae să-mi poată lăsa
daruri în ea. Vreți să realizați și voi
astfel de cizmulițe? Vreau să-mi
spuneți ce materiale aveți pe măsuțe!”
6. Explicarea O3 Explic și demonstrez modul de lucru

2
modului de pentru realizarea temei propuse. EXPLICATIA
lucru/ Fiecare copil va șnurui cizmulița
Demonstra- primită. Șnurul va fi trecut prin DEMONSTRATIA
ţia model găurelele cizmuliței, coordonând corect
mișcările mâinii drepte: dedesubt-jos,
deasupra-sus. Pe partea de sus se va
lipi vată cu ajutorul lipiciului, pentru a
realiza „blănița” acesteia.
7. Încălzirea O3 Vom executa câteva exerciții de
muşchilor încălzire a mâinilor;exerciţii de degete:
mâinii închid pumnii , stoarce rufe, cântăm la
pian.
8. Executarea O4 Pe tot parcursul activității voi trece pe
independen- la fiecare băncuță, prezint elementele
tă a de compartament, asigur condițiile EXERCITIUL
lucrărilor. O3 optime, urmăresc modul de relaționare
Îndrumări între copii,cum comunică și
interacționează cu partenerii de grup
O5 dar și cu accesoriile din activitate.

9. Evaluarea O1 Voi face aprecieri colective și


lucrărilor – individuale privind comportamentul
criteriile de copiilor, modul în care au realizat
evaluare lucrările, au colaborat. Copiii se vor
O2 deplasa spre locul unde sunt expuse
lucrările și vor aprecia lucrările
celorlalți colegi.
10. Încheierea Se vor face aprecieri globale și
activității individuale asupra modului de
desfășurare a activității.
Copiii vor primi recompense.În
această formă de grupare vor
înconjura scăunelele și vor părăsi sala
de grupă.

S-ar putea să vă placă și