Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

I.P.Liceul Teoretic ,,Ion Creangă”


Data: 01.09.2022
Clasa: a VI-a ,,B”
Disciplina: Ora de dirigenți, prima oră
Subiectul: „Pentru PACE,pentru o PATRIE a noastră – Mulțumim Frumos”
Tipul lecţiei: de consiliere
Timpul: 45 minute
Profesor: Pacestnîi Ecaterina
Subcompetenţa:
Conştientizarea rolului climatului de pace în viaţa omului.

Obiectivele
O1-Să explice noţiunea de „Pace” şi „ Război”;
O2-Să argumenteze importanţa păcii;
O3-Să înțeleagă noțiunea de RECUNOȘTINȚĂ ca valoare moral-spirituală a fiecărui cetățean;
O4-Să cinstească memoria celor care au luptat pentru PACE,ȚARĂ,VIITOR.;
O5-Să transmită mesajul de recunoștință persoanei cărei îl împărtășește.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: Conversaţia, brainstorming, expunerea, descrierea, ciorchinele , joc didactic, explozia
stelară.
Mijloace de instruire: poster, cariocă, , fişe de lucru, laptop, video- proiector, film
Forme de activitate:frontală, pe grupe, individuală.
Scenariu didactic
Etapele Timp Activitatea profesorului Metode, Evaluare
lecţiei procedee,
 Salutul
E Dragii, scumpii mei elevi, Conversația
V Vă zic BINE AȚI REVENIT.
O Să trăiți ,să înfloriți
C Ca și pomii cei rodiți
A Notele să vi se-adune
R Numai dintre cele bune
E Cărții cinste să-i face-ți mare
A Țării noastre închinare
 Cuvânt de felicitare cu începutul noului an de studii;

 Pe fundal se aude o doină, elevii sunt așezați in Observarea


formă de cerc, fiecare recitând un vers din poezia Audiţie dirijată
”Mulțumim pentru pace” – Grigore Vieru.
Se anunţă tema nouă : „Pentru PACE, pentru o PATRIE a
noastră – Mulțumim Frumos”
R  Scriu titlul lecției pe tablă. evaluare
E  Completăm acrostihul predictivă
A
L P-(părinți,patrie) R-(răutate)
I A-(ambiție,apă) Ă – (atac)
Z C-(curaj,cumpătare) Z-(zânzanie)
A E-(eroism, enigmă) B-(bătălie)
R O-(oameni pierduți)
E I-(inexistență)
A
Audiem cântecul ,,Cât trăim pe-acest pământ”
S Conversația
E Prezint elevilor simbolurile păcii în lume, menționând ca data Euristică
N de 21 septembrie reprezintă ziua internațională a păcii. Explicația
S  Solicit elevilor să menționeze simbolurile păcii
U cunoscute de ei.
L Filmul
Observare
U
sistematică
I  Prezint filmul ” Dictatorul”. Activitate
 Adresez întrebări elevilor: frontală,
 Cine sunt cei responsabili de distrugerea omenirii?
 Ce efecte au asupra societății dezvoltarea tehnicii și a Brainstorming
industriei de armament?
 Cum putem preveni războaiele? Conversația
R
E
F  Propun jocul ”Potriveşte proverbele”. Conversația
L Solicit să citească, cu atenție proverbele scrise pe coala
E de flipchart,să realizeze corespondența dintre Explozia
C elementele coloanelor, astfel încăt să se obțină stelară
Ț răspunsuri valide.
I
I

 Organizez clasa în 4 grupe a câte 6 elevi, Conversația


 Solicit elevilor să își aleagă un lider,un secretar. Jocul didactic
frontal
Activitate în
grup
Conversația
euristică

Conversația
E
Aprecieri
X orale
T
I
N
D
E
R  Solicit elevilor să scrie câte un mesaj de pace pentru
E toţi copiii lumii pe un porumbel pe care mai apoi să îl
lipească pe posterul cu globul pământesc.

 Solicit unui elev să citească jurământul păcii, apoi să


ofere brățara recunoștinței unui coleg sau unei
persoane cui îi este recunoscător..

 Fac aprecieri asupra activității elevilor.


Anexa 1:Jocul „ Potriveşte proverbele”

Cine vrea să trăiască în pace, Cu oamenii.


Orice ceartă e bună Aude, vede şi tace.
Trăieşte-n pace Nu bate la poarta războiului.
Pacea înseamnă Cînd se termină cu pace.
Cît timp poţi trăi în pace Trăieşte o sută de ani în pace.
Cine este surd, orb şi mut Toate celelalte sunt de prisos.
Dacă nu este pace Prosperitate.

Răspunsul corect:

Cine vrea să trăiască în pace, Aude, vede şi tace.


Orice ceartă e bună Când se termină cu pace.
Trăieşte-n pace Cu oamenii.
Pacea înseamnă Prosperitate.
Cât timp poţi trăi în pace Nu bate la poarta războiului.
Cine este surd, orb şi mut Trăieşte o sută de ani în pace.
Dacă nu este pace Toate celelalte sunt de prisos.
ANEXA 2- JURĂMÂNTUL PĂCII

Mă angajez să păstrez PACEA și să-mi îndemn prietenii, colegii și familia să-mi urmeze
exemplul și să mă susțină .
Promit că voi proteja PACEA nu doar cu cuvântul ci și prin faptele mele, cu întregul meu
comportament și atitudine.

S-ar putea să vă placă și