Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: prof. înv. primar, PETREACĂ DANIELA


Unitatea de învățământ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 POIANA
Clasa: a III-a
Aria Curriculară: Limbă și Comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitate de învățare: “De unde vine toamna?”
Subiectul lecției: Textul literar, narativ( text suport: “Puișorii”, de Emil Gârleanu)
Tipul lecției: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Efectivul clasei: 26 de elevi

Competențe specifice:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare;
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea profesorului;
4.5. Manifestarea disponibilităţii pentru transmiterea în scris a unor idei.

Obiective operaționale:
O. 1 - să audieze/citescă textul corect, identificând informaţiile esenţiale (personaje, indici spaţio-temporali);
O. 2 – să utilizeze cuvintele noi în enunţuri proprii;
O. 3 - să formuleze oral răspunsuri la întrebările date, în vederea prezentării conţinutului textului;
O. 4 - să povestească oral fragmentele textului, cu ajutorul întrebărilor adresate;
O. 5 – să plaseze ideile principale ale textului pe o axă a timpului, în funcţie de ordinea în care s-au petrecut evenimentele;
O. 6 – să-şi exprime părerea în legătură cu comportamentul personajului principal al textului.
Strategia didactică:
Resurse procedurale: exerciţiul, conversația, explicația, demonstraţia, jocul didactic, tehnica „Explozia stelară”
Resurse materiale: instrumente de scris, caiete de lucru, manual tipărit/digital,fişă de lucru interactivă
Resurse TIC: laptop,telefon,aplicaţii digitale: Wordwall, Jamboard, Google Meet
Forme de organizare a colectivului de elevi: individuală, frontală
Resurse temporale: 35 de minute
Evaluare:- metode-instrumente:chestionar, observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale
-forme de evaluare: evaluare curentă

Bibliografie:

 Ministerul Educatiei Naționale – Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a III –a – a IV-a , aprobată prin
ordin al ministrului nr. 5003/02.12.2014;
 Mihăilescu, Cleopatra; Piţilă, Tudora – „Limba şi literatura română, manual pentru clasa a III-a”, ed. Art, Bucureşti, 2016
 Mihăilescu, Cleopatra; Piţilă, Tudora – „Limba şi literatura română, caiet de lucru, clasa a III-a, partea I”, ed. Art, Bucureşti, 2020
 Molan, Vasile - Didactica disciplinelor „Comunicare în limba română” și „Limba și literatura română”, din învățământul primar, Editura
Miniped, București, 2014
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Limba%20si%20literatura%20romana/ART/Partea%20I/#book/part1-ch03-03
 https://wordwall.net/ro/resource/6749222/cuvinte-ascunse
 https://wordwall.net/ro/resource/6914241/pui%c8%99orii
 https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt-ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=0
 https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt-ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=1
 https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt-ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=2
 https://wordwall.net/ro/resource/9768847/feedback
 https://www.youtube.com/watch?v=Y8ZzNOLN0Lg
SCENARIUL DIDACTIC
Secvențele Ob Strategii didactice Evaluare
Conținutul ştiinţific-
instruirii și . Metode şi Resurse Forme de Instrumente
Activităţi de învăţare
dozarea op. procedee materiale organizare

1.Moment Mă conectez pe aplicația Google Meet şi trimit link-ul elevilor, pe conversaţia Activitate frontal observația
grupul clasei.
organizatoric instructajul desfăşurată autocontro
Solicit elevilor să-și deschidă camera video, să închidă microfonul și să-l
1’ verbal sincron Google lul
pornească atunci când sunt solicitaţi
Meet
caiet de
comunicare

2.Captarea Partajez ecranul şi prezint elevilor jocul “Cuvinte ascunse”. joc Laptop-telefon frontal observarea
Numesc câte un elev care să caute pe fiecare linie cuvinte care denumesc
atenției didactic wordwall sistematică
personaje din textele studiate anterior.
5’ Elevul care identifică un personaj, prezintă câteva informaţii despre conversaţia a
acţiunea sa din textul studiat.
exerciţiul comporta-
https://wordwall.net/resource/6749222/cuvinte-ascunse
Adresez câteva întrebări, pentru a capta atenţia elevilor spre titlul mentului
textului nou:
elevilor
Ce alte schimbări ale toamnei mai cunoaşteţi?
Ce activităţi desfăşoară oamenii pe câmp, în grădini?
Ce fac animalele? Ce fac păsările, la venirea toamnei?
3.Anunțarea Anunţ elevii că vor citi un text cu titlul “Puişorii”, care prezintă o conversaţia Vol.“Din lume
întâmplare din viaţa unui copil care a avut loc toamna. Textul este scris
subiectului celor care nu
de Emil Gârleanu, un scriitor atras de viaţa micilor vieţuitoare, care a
și a publicat un volum cu titlul “Din lume celor care nu cuvântă” .
obiectivelor Le prezint volumul de povestiri şi câteva titluri: “Gândăcelul”, cuvântă” frontal
“Fricosul”, “Frunza”.
lecției Caietul de lucru
Îi anunţ că vor audia şi citi textul, vor învăţa câteva cuvinte noi, vor
3' povesti textul cu ajutorul întrebărilor, vor ordona ideile textului dat. Jamboard
Partajez fila 1 Jamboard şi scriu data, titlul şi autorul.
https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt-
ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=0

4.Dirijarea O1 Partajez manualul digital şi solicit elevilor să audieze textul. conversația manualul Frontal observarea
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Limba%20si
învăţării exercițiul digital sistematică
%20literatura%20romana/ART/Partea%20I/#book/part1-ch03-03
17' Solicit câte un elev care să citească cât un alineat, pe parcurs ce explic a
O2 cuvintele noi. prispă, humă, streaşină. comporta-
Numesc câte un elev, care să formuleze propoziții, utilizând cuvintele individual mentului
noi, în contexte proprii.
Adresez întrebări elevilor pe baza textului citit, utilizând tehnica elevilor
"Explozia stelară".
03 Partajez fila 1 Jamboard Explozia
https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt- stelară Jamboard
ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=0
Numesc câte un elev, care să formuleze oral răspunsul la întrebare. aprecierea
conversaţia
Cine sunt personajele acțiunii? verbală
Ce face băiatul pe  prispa casei?
Când are loc întâmplarea?
Unde se duceau păsările?
De ce se temea băiatul?
Solicit elevilor să deschidă caietul de lucru la pag. 44 şi să citescă cerinţa
explicaţia Jamboard
exerciţiului.
O4 Partajez fila 2 Jamboard;
Solicit câte un elev care să citescă câte o idee, în ordinea desfăşurării
evenimentelor; Elevii vor trasa săgeţi după modelul prezentat în fila 2
Jamboard.
https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt-
ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=1

5.Obținerea Partajez elevilor jocul din aplicaţia Wordwall “Puişorii” Jocul Wordwall frontal Aprecieri
https://wordwall.net/resource/6914241/pui%c8%99orii
performanței didactic individuale
Numesc 4 elevi care vor oferi răspunsurile corecte.
5' conversaţia

6.Asigurarea O5 Adresez câteva întrebări, pentru fixarea ideilor textului: evaluare


De ce credeţi că s-a ataşat băiatul de puişori? Jamboard
feedback- curentă
A procedat corect mama, încurajându-l? Motivaţi!
ului Voi cum aţi proceda, în locul mamei?
Ce v-a plăcut cel mai mult din acest text?
3'
Ce moment din întâmplare v-ar plăcea să reprezentaţi printr-un desen?
Ce culori aţi folosi?
O6 Ce ne învaţă textul? (Care este mesajul?)
Partajez fila 3 Jamboard; notez tema elevilor
Ofer explicaţii în privinţa rezolvării exerciţiilor.
https://jamboard.google.com/d/13i5r0Wtt-
Chestionar
ScsbvQKAn1zaItMmFTiAfShzjU0bYtiHkw/viewer?f=2
Partajez elevilor jocul din aplicaţia Wordwall- feedback feed-back
https://wordwall.net/ro/resource/9768847/feedback wordwall
7.Concluzii Fac aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie şi îi evidenţiez conversaţia Activitatea Aprecieri
și aprecieri pe cei care au răspuns corect pe parcursul acesteia. desfăşurată individuale
1' Se acordă aplauze. sincron
https://www.youtube.com/watch?v=Y8ZzNOLN0Lg folosind
aplicaţia
Google
Meet

ANEXE

S-ar putea să vă placă și