Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 95


CADRU DIDACTIC: Tălpigă Maria Laura
DATA: 19.01.2021
CLASA: I B
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Interacțiuni simple cu ființe și obiecte familiare
SUBIECTUL: Prietenia, o comoară neprețuită
TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: - dezvoltare personală;
- comunicare în limba română
- arte vizuale și abilități practice
SCOPUL LECTIEI:
Consolidarea termenului de prietenie pe baza interacțiunii dintre elevi

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE:


DP:
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în
activitatea şcolară.

CLR:
3.2. Desprinderea semnificației globale din imagini/suită de imagini care prezintă
întâmplări, fenomene, evenimente familiar.

AVAP:
2.3.Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza
interesului direct.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic, explozia stelară,
dezbaterea;
Mijloace de învăţământ: fișă de lucru, planșă „Explozia stelară”, palete pe fețele cărora
sunt scrise literere A (pentru adevărat) și F (pentru fals), laptop, resurse digitale: Word, tablă
Jamboard.

Forme de organizare: frontal, individual.

RESURSE:
 Umane: 14 elevi;
 Temporale: 35 minute;
 Materiale: fișe, creioane colorate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Elevii trebuie să alcătuiască întrebări pe baza textului ascultat,
obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să compună minim o
întrebare din cele cinci folosind pronumele interogativ CE?, CINE?, UNDE?,
CÂMD?, CUM?;

O2 – Elevii trebuie să identifice valoarea de adevăr a unor propoziții ce au


ca temă prietenia, obiectivul se consideră realizat dacă aceștia reușesc să rezolve
corect cel puțin trei din cele cinci întrebări;

O3 – Elevii trebuie să realizeze corespondența între diverse personaje și


prietenii acestora , obiectivul se consideră realizat dacă găsesc cel puțin trei perechi
de prieteni buni din cele cinci prezentate.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Ob. Strategia didactică


crt Momentele op. Conținutul științific/ demersul Metode şi Mijloace Forma de Evaluare
lecției didactic procedee de organizare
didactice Învăţământ

1. Moment Asigurarea unui climat educațional Materiale frontal


on-line favorabil. Resurse
organizatoric
Pregătirea materialului didactic. digitale
Elevii se pregătesc pentru începerea Laptop
orei.

Le povestesc elevilor că m-am Conversația Resurse frontal Observarea


digitale sistematică
2. Captarea întâlnit cu un detectiv care mi-a
Laptop
atenției spus că are nevoie de ajutor. Dacă
PPT
am văzut că la ora de matematică
v-ați descurcat foarte bine în
găsirea hoțului m-am gândit că și
aici o să vă descurcați la fel de
bine.
Mesajul detectivului ANEXA 1
Fișă cu
3. Anunțarea Le explic copiilor că astăzi la Explicația traseul
Frontal
Observarea
ora de dezvoltare vor încerca să îl detectivului sistematică
temei și a
obiectivelor ajutăm pe detectiv în deslușirea
misterului. Prezint o planșă cu
traseul pe care va trebui să-l
parcurgă detectivul și indiciile
aflate pe traseu.

Anunț tema lecției: Prietenia, o


comoară neprețuită

Traseul detectivului ANEXA2

4. Dirijarea Le citesc elevilor textul Explicația Laptop Frontal Observarea


învățării „Cât costă prietenia?” și le Conversația material
prezint primul indiciu Word
corespunzător primei misiuni.
Cât costă prietenia ANEXA 3 Fișă cu
textul
După ce elevii au făcut cunoștință
cu detectivul și cu Victoria,
Evaluare
propun o serie de sarcini care au
Orală
ca scop îndeplinirea misiunii.
Observarea
Explicația Frontal
O1  Explozia stelară sistematică
Conversația Individual
Le solicit elevilor să formeze
Dezbaterea Aprecieri
întrebări pornind de la cuvintele
scrise pe steluță. verbale
ANEXA 4
Le cer părerea elevilor în
legătură cu cererea Victoriei
adresată tatălui ei. Dirijez discuția
astfel încât elevii să-și prezinte
propriile păreri în legătură cu
importanța prieteniei.
Le adresez întrebări ajutătoare de
tipul:
1. Voi aveți prieteni?
2. Cum vă ajutați prietenii, sau
cum vă ajută ei pe voi?
3. Ce faceți dacă un prieten are o
problemă?
Frontal Observarea
O2  Adevărat și fals Dezbaterea Palete
Citesc diverse enunțuri, iar elevii Capacitatea de
trebuie să stabilească valoarea de a stabili
adevăr a acestora. Fiecare elev va valoarea de
avea o paletă pe fețele sunt scrise adevăr a unor
literele A(pentru adevărat) și afirmații
F(pentru fals).
1. Prietenii nu se mint niciodată;
2. Dacă un prieten îmi spune un
secret eu îl voi spune și altor
persoane;
3. Vorbesc cu prietenul meu doar
atunci când mă poate ajuta cu
ceva;
4. Prietenii trebuie să aibă
încredere unul în altul;
5. O prietenie adevărată durează
toată viața.
Frontal Observarea
O3  Prieteni celebri Explicația Laptop
Le prezint pe tablă o serie de Conversația material Capacitatea de
personaje din literatură și desene Word cu a realiza
animate. Fiecare personaj are un imagini ale corespondențe
prieten foarte bun pe care elevii personajelor pe baza unui
trebuie să-l identifice: criteriu dat
- Pinocchio → Greierele
- Clopoțica → Peter Pan
- Shaggy → Scooby Doo
- Albă ca zăpada → Cei șapte pitici
Acum vreau să îmi spuneți voi o
pereche de prieteni buni din povestea
citită de noi zilele trecute.
-Dortheea, Sperie Ciori, Omul de
tinichea și Leul cel laș

Obținerea Explicația Tricou alb Capacitatea de


6. Fi Fiecare elev a fost rugat să aibă un Individual
Conversația acuarele a exprima
performanței tricou de culoare albă. Le solicit
pensule sentimente prin
acestora să realizeze un tricou al intermediul
desenelor
prieteniei puternice și sincere dintre
cele patru personaje ale poveștii
Aprecieri
noaste (Dortheea, Sperie Ciori,
verbale
Omul de tinichea și Leul cel laș).
Tricoul va fi personalizat în funcție
de creativitatea fiecăruia.

8. Încheierea Fac aprecieri asupra modului în care Conversația Frontal Aprecieri


activității a decurs lecția și a modului în care verbale
au realizat sarcinile de lucru.
Anexa 1

MESAJUL DETECTIVULUI

Dragii mei, numele meu este Voinicel, vin din orașul


Smaraldelor și sunt ajutor de detectiv. Deocamdată!
Vreau să promovez în funcție și să devin detectiv. Însă pentru
aceasta am nevoie de ajutorul vostru! Șeful meu mi-a spus că
trebuie să demonstrez că sunt foarte bine pregătit pentru a
deveni detectiv, iar pentru acest lucru va trebui să rezolv cazul
Victoriei, fetița din orașul nostru.
Am auzit (nu spun de unde, am și eu metodele mele!) că de
câteva zile niște elevi de la școala vostră tot citesc despre
povestea Vrățitorului din Oz, că au reușit chiar să îl găsească și
pe hoțul costumeloe de la teatu că ar şti să răspundă la orice
întrebare, cum ar fi: „De ce ninge, de ce plouă, de ce capra nu
dă ouă, de ce toarce Azorel, de ce latră Miaunel, de ce una, de
ce două, de ce nouăzeci şi nouă?”
Ei, şi mi-am zis, dacă ştiu atâtea lucruri, cu siguranță vor fi
de acord să mă ajute! Mi-ar prinde tare bine niște ajutoare!
Ce spuneți? Am nimerit bine? Sunteți de acord să mă ajutați?
Anexa 2 – Traseul detectivului
Anexa 3

CȂT COSTĂ PRIETENIA?

Victoria avea părinţi foarte, foarte bogaţi, care îi cumpărau absolut tot ce își dorea ea. Ba,
uneori, îi cumpărau chiar şi ce nu-și dorea. Dacă se uita puţin mai lung după o ciocolată, a doua
zi, tatăl ei îi cumpăra toate fabricile de ciocolată din țară. Victoria avea atâtea rochiţe încât era
nevoită să se schimbe din jumătate în jumătate de oră, ca să apuce să poarte cât mai multe. Avea
atâtea păpuşi încât nici nu știa unde să le mai ţină.

Într-o zi, însă fata se plictisi de toate acestea și indiferent ce îi cumpărau părinții nu era
mulțumită. Văzu de pe geamul camerei sale o mulțime de copii ĩn parc care se jucau, râdeau, se
distrau.

Își chemă tatăl și îi spuse:

- Tată, cumpără-mi copiii aceia! Vreau să fie tot timpul aici și să mă joc cu ei!
- Dar, draga mea, nu se poate! Copiii nu sunt de vânzare! Du-te și joacă-te cu ei! Poate o să vă
împrieteniți. Prietenia e un lucru foarte important!
- Cum adică, să ne împrietenim? spuse Victoria. Se gândi un pic și deodată zise:
- Tată, în curând va fi ziua mea! Vreau să-mi cumperi drept cadou PRIETENIA!
- Draga mea, dar nu se poate! Trebuie să o descoperi singură!
Fetița nici nu a vrut să audă. A izbucit în plâns și i-a ordonat tatălui să meargă să caute
PRIETENIA și să i-o cumpere indiferent cât costă.

Misiunea 1:
Să găsească PRIETENIA astfel încât tatăl să o poată oferi cadou fiicei sale la
aniversare.
Anexa 4

Explozia stelară

Formulați întrebări pe baza textului “Cȃt costă prietenia?” pornind de la cuvintele scrise pe steluțe.

CINE?

DE CE?
CE?

CÂT COSTĂ PRIETENIA?

UNDE? CUM?

S-ar putea să vă placă și