Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

GORGAN ADRIANA-MARIA
GRĂDINIȚA CU P.P NR.1 ZALĂU

1
PROIECT DIDACTIC
Data:
Grupa: mijlocie
Educatoare: GORGAN ADRIANA-MARIA
Tema de studiu: „ Cum este/ a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului: Provocările necuvântătoarelor
Subtema: ,,Curiozități din adâncuri!”
Domeniul experienţial: DȘ -DOS
Tema activităţii: ,,O zi cu Peștele- curcubeu!”
Mijloc de realizare: Activitate integrată DȘ- DOS
- observare, povestirea educatoarei
Tipul de activitate: Dobândire de cunoştinţe
Scopul activităţii:
Îmbogățirea și aprofundarea cunoștințelor despre animalele subacvatice,
cultivarea sentimentelor de prietenie, toleranță, armonie

Obiective operationale:
să denumească viețuitoare marine întâlnite în ,,călătoria subacvatică”
să enumere părțile corpului Peștelui curcubeu
să redea pe scurt cinci secvențe importante ale povestirii Peștele-curcubeu
să prezinte situații din experiența proprie, situații de viață similar cu cele ale
Peștelui- curcubeu
să enumere consecințe pozitive și negative ale actelor sale de comportament
asupra sa și asupra celorlalți

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, observatia, exerciţiul, demonstraţia,


problematizarea, explozia stelară,
Material didactic: peștele curcubeu , decor subacvatic, viețuitoare marine, imagini,
stelute, jetoane,
Material bibliografic:
,,Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”
,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3 la 6/7 ani) , M.E.C.T. – 2008 ,,
Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008

Durata: 30-35 min

2
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC DIDACTICE (INSTRUMENT
E/
INDICATORI)
1.CAPTAREA Peștele curcubeu le arată o hartă Surpriza Peștele Curcubeu
ATENŢIEI pentru a ajunge în adâncul mării. Conversaţia
Copiii trebuie să urmărească indiciile
pentru a ajunge în mare.
Peștișorul curcubeu îi invită pe copii
în adâncul mării să-i cunoască mediul
în care el trăiește.
2.ENUNŢAREA Educatoarea îi anunță pe copiii că vor Conversaţia
face o călătorie în adâncul mării, unde Explicaţia
SCOPULUI ŞI A vor observa peștele și vor petrce o zi
OBIECTIVELOR cu Peștișorul Curcubeu.
Copiii urmăresc indiciile și ajung la

mediul acvatic amenajat.


4.PREZENTAREA Educatoarea le povestește copiilor Conversaţia

intrând în decorul subacvatic, pe


CONȚINUTULUI ȘI melodia ,,Sunetul mării”, în surdină: ,,
DIRIJAREA În largul mării trăiește Peștele
ÎNVĂȚĂRII Curcubeu. El nu este un pește
obișnuit. Este cel mai frumos pește și Explicaţia
este foarte mândru de asta. Solzii lui
strălucesc și au toate culorile
curcubeului: roșu, albastru, verde,
portocaliu, mov, galben. De aceea i
se spunea peștele curcubeu. Peștele
curcubeu este foarte mândru de solzii Conversaţia
lui. Ceilalti pesti se învârteau în jurul
lui și se minunau de cât de frumos
este.
În mare trăiesc multe viețuitoare, Explicaţia
copiii denumesc viețuitoarele din
adâncuri.
Peștișorul Curcubeu se laudă că el Observaţia

este cel mai frumos… haideți să-l


observăm dacă într-adevar este așa:
Peștii trăiesc şi respiră sub apă, cu

ajutorul branhiilor. Aceştia deţin


aripioare pentru înot, solzi pentru
apărare şi un corp aerodinamic pentru Explicaţia
a se mişca uşor sub apă. Peştii trăiesc
în aproape orice habitat subacvatic. Aprecieri verbale
Corpul peștelui este alcătuit din 3 Conversaţia colective
părți: cap, trunchi și coadă. La cap au
doi ochi, gura și branhii.

3
Peștii au înotătoare: perechi (Ele ajută
peștii să se scufunde în apă, să facă
rotații, să mențină corpul într-o poziție
normal) și neperechi (ajută la
propulsarea înainte a peștelui, la Observaţia
menținerea echilibrului în timpul
înotului.) Corpul este acoperit cu solzi
protectori.

Cei mai multi pesti se reproduc prin Explicaţia


oua, dar unele specii, cum ar fi
rechinul, delfinul, balena dau nastere
la pui vii.

Peștii care se hranesc cu viermi,


crustacee, insecte sau alti pesti mai
mici, plante, alge

Peștii folosesc o varietate de sunete


pentru a comunica între ei. Aceștia
gem, cârâie, fluieră,țipă. Cu toate
acestea, peștii nu au corzi vocale. Ei
folosesc alte părți ale corpului pentru
a scoate sunete.

Da, este cu adevărat frumos peștele. Și


educatoarea se plimbă cu peștișorul
prin apă…

Peștișorul albastru s-a apropiat. Conversaţia


- Bună, pe mine mă cheamă peștisorul
albastru, pe tine cum te cheamă?
- Pe mine mă cheamă peștișorul
curcubeu.
- Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie
un solz din hăinuța ta că îți dau și eu
unul din hăinuța mea?Îmi plac foarte
mult culorile pe care le porți tu! Eu
am doar o singură culoare și mi-aș
dori să port și eu o amintire de la tine.

- Cum să îmi stric eu frumusețe de


haină! Nu pot!
Peștele curcubeu se întoarce cu
spatele și dă să plece.
- Stai, nu pleca! Vrei să fim prieteni și
Aprecieri verbale
să ne jucăm împreună? Uite îți ofer eu
o amintire, un solz din hăinuța mea!

- Cum să port eu un asemenea solz Conversaţia


lipsit de culoare în haina mea
strălucitoare? Tu nu vezi că nu se
potrivește? Păstrează-l că nu am
nevoie! Eu nu mă joc cu pești care au
haine atât de ponosite și de lipsite de
culoare.

4
Peștisorul curcubeu îi întoarce
spatele și pleacă mândru să înoate în Explicaţia
altă parte.
Peștisorul albastru este foarte trist că
peștisorul curcubeu nu îi primise
darul și nici nu dorise să se joace cu
el.
- Nu-i nimic, o să merg în altă parte
să caut alți peștisori cu care să mă joc
și pe care să mi-i fac prieteni.
Peștisorul albastru a mers la un grup
de peștisori plați care înotau putin mai
departe și i-a întrebat dacă
doresc să se joace cu el. Peștisorii Conversaţia plați
i-au povestit că ei au dorit să se
joace cu pestișorul curcubeu dar ca el
nu a acceptat deoarece nu-i place sa
se joace cu pestisori care arată atât
de ciudat. Ei l-au primit cu drag pe
peștisorul albastru în jocul lor și au
început sa se joace împreună. Aprecieri verbale
Pe zi ce trecea, peștisorul curcubeu se colective
simtea din ce în ce mai trist. Nimeni
nu mai venea să-l întrebe dacă vrea
să se mai joace sau să împartă solzi.
Ceilalți peș ti se jucau și înotau Explicaţia bucuroși
cât era ziua de lungă.
Într-o zi peștișorul curcubeu în timp
ce plângea că este singur și că nu are
nici un prieten întâlnește caracatița
cea înțeleapă. Atunci i-a venit ideea
că ar putea să ceară ajutorul
caracatiței.
- Doamna caracatiță sunt foarte trist
și am nevoie de ajutor. Nu am nici un
prieten și nici un pestișor nu mai
dorește să se joace cu mine. Conversaţia
Peștișorul curcubeu îi povestește ce s-
a întâmplat cu câteva zile în urmă,
cum a refuzat să împarta cu peștișorii
din solzii lui strălucitori.
- Dragă peștișorule, cheia prieteniei
constă tocmai în acest lucru: să
împarți cu ceilalti din lucrurile tale și
să accepți că ceilalți sunt diferiți față
de tine iar diferența nu însemna că
sunt mai răi sau mai buni ci că fiecare
este frumos și bun în felul său.
Doriți să spuneți că dacă voi împarți Explicaţia cu
ceilalti din solzii mei voi avea și eu
prieteni?
- Exact. Cum te simți când cineva
împarte cu tine ceva de la el?
- Sunt fericit.
- La fel se simte si celălalt când tu îi
oferi ceva de la tine.
- Si acum hai sa găsim ceva frumos la

5
ceilalti. Vezi tu, tu te-ai nascut cu Conversaţia
solzii foarte frumoși și strălucitori.
Alți pești chiar dacă nu au hăinuța Explicaţia
atât de frumoasă ca a ta cu siguranță
ca au alte lucruri care pot să îți placă
la ei. Fiecare este frumos în felul lui.
Pentru mama lor fiecare dintre ei este
cel mai frumos. Hai să descoperi la
prietenii tăi lucruri care îți plac:
- Peștisorul albastru are ochii
frumoși. Conversaţia
- Super, spune caracatita!
- Peștișorii plați au aripioarele
puternice și grațioase în acelasi timp.
- Acum hai să le spunem ce îți place la
ei și să îti faci prieteni. Explicaţia
Peștișorul curcubeu a plecat câtre
grupul de peștișori care se jucau
veseli puțin mai departe. A pus în
aplicare toate sfaturile înțelepte pe
care le primise de la caracatiță și în
plus le-a oferit peștișorilor câte un Conversaţia
solz din frumoasa sa hainuță.
Când a venit seara a plecat fericit
acasă că și-a făcut mulți prieteni.

5.OBȚINEREA Cu ajutorul exploziei stelare copiii Explozia stelară Aprecieri verbale


vor povesti peripețiile peștișorului colective
PERFORMANȚEI curcubeu,
Învățămintele povestirii vor fi Conversația
desprinse de către copii cu ajutorul
întrebărilor. Problematizarea Aplauze
CINE l-a ajutat să își schimbe
comportamentul?
CE alte personaje am mai
întâlnit?(Ce comportament a avut
peștișorul?)
UNDE a găsit-o pe caracatița
Oktupus?
DE CE peștișorul curcubeu nu avea
prieteni?
CÂND a fost fericit peștișorul?
Copiii descoperă o comoară în Conversația
6.ASIGURAREA adâncuri, jetoane cu pești pentru Explicația
RETENȚIEI ȘI A fixarea cunoștințelor, pe care le Exercițiul
TRANSFERULUI aranjează pe tabla magnetică.Se
revizuiesc titlul poveștii și ideea
principală a acesteia.
Peștișorii sunt fericiți că au fost
vizitați de copiii. Conversația
7.EVALUAREA Aprecieri asupra modului de Aprecieri verbale
comportare și participare la individuale și
activitate. Copiilor li se oferă colective
peștișori buline.
Recompense

6
SCENARIUL ZILEI
Primirea copiilor.
ADP : Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare, prin
intermediul salutului de dimineaţă. Copiii sunt salutaţi prin intermediul versurilor: :
,,Bună dimineaţa dragi copii
În adâncurile marii începe o nouă zi
Oare cu cine ne vom întâlni?”
Copiii răspund salutului ,,Bună dimineaţa..., mă bucur că eşti aici!”şi se salută
reciproc.
Discuţiile în cerc cuprind noutatea zilei:
Prezentarea musafirului – PEȘTIȘORUL CURCUBEU,, Dragi copii, vreau să vă spun ce
mi s-a întâmplat azi de dimineaţă când veneam grăbită spre grădiniţă. Aud la un moment
dat pe cineva spunând:,, Bună dimineaţa!” Și bineînțeles mă opresc să salut, dar ... mă uit
în stânga și în dreapta și nu văd pe nimeni. Așadar îmi spun:,, n-ai auzit bine” și merg mai
departe.Apoi aud iar: ,, Bună dimineața! Aici jos sunt! Am auzit că mergi la grădiniță la
niște copii isteți, n-ai vrea să mă duci și pe mine?Tare aș vrea să -i cunosc!”L-am luat cu
mine și vi l-am adus să-l cunoașteți și voi.”În sala de grupă își face apariția un peștișor
curcubeu.

Se face prezenţa
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ni i-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Se poartă o discuţie pentru completarea calendarului naturii. ,, Cum ne-am
îmbrăcat astăzi? De ce?, În ce anotimp suntem? ...,vor completa Calendarul naturii.

Activitatea de grup: Comoara din adâncuri -vizionare film animat

Tranzitie: ,, 1,2,3 copii, să ne- adunăm


Cu Peștișorul Curcubeu şi prietenii lui să ne jucăm”

ALA 1 : Se prezintă centrele de interes şi se explică sarcinile:


Artă : Viețuitoare din adâncuri – aplicaţie
Bibliotecă: Solzii peștelui- ex grafice la cutia luminoasă
Joc de rol: De-a pescarii

Copiii sunt invitaţi să-şi aleagă centrul de interes dorit.


Tranziţie: Copiii ies din grupă cântând: ,,Unul după altul”.
Rutina: Mergem la baie
Tranziţie: 1,2,3 în rând ne aşezăm, în adâncul mării cu viețuitoarele marine să ne jucăm
ADE: Activitate integrată DȘ-DOS
Peștele curcubeu le arată o hartă pentru a ajunge în adâncul mării. Copiii trebuie să
urmărească indiciile pentru a ajunge în mare.

1
Peștișorul curcubeu îi invită pe copii în adâncul mării să-i cunoască mediul în care el
trăiește.

Educatoarea îi anunță pe copiii că vor face o călătorie în adâncul mării, unde vor observa
peștele și vor petrce o zi cu Peștișorul Curcubeu.

Copiii urmăresc indiciile și ajung la mediul acvatic amenajat.


Educatoarea le povestește copiilor intrând în decorul subacvatic, pe melodia ,,Sunetul
mării”, în surdină: ,, În largul mării trăiește Peștele Curcubeu. El nu este un pește
obișnuit. Este cel mai frumos pește și este foarte mândru de asta. Solzii lui strălucesc și au
toate culorile curcubeului: roșu, albastru, verde, portocaliu, mov, galben. De aceea i se
spunea peștele curcubeu. Peștele curcubeu este foarte mândru de solzii lui. Ceilalti pesti
se învârteau în jurul lui și se minunau de cât de frumos este.
În mare trăiesc multe viețuitoare, copiii denumesc viețuitoarele din adâncuri.

Peștișorul Curcubeu se laudă că el este cel mai frumos… haideți să-l observăm dacă într-
adevar este așa:

Peștii trăiesc şi respiră sub apă, cu ajutorul branhiilor. Aceştia deţin aripioare pentru înot,
solzi pentru apărare şi un corp aerodinamic pentru a se mişca uşor sub apă. Peştii trăiesc în
aproape orice habitat subacvatic.

Corpul peștelui este alcătuit din 3 părți: cap, trunchi și coadă. La cap au doi ochi, gura și
branhii.

Peștii au înotătoare: perechi (Ele ajută peștii să se scufunde în apă, să facă rotații, să
mențină corpul într-o poziție normal) și neperechi (ajută la propulsarea înainte a peștelui,
la menținerea echilibrului în timpul înotului.) Corpul este acoperit cu solzi protectori.

Cei mai multi pesti se reproduc prin oua, dar unele specii, cum ar fi rechinul, delfinul,
balena dau nastere la pui vii.

Peștii care se hranesc cu viermi, crustacee, insecte sau alti pesti mai mici, plante, alge

Peștii folosesc o varietate de sunete pentru a comunica între ei. Aceștia gem, cârâie,
fluieră,țipă. Cu toate acestea, peștii nu au corzi vocale. Ei folosesc alte părți ale corpului
pentru a scoate sunete.

Da, este cu adevărat frumos peștele. Și educatoarea se plimbă cu peștișorul prin apă…

Peștișorul albastru s-a apropiat.


- Bună, pe mine mă cheamă peștisorul albastru, pe tine cum te cheamă?
- Pe mine mă cheamă peștișorul curcubeu.

2
- Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie un solz din hăinuța ta că îți dau și eu unul din
hăinuța mea?Îmi plac foarte mult culorile pe care le porți tu! Eu am doar o singură
culoare și mi-aș dori să port și eu o amintire de la tine.
- Cum să îmi stric eu frumusețe de haină! Nu pot!
Peștele curcubeu se întoarce cu spatele și dă să plece.
- Stai, nu pleca! Vrei să fim prieteni și să ne jucăm împreună? Uite îți ofer eu o amintire,
un solz din hăinuța mea!
- Cum să port eu un asemenea solz lipsit de culoare în haina mea strălucitoare? Tu nu
vezi că nu se potrivește? Păstrează-l că nu am nevoie! Eu nu mă joc cu pești care au haine
atât de ponosite și de lipsite de culoare.
Peștisorul curcubeu îi întoarce spatele și pleacă mândru să înoate în altă parte.
Peștisorul albastru este foarte trist că peștisorul curcubeu nu îi primise darul și nici nu
dorise să se joace cu el.
- Nu-i nimic, o să merg în altă parte să caut alți peștisori cu care să mă joc și pe care să
mi-i fac prieteni.
Peștisorul albastru a mers la un grup de peștisori plați care înotau putin mai departe și i-
a întrebat dacă doresc să se joace cu el. Peștisorii plați i-au povestit că ei au dorit să se
joace cu pestișorul curcubeu dar ca el nu a acceptat deoarece nu-i place sa se joace cu
pestisori care arată atât de ciudat. Ei l-au primit cu drag pe peștisorul albastru în jocul
lor și au început sa se joace împreună.
Pe zi ce trecea, peștisorul curcubeu se simtea din ce în ce mai trist. Nimeni nu mai venea
să-l întrebe dacă vrea să se mai joace sau să împartă solzi. Ceilalți pești se jucau și înotau
bucuroși cât era ziua de lungă.
Într-o zi peștișorul curcubeu în timp ce plângea că este singur și că nu are nici un prieten
întâlnește caracatița cea înțeleapă. Atunci i-a venit ideea că ar putea să ceară ajutorul
caracatiței.
- Doamna caracatiță sunt foarte trist și am nevoie de ajutor. Nu am nici un prieten și nici
un pestișor nu mai dorește să se joace cu mine.
Peștișorul curcubeu îi povestește ce s-a întâmplat cu câteva zile în urmă, cum a refuzat să
împarta cu peștișorii din solzii lui strălucitori.
- Dragă peștișorule, cheia prieteniei constă tocmai în acest lucru: să împarți cu ceilalti
din lucrurile tale și să accepți că ceilalți sunt diferiți față de tine iar diferența nu însemna
că sunt mai răi sau mai buni ci că fiecare este frumos și bun în felul său.
Doriți să spuneți că dacă voi împarți cu ceilalti din solzii mei voi avea și eu prieteni?
- Exact. Cum te simți când cineva împarte cu tine ceva de la el?
- Sunt fericit.
- La fel se simte si celălalt când tu îi oferi ceva de la tine.
- Si acum hai sa găsim ceva frumos la ceilalti. Vezi tu, tu te-ai nascut cu solzii foarte
frumoși și strălucitori. Alți pești chiar dacă nu au hăinuța atât de frumoasă ca a ta cu
siguranță ca au alte lucruri care pot să îți placă la ei. Fiecare este frumos în felul lui.

3
Pentru mama lor fiecare dintre ei este cel mai frumos. Hai să descoperi la prietenii tăi
lucruri care îți plac:
- Peștisorul albastru are ochii frumoși.
- Super, spune caracatita!
- Peștișorii plați au aripioarele puternice și grațioase în acelasi timp.
- Acum hai să le spunem ce îți place la ei și să îti faci prieteni.
Peștișorul curcubeu a plecat câtre grupul de peștișori care se jucau veseli puțin mai
departe. A pus în aplicare toate sfaturile înțelepte pe care le primise de la caracatiță și în
plus le-a oferit peștișorilor câte un solz din frumoasa sa hainuță. Când a venit seara a
plecat fericit acasă că și-a făcut mulți prieteni.

Steluțele de mare au auzit copiii și-i cheamă să le povestescă despre Peștele-curcubeu. Cu


ajutorul exploziei stelare copiii vor povesti peripețiile peștișorului curcubeu, iar copiii
descoperă o comoară în adâncuri, jetoane cu pești pentru fixarea cunoștințelor.
Învățămintele povestirii vor fi desprinse de către copii cu ajutorul întrebărilor. CINE l-a
ajutat să își schimbe comportamentul?
CE alte personaje am mai întâlnit?(Ce comportament a avut peștișorul?)
UNDE a găsit-o pe caracatița Oktupus?
DE CE peștișorul curcubeu nu avea prieteni?
CÂND a fost fericit peștișorul?

Peștișorii sunt fericiți că au fost vizitați de copiii și le oferă peștișori buline.

Tranziţie: Prinde peștele de coadă


Rutina: Fructe sănătoase, bune şi gustoase- gustarea
Tranziţie: Recitativ ritmic:,, Ne aşezăm doi câte doi/ şi pornim în pas vioi!”

ALA 2. Joc distractiv: ,, Hrănim rechinul!”


Desfăşurarea jocului
Copiii vor fi împrătiţi în două echipe. Fiecare echipă primește un numar egal de
peștișori(roz și verzi), din locul marcat copiii trebuie să arunce peștișori în gura
rechinului. Câștigă echipa care a hrănit rechinul cu cei mai mulți pești.

S-ar putea să vă placă și