Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.02.2020
GRADINITA:
PRO. ÎNV. PREȘC. :
GRUPA: mică Nivel 3-5 ani
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Lumea subacvatica”
TEMA ACTIVITĂȚII INTEGRATE: „Pesti, balene si rechini”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixt
MODALITATE DE REALIZARE: activitate integrată

I. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE (ADE)


1. DS1 – „Vietuitoarele adancurilor” – lectura dupa imagini
II. ACTIVITAȚI LIBERE ALELE (ALA 1)
1. B: Citire de imagini din carti, reviste, enciclopedii legate de vietuitoarele
apelor
2. C: „Barca”
3. A: „Marea cu valuri” - pictura
III. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
1. Rutine, ID: De vorba cu Broscutele” Salutul, prezenta, calendarul naturii
2. Tranzitii: „Inotam, cu pestisorii ne distram” „Toti suntem prieteni buni,
Hai sa ne jucam acuma”
IV. ACTIVITĂȚI LIBERE ALESE (ALA 2)
1. Joc de miscare: „Din piatra-n piatra”

OBIECTIVE GENERALE:
S1. Stimularea curiozitatii privind explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1. –sa comunice impresii, idei pe baza imaginilor observate
O2. – sa raspunda la intrebari in termeni adecvati temei si formuland propozitii
logice, valorificand experienta personala

STRATEGII DIDACTICE

METODE ȘI PROCEDEE
m1 – observatia
m2 – conversatia
m3 – demonstratia
m4 – explicatia
m5 - exercitiul
MIJLOCE DE ÎNVĂȚĂMÂNT
M1 – tablou vietuitoare marine
M2 – tabla magnetica
M3 – carti, reviste, enciclopedii
M4 – foi de lucru
M5 – barca model
M6 – creioane colorate
M7 – foi albastre
FORME DE ORGANIZARE
F1- frontal
F2- individual
F3- pe grupe

SISTEM DE EVALUARE

FORME DE AVALUARE
E1- formativa
METODE DE EVALUARE
Me1- observarea curenta
Me2- aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: o zi
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educatie timpurie MEM 2019
2. Repere fundamentale in invatamantul prescolar

SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu ”Întâlnirea de dimineață”. Copiii intra in sala de grupa pe fond
muzical „Valurile marii” si vor fi asezati pe perinite in forma de semicerc.
Copiii sunt salutați de către doamna educatoare:
”Dimineata a sosit,
La gradinita am venit
În semicerc ne așezam
Și frumos ne salutăm
Bună dimineața!”

Prezența: ”După ce ne-am adunat


Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?”
Copiii sunt invitaţi să-şi descopere chipul și să aşeze fotografia corespunzătoare în
calendar, în sala de grupă. Fotografiile rămase sunt copiii care lipsesc. (consemnarea
prezenței copiilor).

Atenția copiilor este îndreptată spre calendarul naturii.


Calendarul naturii va fi așezat pe un panou și împreună vom purta o discuție
despre tema săptămânii, despre anotimpul în care ne aflăm, despre ziua săptămânii în
care ne aflăm, cum este vremea, cum ne îmbrăcăm. Sunt adresate următoarele întrebări:
- În ce anotimp ne aflăm?
- Cum este vremea afară?
- Cum ne îmbrăcăm?
- Ce zi este astăzi?
Urmează gimnastica de inviorare: „Dacă vreau sa cresc voinic
Fac gimnastică unpic.
Merg în pas alergător,
Și-apoi sar intr-un picior
Toata lumea e a mea
Cand ma asez jos pe podea.
Astai doar un inceput,
Ia priviti cat am crescut!.”

La momentul de poveste, preșcolarii vor asculta o poveste aleasă din biblioteca noastra.
Impartasirea cu ceilalti se va realiza prin exprimarea starilor emotionale a copiilor din
acel moment. „Sunt vesel pentru ca...”
Captarea atentiei pentru activitatile de invatare: Noutaatea zilei: se prezinta copiilor
un delfin. „Acest delfin a venit la noi in vizita sa ne povesteasca din lumea lui și
impreuna cu el sa facem cat mai mule descoperiri despre vietuitoarele marii”
Anuntarea temei si a obictivelor: „Astazi vom face o calatorie impreuna cu delfinul in
lumea subacvatica, sa vedem ce animale mai traiesc impreuna cu el si care ii sunt
prietenii”
Reactualizarea cunostintelor
Hai sa vedem ce mai stim noi:
Ce animale cunoastem noi?
Unde traiesc ele: (pe Pamant)
Stiti voi ca exista si vietuitoare care traiesc in apa. Haideti sa aflam impreuna care sunt
acestea
Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni,
Hai sa ne jucam acum!”
Dirijarea invatarii si obtinerea performantei
Copiii se vor aseza la centrele deschise in cadrul activitatii ALA1 astfel:
B: Citire de imagini din carti, reviste, enciclopedii legate de vietuitoarele
apelor
C: „Barca”
A: „Marea cu valuri”

Dupa finalizarea activitatilor de la centrele de interes se va face prezentarea rezultatelor


fiecarui grup.
Tranzitie: „Inotam, cu pestisorii ne distram” Copiii sunt asezati in semicerc. Pe tabla
magnetica este asezat un tablou care ilustreaza lumea subacvatica. Copiii sunt indrumati
sa citeasca imaginea, incepand cu elementele din planul central si sa verbalizeze ceea ce
vad. Vor sesiza ca in adancuri exista pesti de diferite culori, mai mari si mai mici, dar si
alte vietuitoare marine.
Dupa observarea planului central al tabloului, educatoarea sintetizeaza ideile
enuntate de copii prin citirea imaginilor, apoi va dirija perceptia lor catre celelalte planuri
ale tabloului.
Sinteza finala a celor observate va fi realizatea de catre educatoare, aceasta
constand in descrierea tabloului in ansamblu.
Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni,
La masute ne asezam acum!”
Asigurarea reatentiei si a transferului celor invatate: Bucurosi ca au aflat atat
de multe lucruri frumoase despre vietuitoarele marine in cadrul activitatii ALA 2 Vom
viziona un filmulet.
In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri asupra modului de realizare a
sarcinilor, a comportamentului copiilor si vor fi distribuite recompense. Pe tot parcursul
activitatii se vor observa comportamentul copiilor si gradul de implicare in activitati, se
vor oferi intariri pozitive, se vor corecta eventualele greseli, se ofera feedback constructiv
si va formula aprecieri individuale si colective cu privire la prestatiile copiilor.
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII

Ob. Secvențele Res. Conținut științific Strategii didactice Sistem de


Oper. activității Temp evaluare
m M F E Me

Moment 10 min Pentru desfasurarea activitatii in conditii optime se aeriseste


organizatoric sala e grupa, este pregatit materialul necesar si copiii sunt
invitati sa se aseze pe perinite.
Captarea atentiei 3 min Se prezinta copiilor un delfin. „Acest delfin a venit la noi in
vizita sa ne povesteasca din lumea lui și impreuna cu el sa
facem cat mai mule descoperiri despre vietuitoarele marii”
Anuntarea temei „Astazi vom face o calatorie impreuna cu delfinul in lumea
si a obictivelor: subacvatica, sa vedem ce animale mai traiesc impreuna cu el
si care ii sunt prietenii”
Reactualizarea 5 min Hai sa vedem ce mai stim noi:
cunostintelor Ce animale cunoastem noi?
Unde traiesc ele: (pe Pamant)
Stiti voi ca exista si vietuitoare care traiesc in apa. Haideti sa
aflam impreuna care sunt acestea
Dirijarea invatarii 25-30 Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni,
min Hai sa ne jucam acum!”
Copiii se vor aseza la centrele deschise in cadrul activitatii
ALA1 astfel:
B: Citire de imagini din carti, reviste,
enciclopedii legate de vietuitoarele apelor
C: „Barca”
A: „Marea cu valuri”

25-30 Dupa finalizarea activitatilor de la centrele de interes se va


min face prezentarea rezultatelor fiecarui grup.
Tranzitie: „Inotam, cu pestisorii ne distram” Copiii sunt
asezati in semicerc. Pe tabla magnetica este asezat un tablou
care ilustreaza lumea subacvatica. Copiii sunt indrumati sa
citeasca imaginea, incepand cu elementele din planul central
si sa verbalizeze ceea ce vad. Vor sesiza ca in adancuri exista
pesti de diferite culori, mai mari si mai mici, dar si alte
vietuitoare marine.
Dupa observarea planului central al tabloului,
educatoarea sintetizeaza ideile enuntate de copii prin citirea
imaginilor, apoi va dirija perceptia lor catre celelalte planuri
ale tabloului.
Sinteza finala a celor observate va fi realizatea de
catre educatoare, aceasta constand in descrierea tabloului in
ansamblu.
Tranzitie: „Toti suntem prieteni buni,
La masute ne asezam acum!”

Asigurarea 25-35 Bucurosi ca au aflat atat de multe lucruri frumoase despre


reatentiei si a vietuitoarele marine in cadrul activitatii ALA 2 Vom viziona
transferului un filmulet.
Incheierea In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri asupra modului
activitatii de realizare a sarcinilor, a comportamentului copiilor si vor
fi distribuite recompense. Pe tot parcursul activitatii se vor
observa comportamentul copiilor si gradul de implicare in
activitati, se vor oferi intariri pozitive, se vor corecta
eventualele greseli, se ofera feedback constructiv si va
formula aprecieri individuale si colective cu privire la
prestatiile copiilor

S-ar putea să vă placă și