Sunteți pe pagina 1din 4

ROPUNĂTOR: IDOR ANDREINA DANIELA

GRĂDINIŢA NR.137
GRUPA MARE
TEMA: MÂNDRU CĂ SUNT ROMÂN
SUBTEMA: SUNT UN ROMÂNAȘ VOINIC (EVENIMENTE TRADITIONALE)

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Cunoasterea mediului

TEMA ACTIVITĂŢII: Observare :”Costumul popular”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare

SCOPUL ACTIVITATII:Sa cunoasca alcatuirea costumului popular

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
I. COGNITIVE:
 să identifice elementele componente ale costumului popular;
 să descrie elementele componente ale costumului popular;
 să aprecieze frumusetea costumului (decorare alcatuire,culoare);
 să denumeasca ocaziile cand se poarta costumul popular;
II. AFECTIVE
 să iubească costumul popular;
 să dorească sa poarte costumul popular;
III. PSIHO-MOTORII:
 să-şi formeze o ţinută corectă şi corespunzătoare pentru activitate.
 Sa execute pasii de hora

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE:Observarea,conversaţia, explicaţia, problematizarea,


demonstratia.

MATERIALUL DIDACTIC: costume populare (de fata si de baiat)


Albume cu fotografii in care este prezentat costumul
popular in diferite ocazii,
DURATA:15-20 min.
BIBLIOGRAFIE:
Liliana Ezechil si Mihaela Paisi Lazarescu-LABORATOR PRESCOLAR-
Ed.V&Integral,Bucuresti 2001
Departamentul invatamantului prescolar-Caiet de evidenta a activitatii si prezentei
educatoarei ,Pitesti,2007(verigile proiectului de activitate didactica)
Alexandru Cebuc-GRIGORESCU-Ed.Regia autonoma „Monitorul oficial” Bucuresti
2007(album de arta)
Fotografii personale

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

Momentul Se vor crea condiţii igienice şi de -


organizatoric ordine, necesare unei bune desfăşurări a
activităţii:
- Aerisirea clasei;
- Aşezarea mobilierului în forma
de semicerc;
- Pregătirea materialului
didactic;
- Intrarea copiilor.
Ia uitati ce am aici,este prima zi a Conversatia
anotimpului iarna,am primit o scrisoare
de la zâna iarnă,în care ea ne spune ca
astazi am intrat in prima zi de iarnă.
Captarea atenţiei
In continuare,va invit sa ascultam si Hora
Unirii.
Anunţarea temei Astăzi la Activitatea de cunoasterea
mediului ,vom observa costumul popular.
Se observa costumele populare cu care Observarea
sunt imbracati cei doi copii,in cadrul Explicatia
fotografiilor prezentate.
Se denumesc partile componente ale
costumului popular atat la fata cat si la
baiat. Conversatia Exercitiul verbal
Se fac comparatii intre cele doua
costume femeiesc si barbatesc.
Dirijarea Se remarca frumusetea costumului Problematizarea
Învăţării şi popular ,culorile,motivele florare sau Demonstratia
Obţinerea geometrice,migala cu care au fost
performanţelor lucrate. Observarea
Se prezinta copiilor alte costume
populare din alte zone geografice si se
face comparatia intre costumul Explicataia
reprezentativ zonei si celelalte costume Problematizarea
populare.
Se vor stabili cateva elemente comune
tuturor costumelor populare.
Se cere copiilor sa precizeze ocaziile in Conversatia
care purtam costumul popular.
Copiii sunt intrebati , daca mai cunosc si
alte obiecte de arta populara.Sa le
denumeasca.Se va insista asupra faptului
ca si acestea sunt rodul creatiei si Conversatia
imaginatiei poporului.
Pe parcursul întregii activităţii se vor
antrena câţi mai mulţi copii; se va urmări
în mod special modul lor de exprimare si
daca s-au insusit noile cunostinte.
Se va face prin executarea pasilor de
hora si alte dansuri din zona
Retenţia
Aprecieri privind
modul de
comportare al
copiilor la activite
Educatoarea va
promite copiilor
drept recompensă
colorarea
imaginilor
dimineaţa la
sectorul Artă

S-ar putea să vă placă și