Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Școala: Gimnazială ,,Iancu Văcărescu”


Data: 22.02.2021
Clasa: a II-a
Propunător: Simion Iuliana-Loredana
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: Prietenia
Subiectul lecţiei: Abilităţi necesare şi comportamente acceptate în relaţiile cu ceilalţi
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe

Competenţe specifice:

1.1.Stabilirea unor asemănări şi deosebiri între sine şi ceilalţi, după criterii simple;
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi.

Obiective operaţionale:
1.1.1 să identifice asemănări şi deosebiri între sine şi personajele din lectura citită ( obiectivul este atins dacă fiecare elev identifică
cel puțin o asemănare/deosebire);
2.3.1. să formuleze mesaje de apreciere pentru colegi/prieteni (obiectivul este atins dacă fiecare elev formulează cel puțin un mesaj);
2.3.2. să identifice valori ale prieteniei (obiectivul este atins dacă fiecare elev identifică cel puțin o valoare);
2.3.3. să creeze un proverb/expresie/simbol al prieteniei( obiectivul este atins dacă fiecare elev realizează cel puțin un simbol al
prieteniei);

Strategii didactice 
Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exerciţiul, brainstormingul;
Mijloace de învățământ : autoportret realizat la ora de ARTE, palete A/F, ,,cutia cu nimicuri ”, coli colorate, foarfeci, carioci.
Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie :

 Mihăescu, Mirela şi colectivul, Metode activ-participative aplicate în învăţământul primar, Bucureşti, Editura Didactica
Publishing House;
 Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Momentele Obiective Eșalonarea conținuturilor Strategii didactice Evaluare


crt. lecției Operaționa Metode și Mijloace Forme
le procedee de de
învăță organi
mânt zare
1. Moment Se asigură climatul optim pentru buna
organizatoric desfăşurare a lecţiei. Conversaţia Frontal
Pregătirea materialelor necesare
lecţiei.
2. Captarea Jocul ,, Portretul vorbitor”: Conversația Portre- Frontal
atenției Fiecare elev va găsi o însușire proprie tele
care va începe cu inițiala numelui său. copiilor
realizate
la ora de
Arte
3. Anunțarea Anunț elevii că astăzi, la ora de Conversaţia Frontal
temei și a dezvoltare personală, vom găsi
obiectivelor asemănări și deosebiri cu personajele
lecției
din textul citit la ora de CLR, vom
formula mesaje pentru prieteni/colegi,
vom descoperi valori ale prieteniei, vom
crea proverbe/ expresii sau simboluri
ale prieteniei.

4. Dirijarea 1.1.1 Le solicit elevilor să-și amintească


învățării textul citit la ora de CLR, să identifice conversația Imagini Frontal Aprecieri
personajul cu care se aseamănă și să din verbale
argumenteze. poveste
Se dirijează discuția astfel încât elevii
să-și prezinte propriile păreri în legătură
cu importanța prieteniei.
Se pun întrebări ajutătoare de tipul:
Voi aveți prieteni?
Cum vă ajutați prietenii sau cum vă
ajută ei pe voi?
Ce faceți dacă un prieten are o
problemă?

2.3.1. Elevii sunt invitați să extragă din ,,Cutia Conversația Cutie cu frontal Aprecieri
cu nimicuri” câte un obiect și să se diferite verbale
gândească ce ar putea face cu el/ cui i obiecte
l-ar oferi și de ce.

 Adevărat sau fals


Se citesc diverse enunțuri, iar elevii
sunt invitați să stabilească valoarea de
2.3.2. adevăr a acestora. Fiecare elev va avea Palete frontal Aprecieri
o paletă pe fețele căreia sunt scrise Conversația A/F verbale
literele A (pentru adevărat) și F (pentru
fals).

 Prietenii nu se mint niciodată.


 Dacă un prieten îmi spune un
secret eu îl voi spune și altor
persoane.
 Vorbesc cu prietenul meu doar
atunci când mă poate ajuta cu
ceva.
 Prietenii trebuie să aibă
încredere unul în altul.
 O prietenie adevărată durează
toată viața.

Le propun elevilor să găsească cât mai


2.3.2. multe cuvinte/ expresii care au legătură
cu prietenia. brainstorming frontal Aprecieri
verbale

Elevii sunt invitați să- și decupeze


2.3.3. conturul unei mâini și să scrie pe acesta explicația Coli individu Tema de
un proverb/ expresie sau să deseneze un exercițiul colorate al lucru în
Foarfeci clasă
simbol al prieteniei.

La final, din mânuțele decupate se va


realiza ,,floarea prieteniei”.

5. Încheierea Fac aprecieri globale şi individuale. Conversaţia Frontal Aprecieri


activității verbale

S-ar putea să vă placă și