Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

Clasa: a II-a
Aria curriculară:Consiliere și orientare
Disciplina:DP-Dezvoltare personală
Unitatea de învățare:Tărâmul Prieteniei
Subiectul lecției:Palatul Prieteniei
Tipul lecției:Însușire și dobândire de noi cunoștințe
Competența specifică: 2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
Strategii didactice:
· Metode:explicatia,conversația,jocul didactic,exercițiul;
· Mijloace:fișe de lucru,laptop,videoproiector,tablă,marker,fișă ,,Reteta Prieteniei’’,Palatul Prieteniei,video-Despre prietenie;
· Forma de organizare:frontală,individuală;
· Evaluare:orală,scrisă.

Obiective operaționale(la sfârșitul orei copiii vor fi capabili):


O1 – să prezinte care sunt trăsăturile de caracter ale unui bun prieten ,pe baza cunoștințelor anterioare; Obiectivul se consideră atins dacă
elevii prezintă cel puțin 3 trăsături de caracter ale unui bun prieten.
O2 - să completeze ,,Rețeta prieteniei '' cu calitățile unui bun prieten ,pe baza informațiilor dobândite; Obiectivul se consideră atins dacă
elevii completează corect fișa cu cel puțin 2 calități ale unui bun prieten, respectând modul de formare al rețetei.
O3 - să recunoască comportamentele care facilitează stabilirea și menţinerea relaţiilor de prietenie. Obiectivul se consideră atins dacă
elevii recunosc cel puțin 4 comportamente care mențin relațiile de prietenie.
Material bibliografic :
· Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare Personala; Clasele 0, a I-a si a II-a ; Nr. 3418/19.03.2013
· Gabriela Bărbulescu, Angelica Sima, Cristina Sima, Claudia Ștefan ,Dezvoltare personală. Manual pentru clasa a II-a. Semestrul
al II-lea,Editura Litera,Bucuresti,2015
www.didactic.ro
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE Ob.Op. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII și PROCEDEE EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Metode Mijloace Forme de


didactice didactic organizare
e
1. Moment Pentru buna desfăşurare a lecției se vor lua măsuri Conversa- Observarea
organizatoric(1’) organizatorice: ţia comportamentului
- Pregătirea materialelor necesare şi asigurarea elevilor
unui climat de ordine şi disciplină propice
desfăşurării lecţiei.
2. Captarea Se citește elevilor o poezie: Orală
atenției
(3’) Prietenia
de Grigore Vieru

Un prieten – ştiţi voi oare? –


E comoara cea mai mare!

Omul fără de prieteni


E ca bradul fără cetini.

Ca ogorul fără apă,


Ca o mână fără altă.

Un prieten, ia aminte,
Nu se cumpără, nici vinde!
 V-ați gândit vreodată de ce prietenia dintre
două sau mai multe persoane rezistă în timp? Conversația

Astăzi, la dezvoltare personală ne vom juca şi vom


descoperi atât calităţi ale noastre cât şi ale
3.Anunțarea colegilor,descoperind rețeta prieteniei.
temei și a Explicația
obiectivelor(1’)
4.Dirijarea Lecția debutează cu o activitate de
învățării(20’) brainstorming:copiii sunt solicitați să spună cuvinte pe Conversația
O1 care le asociază cu noțiunea de prietenie ,valori pe care Explicația
le consideră necesare funcționării unei relații de
prietenie Orală
(exemplu:bunătate,iubire,încredere,comunicare ,iertare
,zâmbete etc.)
Exercițiul
Apoi ,elevii vor alege din cuvintele asociate
prieteniei,astfel încât să construiască ,,Palatul
Prieteniei’’(de la fundație pâna la turnuri).

Explicația
Discuții pe tema Prieteniei.
 Ce înseamnă pentru tine un prieten? Conversația Orală
Posibil răspuns-Un prieten este o persoană care
ne ajută cănd avem nevoie,care ne iartă și ne
iubește necondiționat.
 Cine-ți poate fi prieten?
 Cum te comporți cu un prieten?
Posibil răspuns-Cu un prieten trebuie să fim
respectuoși,să îl ajutăm,să îl înveselim atunci
când este trist.

Ulterior discuțiilor elevilor le este prezentat un


clip video-Despre prietenie.
Exercițiul
5. Obținerea Scrisă
performanței O2 După mica discuție,elevii vor primi o fișă,,Rețeta
(18’) prieteniei’’.(Anexa 1) Problematizarea

Ei vor trebui să o completeze,având libertatea de a lege


ingredientele și de a le doza după bunul plac.

La final ,aceștia vor alege rețeta câștigătoare.

Jocul didactic

După finalizarea rețetei ,elevii vor trebui să


O3
formeze ,,Cercul Prieteniei’’.
Un elev iese în fața clasei ,invită un coleg,îl prinde de
mână și îi spune ceva ce apreciază la el.Al doilea coleg
invită și el un alt coleg.Jocul continuă până când se
formează un cerc cu toți elevii clasei

6.Încheierea Se fac aprecieri pozitive asupra modului în care elevii Aprecieri Aprecieri pozitive
activității(2’) au raspuns la ora de Dezvoltare Personală.

S-ar putea să vă placă și