Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

I. Date generale
Data: 04.04.2022
Clasa a VII-a
Titlul lecției: Prietenia și iubirea, valori pentru viață
Categoria lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice vizate:
3.2. Manifestarea reflecției critice față de responsabilități asumate în viața proprie şi a comunității, prin raportarea la valori moral-
religioase;
2.2. Formularea unor opinii personale privind aplicarea normelor moral-religioase în viața personală şi a grupurilor de
apartenență, în relație cu normele civice.
Competențe operaționale:
Q1: să explice rolul prietenie și al iubirii în viață;
Q2: să aplice comportamentul corect față de prieteni;
Q3: să formuleze un set de norme moral-religioase prin care să se consolideze legăturile de prietenie și iubire între oameni.

Strategia didactică:
- metode de învățământ: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura, dialogul, povestirea.
- mijloace de învățământ: Sfânta Scriptură, fişe de lucru, Manual, videoproiector, calculator.
- formele de organizare a clasei: activitate de grup, frontală, individuală.
Bibliografie:
 Mihaela Maria Guicin, Florina Despina Mihală, Mioara Dobre, Elena Ispas, Manual pentru clasa a VII-a, Religie cultul
ortodox,, Ed. Litera.
 Cristina Benga, Aurora Ciachir, Mihaela Ghițiu, Ioana Niculae, Manual pentru clasa a VII-a, Religie cultul ortodox,, Ed.
Corint
 Cristian Alexa, Sorina Ciucă, Dragoș Ioniță, Mirela Șova, Manual pentru clasa a VII-a, Religie cultul ortodox, Ed. Didactică și
pedagogică
 Programa şcolară pentru disciplina Religie – Cultul Ortodox, clasa a VII-a;
 Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;
 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001;
 Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
 Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iaşi,
1998;
 Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru elevi: clasa a VII-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2009;
 Şebu, Pr. Prof. Dr. Sebastian, Opriş, Prof. M., Opriş, Prof. D., Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia,
2000.
 Prof. Luciana Antoci, Prof. Denisa Elena Mănoiu, Repere practice pentru ora de Religie, Ed. Spiru Haret
 https://www.youtube.com/watch?v=NTyCVzwhT_s
 https://digital.educred.ro/resurse-educationale/red-uri-cred

II. Desfășurarea lecției:

N ETAPELE Ob. ELEMENTE DE CONȚINUT STRATEGIE DIDACTICĂ


R E LECTIEI op.
.
. RESURSE RESURSE FORME DE EVALUARE
PROCEDURA MATERIAL ORGANIZA
LE E RE

1 Moment  Salutul Instructajul Materiale Frontal Observarea


organizatoric  Rugăciunea verbal necesare Individual comportamentului
 Prezența activităţii elevilor
Conversaţia
Aprecieri verbale

Se pun elevii să citească răspunsurile de la


2 Verificarea Conversația Manual Individual Aprecieri verbale
exercițiul „Filă de portofoliu”.
cunoștințelor

Captarea
Se realizează printr-un joc: Elevii sunt
3 atenției Conversaţia Calculator Frontal Observarea
rugați să răspundă la două întrebări:
pentru lecția 1. Numește un lucru care explicația Videoproiect sistematică
crezi că este cel mai
nouă or Aprecieri verbale
important într-o relație de
prietenie.
2. Ce ar fi dacă nu am avea
prieteni?
Anunţarea Astăzi vom vorbi despre: Prietenia și
4 titlului lecției iubirea, valori pentru viață Observarea
noi și Obiectivele lecției: Tablă sistematică
prezentarea Q1: importanța prietenie și iubirii în viață; Explicaţia Manual Frontal
obiectivelor Q2: comportamentul față de prietenii; Aprecieri verbale
Q3: consolidarea legăturilor de prietenie și
iubire dintre oameni.

5 Comunicarea/ Se pune un elev să citească minunea


însușirea 3.2. Vinedecări slăbănogului din Capernaum.
noilor Lectura biblică Biblia Individual Observarea
cunoștințe Prieteniea este importantă deoarece Explicația Manual Frontal sistematică
reprezintă o legătură sufletească care îi Conversația Videoproiect
apropie pe oameni. Prietenia adevărată nu or
ține cont de rasă, limbă, etnie sau religie
deoarece are la bază sentimentul
universal și dumnezeiesc al iubirii.
Prietenia se naște dintr-un sentiment de
simpatie, de iubire, de respect și de stimă
față de o altă persoană. Prietenia adevărată
se naște din sinceritate, împărtășirea de
pasiuni comune, timp, idei și dorințe de a Individual Observarea
realiza lucruri frumoase. Videoproiect Frontal sistematică
https://www.youtube.com/watch? or
v=NTyCVzwhT_s

3.2. Se pune să se citească povestea: „Cei doi Povestirea Videoproiect 6 Grupe Observare
prieteni”. Metoda cubului or sistematică
„Aurel și Mihai, doi prieteni mergeau Fișă de lucru Aprecieri verbale
împreună prin deşert. La un moment dat,
1
au început să se certe şi Mihai l-a pălmuit
pe Aurel. Aurel s-a simţit ofensat dar, fără
să spună ceva, a început să scrie pe nisipul
deşertului: „Astăzi, cel mai bun prieten al
meu m-a pălmuit”. Au continuat să
meargă, până când au ajuns la o mică
oază, unde au hotărât să se scalde. Aurel,
care fusese pălmuit era cât pe ce să se
înece, dar prietenul său, Mihai l-a salvat.
După ce şi-a revenit în urma sperieturii, a
scris cu litere mari pe o piatră: „Astăzi, cel
mai bun prieten al meu mi-a salvat viaţa”.
Cel care l-a pălmuit, iar apoi i-a salvat
viaţa, l-a întrebat curios: „De ce, când te-
am făcut să suferi, ai scris pe nisip, iar
atunci când ţi-am salvat viaţa ai scris totul
pe piatră?” Aurel a zâmbit şi i-a răspuns:
„Când un prieten ne face să suferim, ar
trebui să scriem asta pe nisip, de unde
vântul iertării poate să-l şteargă. Iar când
ceva frumos ni se întâmplă, ar trebui să-l
gravăm în piatra memoriei sufletului
nostru, de unde nici un vânt să nu-l mai
şteargă”.

Explicația Fișă de lucru 4 Grupe Aprecieri verbale


Se împart elevii în patru grupe:
2.2 Conversația 2 Observare
Grupa 1: Comunicare în limba română
euristică Creoane sistematică
Trebuie să menționeze șase însușirii ale
colorate
prieteniei.
Foaie A3
Grupa 2: Educație civică
Trebuie să propună șase regului ale
prieteniei adevărate.
Grupa 3: Religie
Trebuie să enumere șase exemple de fapte
bune pe care le poate face pentru om
Explicația
pentru prietenul său.
Exercițiul Observare
Grupa 4: Arte și abilități practice
sistematică
Trebuie să realizeze un desen prin care un
Aprecieri verbale
grupe de copii cer ajutor, pentru a salva
viața prietenului lor.
6 Fixarea și
sistematizarea Se pun elevii să construiască un cvintet Exercițiul Frontal
cunoștințelor pentru Prietenie. Fișă de lucru
3 proiectată
la tablă
Activitate Realizați un material în Power Point, Explicația Manual Frontală
6 suplimentară. având ca sursă de inspirație exercițiul
„Picătura de cultură generală”, de la
pagina 69, cu titlul „Prietenii celebre în
istoria umanității”.

Încheierea şi  Se apreciază și se recompensează Conversația Frontal Aprecieri verbale


evaluarea participarea elevilor la activitate. Notarea elevilor
7
activităţii  Rugăciunea care s-au
evidențiat
Fișa de lucur 2

Grupa 1: Comunicare în limba română

Menționează șase însușirii ale prieteniei.

Grupa 2: Educație civică


Propuneți șase regului ale prieteniei adevărate.

Grupa 3: Religie
Enumerați șase exemple de fapte bune pe care le poate face pentru om pentru prietenul său.

Grupa 4: Arte și abilități practice


Realizați un desen prin care să cerți ajutor oamenilor, pentru a salva viața prietenului vostru.
Dați un titlul sugestiv.
Fișă de lucru 1

DESCRIE, comportamentul lui Aurel.

COMPARĂ, comportamentul celor doi prieteni.

ASOCIAZĂ, virtutea prieteniei cu alte virtuți, pe baza textului.


Fișă de lucru 1

ANALIZEAZĂ, mesajul transmis de textul: „Când un prieten ne face să suferim, ar trebui să


scriem asta pe nisip, de unde vântul iertării poate să-l şteargă. Iar când ceva frumos ni se
întâmplă, ar trebui să-l gravăm în piatra memoriei sufletului nostru, de unde nici un vânt să
nu-l mai şteargă”.

APLICĂ.
Cum aplic mesajul transmis de poveste, în viața mea?

ARGUMENTEAZĂ (pro/contra).
Este bine ca o relație de prietenie să se consolideze pe credință, iertare și iubire?
Fișă de lucru 3

Alcătuiește un cvintet, despre prietenie, după model: a) două adjective reprezentative; b) trei
verbe la modul gerunziu; c) o propoziție semnificativă formată din patru cuvinte; d) un
substantiv sugestiv.

S-ar putea să vă placă și