Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.11.2014
Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad
Grupa Mică B „Albinuțele”
Educatoare:
Tema: „Cine sunt/suntem?”
Subtema: „Micul românaș!”
Activitate integrată: „Tricolorul și semnificația lui”

Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

-Salutul: „Dimineaţă ne-am trezit


La grădiniţă am venit
În semicerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
Bună dimineaţa, dragi voinici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
-Prezența
-Calendarul naturii: Voi descoperi împreuna cu copiii, anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru a completa
calendarul naturii cu imag inile corespunzătoare.
-Împărtăşirea cu ceilalţi: Adresez copiilor câteva întrebări: „ În ce oraș locuim?”; „Cum se numește țara noastră?”
-Noutăţile zilei: „Pentru că în curând vine ziua când vom sărbători ziua națională a României, săptămâna aceasta vom învăța lucruri
noi despre țara noastră.”

1
Tranziţii: Către centre noi plecăm
Şi frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

 Sectorul I: Artă
Subiectul activității: „Modelează steagul”
Mijloc de realizare: modelare
Obiective operaționale: -să modeleze steagul, respectând indicațiile primite
Material didactic: plastilină
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii modelează din plastilină steagul României.
Evaluarea activității: Obținerea steagului României prin modelarea plastilinei.

 Sectorul II: Științe


Subiectul activității: „Alege numai jetoanele care au culorile drapelului.
Mijloc de realizare: sortare
Obiective operaționale: -să sorteze jetoanele care au culorile drapelului de celelalte culori.
Material didactic: jetoane colorate
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii sortează jetoanele care au culorile drapelului de celelalte culori.
Evaluarea activității: Sortarea corectă a jetoanelor care au culorile drapelului (roșu, galben, albastru) de celelalte culori.

1
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Știință


Categoria de activitate: Cunoașterea mediului
Subiectul activității: „Tricolorul țării mele”
Mijloc de realizare: observare
Obiective de referință:
-să cunoască unele elemente component ale lumii înconjurătoare (obiecte, aerul, apa, solul, vegetația, fauna, ființa umană ca
parte integrantă a mediului, fenomene ale naturii), precum și interdependența dintre ele;
-să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate
Obiective operaționale:
O1-să recunoască culorile steagului, denumindu-le: roșu, galben, albastru;
O2- să rețină cuvintele noi: steag, lance
Mijloace de învățământ: steagul României, planșă cu steagul României
Metode și procedee: explicația, conversația, observația
Bibliografie:
 MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
 www.wikipedia.ro

1
Obiective Activități Strategii didactice
operaționale de Conținuturi esențiale Metode și Mijloace de Evaluare
învățare procedee învățământ
Introducerea în activitate se va face prin intrarea unui personaj conversația Steagul
surpriză care ne va adduce steagul României (intuirea materialului) României
Anunțarea temei și a obiectivelor: „Astăzi vom învăța multe lucruri
despre steagul României.”
Voi purta cu copiii o discuție referitoare la țara noastră și la orașul
unde locuim.
O1- să rețină -exerciții de Desfășurarea activității: Pe baza unei planșe și a steagului, vom Explicația Planșă cu Reținerea
cuvintele noi: reținere de analiza alcătuirea steagului țării noastre: este un steag cu trei benzi steagul cuvintelor
steag, lance; cuvinte noi verticale, începând de la lance: albastru, galben, roșu. României noi.
Voi pune accent pe culorile steagului și amintesc semnificația
acestora:
Culoarea albastră – aerul, blândețea, frumusețea
Culoarea galbenă – bogăția țării, lanurile de grâu
Culoarea roșie – jertfa, sacrificial eroilor
O2-să -exerciții de Evaluarea activității se va realize prin întrebări ce vizează activitatea Conversația Enumerarea
recunoască enumerare desfășurată. Exercițiul corectă a
culorile culorilor
steagului, component
denumindu-le: steagului.
roșu, galben,
albastru.
În încheierea activității ofer stimulente copiilor (bulinuțe roșii,
galbene, albastre) și fac aprecieri individuale și collective asupra
modului cum s-au comportat la activitate.

1
ALA 2: Joc distractiv

Subiectul activității: „Fuguța la stegulețe”


Mijloc de realizare: joc distractiv
Mijloace de învățământ: stegulețe
Metode și procedee: explicația, exercițiul
Metode și procedee: explicația, demonstrația
Obiective operaționale: -să parcurgă corect traseul, îndreptându-se spre locul unde se află educatoarea.
Desfășurarea activității: Copiii sunt împărțiți în două grupe. Fiecare grupă are în față câteva obstacole (stegulețe) pe care le vor ocoli
în alergare dupa care se întorc la echipa sa. Este câștigătoare echipa care termină prima de parcurs traseul.

S-ar putea să vă placă și