Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICA

EDUCATOARE: Condrea Anca Elena


GRĂDINIŢA CU P.P. „CĂSUȚA POVEȘTILOR”
GRUPA Mijlocie „Ursuleții”
DATA: 23.11.2020
TEMA DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”
SUBTEMA: „Fericit în România”
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Cunoasterea mediului
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Costumul popular”-Observare
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare

SCOPUL ACTIVITATII: Sa cunoasca alcatuirea costumului popular

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
I. COGNITIVE:
 să identifice elementele componente ale costumului popular;
 să descrie elementele componente ale costumului popular;
 să aprecieze frumusetea costumului (decorare alcatuire,culoare);
 să denumeasca ocaziile cand se poarta costumul popular;
II. AFECTIVE
 să iubească costumul popular;
 să dorească sa poarte costumul popular;
III. PSIHO-MOTORII:
 să-şi formeze o ţinută corectă şi corespunzătoare pentru activitate.
 Sa execute pasii de hora

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: Observarea ,conversaţia, explicaţia, problematizarea,
demonstratia.

MATERIALUL DIDACTIC: păpușă îmbrăcată în costum popular, laptop, PowerPoint


cu fotografii in care este prezentat costumul popular din diferite zone ale țării.

DURATA:15-20 min.
BIBLIOGRAFIE:
Liliana Ezechil si Mihaela Paisi Lazarescu-LABORATOR PRESCOLAR-
Ed.V&Integral,Bucuresti 2001
Departamentul invatamantului prescolar-Caiet de evidenta a activitatii si prezentei
educatoarei ,Pitesti,2007(verigile proiectului de activitate didactica)
Alexandru Cebuc-GRIGORESCU-Ed.Regia autonoma „Monitorul oficial” Bucuresti
2007(album de arta)
Fotografii personale
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

Momentul Se vor crea condiţiile necesare unei -


organizatoric bune desfăşurări a activităţii:
- Pregătirea materialului
didactic;
- Conectarea copiilor pe
aplicația Microsoft Teams.
Prezint o păpușă îmbrăcată într-un Conversatia
Captarea atenţiei costum popular care recită copiilor recita
poezia „Româncuța” de Elena Eugenia
Oltan.

Anunţarea temei Astăzi la activitatea de cunoasterea


mediului vom observa costumul popular
românesc.
Se observa costumul popular cu care este Observarea
îmbrăcată fetița. Explicatia
Se prezintă copiilor un PowerPoint în
care sunt prezentate costume populare
românești din diferite zone ale țării
Se denumesc partile componente ale Conversatia Exercitiul verbal
costumului popular atat la fata cat si la
baiat.
Dirijarea Se fac comparatii intre cele doua Problematizarea
Învăţării şi costume femeiesc si barbatesc. Demonstratia
Obţinerea Se remarca frumusetea costumului
performanţelor popular, culorile, motivele florare sau Observarea
geometrice, migala cu care au fost
lucrate.
Se prezinta copiilor alte costume Explicataia
populare din alte zone geografice si se Problematizarea
face comparatia intre costumul
reprezentativ zonei si celelalte costume
populare.
Se vor stabili cateva elemente comune Conversatia
tuturor costumelor populare.
Se cere copiilor sa precizeze ocaziile in
care purtam costumul popular.
Copiii sunt intrebati, daca mai cunosc si
alte obiecte de arta populara. Sa le Conversatia
denumeasca. Se va insista asupra faptului
ca si acestea sunt rodul creatiei si
imaginatiei poporului.
Pe parcursul întregii activităţii se vor
antrena câţi mai mulţi copii; se va urmări
în mod special modul lor de exprimare si
daca s-au insusit noile cunostinte.
Asigurarea retenţiei Se va face prin executarea pasilor de
şi a transferului de hora, despărțiți, dar totuși împreună.
cunoştinţe

Aprecieri privind
modul de
comportare al
copiilor la
activite.

S-ar putea să vă placă și