Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 15.12.2008
GRADINITA LITTLE FRIENDS BUCURESTI
GRUPA MIJLOCIE
EDUCATOARE: CAMELIA NEGRU
TEMA: “CUM ESTE /A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT”?
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA:
“O, BRAD FRUMOS”

TIPUL DE ACTIVITATE: insusire de noi cunostinte


I. ACTIVITATI DE GRUP
- PE DOMENII EXPERIENTIALE – A.D.E.

DOMENIUL: STIINTE
DENUMIREA ACTIVITATII: OBSERVARE
TEMA: “BRADUL”

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:


1.Sa cunoasca elemente ale mediului social si cultural, pozitionand elementul uma n
ca parte integranta a mediului
COMPORTAMENTE :
 Vorbeste despre semnificatia unor evenimente nationale(traditionale,
religioase, culturale, istorice)
 Denumeste/ identifica obiective socio-culturale, religioase
 Analizeaza/ compara diferente de cultura, traditii dintre alte nationalitati

2.Sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate


COMPORTAMENTE:
 Adreseaza intrebari in legatura cu acele aspecte observate
 Cunoaste existenta mai multor medii de viata si factorii care le pot influenta
 Isi exprima descoperirile si ideile utilizand un limbaj adecvat in redarea
cunostintelor despre mediile studiate.

DOMENIUL: ESTETIC CREATIV


TIPUL ACTIVITATII: PICTURA
TEMA: “BRADUL IMPODOBIT”

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:


1.Sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii
COMPORTAMENTE :

1
 Executa efecte plastice cu pensula sau folosind alte tehnici de
lucru(stampila).

2. Sa interpreteze liber creativ lucrari plastice exprimand sentimente estetice


COMPORTAMENTE :
 Descopera semnificatia lucrarilor proprii/ ale altor copii prin analiza
formelor si culorilor
 Propune posibilitati de valorificare a lucrarilor.

II. ACTIVITATI LIBER ALESE –A.L.A./ SECTOARE/ZONE/-


Comportamente

1. ARTA: ”Podoabe pentru bradul de craciun”- motolire, lipire


COMPORTAMENTE URMARITE:
 Sa execute lucrari individuale;
 Sa selecteze materialul necesar temei propuse
 Sa mototoleasca, sa lipeasca si sa trateze suprafete realizand colaje estetice
 Descrie lucrarea proprie sau a celorlalti, tinand cont de aspectul lor si de
sentimentele pe care acestea le trezesc in sufletul copilului ;
 Propune posibilitati de valorificare a lucrarilor( expozitii, decorari)

2.JOC DE ROL: “De-a magazinul pentru podoabe de Craciun»


COMPORTAMENTE URMARITE :
 Sa participe la joc impartindu-si echilibrat rolurile
 Sa interactioneze cu accesoriile puse puse in joc
 Sa utilizeze formule de politete.

III. ACTIVITATI RECREATIVE: ”Cantam colinde in jurul bradului ”


Comportamente
 Sa diferentieze auditiv timbrul si intensitatea sunetelor din mediul apropiat
si al sunetelor muzicale
 Sa intoneze cantece pentru copii
 Sa acompanieze cantecele cunoscute cu miscari corporale.

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDEE:
Munca in echipa
Aprecierea verbala
Explicatia
Conversatia
Jocul

2
Instructajul oral
Demonstratia

MIJLOACE DE INVATAMANT:
brad natural, acuarele, pensule, hartie creponata, carton colorat, lipici,
recompense

FORME DE ORGANIZARE:
Frontal
Individual
Lucrul in perechi

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.-2008
 Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari.
Didactica Publishing House 2008
 Orientari metodice privind aplicarea programei activitatilor instructive-
educative in gradinita de copii. Editura Scoala Galateana 2006
 Aspecte teoretice si practice in abordarea metodei proiectelor la varstele
timpurii. ISJ Galati/ C.C.D. Galati/ Editura Scoala Galateana 2007
 Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a
revizuita. M.E.C./Bucuresti 2005

3
DESCRIEREA SECTOARELOR

La sectorul ARTA, copiii vor gasi globulete din carton, hartie creponata,
lipici, hartie glasata pentru a realiza globulete pentru bradul de craciun si beteala.
Indicatiile pentru realizarea unei lucrari reusite sunt sa foloseasca multe
culori in realizarea podoabelor pentru ca bradul de Craciun sa fie cat mai vesel.
Cand lucrarile vor fi terminate, se va realiza o expozitie la sectorul joc de rol pentru
organizarea jocului :”De-a magazinul cu podoabe pentru pomul de Craciun”
La sectorul JOC DE ROL, “Micii actori” isi stabilesc rolurile,
respectiv:vanzatorul, cumparatorii.Ei au la dispozitie podoabele confectionate l
sectorul ARTA si cateva bancnote confectionate din hartie.
Se va urmari respectarea regulilor jocului, folosirea formulelor de
politete(“As dori un globulet, va rog!”, “Multumesc”, “Cu placere”)
Cumparatorii se grabesc sa ajunga acasa cu podoabele pentru a impodobi
bradul inainte de sosirea lui Mos Craciun.Astfel podoabele raman pe masa pentru a
fi folosite la impodobirea bradului.

FINALITATEA ZILEI
In incheiere copiii cu ajutorul educatoarei vor face aprecieri asupra
rezultatelor obtinute la fiecare sector de activitate.
Podoabele realizate la sectorul”Arta” vor fi pregatite pentru impodobirea
bradului adus de Zana Iarna.
Sunt acordate recompense celor mai bine realizate lucrari iar celelalte vor
primi aprecieri verbale.

4
MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE

1.CAPTAREA ATENTIEI
Se va realiza prin prezentarea scrisorii de la Mos Craciun.

2. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR –


“Mos Craciun a lasat acest bradut la noi la grupa pentru ca se apropie
Craciunul si cu totii stim ca una dintre traditiile de Craciun este impodobirea
bradului.Insa mosul nu ar vrea ca voi sa impodobiti bradul fara a afla cateva
lucruri despre el.Deci, astazi vom observa bradul adus de Mos Craciun dupa care il
vom impodobi.”

3. DIRIJAREA INVATARII
Se vor purta discutii cu copiii in legatura cu sarbatorile care se apropie
Bradul va fi asezat in fata copiilor pentru putea fi observat si pentru a putea
discuta despre cele observate.
Se vor dicuta/observa partile componente ale bradului(trunchi, coroana,
frunze, flori), precum si insusirile fiecarei componente in parte.
Se vor realiza comparatii cu alti copaci si se vor sesiza deiferentele si
asemanarile.
La sfarsitul observarii se vor preciza cateva foloase ale bradului.

4. FIXAREA CUNOSTINTELOR.
Copiii vor primi braduti din carton pe care va trebui sa-i impodobesca,
pictand, prin tehnica stampilei din morcov, globulete.
Se vor executa exercitii pregatitoare pentru activitatea de pictura(“Miscam
degetelele”, “Ploua, ploua”)
Copiii sunt anuntati ca lucrarile lor vor ajunge la Mos Craciun care le va
pregati surprize.
Se va explica modul de folosire al stampilei si se vor preciza cateva reguli de
lucru.
Copiii vor lucra pe fond muzical, cantecul “O, brad frumos”.
La sfarsit lucrarile vor fi stranse pentru a fi trimise lui Mos Craciun.

5. EVALUAREA PERFORMANTELOR
Se vor face aprecieri individuale si generale asupra felului cum au raspuns si
asupra comportamentului copiilor.
Se va realiza impodobirea bradului cu podoabele confectionate la sectorul
ARTA si se vor canta colinde.
Copiii primesc bomboanele pe care Mos Craciun le-a lasat pentru ei.

5
SCENARIUL ZILEI
.
Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA.
Copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu
toti membrii grupei.
Educatoarea, model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite
caldura si incurajare prin toate formele de comunicare- verbala, nonverbala.
1. SALUTUL( prima componenta a intalnirii de dimineata) porneste de la
educatoare si este continuat de toti copiii grupei, fiecare face un compliment
colegului, colegilor, doamnei educatoare.
2. IMPARTASIREA CU CEILALTI( a doua componenta a intalnirii de
dimineata).
Schimbul de impresii, aducerea in prim plan a experientelor proprii, pareri
despre o intamplare,un eveniment care l-au trait recent.
Acest moment solicita intreaga clasa si contribuie la realizarea unei
intercunoasteri, la exprimarea libera in fata celorlalti, invatand sa asculte si sa-si
exprime trairile.
Toti suntem foarte importanti astazi, vom fi mici vedete in fata musafirilor care
va urmaresc cu multa dragoste intr-o zi frumoasa cu multe activitati.
Precizam anotimpul in care suntem, luna si ziua.
3. ACTIVITATEA DE GRUP( a treia componenta a intalnirii de dimineata)
 Un cantec preferat
 Rime vesele cu miscari adecvate
4. NOUTATILE ZILEI( a patra componenta a intalnirii de dimineata).
Toate mesajele vor fi scurte, adresate direct, tuturor.
Iarna este anotimpul zapezii si al sarbatorilor.Cel mai important personaj care
apare in acest anotimp si care este foarte indragit de copii, este Mos Craciun, care
vine in fiecare iarna cu tolba plina de cadouri.Sigur va ajunge si la noi acesta, dar
inainte de asta, in cutia postala a gradinitei noastre am gasit o scrisoare de la el.
Se citeste scrisoarea.
“Eu zic ca nu avem cum sa nu-i indeplinim dorinta lui Mos Craciun si sa
observam si sa impodobim bradul.”
Se vor prezenta cele doua sectoare la care vor lucra, ARTA si respectiv JOC DE
ROL, iar copiii isi vor alege unde doeresc sa lucreze.
La sectorul ARTA vor avea de confectionat globulete si beteala pentru pomul de
Craciun, iar la JOC DE ROL se vor juca de-a magazinul pentru podoabe de
Craciun.
Dupa terminarea podoabelor dela sectorul ARTA, acestea vor fi trimise la
magazinul pentru podoabe, pentru a fi vandute.Cumparatorii merg acasa cu
podoabele pentru a impodobi bradul.
“Dupa dorinta mosului, va trebui sa observam bradul, sa aflam cat mai multe
despre el, dupa care sa-l impodobim.”

6
Dupa observarea bradului, se vor realiza lucrarile de pictura, cu tema,
“Bradutul impodobit”, care vor fi trimise impreuna cu fotografiile din timpul
activitatii la Polul Nord, la Mos Craciun.
Bradul observat in prealabil va fi impodobit, pentru ca mosul sa aiba unde lasa
cadourile, cand vine.Copiii vor canta canta colinde in jurul bradului, si vor fi fericiti
sa descopere ca mosul le-a pregatit o surpriza lasandu-le un saculet plin cu
boamboane, drept recompense.

S-ar putea să vă placă și