Sunteți pe pagina 1din 14

URSUL PACALIT DE VULPE

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT

Data: 12 februarie 2014;


Gradinia cu program prelungit nr.2;
Educatoare: Meirosu Aurelia Cristina;
Grupa: Mijlocie;
Tema anual: Cum este a fost i va fi aici pe pmnt?
Tema poiectului: Prieteni fr grai
Tema sptmnii: Animale slbatice;
Tema zilei: Ursul pclit de vulpe;
Forma de realizare: Activitate integrat;
Tipul de integrare: o zi;
Finalitatea zilei: lucrrile copiilor,mtile;
Tipul de activitate: nsuire i consolidare de cunotine, priceperi, deprinderi.

Scopul activitii: Formarea deprinderii de a asculta i de a reda coninutul povetiiUrsul pclit de vulpe de Ion Creang
Activiti de dezvoltare personal:
ntalnirea de diminea:De vorb cu vulpia
Activiti liber alese 1:
Bibliotec: S povestim mpreun-metoda cubului
Art: Mti din poveste-lipire
Joc de mas:Puzzle din poveste-asamblare
Construcii: Barlogul ursului i vizuina vulpii-cuburi de lemn
Domenii experieniale:
1. DLC: Ursul pclit de vulpe- povestirea copiilor;
2. DOS: Mti din poveste-lipire
Tranziii:Vuple tu mi-ai furat gasca,gimnastica de nviorare,Ursuletii veseli,S batem din palme.
Activiti i liber alese 2: Dans tematic
Obiective operaionale:
OO1: s redea un fragment din poveste folosind o exprimare corect;
OO2: s identifice personajele povetii prezentate;
OO3: s asambleze pe tabla magnetic elemente din poveste.
OO4 :s rezolve corect sarcinile impuse;
OO5 : s lipeasc nas,ochi,gura i urechi pe abloanele mtilor;

OO6 : s decoreze la alegere mtile,cu hartie autocolant


OO7: s danseze respectnd linia melodic
Strategii didactice:
Metode i procedee: explicaia, conversaia euristic, povestirea, demonstraia, exerciiul, munca individual, metoda
cubului, metoda piramidei,brainstorming;
Mijloace de nvmnt:
o Demonstrative: imagini din poveste,panouri.
o Distributive: pasta de lipit,imagini din poveste, abloane pentru mti,ochi mobili,nas,gur,urechi,hrtie
autocolant,tabl magnetic.
Forme de organizare: frontal, n grupuri;
Evaluarea: continu, prin metoda Piramidei;

Bibliografie:
Curriculum pentru nvmnt precolar (3-5/7ani);
Laurenia C, Angela S, Activitatea integrat n gradini, Ed. Didactica Publishing House, 2008

Scenariul zilei
Programul zilei debuteaz cu ntlnirea de diminea. Copiii sunt asezai n semicerc pe covor. Le voi spune copiilor c
astzi diminea mi s-a ntmplat ceva uimitor i vreau s le mprtesc (mprtirea cu ceilali).
M-am mbrcat n vulpi i v-am pregtit i vou surprize,un co cu medalii,i imagini dintr-o poveste.
Anun copiii c n aceast diminea ne vom saluta n funcie de forma medaliei primite n dar.
Ex.

Bun dimineaa
Ursule,drgla
Bine v-am gsit!
n aceast diminea
Sunt fericit!

Prezena: n dreptul fotografiei fiecrui copil se va aeza o albin(pentru c noi suntem grupa albinuelor). Cnd i va
auzi numele,ficare copil va aeza in dreptul fotografiei albina,cei abseni nu vor avea simbol in dreptul fotografiei.
Calendarul naturii va fi citit de trei ori: de o vulpe, de un urs i de un pete.
Activitatea de grup:Se va realiza prin metoda interactiv Brainstormingul,ntrebandu-i pe copii la ce se gndesc cand
aud cuvantul animal dar poveste.
Noutatea zilei : Le voi spune o ghicitoare din care s reias titlul povetiiUrsul pclit de vulpe,de Ion Creang,iar
cu imaginile surpriz,prezentate in ordine aleatorie,ei le vor ordona i vor povesti respectand firul narativ al povetii.

Tranziia la centre se va realiza n funcie de medaliile pe care le au n piept, dup ce le-au fost prezentate sarcinile pe
care le au de realizat la centre pe versurile:
Prin pdure rtcim,
Ursulei s ntlnim,
Bucuroi sa i privim!
La Bibliotec copiii vor avea de rezolvat sarcinile cubului.
La Art copiii vor realiza mti din poveste prin lipire.
La Joc de mas vor asambla pe tabla magnetic elemente din poveste.
Constructii vor construi barlogul ursului si vizuina vulpii
Ziua se va ncheia printr-un dans tematic.

Desfurarea activitii

Secvenele

Coninutul activitii

Strategii didactice

Evaluare

activitii
1.Moment
organizatoric

-aerisirea slii de clas;


-distribuirea materialului didactic la
fiecare centru de activitate.

2.Captarea

Captarea ateniei se va realiza n

ateniei

timpul ntlnirii de diminea, cnd


educatoarea va fi mbracat n

Observarea
Conversaia

vulpi,i le va dezvlui surprizele Explicaia


pregtite.

Panou cu fotografii
Albinue

copiilor

comportamentelor

3.Anunarea
temei

obiectivelor

Astfel captat atenia le voi spune


a copiilor

astzi

vom

ordona

imagini din poveste respectand firul

Observarea gradului de interes

narativ.La bibliotec ne vom juca cu


un cub,rezolvand corect sarcinile.
Vom confeciona mti din poveste la Expunerea
Art,iar la Joc de mas vom
Explicaia
asambla elmente din poveste pe tabla
magnetic.La

centrul

Constructii

vom construi barolgul ursului si


vizunia vulpii.

Continu

4.Desfura-

Expunerea povetii se va realiza la

rea activitii ntlnirea de diminea.La bibliotec


se va consolida povestea printr-o
metod interactiv Cubul

Imagini din poveste

Observarea gradului de atentie

Tabl magnetic

La Art copiii vor realiza mti din Demonstraia


poveste pe care le decoreaz dup Metoda cubului
preferine. La Joc de mas copiii vor
Explicaia
avea de asamblat elemente din
poveste pe tabla magnetic .

Cubul

Tranziii: joc cu text i cnt Vulpea abloane pentru mti


i gasca.

Ochi mobili,nas,gur,hrtie
glace,hrtie
autocolant,lipici

Aprecieri verbale,
Aplauze

5.Obinerea

Se va realiza frontal prin metoda Metoda Piramidei

performanei

interactiv Piramida

Observarea gradului de interes


Aprecieri verbale
continu

6. Evaluarea

Cu tablourile realizate la joc de Stimulente,ecusaone


mas,vom face o mini-expoziie n
animelele din poveste.
sala de grup.
Se vor face aprecieri generale i
individuale cu privire la activitatea
i comportamentul copiilor pe tot
parcursul

zilei, vor fi acordate

stimulente.

7. ncheierea
activitii

Masti ,dvd player


Activitatea se va ncheia printr-un
dans cu mtile realizate

cu Analiza produselor activitii

ANEXA 1Ghicitoare :Sunt o vulpe nzdrvan


Am i coad,am i blan
Am venit dintr-o poveste
n care-am mancat mult pete
Pete nu v-am pescuit
Dar pe urs l-am pclit
Fii ateni voi ai ghicit?
Din ce poveste am venit?

ANEXA 2-Metoda Cubului

1 DESCRIE la ce se gandea vulpea cand,s-a prefcut c este moart;.


2 COMPAR viaa din pdure cu viata animalelor domestice;
3 ASOCIAZ

urmtoarele cuvinte:vulpe,pesti,taran,car cu imagini din poveste;

4 ANALIZEZ comportamentul vulpii;


5 APLIC(utilizeaz) alctuind propozitii cu urmtoarele cuvinte:urs,vulpe,pesti;
6 ARGUMENTEAZ dac e bine ce a fcut vulpea sau nu;De ce DA?/De ce Nu?;

ANEXA 3 Metoda Piramidei


-un cuvant pentru locul unde se desfasoara intamplarea
-2 cuvinte pentru personajele principale
-3 cuvinte pentru insusirile lor
-4 cuvinte pentru faptele lor.

S-ar putea să vă placă și